Δώσε θάρρος στον τραμπούκο

SBE

¥
Τυπικός Έλληνας, λοιπόν. Με όλες τις αρετές της φυλής: νταηλίκι, απειλές, ατσαλένια γροθιά και ηράκλεια δύναμη. Ε, πως να μην δηλώνει εθνικιστής;

ΥΓ Πιο πολύ με θλίβει το ότι αυτά που αναφέρω πιο πάνω για πλάκα είναι σταθερές αξίες της Ελλάδας, ανεξαρτήτως πολιτικού χρωματισμού, όπως μας δείχνει και το γιουτουμπάκι με το γιαούρτωμα.
Ο Καραμανλής είχε μιλήσει για απέραντο φρενοκομείο, νομίζω ότι το έχουμε ξεπεράσει κι αυτό. Θα έλεγα ότι έχουμε γίνει οίκος ανοχής αλλά θα προσβάλω τους οίκους ανοχής, που αν μη τι άλλο έχουν και κάποιες αρχές λειτουργίας :cool:
 
Δηλαδή «είμαστε τόσο γελοίοι και έχουμε γίνει τόσο ρεζίλι με τους τραμπουκισμούς και την αμορφωσιά μας, ώστε αποφασίζουμε να μην ξαναβγούμε στα ΜΜΕ, αλλά επειδή δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε, κατηγορούμε τα ΜΜΕ για να κερδίσουμε και πόντους». Κάπως σαν το «όχι, δεν παραιτείσαι, σε απολύω!»

Δίκιο, δίκιο! Απλά από την τσαντίλα μου δεν κάθισα να το ερμηνεύσω έτσι. Κράτησα μόνο ότι κάλυψαν τον "συναγωνιστή" Κασιδιάρη.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η απάντηση της Χρυσής Αυγής:

[...] Πρώτη σηκώθηκε και χειροδίκησε κατά του εκπροσώπου της ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ Ηλία Κασσιδιάρη [..]

Γιατί με δύο Σ ο Κασιδιάρης; Είναι κατά το Καμμένος;

Το έψαξα το θέμα και έχω τρεις ερμηνείες:

  1. Ακολουθούν την ορθογραφία που έχει για τον κασσιδιάρη στο ΛΝΕΓ. Από τη μεσαιωνική κασσίδιον, από το λατινικό cassis «περικεφαλαία».
  2. Τους αρέσει στη Χρυσή Αυγή να διπλασιάζουν γράμματα ή λέξεις χωρίς λόγο. Στην ανακοίνωσή τους λένε: «κύριοι κύριοι Εισαγγελείς».
  3. Για να θυμίζουν το διπλό S της Schutzstaffel.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τυπικός Έλληνας, λοιπόν. Με όλες τις αρετές της φυλής: νταηλίκι, απειλές, ατσαλένια γροθιά και ηράκλεια δύναμη. Ε, πως να μην δηλώνει εθνικιστής;

Δεν είναι υπερβολική η γενίκευση;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Για αυτά κύριοι κύριοι Εισαγγελείς δεν υπάρχει αυτόφωρη διαδικασία;

Κυρία είναι η εισαγγελέας, το πιάσατε; Κυρία, δηλαδή γυναίκα. Σαν την 58χρονη γυναίκα που έδειρε με τόσο θάρρος ο 32χρονος χρυσοτέτοιος.
 

SBE

¥
Δεν είναι υπερβολική η γενίκευση;

Φυσικά, αλλιώς δεν θα ήταν χιουμοριστική.
Δεν θεωρώ ότι τις αρετές αυτές τις έχει συγκεκριμένη πολιτική παράταξη, κι οι "προοδευτικοί" που γιαούρτωσαν τον παρουσιαστή το ίδιο είναι.

Παλ, έτσι όπως αναφέρεσαι στην Κανέλλη θα νόμιζε κανείς ότι πρόκειται για καμιά γριούλα με τσεμπέρι.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ε όχι και 60 χρονών γριούλα με τσεμπέρι εν έτει 2012 :twit:
 

nickel

Administrator
Staff member
Μια στιγμή, πάντως, γιατί έτοιμοι είμαστε πάλι να τα βάλουμε όλα σ’ ένα σακούλι και να χάσουμε το μέτρο των πραγμάτων και το βαθμό επικινδυνότητάς τους, δηλαδή πόσο επηρεάζουν το μέλλον της ταλαίπωρης κοινωνίας μας:

Άλλο πράγμα η περίπτωση του άρρωστου Ηλία Κασιδιάρη, που δεν έχει καμιά ικανότητα αυτοσυγκράτησης
Άλλο τα οργανωμένα σώματα που εκπαιδεύει η Χρυσή Αυγή
Άλλο οι αγανακτισμένοι που μουντζώνουν τη Βουλή
Άλλο οι νεολαίοι που δέρνουν καθηγητές, διαλύουν συγκεντρώσεις, κλέβουν κάλπες, γιαουρτώνουν διάφορους στόχους, προπηλακίζουν, από όποιον χώρο κι αν προέρχονται
Άλλο η βία των ΜΑΤ και η βία του κράτους
Άλλο το πόσο μας/σας εκνευρίζει η Κανέλλη ή ο Ντινόπουλος όταν μιλάνε (ζητώ συγγνώμη που τους έβαλα μαζί στην ίδια πρόταση, δεν είναι δίκαιο)

Αν θέλετε, ας συζητήσουμε εδώ το συγκεκριμένο επεισόδιο. Κάθε επέκταση της συζήτησης, ας γίνεται με μεγάλη προσοχή. Είναι αφόρητα δύσκολα αυτά τα θέματα.
 
Κοιτάζοντας τη μάχη αναρωτιόμουν γιατί δεν έχουν τα κανάλια υπάλληλους ασφαλείας στο στούντιο κι έτρεχε ο Παπαδόπουλος μόνος του να τον συγκρατήσει (δήθεν).

Οκ, μπορεί η εκπομπή του Παπαδάκη να είναι λίγο καφενείο, αλλά δεν έγινε ακόμη ταβέρνα που τα πίνουν Στην Υγειά Μας.
:p
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Άλλο πράγμα η περίπτωση του άρρωστου Ηλία Κασιδιάρη, που δεν έχει καμιά ικανότητα αυτοσυγκράτησης
Δεν νομίζω ότι μπορείς να απομονώσεις τον Κασιδιάρη από το σύνολο του χώρου στον οποίο ανήκει. Ούτε μεμονωμένο περιστατικό είναι, ούτε ενάντιο στην ιδεολογία τους. Απλώς αυτή τη φορά έγινε μπροστά στις κάμερες.
 
Δεν νομίζω ότι έχω να προσθέσω κάτι, αλλά βρε Παλ, το λες και το ξαναλές για τη γυναίκα. Αν βάραγε άντρα θα ήταν δικαιολογημένος και πιο μάγκας δηλαδή; :) :) :)
 
Δεν νομίζω ότι έχω να προσθέσω κάτι, αλλά βρε Παλ, το λες και το ξαναλές για τη γυναίκα. Αν βάραγε άντρα θα ήταν δικαιολογημένος και πιο μάγκας δηλαδή; :) :) :)

Ε, ναι! Όπως διάβασα σε απίστευτο σχόλιο στο tweeter, αν στη θέση της Κανέλλη ήταν ο Γκλέτσος, ο Κασιδιάρης ακόμα θα έβγαινε έξω, σε τεύχη! Χαχαχαχα! :p :p :p
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν νομίζω ότι μπορείς να απομονώσεις τον Κασιδιάρη
Ας μην πούμε περισσότερα. Αποδείξεις δεν έχω, ενδείξεις μόνο. Δεν υποτιμώ την επικινδυνότητα της Χ.Α., το δείχνει η επόμενη γραμμή μου. Απλώς υπογραμμίζω την ανικανότητα του Η.Κ. να δράσει ανυπόκριτα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν νομίζω ότι έχω να προσθέσω κάτι, αλλά βρε Παλ, το λες και το ξαναλές για τη γυναίκα. Αν βάραγε άντρα θα ήταν δικαιολογημένος και πιο μάγκας δηλαδή; :) :) :)
Το λέω και το ξαναλέω γιατί όταν το σύνθημα του χώρου σου είναι αίμα τιμή κτλ, δεν βρίσκω κάτι έντιμο στο να χτυπάς κάποιον που είναι πιο αδύναμος από σένα. Έχει σημασία η επιλογή του στόχου: 5 άτομα σε 1 μετανάστη, 1 γυμνασμένος 32χρονος κατά της Κανέλλη, κτλ.

Και όχι, δεν θα ήταν δικαιολογημένος αν είχε χτυπήσει άντρα, όπως εξάλλου δεν είναι δικαιολογημένος κανένας ξυλοδαρμός και κανένας προπηλακισμός πολιτικών προσώπων, από όποιο χώρο κι αν προέρχονται. Για μένα, δείχνει μόνο παντελή ανικανότητα συζήτησης, και οδηγεί σε επικίνδυνα μονοπάτια.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Άλλο πράγμα η περίπτωση του άρρωστου Ηλία Κασιδιάρη, που δεν έχει καμιά ικανότητα αυτοσυγκράτησης
Άλλο τα οργανωμένα σώματα που εκπαιδεύει η Χρυσή Αυγή
Άλλο οι αγανακτισμένοι που μουντζώνουν τη Βουλή
Άλλο οι νεολαίοι που δέρνουν καθηγητές, διαλύουν συγκεντρώσεις, κλέβουν κάλπες, γιαουρτώνουν διάφορους στόχους, προπηλακίζουν, από όποιον χώρο κι αν προέρχονται
Υπάρχει και άλλη άποψη γι' αυτά που λες.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν είναι διαφορετική άποψη.
Και εγώ καταδικάζω όλες τις μορφές βίας και αναφέρω περισσότερες από το σημείωμα στην AV. Αλλά αν μου δώσεις μια σκούπα, πρέπει να σκεφτώ και να αποφασίσω από πού θα αρχίσω το σκούπισμα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το θέμα δεν είναι μόνο από πού θα αρχίσεις το σκούπισμα, αλλά και αν θα σταματήσεις κάπου. Εννοώ δηλαδή ότι όσο πρέπει να μπει στη φυλακή ο Κασιδιάρης, άλλο τόσο πρέπει να του κάνει παρέα αυτός που άνοιξε το κεφάλι του Κώστα Χατζηδάκη της ΝΔ το Δεκέμβριο του 2010.
 

crystal

Moderator
Εντωμεταξύ έχει αρχίσει ήδη η αποδόμηση από δεξιά κι αριστερά. Κορυφαίο tweet:

Η άλλη άποψη: "Η Λιάνα έφταιγε! Χτύπησε με Ριζοσπάστη τον Κασιδιάρη! Είναι δυνατόν; Σαν να πετάς αγιασμό σε Βρυκόλακα..!!"
 

SBE

¥
Εγώ πάντως θα συμφωνήσω με τον Νίκελ ότι το περιστατικό δείχνει ότι ο Κασιδιάρης (όχι το κόμμα του) έχει πρόβλημα αυτοσυγκράτησης και σίγουρα είναι ακατάλληλος για εκπρόσωπος τύπου, αφού θα έπρεπε να το περιμένει ότι οι συνομιλητές του θα τον προκαλούσαν, ότι η συζήτηση θα ήταν εριστική κλπ κλπ.
Όμως δεν είναι απαραίτητα έτσι παρορμητικοί όλοι στη ΧΑ, γιατί αν ήταν δεν θα είχαν οργάνωση.
Επικίνδυνα μονοπάτια και λοιπά κλισέ έχουμε εδώ και χρόνια. Πολιτικούς- νούμερα έχουμε εδώ και χρόνια, και πιο πρόσφατα, από την προηγούμενη προεκλογική περίοδο, μου είχαν στείλει γιουτουμπάκια με έναν τύπο νομίζω του ΣΥΡΙΖΑ ο οποίος αντάλλασσε απειλές και λοιπές φιλοφρονήσεις με έναν της ΝΔ και έλεγες σε λίγο θα πάθει εγκεφαλικό από τα νεύρα. Ομοίως προχτές ποστάρισε εδώ κάποιος γιουτουμπάκι με παρόμοιες σκηνές απείρου κάλλους πάλι σε συζήτηση με την Κανέλλη. Οπότε απλώς ο Καιάδας το πήγε ένα βήμα πιο πέρα. Τόσους μήνες, χρόνια κλπ που ανεχόμασταν σαν θεατές και επιβραβεύαμε με την τηλεθεάση και με την ψήφο μας τον κάθε τηλε-υστερικό και το κάθε δημόσιο τσαμπουκαλή (βλ. Γλέτσος) απλώς δημιουργούσαμε το υπόβαθρο για να χαθούν και τα τελευταία προσχήματα σοβαρότητας. Το ότι ο δράστης είναι ΧΑ (η παράταξη του αποπροσανατολισμένου και χαμένου) δίνει αφορμές για καταδίκες και αποστασιοποίηση, όχι για περισυλλογή.
 
Top