Γιατί ενοχλούνται τώρα οι χρυσαυγίτες όταν τους λένε νεοναζί;

LostVerse

Member
Αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο σε όποιον άνθρωπο μπορεί να οργανώνει συσσίτιο και, όταν τον πλησιάζει μια πεινασμένη γριά, να τη διώχνει επειδή πιστεύει ότι η γριά δεν έχει ελληνικό αίμα. Η συγκρότηση κάθε τέτοιου ανθρώπου δείχνει σε εμένα άρρωστο άνθρωπο που έχει μάθει να μισεί περισσότερο παρά να αγαπά. Όποια εξουσία έρθει στα χέρια τέτοιων ανθρώπων θα χρησιμοποιηθεί για πολύ κακά πράγματα. Ούτε συσσίτιο δεν θα έπρεπε να οργανώνουν γιατί ακόμα και το μήνυμα αγάπης το μετατρέπουν σε μήνυμα μίσους. Κάθε εξίσωση τέτοιων ανθρώπων με τον υπόλοιπο πληθυσμό, ακόμα και με τους μπαχαλάκηδες (τους οποίους μόνο η σύγκριση με τους χρυσαυγίτες με κάνει να τους υποστηρίζω, ξέρεις πόσο τους έχω επικρίνει), είναι τεράστιο λάθος. Εγώ θα καταδικάζω —εμείς εδώ θα καταδικάζουμε— κάθε ενέργεια της Χρυσής Αυγής που πληγώνει τη δημοκρατία και δεν έχω καμιά αντίρρηση να κάνεις το ίδιο για όλους τους άλλους. Εγώ τη Χρυσή Αυγή φοβάμαι και ξέρω ιστορία και έφαγα και μια χούντα ολόκληρη. Κάθε μας πολιτική ενέργεια πρέπει να είναι και μια καταδίκη αυτού του φασισταριού. Ο ψηφοφόρος έχει πάντα καλύτερη λύση από το να σπρώξει τη χώρα του σ’ έναν μαύρο γκρεμό. Και το παρακάτω που έγραψες:

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά θα μου επιτρέψεις να πω ότι κρίνεις με τα δικά σου κριτήρια (και καλά κάνεις) απαιτώντας όμως από όλους να κρίνουν με τα ίδια κριτήρια.
Θα σου πω ένα παράδειγμα, αλλά επειδή εμπλέκονται προσωπικές λεπτομέρειες, θα προτιμήσω μέσω πμ, ελπίζω να μην έχεις αντίρρηση.

Καλώς ή κακώς δεν το βλέπουν όλοι έτσι και στην προκειμένη περίπτωση, δεν θα το δουν έτσι, αυτοί στους οποίους απευθύνθηκε η ΧΑ μ' αυτήν της την ενέργεια. Εσύ κι εγώ εδώ πέρα καλά τα λέμε, αλλά από εμάς η ΧΑ έτσι ή αλλιώς δεν περιμένει ψήφους. Οπότε ή τα λέμε ή δεν τα λέμε, δεν επηρεάζουμε το εκλογικό αποτέλεσμα.

Οι άνθρωποι της Χρυσής Αυγής είναι οι μεγαλύτεροι εχθροί της δημοκρατίας.

Και ταυτόχρονα οι καλύτεροι οπορτουνιστές κι εκμεταλλευτές των λαθών αυτής. Δεν λέμε κάτι διαφορετικό επί της ουσίας.

Δικό μας το λάθος που τους δώσαμε βήμα και ακροατήριο, αλλά δική μας υποχρέωση τώρα είναι να τους βγάλουμε από τη ζωή μας και να μην τους δώσουμε ούτε ρούπι παραπάνω!

Αν μιλάς για εμένα κι εσένα ως οντότητες, δεν βλέπω πώς είναι δυνατόν κάτι τέτοιο. Ούτε να ανατρέψουμε τις συνθήκες που την γιγάντωσαν μπορούμε, ούτε να ξε-κάνουμε τα λάθη του παρελθόντος. Κι από ό,τι φαίνεται, το να μην τους ψηφίσουμε και να πείσουμε όσους μπορούμε να μην τους ψηφίσουν επίσης δεν είναι αρκετό. Πολύ φοβάμαι ότι η λύση είναι αλλού, σε άλλους πιο ψηλά από εμάς, όχι ιδιαίτερα πρόθυμους να αλλάξουν και να δράσουν.

Θα κάνεις μάρτυρες τους γκεμπελίσκους της ΧΑ επειδή θα τους τιμωρήσεις σύμφωνα με τους νόμους του ελληνικού κράτους;

Αφενός μεν δεν θα ήταν η πρώτη φορά (θυμίσου τι ακολούθησε μετά την κλείσιμο της προηγούμενής τους σελίδας), αφετέρου σε παραπέμπω στο #265 και εξής.

Νομικός δεν είμαι, αλλά ναι. Νομίζω ότι κάποιος νόμος από το 1.234.567 νόμους που έχουμε ανεφάρμοστους το απαγορεύει.

Πολύ σωστά το έγραψες. Αν και θα θεωρούσα εξόχως υποκριτικό ένας ξεχασμένος στην πράξη νόμος να ενεργοποιηθεί ειδικά επειδή εμφανίστηκε η ΧΑ (και η κάθε ΧΑ for that matter), δεν πειράζει, ποτέ δεν είναι αργά. Αρκεί να μην ξαναξεχαστεί στην συνέχεια.

Α, και να συμφωνήσω με την Παλάβρα. Οποιοσδήποτε πολιτικός είναι προτιμότερος από τα ναζιστοφασιστοειδή με τον διαταραγμένο ψυχισμό που πλασάρονται ως λύση.

Bernardina, υποψιάζομαι ότι με βάση τα όσα μου έχεις απευθύνει ως τώρα ίσως εκπλαγείς μ' αυτό που θα σου πω. Αλλά η αλήθεια είναι ότι... συμφωνώ μαζί σου (και με την Παλάβρα κατ' επέκταση). Η διαφορά μεταξύ μας είναι ότι εγώ επιλέγω να μην μείνω στις διαπιστώσεις και τους αφορισμούς, αλλά προσπαθώ να ερευνήσω και τις αιτίες κι αν χρειαστεί να τις αναγνωρίσω κι όλας, με όσα αυτό μπορεί να συνεπάγεται, όπως ενδεικτικά απόδοση ευθυνών. Με ψυχραιμία.

Το πρόβλημα είναι πολύ πιο σοβαρό απ' όσο νομίζαμε.

Παρόλαυτά, υπήρξαν φωνές πολύ πιο πριν που προειδοποιούσαν για αυτήν την τάση αλλά κάποιοι κοιμούνταν τον ύπνο του δικαίου. Δεν ξέρω αν είναι αργά τώρα, αλλά το γεγονός είναι ότι ο εθελοτυφλισμός ορισμένων ιθυνόντων χειροτέρεψε την κατάσταση.

Εγώ πιστεύω ότι μόνο η παιδεία είναι λύση.

Το πρόβλημα με την παιδεία είναι ότι είναι χρονοβόρα λύση, ενώ η ΧΑ (της επέτρεψαν να) γιγαντώνεται τώρα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το πρόβλημα με την παιδεία είναι ότι είναι χρονοβόρα λύση, ενώ η ΧΑ (της επέτρεψαν να) γιγαντώνεται τώρα.
Ναι, της «επέτρεψαν» αόρατες και σκοτεινές δυνάμεις. Δηλαδή, ο Έλληνας ψηφοφόρος που ως τώρα ψήφιζε τα ίδια και τα ίδια, με βάση μόνο το δικό του προσωπικό συμφέρον, τώρα που στερέψαν τα λεφτά και είδε τα σκούρα, σου λέει να ψηφίσω ΧΑ για να τιμωρήσω τους πολιτικούς. Δηλαδή, όχι, ο ψηφοφόρος δεν έχει ευθύνη, όχι. Οι σκοτεινές παρασκηνιακές δυνάμεις την έχουν, που «επιτρέπουν» στη ΧΑ να ανέβει.

Αυτό το επιχείρημα είναι σαν να λες μου χάλασε το αυτοκίνητο επειδή δεν του έκανα σωστό σέρβις, κι εγώ αντί να προσπαθήσω να το φτιάξω, προσλαμβάνω κάποιον να μου το χαλάσει τελείως για να πηγαίνω με τα πόδια.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν μιλάς για εμένα κι εσένα ως οντότητες, δεν βλέπω πώς είναι δυνατόν κάτι τέτοιο. Ούτε να ανατρέψουμε τις συνθήκες που την γιγάντωσαν μπορούμε, ούτε να ξε-κάνουμε τα λάθη του παρελθόντος. Κι από ό,τι φαίνεται, το να μην τους ψηφίσουμε και να πείσουμε όσους μπορούμε να μην τους ψηφίσουν επίσης δεν είναι αρκετό. Πολύ φοβάμαι ότι η λύση είναι αλλού, σε άλλους πιο ψηλά από εμάς, όχι ιδιαίτερα πρόθυμους να αλλάξουν και να δράσουν.
Νομίζω ότι κάθε δημοκράτης που ανησυχεί για την πορεία της χώρας και ειδικότερα για τον τρόπο που πολίτες χωρίς πολιτική παιδεία φτάνουν να θεωρούν τη Χρυσή Αυγή σαν μια λύση για τη χώρα ή για τον εαυτό τους ή σαν έναν τρόπο να «τιμωρήσουν» ή κάτι που τους ταιριάζει τέλος πάντων, κάθε δημοκράτης πρέπει τουλάχιστον μέσα στην καθημερινότητά του να ενισχύει με όποιον τρόπο μπορεί τη δημοκρατία και να αποδυναμώνει τις απειλές. Εγώ θα μπορούσα να κάνω μια λίστα με αυτά που κάνω, που θα μπορούσα να κάνω αλλά δεν έχω κάνει ή που θα πρότεινα σε φίλους μου να κάνουν. Σίγουρα δεν θα έλεγα πουθενά:
Στα σπίτια τους θα τους στείλουν αυτοί οι ίδιοι που τους έβαλαν και στην βουλή. Δυστυχώς φοβάμαι ότι για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχουν κάποια εναλλακτική.
[...]
επειδή δυστυχώς οι δηλωμένοι ιδεολογικοί αντίπαλοι της ΧΑ... πώς να το θέσω ευγενικά; Δεν έχουν ακριβώς... καθαρή την φωλιά τους, είναι λίγο δύσκολο να πείσουν.
Τα γραφτά σου δείχνουν ότι δεν θέλεις να πολεμήσεις τη Χρυσή Αυγή. Αντιθέτως, προτιμάς να πολεμήσεις όλο το πολιτικό σύστημα με τρόπο που να ευνοεί τους εχθρούς της δημοκρατίας. Σε παρακαλώ λοιπόν να μας πεις τι θα μπορούσε να αλλάξει στη δική σου καθημερινότητα, τι θα έκανες εσύ αν πραγματικά δεν θέλεις να έχεις κάποια μέρα τον Μιχαλολιάκο για αξιωματική αντιπολίτευση (μπρρρ!), για να μην πω τίποτα χειρότερο.
 

bernardina

Moderator
«Μας είπαν ναζί αλλά δεν μας είπαν κλέφτες. Μπορεί να χαιρετάμε ναζιστικά αλλά δεν είμαστε κλέφτες, τα χέρια μας είναι καθαρά», δήλωσε o Νίκος Μιχαλολιάκος ο οποίος χαιρέτησε ναζιστικά μιλώντας στη νεολαία του κόμματός του.
Πρόσθεσε ότι επανειλημμένα οι πολιτικές δυνάμεις χαρακτήρισαν τον ίδιο και τους οπαδούς του ναζί ωστόσο δεν τους χαρακτήρισαν ποτέ κλέφτες.
Γιατί, ως γνωστόν, εκεί είναι όλος ο κόμπος, σωστά;

Τι έτι χρείαν έχομεν μαρτύρων; Ο άνθρωπος επιτέλους, είδε κι απόειδε, και το ομολόγησε. Σιγά μην κώλωνε.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πρέπει να διορθώσω τον τίτλο, που λέει «νεοναζί;» :bored:
 

nickel

Administrator
Staff member
Και κάτι ακόμα. Ο αρχηγός της Χρυσής Αυγής, λίγο πριν χαιρετήσει ναζιστικά μπροστά στην κάμερα, δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο ομαδικής παραίτησης των βουλευτών του, προκειμένου να σταματήσει η διαδικασία ψήφισης των μέτρων και να προκηρυχθούν εκλογές στις περιφέρειες που ανέδειξαν κοινοβουλευτικά τη Χρυσή Αυγή. Δεν είναι σίγουρο ότι θα του βγει σε καλό. Διότι αν προκύψει συμφωνία όλων των άλλων κομμάτων για στήριξη ενός κοινού υποψηφίου ανά περιφέρεια, τότε η Χρυσή Αυγή μπορεί και να εξαφανιστεί κοινοβουλευτικά.
http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=19180

Γμτ, το μαρτύρησε ο Γιαννακίδης...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Oι ναζί πάντως ήταν κλέφτες, γιατί τις γερμανικές αποζημιώσεις που θα μας σώσουν δεν τις μνημονεύουν οι διάφοροι υπερπατριώτες επειδή μας έκανε ζημιά η Μέρκελ, αλλά οι ναζί. Που τώρα εμείς τους ψηφίζουμε και τους βάζουμε στη Βουλή. Ζαλίστηκα.
 

bernardina

Moderator
Κάποια στιγμή θα πρέπει να συζητήσουμε σοβαρά το ρόλο των ΜΜΕ στην προβολή, την ανάδειξη και την απενοχοποίηση του φαινομένου ΧΑ.

Παραθέτω τα επόμενα βίντεο εντελώς δειγματοληπτικά και χωρίς σχολιασμό, για να μη φέρω σε δύσκολη θέση τους μοντεράτορες του φόρουμ.

Απολαύστε υπεύθυνα. Συνιστάται η χρήση χαρτοσακούλας για να μη λερώσετε το περιβάλλον σας.



 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Οι παρουσιαστές των συγκεκριμένων εκπομπών είναι πασίγνωστοι για την πολιτική τους (και δεν ξέρω αν θέλω να τους βλέπω στο φόρουμ, έστω κι από σπόντα). Φοβάμαι ότι και έτσι, με την εξοικείωσή μας έστω και με τον κακό τρόπο, παίζουμε το παιχνίδι τους, το παιχνίδι του συμψηφισμού.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω τι θα καταλάβετε από τον Κασιδιάρη, αλλά εγώ σβήνω (ό,τι είναι αυτό που τον έβαλε στο σπίτι μου) από τον Τράγκα.
 

bernardina

Moderator
Οι παρουσιαστές των συγκεκριμένων εκπομπών είναι πασίγνωστοι για την πολιτική τους (και δεν ξέρω αν θέλω να τους βλέπω στο φόρουμ, έστω κι από σπόντα). Φοβάμαι ότι και έτσι, με την εξοικείωσή μας έστω και με τον κακό τρόπο, παίζουμε το παιχνίδι τους, το παιχνίδι του συμψηφισμού.

Προσωπικά δεν παίζω απολύτως κανένα παιχνίδι συμψηφισμού. Έχω κάνει την ξεκάθαρη επιλογή μου από την πρώτη στιγμή και την έχω δηλώσει χωρίς περιστροφές επίσης από την πρώτη στιγμή.
Πέραν τούτου δεν καταλαβαίνω με τι τρόπο παίζουμε το παιχνίδι τους αν τους ξεσκεπάζουμε με κάθε ευκαιρία. Δεν είμαι εγώ αυτή που κάνει εκπομπές του τύπου ο Κασιδιάρης και το κορίτσι του ή μια συνηθισμένη μέρα ενός απλού χρυσαυγίτη, όπως έχει γίνει πάρα πολύ της μόδας από σχεδόν όλα τα κανάλια -απλώς μερικά είναι πιο χυδαία και απροκάλυπτα αβανταδόρικα από τα υπόλοιπα. Ενδεχομένως γι' αυτό το λόγο και λιγότερο επικίνδυνα από όσα, υπούλως και πουστίκως, χτυπάνε νουμεράκια χάρη στα εν λόγω νούμερα. Και κάποιοι "δημιοσιογράφοι" πιο φόρα-παρτίδα λέρες από κάποιους άλλους.

Εγώ επιμένω: Πρέπει να αναλυθεί πολύ σοβαρά ο ρόλος των ΜΜΕ στο θέμα ΧΑ. Και κανείς δεν είναι αθώος του αίματος.
Α, και κάτι άλλο. Ο στρουθοκαμηλισμός δεν γλίτωσε ποτέ καμιά στρουθοκάμηλο από τη μοίρα της...

Εδιτ. Ξαναμπήκα για να διορθώσω εκείνο το "δημιοσιογράφοι", αλλά τέτοιο εύστοχο πληκτρολογικό λάθος δεν έχω ξανακάνει, οπότε το αφήνω ως έχει.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πάντως, κι εγώ πιστεύω ότι δεν έχει νόημα να εστιάζουμε στις αηδίες του Τράγκα και του Χατζηνικολάου. Αυτοί πάνε όπου φυσάει ο άνεμος, και προκρίνουν ό,τι πουλάει. Εξάλλου, αν δεχτούμε ότι φταίνε τα ΜΜΕ για τις ψήφους που πήραν οι νεοναζί στις εκλογές, τότε είναι σαν να λέμε ότι το κοινό αυτών των ΜΜΕ είναι ανεγκέφαλα πρόβατα. Όχι. Ο καθένας έχει προσωπική ευθύνη, και πρέπει να παίρνει την ευθύνη της ψήφου του.

Όποιος πει ότι τώρα γυρίζουμε πάλι στο θέμα της παιδείας, θα έχει δίκιο. Όμως, δεν φταίει μόνο η παιδεία. Διότι εγώ, όπως και πολλοί άλλοι που ξέρω που δεν έγιναν ξαφνικά νεοναζί, πήγα σε ένα δημόσιο σχολείο όπως όλα τα άλλα.
 

LostVerse

Member
Ναι, της «επέτρεψαν» αόρατες και σκοτεινές δυνάμεις. Δηλαδή, ο Έλληνας ψηφοφόρος που ως τώρα ψήφιζε τα ίδια και τα ίδια, με βάση μόνο το δικό του προσωπικό συμφέρον, τώρα που στερέψαν τα λεφτά και είδε τα σκούρα, σου λέει να ψηφίσω ΧΑ για να τιμωρήσω τους πολιτικούς. Δηλαδή, όχι, ο ψηφοφόρος δεν έχει ευθύνη, όχι. Οι σκοτεινές παρασκηνιακές δυνάμεις την έχουν, που «επιτρέπουν» στη ΧΑ να ανέβει.

Εγώ δεν πιστεύω ότι οι δυνάμεις αυτές είναι αόρατες και σκοτεινές, αντίθετα θεωρώ ότι και γνωστές είναι, και με ονοματεπώνυμο, τόσο φυσικό όσο και παραταξιακό.

Από εκεί και πέρα, ο ψηφοφόρος θα ψηφίσει ανάλογα με τις επιλογές που έχει. Όταν οι επιλογές του είναι περίπου το τίποτα, το καθόλου, το κάπως λιγότερο τίποτα και το κάπως λιγότερο καθόλου, δεν είναι περίεργο να πάρει και το τίποτα κάποιο ποσοστό.
Οι διαθέσιμες επιλογές όμως δεν είναι ευθύνη των ψηφοφόρων, last time I checked, δεν φτιάχνει ο ψηφοφόρος το πρόγραμμα των κομμάτων.

Αυτό το επιχείρημα είναι σαν να λες μου χάλασε το αυτοκίνητο επειδή δεν του έκανα σωστό σέρβις, κι εγώ αντί να προσπαθήσω να το φτιάξω, προσλαμβάνω κάποιον να μου το χαλάσει τελείως για να πηγαίνω με τα πόδια.

Όχι. Είναι σαν να σου λέω ότι σου χάλασε το αυτοκίνητο επειδή δεν του άλλαξες λάδια, και κατηγορείς τον κατασκευαστή επειδή δεν έφτιαξε αυτοκίνητο που να μην κολλάει το μοτέρ αν δεν αλλάξεις λάδια. Και στην συνέχεια, αντί να αλλάξεις λάδια με το προτεινόμενο από τον κατασκευαστή ορυκτέλαιο, να βάζεις τηγανόλαδο και να απορείς γιατί βγάζει καπνούς το μοτέρ. Κάπως έτσι.

Mod: Αφαιρέθηκε σύνδεσμος με παραπομπή προς σελίδα της ΚΟΕ. Συμψηφιστικά επιχειρήματα της Χρυσής Αυγής με άλλους πολιτικούς χώρους θα σβήνονται χωρίς προειδοποίηση, κατά την απόλυτη διακριτική μας ευχέρεια. Ευχαριστούμε.

Εγώ θα μπορούσα να κάνω μια λίστα με αυτά που κάνω, που θα μπορούσα να κάνω αλλά δεν έχω κάνει ή που θα πρότεινα σε φίλους μου να κάνουν. Σίγουρα δεν θα έλεγα πουθενά:

Αυτά τα δυο αποσπάσματα, τα έγραψα όχι μόνο επειδή τα πιστεύω, αλλά κι επειδή εν ολίγοις είναι αλήθεια. Αν πιστεύεις το αντίθετο, ειδικά για το δεύτερο, απλά με αφήνεις άφωνο. Εκτός αν θεωρείς ότι ας πούμε «ναι μεν είναι αλήθεια, αλλά καλύτερα είναι να το κρύψουμε κάτω από το χαλάκι μέχρι να φύγει η ΧΑ από τη βουλή και μετά βλέπουμε» ένα πράγμα.

Αντίστοιχα όμως θα σου πω κι εγώ με την σειρά μου τι ΔΕΝ θα έκανα για να πολεμήσω την ΧΑ: Δεν θα υιοθετούσα τις μεθόδους της.

Τα γραφτά σου δείχνουν ότι δεν θέλεις να πολεμήσεις τη Χρυσή Αυγή. Αντιθέτως, προτιμάς να πολεμήσεις όλο το πολιτικό σύστημα με τρόπο που να ευνοεί τους εχθρούς της δημοκρατίας. Σε παρακαλώ λοιπόν να μας πεις τι θα μπορούσε να αλλάξει στη δική σου καθημερινότητα, τι θα έκανες εσύ αν πραγματικά δεν θέλεις να έχεις κάποια μέρα τον Μιχαλολιάκο για αξιωματική αντιπολίτευση (μπρρρ!), για να μην πω τίποτα χειρότερο.

Αν αυτό καταλαβαίνεις από τα γραπτά μου δεν μπορώ να σου αλλάξω γνώμη. Αυτό όμως δεν ισχύει, το διαψεύδω.

Όσο για το τι θα έκανα εγώ, σε παραπέμπω στην απάντηση μου στην Παλάβρα. Εγώ ούτε πολιτική ασκώ, ούτε καταρτίζω το πρόγραμμα των κομμάτων, ούτε είμαι σε θέση να επηρεάσω (μαζικά τουλάχιστον) με κάποιον άλλο τρόπο, ώστε να αποτρέψω το εκλογικό σώμα να πάει προς ΧΑ. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μην την ψηφίσω (που το έχω ήδη κάνει) και να πείσω όσους μπορώ επίσης να μην την ψηφίσουν (που επίσης ήδη έχω κάνει).

Κάποια στιγμή θα πρέπει να συζητήσουμε σοβαρά το ρόλο των ΜΜΕ στην προβολή, την ανάδειξη και την απενοχοποίηση του φαινομένου ΧΑ.

Ας συζητήσουμε σοβαρά λοιπόν. Όπως είχα γράψει και παλαιότερα, πριν τις φετινές εκλογές ο πρόεδρος της ΧΑ είχε δώσει 2 (ολογραφώς δύο) συνεντέυξεις σε κανάλια, καθώς και μια στο ίντερνετ, σε κάποια βιντεοσελίδα που δεν θυμάμαι τώρα. Η πρώτη ήταν στο xtra3, η δεύτερη στη ΝΕΤ (λόγω νομικής υποχρέωσης). Η υπόλοιπη θετική προβολή που είχε από ΜΜΕ ήταν από την δικιά της ιστοσελίδα, την δικιά της εφημερίδα (που αν δεν κάνω λάθος πούλαγε κάποιες εκατοντάδες φύλλα πανελληνίως) άντε και κάποια ακροδεξιά μπλογκ που βασικά αναπαρήγαγαν την επίσημη σελίδα. Επίσης κι ένα δισέλιδο αφιέρωμα στο Πρώτο Θέμα. Όλη η υπόλοιπη προβολή που είχε ήταν εξόχως αρνητική (και πολύ σωστά εν μέρει, εφόσον στο μεγαλύτερο ποσοστό αφορούσε εγκληματική/αξιόποινη δραστηριότητα).

Των παραπάνω λεχθέντων, θεωρώ καθαρή αφέλεια, να θεωρήσει κανείς ότι η ΧΑ έφτασε από το 0,3% στο 7% χάρη στο παραπάνω... σπρώξιμο. Αν ήταν έτσι, τότε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ με το σπρώξιμο που είχαν θα έπρεπε να είχαν συγκεντρώσει τουλάχιστον 98% των ψήφων.

Απολαύστε υπεύθυνα. Συνιστάται η χρήση χαρτοσακούλας για να μη λερώσετε το περιβάλλον σας.

Το τηλεκοντρόλ είναι ασφαλέστερη μέθοδος. Η απουσία τηλεόρασης δε, ακόμα περισσότερο (η δικιά μου οδός).
 

bernardina

Moderator
Ας συζητήσουμε σοβαρά λοιπόν. Όπως είχα γράψει και παλαιότερα, πριν τις φετινές εκλογές ο πρόεδρος της ΧΑ είχε δώσει 2 (ολογραφώς δύο) συνεντέυξεις σε κανάλια, καθώς και μια στο ίντερνετ, σε κάποια βιντεοσελίδα που δεν θυμάμαι τώρα. Η πρώτη ήταν στο xtra3, η δεύτερη στη ΝΕΤ (λόγω νομικής υποχρέωσης). Η υπόλοιπη θετική προβολή που είχε από ΜΜΕ ήταν από την δικιά της ιστοσελίδα, την δικιά της εφημερίδα (που αν δεν κάνω λάθος πούλαγε κάποιες εκατοντάδες φύλλα πανελληνίως) άντε και κάποια ακροδεξιά μπλογκ που βασικά αναπαρήγαγαν την επίσημη σελίδα. Επίσης κι ένα δισέλιδο αφιέρωμα στο Πρώτο Θέμα. Όλη η υπόλοιπη προβολή που είχε ήταν εξόχως αρνητική (και πολύ σωστά εν μέρει, εφόσον στο μεγαλύτερο ποσοστό αφορούσε εγκληματική/αξιόποινη δραστηριότητα).
Των παραπάνω λεχθέντων, θεωρώ καθαρή αφέλεια, να θεωρήσει κανείς ότι η ΧΑ έφτασε από το 0,3% στο 7% χάρη στο παραπάνω... σπρώξιμο.
.

Αν το ανωτέρω επιχείρημα θεωρείται σοβαρό, η σοβαρότητα σηκώνει ψηλά τα χέρια.
Αντί άλλων στοιχείων αντίκρουσης, σε παραπέμπω στην καθημερινή δραστηριότητα των καναλιών τόσο πριν όσο και -κυρίως- μετά τις εκλογές (γιατί εγώ δεν περιορίστηκα στην προεκλογική προβολή της ΧΑ όπως κάνεις τεχνηέντως εσύ, αποσιωπώντας και τα εμβόλιμα μικρορεπορτάζ των καναλιών που στην καλύτερη περίπτωση ήταν απλώς ουδέτερα, στην πιο χυδαία, δε, απροκάλυπτα αβανταδόρικα προς τη ΧΑ).
Και το "σπρώξιμο", όπως φαντάζομαι ότι γνωρίζεις πολύ καλά, δεν χρειάζεται να είναι του χονδροειδούς τύπου Ψηφίστε Χρυσή Αυγή. Ένα τόσο δα ρεπορταζάκι στην κατάλληλη στιγμή για να προβληθεί η δράση της ΧΑ ως λύση φτάνει και περισσεύει. Κι ακόμα χειρότερο, φτάνει και περισσεύει το να μιλάς γι' αυτήν σαν να είναι όπως όλοι οι άλλοι, δηλαδή εντάξει ρε παιδιά, μια χαρά είναι τα ξυρισμένα παλικάρια, δεν πάθαμε και τίποτα επειδή μαυρίσανε στο ξύλο μερικούς. Άλλωστε ήδη ήτανε μαύροι. Και να κλείνεις πονηρά ματάκι.
 

LostVerse

Member
Αν το ανωτέρω επιχείρημα θεωρείται σοβαρό, η σοβαρότητα σηκώνει ψηλά τα χέρια.
Αντί άλλων στοιχείων αντίκρουσης, σε παραπέμπω στην καθημερινή δραστηριότητα των καναλιών τόσο πριν όσο και -κυρίως- μετά τις εκλογές (γιατί εγώ δεν περιορίστηκα στην προεκλογική προβολή της ΧΑ όπως κάνεις τεχνηέντως εσύ, αποσιωπώντας και τα εμβόλιμα μικρορεπορτάζ των καναλιών που στην καλύτερη περίπτωση ήταν απλώς ουδέτερα, στην πιο χυδαία, δε, απροκάλυπτα αβανταδόρικα προς τη ΧΑ).

Τα στοιχεία που παράθεσα δεν τα παράθεσα τεχνηέντως, όπως λες, τα παράθεσα τελείως φανερά, για να πω ένα συγκεκριμένο πράγμα. Με λίγα λόγια η διαφωνία μας είναι ότι εσύ επικεντρώνεσαι μετά τις εκλογές. Καμία αντίρρηση, αλλά αυτό είναι το χρονικό διάστημα κατόπιν εορτής... Ε, να μου επιτρέπεις αλλά δεν συμφωνώ μ' αυτήν την προσέγγιση. Αν η ΧΑ με μηδενική αναλογικά θετική προβολή καταφέρνει από το 0,3% να μπει στην βουλή με 7%, ε, δεν φταίνε τα ΜΜΕ. Μπορείς να τα κατηγορήσεις για πολλά, αλλά όχι για αυτό. Απεναντίας, εγώ θεωρώ ότι κάτι τέτοιο ισοδυναμεί με το να νίπτεις τας χείρας σου ως άλλος Πόντιος Πιλάτος.

Μετά τις εκλογές... ε, δεν γίνεται να μην έχουν καθόλου προβολή, εφόσον είναι κόμμα εκλεγμένο στην βουλή (που και πάλι δεν την λες... θετική).

Και το "σπρώξιμο", όπως φαντάζομαι ότι γνωρίζεις πολύ καλά, δεν χρειάζεται να είναι του χονδροειδούς τύπου Ψηφίστε Χρυσή Αυγή. Ένα τόσο δα ρεπορταζάκι στην κατάλληλη στιγμή για να προβληθεί η δράση της ΧΑ ως λύση φτάνει και περισσεύει. Κι ακόμα χειρότερο, φτάνει και περισσεύει το να μιλάς γι' αυτήν σαν να είναι όπως όλοι οι άλλοι, δηλαδή εντάξει ρε παιδιά, μια χαρά είναι τα ξυρισμένα παλικάρια, δεν πάθαμε και τίποτα επειδή μαυρίσανε στο ξύλο μερικούς. Άλλωστε ήδη ήτανε μαύροι. Και να κλείνεις πονηρά ματάκι.

Δεν συμφωνώ. Ναι μεν ισχύει αυτό που λες για το κατάλληλο ρεπορτάζ την κατάλληλη στιγμή, αλλά δεν θεωρώ ότι απέκτησε προβολή και ψήφους απ' αυτόν τον τρόπο. Θα σου πω ένα άλλο από άσχετο τελείως χώρο παράδειγμα. Η αλυσίδα σούπερ μάρκετ Σκλαβενίτης, είναι από τις μεγαλύτερες στην Αττική. Συνεχώς επεκτείνεται έχοντας σταθερή, μόνιμη και αυξανόμενη πελατεία παρόλο που δεν είναι η φτηνότερη αλυσίδα. Κι όμως, το διαφημιστικό της πακέτο στην τηλεόραση κι αλλού είναι σχεδόν μηδενικό. Πώς το καταφέρνει αυτό λοιπόν; (σημείωση: Τυχαίνει συγγενής να δουλεύει στην αλυσίδα αυτή).

Τέλος σε παραπέμπω σε κάτι που είπα παραπάνω:

...επειδή δυστυχώς οι δηλωμένοι ιδεολογικοί αντίπαλοι της ΧΑ... πώς να το θέσω ευγενικά; Δεν έχουν ακριβώς... καθαρή την φωλιά τους, είναι λίγο δύσκολο να πείσουν.

Mod: Αφαιρέθηκε σύνδεσμος με παραπομπή προς βίντεο με βουλευτή της Δημοκρατικής Αριστεράς. Συμψηφιστικά επιχειρήματα της Χρυσής Αυγής με άλλους πολιτικούς χώρους θα σβήνονται χωρίς προειδοποίηση, κατά την απόλυτη διακριτική μας ευχέρεια. Ευχαριστούμε.
 

LostVerse

Member
Mod: Αφαιρέθηκε σύνδεσμος με παραπομπή προς βίντεο με βουλευτή της Δημοκρατικής Αριστεράς. Συμψηφιστικά επιχειρήματα της Χρυσής Αυγής με άλλους πολιτικούς χώρους θα σβήνονται χωρίς προειδοποίηση, κατά την απόλυτη διακριτική μας ευχέρεια. Ευχαριστούμε.

μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωση, ο συμψηφισμός είναι μέρος του επιχειρήματος. Κοινώς προσπαθώ να εξηγήσω πώς σκέφτεται κάποιος που δεν παίρνει στα σοβαρά τα επιχειρήματα της μίας πλευράς. Αφαιρώντας τον σύνδεσμο, αφαιρείτε και το επιχείρημα. Κοινώς, δεν μπορεί να γίνει συζήτηση, εφόσον ο ένας συνομιλητής δεν μπορεί να μιλήσει.

Ωστόσο, με τον τρόπο αυτό επιβεβαιώνετε το πνεύμα του επιχειρήματος, οπότε ευχαριστώ κι εγώ με την σειρά μου.
 

bernardina

Moderator
Τέλος σε παραπέμπω σε κάτι που είπα παραπάνω:

Mod: Αφαιρέθηκε σύνδεσμος με παραπομπή προς βίντεο με βουλευτή της Δημοκρατικής Αριστεράς. Συμψηφιστικά επιχειρήματα της Χρυσής Αυγής με άλλους πολιτικούς χώρους θα σβήνονται χωρίς προειδοποίηση, κατά την απόλυτη διακριτική μας ευχέρεια. Ευχαριστούμε.

Φτου! Και τώρα αναγκάστηκα να σβήσω όλο το σχόλιό μου που μιλούσε για συμψηφισμούς... :s
Μου παίρνετε τη μπουκιά μέσ' απ' το στόμα, ρε σεις mods icon_mrgreen.gif
 
Top