Γιατί έχουμε εκλογές;

nickel

Administrator
Staff member
Πρώτα και κύρια, με ενδιαφέρουν τα εσωτερικά μας. Τη μια λες για λογοκρισία, έπειτα για «σπίτι» κάποιων… Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε σένα και την SBE; Τι σου λέει ότι η ιδιοκτησιακή ομάδα δεν καλύπτει όλο το πολιτικό φάσμα; (Εντάξει, μεγάλο μέρος του…)

Για τις διαφορές στις απόψεις μας, εσύ μου δίνεις πάλι κάτι να σχολιάσω, που δεν το έχω σχολιάσει ακόμα: Η Αριστερά τα έβαλε με τη Διαμαντοπούλου για το θέμα των βιβλίων επειδή την ενοχλούσε (την Αριστερά) και την ενοχλεί η αποδυνάμωση του ρόλου των κομμάτων στα ΑΕΙ που επιδιώκει ο νέος νόμος. Πόσο δίκαιο ήταν να τα βάζει κανείς με την υπουργό για τα λάθη που έκαναν άλλοι σε σχέση με τα βιβλία; Αν αναλάμβανες υπουργός, θα είχες καιρό να τρέχεις πίσω από κάθε διεύθυνση να δεις αν κάνουν καλά τη δουλειά τους; Έχεις ψάξει να μάθεις τι ακριβώς έγινε με τα βιβλία;

Όλοι μας προσπαθούμε να καταλάβουμε και κανένας δεν νιώθει χαρά για αυτά που συμβαίνουν, εκτός από εκείνους που έχουν συμφέρον να βρεθούμε εκτός του ευρώ. Για το θέμα των μισθών θα είχε ενδιαφέρον μια συζήτηση.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Θεωρώ πως πρέπει να το αφήσουμε πίσω μας και να σκεφτόμαστε ως Έλληνες και όχι ως δεξιοί-αριστεροί.


Εγώ πάλι νομίζω πως αυτό το «Έλληνες» παίρνει πολλή συζήτηση. Θέλω να πω, Έλληνας είναι και το στέλεχος της ΔΕΚΟ που μασουλούσε με χρυσά κουτάλια ως τώρα, Έλληνας είναι και ο απολυμένος του ιδιωτικού τομέα, Έλληνας και ο αργόμισθος του δημοσίου, Έλληνας ο ταλαιπωρημένος ασφαλισμένος του ΙΚΑ, Έλληνας ο γιατρός που υπερσυνταγογραφεί, Έλληνας ο άστεγος της Αθήνας, Έλληνας ο ελεύθερος επαγγελματίας που κρύβει τα εισοδήματά του, Έλληνας και ο ελεύθερος επαγγελματίας που δεν τα κρύβει, και πληρώνει γι' αυτό διπλά και τρίδιπλα.

Για μένα δεν υπάρχει εθνική συνείδηση και εθνικό συμφέρον και εθνικό δεν ξέρω κι εγώ τι - δεν τα εννοούμε όλοι με τον ίδιο τρόπο αυτά. Το θέμα είναι ότι ζούμε σε μια χώρα που δεν είναι αυτόνομη, δεν παράγει αρκετά για να ζήσει χωρίς εξωτερική βοήθεια, κατασπατάλησε ένα σωρό χρήματα ως τώρα και ακόμα δεν έχει συνειδητοποιήσει ότι δεν μπορεί να ζήσει όπως ζούσε ως τώρα. Το να μην έχεις χρήματα να βγάλεις το μήνα αλλά να βρίζεις το Γερμανό επειδή σου βάζει όρους για να σου τα δώσει δεν μου φαίνεται ικανή αντιμετώπιση της πραγματικότητας. Όχι, δεν είμαι με το Γερμανό. Ναι, πιστεύω ότι υπάρχουν κερδοσκόποι. Ωστόσο, πιστεύω ότι η Ελλάδα πρέπει να ορθοποδήσει με κάποιον τρόπο. Και δεν πιστεύω ότι η Ελλάδα βρίσκεται στην ίδια θέση με την Ισπανία και την Ιταλία (εμείς δεν παράγουμε Σέατ και Φεράρι, για παράδειγμα). Ναι μεν κάποια προβλήματά της είναι κοινά με των υπολοίπων, αλλά δεν θεωρώ ότι το βασικό μας πρόβλημα είναι ίδιο. Σου αρέσει, Άζι, που πληρώνεις ένα σκασμό φόρους για ένα κράτος του οποίου οι υπάλληλοι ζητούν να μη γίνουν ποτέ αξιολογήσεις και να τους πληρώνεις ακόμα κι αν δεν κάνουν για τη δουλειά που τους προσέλαβαν; Σου αρέσει που πληρώνεις ένα σκασμό φόρους για ΔΕΚΟ, οι οποίες μετά τους κατασπαταλούν;

Όσο για το θέμα του «ξεπουλήματος» που συζητιέται έντονα αυτές τις μέρες, ας μην ξεχνάμε ότι όταν το μονοπώλιο του κράτους στα τηλέφωνα το είχε ο δημόσιος τότε ΟΤΕ, όχι μόνο οι καταναλωτές πληρώναμε το τηλέφωνο χρυσό, αλλά πληρώναμε και πλατινένιους τους υπαλλήλους (σύνταξη στα 50, εφάπαξ 1/4 εκ. ευρώ, κτλ).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και επειδή έβαλες άλλο ένα πρακτικό θέμα (πέρα από το θέμα με τα βιβλία που δεν τυπώθηκαν έγκαιρα επειδή κάπου αλλού --και όχι στο Παιδείας-- το Ελληνικό Δημόσιο δεν έκανε καλά τη δουλειά του) θα προσπαθήσω να δώσω μια απάντηση και στο δεύτερο ερώτημά σου.

Είσαι ένας άνθρωπος με σπουδές και διδακτική πείρα σε πανεπιστημιακό επίπεδο. Κάπου έχεις γράψει εδώ μέσα ότι η μικρή θητεία στην Κύπρο ήταν μέρα με τη νύχτα. Γιατί; Έλληνες δεν είναι και αυτοί;

Είσαι άνθρωπος της ποίησης και του νου. Βάλε το χέρι στην καρδιά και σκέψου πόσες θέσεις εργασίας και πόσο συνάλλαγμα θα έμπαινε στη χώρα αν μπορούσαμε να κάνουμε διεθνή τα θεωρητικά μας μαθήματα. Να σπουδάζεις αρχαιολογία στην Ελλάδα, φιλοσοφία εκεί που πάτησε ο Πλάτωνας και ο Αριστοτέλης, ποίηση στον τόπο που ανακάλυψε τη μετρική, παραδοσιακή ιατρική στην Κω, αρχαία γραμματεία στα μέρη που γεννήθηκε. Γιατί δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό; Γιατί δεν μπορούν οι καθηγητές μας να διδάξουν στα αγγλικά, να ανοίξουν μαθήματα για όλη τη νεολαία της Ευρώπης και του κόσμου;

Και γιατί να μην έχουμε τις κορυφαίες διεθνείς σχολές σε θέματα π.χ. ναυτιλίας ή επεξεργασίας αλουμίνας; Γιατί να μην έχουμε συστήματα που θα αξιοποιούν τις άχρηστες υποδομές μας; Συνειδητοποιούμε άραγε ότι η Ελλάδα έχει υποδομές όχι για τα έντεκα εκατομμύρια κατοίκους της, αλλά και για όσους φιλοξενεί τα καλοκαίρια; Υποδομές που σχολάζουν τον χειμώνα και μένουν άχρηστες ή υπολειτουργούν το καλοκαίρι επειδή δεν έχουμε διαδικασίες να αυξομειώνουμε ή έστω, να μεταφέρουμε το δημόσιο προσωπικό μας; Δες π.χ. τα επαρχιακά νοσοκομεία που στενάζουν το καλοκαίρι γιατί είναι στελεχωμένα με αριθμούς χειμώνα.

Μας φταίνε οι ξένοι (οι Άγγλοι, οι Γερμανοί, οι Οστρογότθοι) για τον πόλεμο των μυδιών;
 

SBE

¥
Αζιμούθιε, τα μηνύματά σου είναι ο ορισμός της παθητικής επιθετικότητας.

Αν πραγματικά θέλεις διάλογο, πολύ ευχαρίστως, αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν θέλεις διάλογο, θέλεις να συμφωνήσουν όλοι μαζί σου. Όποιον διαφωνεί τον προσβάλλεις με το γάντι, λέγοντας πράγματα που δεν είναι και τόσο σίγουρο ότι κάνει (π.χ. ότι λειτουργεί κομματικά). Η ανατροφή σου, που την επικαλείσαι, περιλάμβανε σεβασμό στον διάλογο και αναγνώριση ότι δεν υπάρχει μόνο άσπρο- μαύρο; Αντιλαμβάνεσαι ότι όποιος δεν συμφωνεί μαζί σου δεν είναι απαραίτητα ο κακός της υπόθεσης; Ή ότι η διαφωνία έχει διαβαθμίσεις; Ή μήπως ικανοποιείσαι με το να νομίζεις ότι είσαι μόνος εναντίον όλων;

ΥΓ Το ξέρω ότι ανεβάζω τους τόνους, αλλά η έμμεση προσπάθεια να παραβλεφτεί η επιθετικότητα, απλώς την τροφοδότησε, αντί να την διαχύσει.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
@SBE: Αφού το ξέρεις ότι ανεβάζεις τους τόνους, γιατί αισθάνεσαι ότι πρέπει να το κάνεις; Πώς εκτιμάς ότι το ανέβασμα των τόνων θα βοηθήσει στο να γίνει καλύτερος ο διάλογος;

Ας κατεβούμε ένα σκαλάκι, παρακαλώ.
 

SBE

¥
@SBE: Αφού το ξέρεις ότι ανεβάζεις τους τόνους, γιατί αισθάνεσαι ότι πρέπει να το κάνεις; Πώς εκτιμάς ότι το ανέβασμα των τόνων θα βοηθήσει στο να γίνει καλύτερος ο διάλογος;

Ας κατεβούμε ένα σκαλάκι, παρακαλώ.

Ευχαρίστως.
Το γιατί αισθάνομαι ότι πρέπει να το κάνω το είπα ήδη. Δεν μου αρέσει η επιθετικότητα αυτού του είδους, που ο σκοπός της δεν είναι η συζήτηση.
 
Δόκτορα, ας ανοίξουμε ένα άλλο θέμα γι' αυτό, όπου θα συνεισφέρω ευχαρίστως. Θέτεις πολλά ωραία ερωτήματα. Και επειδή τυχαίνει και τώρα να ζω μια παρόμοια εμπειρία σε μια γωνίτσα της Ισπανίας, όπου δεν ήρθα για αναψυχή, αλλά καλεσμένος για συγκεκριμένο λόγο, ευχαρίστως να καταθέσω και αυτή την εμπειρία που θα καταδείξει μια ειδοποιό διαφορά μεταξύ Ελλάδας και έξω κόσμου.

Όσο για τους χαρακτηρισμούς της SBE, που τη σέβομαι απόλυτα και την έχω διαβάσει και επαινέσει αλλού, ευχαριστώ, αλλά δεν ανταποδίδω. Η ανατροφή μου δεν μου το επιτρέπει... :) Ο λόγος που σταματάω τον διάλογο είναι ότι δεν με ενδιαφέρει να τσακωθώ με ανθρώπους που δεν γνωρίζω, μέσα από ένα διαδικτυακό φόρουμ που έχει φτιαχτεί για άλλο σκοπό. Μπορεί να εξέφρασα κι εγώ τον προβληματισμό μου και ίσως το έκανα λίγο άκομψα από απογοήτευση ή αγανάκτηση. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι υπάρχει λόγος να κάνουμε συζήτηση για το ποιος πολιτικός την έχει καλύτερη. Δεν νομίζω ότι αυτού του είδους διάλογος είναι εποικοδομητικός και δεν τον ασπάζομαι ούτε με ενδιαφέρει να μάθω, αφού όλους με τον έναν τρόπο ή τον άλλο στο ίδιο επίπεδο τους έχω κατατάξει. Και όχι δεν θέλω να συμφωνήσει κανείς μαζί μου. Αλλά μήπως συμβαίνει το αντίθετο;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Άζι, ιδού η Ιβηρία, ιδού και το πήδημα! Γιατί δεν ξεκινάς ένα νήμα με αυτά τα θετικά που είδες σε αυτή τη γωνίτσα της Καταλωνίας; Πολύ περισσότερο που βρίσκεσαι εκεί για παραγωγικό σκοπό;
 
Ο πρόεδρος της αξιωματικής αντιπολίτευσης πριν από λίγο ζήτησε να γίνουν εκλογές.
Λογικό. Μόνο δύο φορές ψηφίσαμε φέτος.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ζήτησε και να αλλάξει πρώτα ο εκλογικός νόμος για να γίνουν με απλή αναλογική;
 

bernardina

Moderator
Μήπως είπε και ποιος θα μας δανείσει χαρίσει τα 150-200 μυριάκια που χρειάζονται για τη διοργάνωση των εκλογών; Άραγε θα του τα στείλει ο σύντροφος Τσάβες πεσκέσι, σαν τα κινητά που δεν πιάνουν ψείρες κοριούς;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Λεφτά υπάρχουν. Α, δεν το είπε ο Τσίπρας αυτό; Πώς μου φάνηκε ότι αυτό λέει τόσον καιρό τώρα;
 
Ζήτησε και να αλλάξει πρώτα ο εκλογικός νόμος για να γίνουν με απλή αναλογική;

Δεν άκουσα κάτι τέτοιο.

Η πλάκα είναι ότι νωρίτερα σήμερα, σε πρωινή εκπομπή του Σκάι, η Ρένα Δούρου έλεγε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ζητάει εκλογές επειδή είναι υπεύθυνο κόμμα που σέβεται τους θεσμούς, όχι σαν τα άλλα κόμματα που ζητάνε εκλογές όποτε τους συμφέρει δημοσκοπικά.
 

LostVerse

Member
Μήπως είπε και ποιος θα μας δανείσει χαρίσει τα 150-200 μυριάκια που χρειάζονται για τη διοργάνωση των εκλογών; Άραγε θα του τα στείλει ο σύντροφος Τσάβες πεσκέσι, σαν τα κινητά που δεν πιάνουν ψείρες κοριούς;

Χωρίς να είμαι 100% βέβαιος, νομίζω ότι μέρος των χρημάτων που απαιτούνται έρχονται από ΕΕ μεριά. Ακόμα κι αν ισχύει βέβαια, δεν θα εκπλαγώ αν μαθαίνονταν ότι τα κεφάλαια εισπράχθηκαν μεν, αλλά δεν διατέθηκαν ποτέ για τον σκοπό που προορίζονταν δε (βλέπε περίπτωση απογραφέων).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Χωρίς να είμαι 100% βέβαιος, νομίζω ότι μέρος των χρημάτων που απαιτούνται έρχονται από ΕΕ μεριά.
Καμία σχέση. Αυτό έλειπε, να πήγαιναν ευρωπαϊκά κονδύλια για εθνικές εκλογές. Για ευρωεκλογές, ίσως. Είναι άλλο πράγμα.
 
Λεφτά υπάρχουν. Α, δεν το είπε ο Τσίπρας αυτό; Πώς μου φάνηκε ότι αυτό λέει τόσον καιρό τώρα;


Λεφτά υπάρχουν. Τα έχουν οι τράπεζες. Τουλάχιστον έτσι νομίζω.
 
Οι ελληνικές; Κακώς νομίζεις.

Τι λες; Εγώ ξέρω ότι οι τράπεζες είναι πλούσιες, έχουν χρηματοκιβώτια και πόρτες που ανοίγουν κάθε Δευτέρα, με ωρολογιακό μηχανισμό.
 

SBE

¥
Ε, εντάξει, κρατήθηκαν έξι μήνες σχεδόν, μετά άρχισαν να ζητάνε εκλογές. Στο παρελθόν νομίζω ότι είχαμε πιο γρήγορα ρεκόρ (την επόμενη των εκλογών να ζητάνε εκλογές, π.χ.).
 
Επειδή πριν το διάλειμμα λέγαμε για την αλλαγή ήθους πολιτικής, αυτή η ιστορία, 38 χρόνια τώρα μεταπολίτευση, να ζητάει εκλογές το κάθε κόμμα όποτε αισθάνεται αυτό ότι είναι έτοιμο, βάζει ζήτημα στην απαξίωση του κοινοβουλευτισμού. Λοιπόν, άρα, όταν ακούω συναδέλφους σας —δεν σας το χρεώνω, έτσι;— που λένε «Γιατί δεν ζητάει ο ΣΥΡΙΖΑ εκλογές;», «Γιατί είμαστε υπεύθυνοι!». Οι εκλογές πρέπει να ζητηθούν από τον ελληνικό λαό, όχι από τα τηλεπαράθυρα και τη Δούρου.

Εδώ, στο 1:00:58.

Δεν πέρασαν λίγες ώρες και ο αρχηγός του κόμματος έκανε έμπρακτη επίδειξη αυτής της «αλλαγής ήθους πολιτικής», ζητώντας εκλογές προτού καν κλείσουν τέσσερις μήνες ζωής της κυβέρνησης. Ίσως μπέρδεψε τους μήνες με τα χρόνια, δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι όντως είναι ρεκόρ. Δεν θυμάμαι στη μεταπολίτευση να είχαν ζητηθεί εκλογές από τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης τόσο νωρίς στη θητεία μιας κυβέρνησης. Αλλαγή ήθους πολιτικής, πράγματι.
 
Top