Απαλλαγείτε από το ποντίκι

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δυστυχώς, νομίζω πως δεν θα βοηθήσει. Δεν είναι τυχαίο που τα λένε γραφίδες --η κύρια αποστολή τους είναι διαφορετική.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ως πρώην κάτοχος της γραφίδας, επιβεβαιώνω αυτό που λέει ο δόκτορας. Η δουλειά της είναι να βοηθάει τους γραφίστες, όχι να αντικαθιστά το ποντίκι.
 
Είναι πάντως πολύ σημαντικό να βρείτε το κατάλληλο ποντίκι για το χέρι σας -όχι πολύ μεγάλο, όχι μικρό, με καμπύλη που να εφαρμόζει απόλυτα στη φυσική καμπύλη του χεριού και όχι πολύ ψηλό ώστε να μπορείτε να κάνετε κλικ χωρίς ζόρι. Τα μικρά, ντιζαϊνάτα ποντίκια (όπως το νέο της Apple και το Arc της Microsoft που διπλώνει -όχι το Arc Touch που είναι πολύ άνετο), τα ποντίκια με στρασάκια και παγιέτες, τα ποντικίδια για λάπτοπ, οι ποντίκαροι-τρανσφόρμερ κλπ είναι εγγύηση για προβλήματα. Καλά ποντίκια είναι τα ειδικά για gamers. Προσωπικά είχα βολευτεί με το ταπεινό Wheel mouse optical 1.1A της Microsoft αλλά τώρα που πνέει τα λοίσθια ψάχνω για διάδοχο και έχω φάει πάνω από ένα μήνα ψάχνοντας...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Με βλέπω να ξαναψηφίζω Μικρομαλακή...

 

SBE

¥
Στην παλιά μου δουλειά μου είχαν πάρει ένα ποντίκι σαν αυτό στη φωτογραφία της Παλάβρας αλλά για αριστερόχειρες. Δε νομίζω ότι έκανε καμιά ουσιώδη διαφορά, πέρα από το ότι αισθανόσουν ότι κρατούσες στο χέρι σου πανάκριβο εργαλείο ειδική παραγγελία κλπ κλπ και για λίγο καιρό ήταν άνετο.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Για πόσο καθόσουν στον υπολογιστή; Γιατί εγώ τον τελευταίο μήνα χτυπάω 14ωρα, και τα σαββατοκύριακα. Πίστεψέ με, και το λίγο κάνει τη διαφορά.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Σχετικό-άσχετο: Όσοι δουλεύετε σε λάπτοπ, προτιμάτε ποντίκι ή όχι; Προσωπικά δεν αλλάζω το touchpad με τίποτα! Το βρίσκω πολύ καλύτερο από ποντίκι.
 

SBE

¥
Στον υπολογιστη καθόμουν όλες τις ώρες που δεν κοιμόμουν, δυστυχώς.
Το τατσπαντ Ζαζ το χρησιμοποιώ κι εγω πολύ αλλά κι αυτό πειράζει τα δάχτυλα. Με πονάνε όταν το παρακάνω οι δέικτες.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ξερωγώ, για ίδιες ώρες δουλειάς μού φαίνεται να είμαι πιο ξεκούραστος με το touchpad, SBE. Και δεν μπορώ να καταλάβω που κάποιοι δεν μπορούν ούτε να το βλέπουν. :)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ δουλεύω σε ντέσκτοπ. Στο λάπτοπ πάλι, ενώ τα πάω μια χαρά με το τάτσπαντ, δεν πιάνω τις ταχύτητες που πιάνω με το ποντίκι, άρα όταν έχω πολλή δουλειά εκνευρίζομαι.
 
Εγώ πάλι παίζω σε λαπ αλλά όταν είμαι στο γραφείο έχω ντόκινγκ στέισον οπότε συνδέω πληκτρολόγιο και ποντίκι.. έχω ένα της Logitech ενσύρματο αλλά κάθε πιο ξεκούραστη ιδέα ευπρόσδεκτη! :)
 
Ρε παιδιά κάτι σε στιλ microsoft surface δεν υπάρχει για μας τους θνητούς; κάτι σε πιο μικρό;
 
Με τίποτα touchpad. Με εκνευρίζει η υπερβολική ευαισθησία του :D και έχω σβήσει και κείμενο λόγω αυτής!

Ποντικάκι και πάσης Ελλάδος!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Παίδες, Πάσχα έρχεται κι η ευκαιρία δεν θα μπορούσε να είναι πιο κατάλληλη για να κάνετε ένα δώρο στον εαυτό σας. Για ρίξτε μια ματιά εδώ:
 

nickel

Administrator
Staff member
Φοβάμαι ότι θα το τρέλαινα το ποντίκι. Συχνά παίζω ταμπούρλο νευρικά με τα δάχτυλα όση ώρα δεν κουνάω το ποντίκι. Όχι τόσο ρυθμικά όσο ο νέος...

 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Παίδες, Πάσχα έρχεται κι η ευκαιρία δεν θα μπορούσε να είναι πιο κατάλληλη για να κάνετε ένα δώρο στον εαυτό σας. Για ρίξτε μια ματιά εδώ:
Καθόλου άσχημο, και η τιμή δεν είναι απαγορευτική, θα κάνει γύρω στα 99 δολάρια. Αλλά πόση εκπαίδευση θα χρειαστούν τα δάχτυλά μας για να κάνουμε όλες αυτές τις κινήσεις που βλέπουμε στο βίντεο;
 
Top