Όχι πως φταίνε μόνο τα γκρίκλις, αλλά...

nickel

Administrator
Staff member
Κυκλοφορώ ελάχιστα στο ελληνικό διαδίκτυο, σε πολύ λίγα ιστολόγια, εφημερίδες, πόρταλ, οπότε σπάνια παρακολουθώ τον δημόσιο διάλογο στις πιο περιθωριακές μορφές του. Ωστόσο, όταν ξεστρατίζω, ακόμα κι όταν ξεφεύγει το μάτι μου προς τα σχόλια αναγνωστών, αγριεύομαι. Η βαναυσότητα προς τη διαφορετική γνώμη σε συνδυασμό με το βάναυσο χειρισμό της γλώσσας με τρομάζει. Ομολογώ, λοιπόν, ότι αυτόν τον καιρό τα γκρίκλις δεν είναι από τα πράγματα που με ανησυχούν τόσο όσο κάποια άλλα.
 

Oneiro13

New member
το πιο απίθανο από όλα, σκούζουν δημόσια κατά των γκρίκλις, πόσο κακό κάνουν, ότι έχουν απαγορευθεί κτλ κτλ κτλ και στη συνέχεια όταν στέλνουν κάποιο πμ αυτό είναι... γκρίκλις. Ή τα ίδια άτομα τα βρίσκεις σε κάποιο msn όπου αντί για καλημέρα σου λένε kalimera ενώ πιο πριν την έλεγαν σε κάποιον επειδή έγραψε γκρίκλις στο φόρουμ.Την ορθογραφία την αφήνω στην άκρη, μπορεί να δικαιολογηθεί ως ένα σημείο, τα παραπάνω όχι. Για μένα όλοι αυτοί είναι πολύ χειρότεροι απ' αυτούς που κάποτε έγραφαν γκρικλις.

Με λίγα λόγια δεν θεωρώ ότι είναι η χρήση γκρίκλις που ας πούμε κάνει κακό στην γλώσσα, αλλά η ωχαδερφίστικη νοοτροπία πίσω από την χρήση τους.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λέτε αλλά νομίζω πως δεν σχετίζονται με τη συζήτηση μας. Δηλαδή τον εάν κάποιοι είναι υποκριτές και κρίνουν τους άλλους χωρίς να κρίνουν πρώτα τον εαυτό τους ("δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις") δεν συμβάλλει στην κακοποίηση της γλώσσας μας από τα greeklish.
Η "ωχαδερφίστικη" νοοτροπία, για την οποία μιλάτε, ασφαλώς και υπάρχει, όπως και η έλλειψη σεβασμού προς τον συνομιλήτή σου όταν εσύ (γενικά μιλάω) γράφεις με greeklish αδιαφορώντας για τον αν ο άλλος έχει την υπομονή και την όρεξη να καταλάβει τι γράφεις ή εάν το γραπτό σου γίνεται κουραστικό.

Κυκλοφορώ ελάχιστα στο ελληνικό διαδίκτυο, σε πολύ λίγα ιστολόγια, εφημερίδες, πόρταλ, οπότε σπάνια παρακολουθώ τον δημόσιο διάλογο στις πιο περιθωριακές μορφές του. Ωστόσο, όταν ξεστρατίζω, ακόμα κι όταν ξεφεύγει το μάτι μου προς τα σχόλια αναγνωστών, αγριεύομαι. Η βαναυσότητα προς τη διαφορετική γνώμη σε συνδυασμό με το βάναυσο χειρισμό της γλώσσας με τρομάζει. Ομολογώ, λοιπόν, ότι αυτόν τον καιρό τα γκρίκλις δεν είναι από τα πράγματα που με ανησυχούν τόσο όσο κάποια άλλα.

Έχετε δίκιο! Όμως ο βάναυσος (ορθογραφικός) χειρισμός της γλώσσας είναι κυρίως αποτέλεσμα της εκτεταμένης και συχνής χρήσης των greeklish. Θυμάμαι πως και στη σχολή μου είχαμε αφιερώσει αρκετή ώρα από ένα γλωσσολογικό μάθημα σε συζήτηση για το κατά πόσο τα greeklish σκοτώνουν την γλώσσα μας και η καθηγήτριά μας ήταν κάθετη σε αυτό. Τα greeklish σκοτώνουν την ορθογραφία της γλώσσας μας!
Μάλιστα κάποιοι συμφοιτητές μου της είπαν πως και οι ίδιοι λόγω της συχνής χρήσης των greeklish δεν θυμoύνται την ορθογραφία κάποιων λέξεων.
Και λογικό δεν είναι;; Όταν δεν έχεις καθημερινή τριβή με τη σωστή ορθογραφία των λέξεων, μετά από κάποιο διάστημα θα αρχίσεις να ξεχνάς πώς γράφεται η μία λέξη και η άλλη λέξη.
Το έχω βιώσει και γω αυτό όχι εξαιτίας της συχνής χρήσης των greeklish (άλλωστε δεν τα χρησιμοποιώ ποτέ) αλλά επειδή λόγω της σχολής μου είχα σταματήσει να διαβάζω ελληνικά κείμενα και ελληνικές εφημερίδες και το είχα ρίξει στην συχνή ανάγνωση αγγλικών κειμένων. Και από κει που ήμουν το καμάρι του καθηγητή μου στο σχολείο :p , επειδή δεν έκανα στις εκθέσεις μου κανένα ορθογραφικό λάθος, άρχισα μετά να διαπιστώνω πως έχω ξεχάσει την ορθογραφία κάποιων λέξεων και πως κάνω λάθη στον γραπτό μου λόγο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Να το πάμε, αφού το αναφέρεις, πρώτα στο ότι δεν διαβάζουμε αρκετά βιβλία πια; Οι καινούργιες μας αγάπες (η τηλεόραση, το ίντερνετ) μας εκθέτουν σε μεγάλο βαθμό στο πρόχειρο και στο κακογραμμένο.

Ταυτόχρονα, αν κοιτάξουμε γύρω μας, από όλες τις πλευρές υπάρχει τόση προσβολή στην καλαισθησία, τόσο μίσος για το ωραίο, τόση απαξίωση του επαγγελματισμού, που το να ζητάς σωστή ορθογραφία από τον άλλο μοιάζει με… ανορθογραφία.

Θα μου πει κάποιος: «Δεν πειράζει, αρκεί να συνεννοούμαστε». Φοβάμαι ότι κι αυτό έχει αρχίσει να δυσκολεύει. Αλλά δεν φταίνε τα γκρίκλις και οι ανορθογραφίες γι' αυτό.
 
Εγώ πάντως δεν έχω αντιληφθεί να συρρικνώνονται οι ορθογραφικές μου ικανότητες, παρότι το 90% των κειμένων που διαβάζω είναι στα αγγλικά, τα τελευταία 6-7 χρόνια. Χωρίς να θέλω να χρησιμοποιήσω τον εαυτό μου σαν παράδειγμα, δεν νομίζω ότι στέκει ιδιαίτερα η πεποίθηση ότι η ορθογραφία επηρεάζεται από την έλλειψη τριβής. Δεν είναι ικανότητα, για να πεις ότι φθίνει αν δεν την χρησιμοποιείς, είναι γνώση. Αν ξέρεις πώς γράφεται μια λέξη, δεν την ξεχνάς επειδή δεν την γράφεις. Υπάρχουν μερικές δύσκολιες ορθογραφίες που δεν στηρίζονται σε κανόνες, αλλά αυτές οι λέξεις έτσι κι αλλιώς πέφτουν και έπεφταν θύματα ανορθογραφίας.

Τέλος πάντων. Εγώ έτσι κι αλλιώς είμαι πλέον οπαδός της κατάργησης της ιστορικής ορθογραφίας, γιατί δεν εξυπηρετεί κανέναν πρακτικό σκοπό, αντιθέτως δυσκολεύει την ζωή των παιδιών, που γίνεται όλο και πιο πολύπλοκη. Γι' αυτό θερίζουν οι μαθησιακές δυσκολίες.
 

Oneiro13

New member
Εγώ πάντως δεν έχω αντιληφθεί να συρρικνώνονται οι ορθογραφικές μου ικανότητες, παρότι το 90% των κειμένων που διαβάζω είναι στα αγγλικά, τα τελευταία 6-7 χρόνια.

Μπορεί να έχετε δίκιο αλλά πώς εξηγείτε το γεγονός ότι όταν ήμουν στο σχολείο δεν έκανα ποτέ ορθογραφικά λάθη στις εκθέσεις μου και οι καθηγητές μου είχαν να το λένε, μάλιστα είχα έναν καθηγητή που μου έλεγε πως διάβαζε ξανά και ξανά την κάθε έκθεσή μου μήπως διαπιστώσει έστω και ένα ορθογραφικό λάθος που πιο πριν μπορεί να μην είχε προσέξει :p , και από το 2ο έτος της σχολής και μετά άρχισα να κάνω ορθογραφικά λάθη και μερικές φορές είναι και καραμπινάτα λάθη.:whistle: Βέβαια, όταν ξαναδιαβάζω το κείμενο καταλαβαίνω από μόνη μου ότι έκανα λάθος και το διορθώνω αλλά άλλες φορές πιάνω τον εαυτό μου ν' αμφιβάλλει για την ορθογραφία κάποιων λέξεων ενώ δε θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό.:(


Εγώ έτσι κι αλλιώς είμαι πλέον οπαδός της κατάργησης της ιστορικής ορθογραφίας, γιατί δεν εξυπηρετεί κανέναν πρακτικό σκοπό, αντιθέτως δυσκολεύει την ζωή των παιδιών, που γίνεται όλο και πιο πολύπλοκη. Γι' αυτό θερίζουν οι μαθησιακές δυσκολίες.

Και γω μπορώ να πω πως είμαι οπαδός μιας τέτοιας κατάργησης, ειδικά τώρα που μαθαίνω ισπανικά και βλέπω και τις αλλαγές που έχουν γίνει σε αυτή τη γλώσσα έτσι ώστε να γίνει πιο εύχρηστη από τους ομιλητές της. Όμως μια τέτοια κατάργηση θα έπρεπε να γίνει πολύ προσεκτικά έτσι ώστε να μην έχουμε κατακρεούργηση της γλώσσας μας.
 
Για μένα το μεγάλο πρόβλημα της ορθογραφίας είναι ότι σπαταλάμε αμέτρητο χρόνο και ενέργεια σε κάτι που δεν έχει καμμιά σημασία, όταν θα μπορούσαμε να εκμεταλλευτούμε αυτόν τον χρόνο για να διδάξουμε κάτι πιο πρακτικό και δημιουργικό ή να μειώσουμε τον βαρύ φόρτο εργασίας των παιδιών. Και παρά όλην αυτήν την αδικαιολόγητη σπατάλη χρόνου και ενέργειας, πάντα γκρινιάζουν οι κάποιοι για την κατάσταση της ορθογραφίας "σήμερα". Η ελληνική ορθογραφία είναι δύ-σκό-λή!

Στο θέμα της τριβής μπορεί να κάνω και λάθος. Ομολογώ ότι δεν είμαι αρμόδιος να το κρίνω γιατί κάτι τέτοιο χρειάζεται έρευνα. Απλά δεν βλέπω λογική την σύνδεση μείωσης τριβής με την απώλεια γνώσης. Στην δική σας περίπτωση δεν μπορώ να δώσω μια πιστευτή απάντηση. Ίσως δεν είναι απώλεια γνώσης αλλά έλλειψη προσοχής κατά την γραφή, καθώς μετατοπίστηκε η εστίαση από την ορθογραφία στο περιεχόμενο, στην πανεπιστημιακή σας ζωή.

Από την κατακόρυφη μείωση ανάγνωσης ελληνικών κειμένων, προσωπικά μού δημιουργήθηκαν δύο προβλήματα: α) κάποιες φορές δυσκολεύομαι να θυμηθώ την κατάλληλη λέξη στα ελληνικά και β) χρησιμοποιώ διάσπαρτα αγγλισμούς. Αυτό όμως οφείλεται και στην ελάττωση τριβής με την ίδια την γλώσσα στον προφορικό της λόγο.
 
Δεν είναι ικανότητα, για να πεις ότι φθίνει αν δεν την χρησιμοποιείς, είναι γνώση.

Διαφωνώ με τη διάκριση αυτή ανάμεσα σε ικανότητα και γνώση. Σε κάποια αντικείμενα με τα οποία δεν έχω καθημερινή (ή ετήσια) τριβή έχω ξεχάσει τόσο πολλά που ούτε καν θυμάμαι τι ήξερα (!).

Ίσως είναι πιο χρήσιμη μια διάκριση ανάμεσα σε θεμελιώδη γνώση και επιφανειακή γνώση αλλά κι αυτό συζητήσιμο είναι.
 
Ίσως δεν είναι κατανοητή η διάκριση. Οι ικανότητες έχουν την τάση να αυξομοιώνεται. Όσο πιο πολύ εξασκείς κάτι τόσο πιο καλός γίνεσαι κι όσο το παρατάς οι ικανότητές σου εξασθενούν. Γνώσεις μπορεί να ξεχάσεις, αλλά δεν λειτουργούν αυξομειωτικά. Κάτι το θυμάσαι ή όχι. Δεν γίνεται να θυμάσαι λίγο πώς να κάνεις π.χ. διαίρεση δυνάμεων και σε κάποια να κάνεις σωστά τις πράξεις και αλλού να σου ξεφεύγουν. Δεν γίνεται τα μισά ρήματα σε -ίζω να τα γράφεις στον αόριστο σε -ισα και τα άλλα μισά σε -ησα. Ή τα κάνεις ράντομ ή θυμάσαι τον κανόνα. Δε γίνεται να θυμάσαι τον κανόνα λίγο. Αν σου διαφεύγουν δεν είναι έλλειψη τριβής, είναι έλλειψη προσοχής. Αντιθέτως, μπορεί κάποτε να κολυμπούσες τα Χ μέτρα σε Υ χρόνο και τώρα να τα κολυμπάς σε 2Υ. Να ξεχάσεις το κολύμπι τελείως δεν γίνεται, όπως μπορείς να ξεχάσεις τελείως ποιος είναι ο τάδε ορθογραφικός κανόνας.
 

LostVerse

Member
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λέτε αλλά νομίζω πως δεν σχετίζονται με τη συζήτηση μας. Δηλαδή τον εάν κάποιοι είναι υποκριτές και κρίνουν τους άλλους χωρίς να κρίνουν πρώτα τον εαυτό τους ("δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις") δεν συμβάλλει στην κακοποίηση της γλώσσας μας από τα greeklish.
Η "ωχαδερφίστικη" νοοτροπία, για την οποία μιλάτε, ασφαλώς και υπάρχει, όπως και η έλλειψη σεβασμού προς τον συνομιλήτή σου όταν εσύ (γενικά μιλάω) γράφεις με greeklish αδιαφορώντας για τον αν ο άλλος έχει την υπομονή και την όρεξη να καταλάβει τι γράφεις ή εάν το γραπτό σου γίνεται κουραστικό.

Εγώ πάλι νομίζω ότι είναι απολύτως συνδεόμενα, διότι είναι αυτή ακριβώς η υποκρισία που επί της ουσίας συμβάλλει στην διαιώνιση συνηθειών όπως η γραφή γκρίκλις. Αν κάποιος είχε συναίσθηση των συνεπειών της συγκεκριμένης γραφής θα απέφευγε την χρήση τους σε όλες τις περιπτώσεις, όχι μόνο εκεί που θα τον έπαιρνε να την αποφύγει. Έτσι ή αλλιώς, τα γκρίκλις είναι ο ορισμός του ωχαδερφισμού.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έτσι ή αλλιώς, τα γκρίκλις είναι ο ορισμός του ωχαδερφισμού.
Συμφωνώ. Όταν σε κάποια ιστοσελίδα υπάρχουν σχόλια επισκεπτών, ποτέ δεν διαβάζω εκείνα που είναι γραμμένα σε greeklish, ούτε αυτά που είναι γραμμένα με κεφαλαία. Νομίζω ότι αν πολύ απλά ο ιδιοκτήτης της σελίδας --που ούτως ή άλλως περνάει από έγκριση τα σχόλια πριν τα δημοσιεύσει-- δήλωνε ότι δεν θα δημοσιεύονται σχόλια με greeklish ή κεφαλαία, θα εξέλειπε σε μεγάλο βαθμό αυτός ο ωχαδερφισμός.
 

LostVerse

Member
Δεν είναι μόνο τα σχόλια σε διάφορες ιστοσελίδες, αλλά πολύ περισσότερες εκφάνσεις της χρήσης της γλώσσας, π.χ. θυμάμαι πριν κάποια χρόνια λάμβανα μηνύματα στο κινητό από φίλους που έγραφαν γκρίκλις με την απίθανη δικαιολογία ότι το νέο τους πανάκριβο smartphone δεν υποστήριζε ελληνικά κι η ελληνική αντιπροσωπεία δεν έδειχνε να συγκινείται να γράψει ένα πρόγραμμα εγκατάστασης με ελληνικούς χαρακτήρες. Σ' αυτούς φάνηκε δεδομένο ότι θα έδιναν ένα σκασμό λεφτά για να πάρουν την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, έστω κι αν δεν υποστήριζε την μητρική τους γλώσσα και θεώρησαν δεδομένο ότι θα έγραφαν γκρίκλις στα μηνύματα, οπότε και οι κατασκευαστές βλέποντας αυτήν την τάση θεώρησαν δεδομένο ότι δεν θα χρειάζονταν να πλήρωναν για υποστήριξη και ελληνικών. Για μένα ήταν προϋπόθεση οποιαδήποτε ηλεκτρονική συσκευή είχα να έχει κι ελληνικά, αλλιώς απλώς αυτός που θα προσπαθούσε να μου την πουλήσει θα έχανε έναν πελάτη. Αν κι άλλοι είχαν την ίδια στάση, η υποστήριξη ελληνικών θα ήταν απείρως καλύτερη και σε συντομότερο διάστημα.

Ακόμα και λεπτομέρειες όπως π.χ. το πάλαι ποτέ τελικό ς, ανύπαρκτο στα πρώτα κινητά της Sony Ericsson, δεν διορθώθηκαν παρά μετά από χρόνια, ακριβώς επειδή υπήρχε αυτή η απάθεια/αδιαφορία από τους χρήστες τους.
 
Εγώ έχω πολλές φορές βρεθεί με κινητά που δεν έγραφαν ελληνικά, γιατί δεν τα είχα αγοράσει από Ελλάδα, αλλά δεν είχα και καμιά διάθεση να πληρώσω για να μου αναβαθμίσουν το λογισμικό. Αν και καταλαβαίνω τι εννοείς, γιατί ποτέ δεν κυνηγούσα πανάκριβα κινητά, πράγμα που θα έκανε την άρνηση μερικών έξτρα ευρώ να φαίνεται σαν δικαιολογία. Ωστόσο το θέμα με τα κινητά είναι πιο πολύπλοκο.
 

SBE

¥
Εντάξει ρε παιδιά, με το μαλακό οι καταδικες. Εγώ ανήκω στη γενιά που δεν είχε ελληνικά στους υπολογιστές και σας διαβεβαιώνω ότι τα γκρίκλις εχουν ορθογραφία και σε κάποια φόρουμ πριν ας πούμε 15-20 χρόνια σε έκραζαν αν δεν ακολουθούσες την ορθογραφία (με λατινικούς χρακτήρες). Όσο για το κινητό, εγώ στέλνω μηνύματα σε γκρίκλις γιατί το κινητό μου δεν έχει ελληνικά, είναι αγορασμενο στο ΗΒ και έχει τούρκικα και σλαβομακεδονικά. Τα μόνα ελληνικά που γράφω είναι εδώ και μπορειτε να δείτε πόσο επηρεασμένη είναι η ορθογραφία μου (άλλο ορθογραφία κι άλλο λάθη δακτυλογράφισης).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εντάξει ρε παιδιά, με το μαλακό οι καταδικες. Εγώ ανήκω στη γενιά που δεν είχε ελληνικά στους υπολογιστές και σας διαβεβαιώνω ότι τα γκρίκλις εχουν ορθογραφία και σε κάποια φόρουμ πριν ας πούμε 15-20 χρόνια σε έκραζαν αν δεν ακολουθούσες την ορθογραφία (με λατινικούς χρακτήρες).
Προφανώς οι μεγαλύτεροι στην ηλικία ανήκουμε στη γενιά που δεν είχε ελληνικά στους υπολογιστές, αλλά στο μεγαξύ έχει μεσολαβήσει μια ολόκληρη γενιά που είχε από γεννησιμιού της ελληνικά στους υπολογιστές. Αν λοιπόν σήμερα κάποιος: 1) Έχει ελληνικά στον υπολογιστή του 2) Έχει ελληνικά στο κινητό του, μάλλον δεν μπορώ να τον δικαιολογήσω όταν με ταλαιπωρεί με γκρίκλις. Γνωρίζω άνθρωπο που όχι απλώς έχει ελληνικά στον υπολογιστή του, αλλά γράφει και "εγκόλπια" χρήσης της ελληνικής γλώσσας για μεταφραστές, και μου στέλνει email με κατεβατά χιλίων λέξεων, με θέμα γλωσσικό, στα γκρίκλις. Έλεος! Προσωπική επιλογή είναι για τους περισσότερους, όχι τεχνικό θέμα.
 
Αλεξάνδρα, πριν την καθολική επικράτηση του Unicode, άσχετα με το αν είχε κάποιος μεταφρασμένο λειτουργικό, το πρόβλημα ήταν πολύ ζωντανό. Δηλαδή στην ουσία μιλάμε για τα τελευταία 7 χρόνια. Πέραν τούτου, υπάρχουν ακόμη χρήστες μη μεταφρασμένων λειτουργικών, αν και το Unicode έχει λύσει τα περισσότερα απ' αυτά τα προβλήματα, παρότι κυκλοφορούν ακόμη προγράμματα που δεν το υποστηρίζουν. Αλλά το μεγάλο θέμα είναι τα κινητά και ο τρόπος που λειτουργούν οι υπολογιστές. Το πιστεύει κανείς ή όχι, ένας σημαντικός λόγος που κάποιος γράφει Greeklish είναι ο δύσχρηστος τρόπος αλλαγής γλώσσας.
 

SBE

¥
Και φυσικά να το ξαναπώ: η γενιά που μεγάλωσε με τα γκρίκλις τώρα παραπονιέται για το πόσο καταστρέφουν τα γκρίκλις την ορθογραφία όχι τη δική της αλλά της επόμενης γενιάς που δεν μεγάλωσε με γκρίκλις.
 

LostVerse

Member
Και φυσικά να το ξαναπώ: η γενιά που μεγάλωσε με τα γκρίκλις τώρα παραπονιέται για το πόσο καταστρέφουν τα γκρίκλις την ορθογραφία όχι τη δική της αλλά της επόμενης γενιάς που δεν μεγάλωσε με γκρίκλις.

Νομίζω πιο σωστή θα ήταν η διατύπωση «της επόμενης γενιάς που δεν ήταν υποχρεωμένη να μεγαλώσει με γκρίκλις». Διότι κι η επόμενη με γκρίκλις μεγαλώνει.
 

Oneiro13

New member
Να το πάμε, αφού το αναφέρεις, πρώτα στο ότι δεν διαβάζουμε αρκετά βιβλία πια; Οι καινούργιες μας αγάπες (η τηλεόραση, το ίντερνετ) μας εκθέτουν σε μεγάλο βαθμό στο πρόχειρο και στο κακογραμμένο.

Δυστυχώς αυτό που περιγράφετε ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Η τηλεόραση και κυρίως το ίντερνετ έχουν αντικαταστήσει το βιβλίο. Δηλαδή εκεί που κάποιος παλαιότερα, όταν δεν υπήρχαν τα facebook κ.α., διάβαζε μέσα στον χρόνο 5-6 βιβλία, τώρα διαβάζει 1-2 το πολύ.
Προτιμάει να περάσει την ώρα του μπροστά στα χαζοκούτια (τηλεόραση, κομπιούτερ) παρά να διαβάσει ένα βιβλίο.
Και σε αυτό δε βγάζω τον εαυτό μου απέξω. Δυστυχώς το κάνω και εγώ. Όταν έχω ελεύθερο χρόνο μέσα στην ημέρα προτιμώ να τον περάσω μπροστά στον υπολογιστή μου ή εάν διαβάσω κάποιο βιβλίο (λίγο πριν κοιμηθώ) αυτό θα είναι γραμμένο στα αγγλικά ή στα γαλλικά.

Για μένα το μεγάλο πρόβλημα της ορθογραφίας είναι ότι σπαταλάμε αμέτρητο χρόνο και ενέργεια σε κάτι που δεν έχει καμμιά σημασία, όταν θα μπορούσαμε να εκμεταλλευτούμε αυτόν τον χρόνο για να διδάξουμε κάτι πιο πρακτικό και δημιουργικό ή να μειώσουμε τον βαρύ φόρτο εργασίας των παιδιών. Και παρά όλην αυτήν την αδικαιολόγητη σπατάλη χρόνου και ενέργειας, πάντα γκρινιάζουν οι κάποιοι για την κατάσταση της ορθογραφίας "σήμερα". Η ελληνική ορθογραφία είναι δύ-σκό-λή!

Η ελληνική ορθογραφία είναι δύσκολη αλλά η εκμάθησή της μπορεί να γίνει δυσκολότερη εάν ο μαθητής έχει αδιάφορους και κακούς δασκάλους που δεν εξηγούν και δίνουν έμφαση στην εξήγηση και κατανόηση των κανόνων της γραμματικής και της ορθογραφίας.

Στην δική σας περίπτωση δεν μπορώ να δώσω μια πιστευτή απάντηση. Ίσως δεν είναι απώλεια γνώσης αλλά έλλειψη προσοχής κατά την γραφή, καθώς μετατοπίστηκε η εστίαση από την ορθογραφία στο περιεχόμενο, στην πανεπιστημιακή σας ζωή.

Μπορεί να είναι κι έτσι!:)
Αλλά εγώ πιστεύω πως παίζει ρόλο η τριβή.
Και αυτό το βλέπω και σε άλλες γλώσσες τις οποίες μαθαίνω.
Ειδικά στα γαλλικά όπου κι εκεί υπάρχει τονισμός των λέξεων, αλλά και στα ισπανικά.

Αν σου διαφεύγουν δεν είναι έλλειψη τριβής, είναι έλλειψη προσοχής.

Ναι, αλλά όταν βλέπεις ανθρώπους που έχουν ζήσει για χρόνια στην Ελλάδα, π.χ. μέχρι τα 20 τους και μετά φεύγουν για το εξωτερικό και έρχονται μετά από πολλά χρόνια ξανά στην Ελλάδα και τους βλέπεις να μιλάνε "σπαστά", εκεί τι λες;; Ότι μιλάνε έτσι εξαιτίας της έλλειψης προσοχής από μέρους τους κατά τη διάρκεια παραγωγής του λόγου τους ή ότι μιλάνε έτσι εξαιτίας της έλλειψης τριβής με την μητρική τους γλώσσας;;

Εγώ πάλι νομίζω ότι είναι απολύτως συνδεόμενα, διότι είναι αυτή ακριβώς η υποκρισία που επί της ουσίας συμβάλλει στην διαιώνιση συνηθειών όπως η γραφή γκρίκλις. Αν κάποιος είχε συναίσθηση των συνεπειών της συγκεκριμένης γραφής θα απέφευγε την χρήση τους σε όλες τις περιπτώσεις, όχι μόνο εκεί που θα τον έπαιρνε να την αποφύγει. Έτσι ή αλλιώς, τα γκρίκλις είναι ο ορισμός του ωχαδερφισμού.

Ομολογώ πως έτσι όπως το θέτετε το ζήτημα έχετε ένα δίκιο. Οπότε, ναι, δικό μου το λάθος. Σας ζητώ συγγνώμη! Η υποκρισία αυτή όντως συνδέεται με την διαιώνιση της κακιάς αυτής συνήθειας που "σκοτώνει" τη γλώσσα μας.

Όταν σε κάποια ιστοσελίδα υπάρχουν σχόλια επισκεπτών, ποτέ δεν διαβάζω εκείνα που είναι γραμμένα σε greeklish, ούτε αυτά που είναι γραμμένα με κεφαλαία.

Ούτε και γω μπορώ να τα διαβάσω (εκτός και είναι κάτι επείγον) γιατί ζαλίζομαι! :blink:

Δεν είναι μόνο τα σχόλια σε διάφορες ιστοσελίδες, αλλά πολύ περισσότερες εκφάνσεις της χρήσης της γλώσσας, π.χ. θυμάμαι πριν κάποια χρόνια λάμβανα μηνύματα στο κινητό από φίλους που έγραφαν γκρίκλις με την απίθανη δικαιολογία ότι το νέο τους πανάκριβο smartphone δεν υποστήριζε ελληνικά κι η ελληνική αντιπροσωπεία δεν έδειχνε να συγκινείται να γράψει ένα πρόγραμμα εγκατάστασης με ελληνικούς χαρακτήρες. Σ' αυτούς φάνηκε δεδομένο ότι θα έδιναν ένα σκασμό λεφτά για να πάρουν την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, έστω κι αν δεν υποστήριζε την μητρική τους γλώσσα και θεώρησαν δεδομένο ότι θα έγραφαν γκρίκλις στα μηνύματα, οπότε και οι κατασκευαστές βλέποντας αυτήν την τάση θεώρησαν δεδομένο ότι δεν θα χρειάζονταν να πλήρωναν για υποστήριξη και ελληνικών. Για μένα ήταν προϋπόθεση οποιαδήποτε ηλεκτρονική συσκευή είχα να έχει κι ελληνικά, αλλιώς απλώς αυτός που θα προσπαθούσε να μου την πουλήσει θα έχανε έναν πελάτη. Αν κι άλλοι είχαν την ίδια στάση, η υποστήριξη ελληνικών θα ήταν απείρως καλύτερη και σε συντομότερο διάστημα.

Πάντως, οι συγκεκριμένοι άνθρωποι για να μπαίνουν στη διαδικασία ν' αγοράζουν συσκευές που δεν παρέχουν το ελληνικό σύστημα γραφής πάει να πει πως δεν τους ένοιαζε να γράφουν στα ελληνικά και πως με τα greeklish βολεύονται μια χαρά. Αυτό όμως δε είναι αναγκαία κακό. Με λίγα λόγια, εάν η συσκευή αυτή τους εξυπηρετούσε αρκετά σε κάποια άλλα σημαντικά θέματα, δηλαδή εάν τους ήταν χρήσιμη για τον λόγο που την αγόρασαν είναι πολύ πιθανό να παραμέρισαν την απουσία της ελληνικής γραφής. Και να μην σας φανεί περίεργο αν αυτοί οι άνθρωποι προτιμούν να γράφουν στα ελληνικά παρά στα greeklish αλλά ένεκα ανάγκης να μπορούν να προσαρμόζονται στην γραφή και την ανάγνωση των greeklish.
Αν και από τα γραφόμενά σας μου δίνετε την εντύπωση πως οι άνθρωποι αυτοί αγόρασαν αυτές τις συσκευές περισσότερο για λόγους επίδειξης παρά ανάγκης και ότι εξαιτίας αυτής τους της "επιδειξιομανίας" αδιαφόρησαν για τον εάν η συσκευή που αγόρασαν υποστηρίζει την ελληνική γλώσσα.

Εγώ έχω πολλές φορές βρεθεί με κινητά που δεν έγραφαν ελληνικά, γιατί δεν τα είχα αγοράσει από Ελλάδα, αλλά δεν είχα και καμιά διάθεση να πληρώσω για να μου αναβαθμίσουν το λογισμικό. Αν και καταλαβαίνω τι εννοείς, γιατί ποτέ δεν κυνηγούσα πανάκριβα κινητά, πράγμα που θα έκανε την άρνηση μερικών έξτρα ευρώ να φαίνεται σαν δικαιολογία. Ωστόσο το θέμα με τα κινητά είναι πιο πολύπλοκο.

Συμφωνώ απολύτως!
Γι' αυτό ας μην βγάζουμε εύκολα και βιαστικά συμπεράσματα!:)
 
Ναι, αλλά όταν βλέπεις ανθρώπους που έχουν ζήσει για χρόνια στην Ελλάδα, π.χ. μέχρι τα 20 τους και μετά φεύγουν για το εξωτερικό και έρχονται μετά από πολλά χρόνια ξανά στην Ελλάδα και τους βλέπεις να μιλάνε "σπαστά", εκεί τι λες;; Ότι μιλάνε έτσι εξαιτίας της έλλειψης προσοχής από μέρους τους κατά τη διάρκεια παραγωγής του λόγου τους ή ότι μιλάνε έτσι εξαιτίας της έλλειψης τριβής με την μητρική τους γλώσσας;;

Όχι. Έχω ήδη γράψει, πιο πίσω, ότι κι εγώ πιάνω τον εαυτό μου να ξεχνάει εληνικές λέξεις και να θυμάται μόνο την αγγλική αντίστοιχη ή να μεταφράζω στο μυαλό μου από τα αγγλικά στα ελληνικά. Αυτό είναι λόγω έλλειψης τριβής του προφορικού λόγου, συμφωνώ. Απλά είναι διαφορετικό πράγμα, όπως το καταλαβαίνω. Έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα ότι έναν κανόνα τον θυμάσαι εξ ολοκλήρου ή καθόλου. Αν αρχίζεις και ξεχνάς βασικούς κανόνες της ορθογραφίας, που πρότινος έπαιζες στα δάχτυλα, τότε είναι μάλλον μνημονικό πρόβλημα. Ξαναλέω όμως ότι είμαι αναρμόδιος να δώσω μια κατηγορηματική απάντηση σ' αυτό· απλώς μεταφέρω την αντίληψή μου για το θέμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό το παλαβό ήρθε τώρα στο ηλεταχυδρομείο μου. Δεν ξέρω την προέλευση της εικόνας, αλλά εδώ νομίζω ότι είναι η θέση της.

 
Top