Page 1 of 14 1 2 3 4 5 11 ... LastLast
Results 1 to 10 of 137

Thread: Αδιόριστοι εκπαιδευτικοί

Super Moderator Alexandra's Avatar

Αδιόριστοι εκπαιδευτικοί

Από τα σημερινά ΝΕΑ, με τίτλο "Δεν θέλουμε προσλήψεις με ΑΣΕΠ", διαβάζουμε:
    Ο κ. Κατσούλας ανήκει στους ωρομίσθιους καθηγητές, οι οποίοι μαζί με τους αναπληρωτές αλλά και συνολικά τους περίπου 120.000 αδιόριστους εκπαιδευτικούς της χώρας είναι ανάστατοι εδώ και λίγες ημέρες μετά τις εξαγγελίες της υπουργού Παιδείας για ανατροπές στο σύστημα προσλήψεων.
    Λίγο πιο πάνω διαβάζουμε ότι ο κύριος είναι ειδικότητας Πληροφορικής.

Εδώ και πάρα πολλά χρόνια, από την εποχή που ίσχυε ακόμα ο διορισμός με την επετηρίδα, και κάποιος μαθηματικός ή φυσικός που γραφόταν στην επετηρίδα έπαιρνε την πληροφορία ότι για να διοριστεί πρέπει να περιμένει γύρω στα 30 χρόνια, είχα την εξής απορία:
    Γιατί λέγεται "αδιόριστος εκπαιδευτικός" κάποιος που ΘΕΛΕΙ να διοριστεί στην εκπαίδευση; Δεν είναι και αδιόριστος μηχανικός, αδιόριστος φαρμακοποιός, αδιόριστος γιατρός, αδιόριστος εφοριακός, αδιόριστη καθαρίστρια, αδιόριστος κλητήρας όποιος άλλος θα ήθελε να διοριστεί στο Δημόσιο; Το "αδιόριστος" υπονοεί την υποχρέωση του κράτους να τους διορίσει όλους. Από πού κι ως πού έχει τη δυνατότητα, και την ανάγκη, το Δημόσιο να διορίσει 120.000 νέους εκπαιδευτικούς, ώστε να χαρακτηρίζονται όλοι δημόσιοι υπάλληλοι σε αναμονή; (Ας μην πούμε και γι' αυτούς που μόλις πάρουν τον πολυπόθητο διορισμό, βάζουν μέσον για να αποσπαστούν σε υπηρεσίες του υπουργείου, αφήνοντας τα παιδιά χωρίς "διορισμένο εκπαιδευτικό".)
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Senior Member panadeli's Avatar
    Εξαιρετικό σημειολογικό σχόλιο!!

Administrator Zazula's Avatar
    Πράγματι, εξόχως εύστοχη η παρατήρηση της Αλεξάνδρας για το πώς βλέπουμε γενικά το Δημόσιο σε τούτη 'δώ τη χώρα. Αρχαία η λέξη αδιόριστος (με σημασία "αόριστος"), έλαβε γοργά νέα σημασία μόλις σχηματίσαμε νεοελληνικό κράτος — αντιγράφω από το Πρωίας (1933):
    αδιόριστος, -ος, -ον (Δ -η, -ο)· ο μη δυνάμενος να ορισθή, ακαθόριστος, απροσδιόριστος· || επί αιτούντων δημοσίαν ή ιδιωτικήν υπηρεσίαν, ο μη έχων εισέτι προσληφθή εις αυτήν: «μήνες ανεβοκατεβαίνω το υπουργείο κι είμαι ακόμη αδιόριστος».

Senior Member
    Σόρυ παιδιά που θα σας το χαλάσω λίγο με μια διαφωνία Όταν υπήρχε επετηρίδα στις καθηγητικές σχολές, υπήρχε όντως η δέσμευση διορισμού από την πλευρά του κράτους. Δεν υπήρχε επετηρίδα στη νομική σχολή για να μιλάμε για αδιόριστους νομικούς.

Επίσης, σήμερα, απ' όσο ξέρω, όταν μιλάμε για αδιόριστους εκπαιδευτικούς εννοούμε όσους έχουν περάσει στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ (πληρούν δηλ. τα κριτήρια που θέτει το κράτος) αλλά δεν είναι 'διοριστέοι' όχι μόνο τη χρονιά που περνάνε αλλά ούτε τις επόμενες φορές που το κράτος χρειάζεται εκπαιδευτικούς (πρέπει να ξαναδώσουν εξετάσεις). Εντωμεταξύ όμως το έξυπνο ελληνικό κράτος τους παίρνει ως ωρομίσθιους και αναπληρωτές, με συνθήκες πολύ χειρότερες δηλ. από ό,τι τους διορισμένους καθηγητές και τους χρησιμοποιεί για πάγιες ανάγκες του.

Τέλος, φυσικά δίκιο έχει η Αλεξάνδρα να μιλάει για τη νοοτροπία των δημόσιων υπαλλήλων και για το δημοσιοϋπαλληλίκι γενικά, αλλά από την άλλη, λογικό δεν είναι να θέλουν όλοι να μπουν στο δημόσιο όταν το κράτος δεν κάνει τίποτα για να διασφαλίσει τις μίνιμουμ αξιοπρεπείς συνθήκες εργασίας στον ιδιωτικό τομέα; Όταν επιτρέπει στους εργοδότες να είναι ασύδοτοι;

Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω ότι ο παραπάνω κύριος όταν λέει "120.000 αδιόριστοι εκπαιδευτικοί" εννοεί ότι έχουν περάσει τις εξετάσεις του ΑΣΕΠ. Αν πρόσεξες, λένε "Δεν θέλουμε προσλήψεις με ΑΣΕΠ". Δεν θα ήταν αντίφαση, αν είχαν ήδη περάσει τις εξετάσεις; Επίσης, αδυνατώ να φανταστώ ότι αυτή τη στιγμή 120.000 άτομα έχουν δώσει τις εξετάσεις του ΑΣΕΠ για διορισμό στην εκπαίδευση και τις έχουν περάσει, οπότε με το δίκιο τους θεωρούν ότι βρίσκονται με το ένα πόδι μέσα στο Δημόσιο. Ο αριθμός φαίνεται εξωφρενικά μεγάλος.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Quote Originally Posted by anef View Post
    αλλά από την άλλη, λογικό δεν είναι να θέλουν όλοι να μπουν στο δημόσιο όταν το κράτος δεν κάνει τίποτα για να διασφαλίσει τις μίνιμουμ αξιοπρεπείς συνθήκες εργασίας στον ιδιωτικό τομέα;
    Ίσως. Ωστόσο, ας μην ξεχνάμε ότι η πλειοψηφία των όσων διακαώς επιθυμούν το διορισμό σε διάφορες θέσεις του δημοσίου είναι οι ίδιοι που αργότερα θα σε κοιτούν σαν σκουλήκι όταν τολμάς να τους κάνεις την οποιαδήποτε ερώτηση για να εξυπηρετηθείς σε κάποια υπηρεσία, οι ίδιοι που θα διαδίδουν στους μαθητές κάθε αρλούμπα την οποία δεν μπαίνουν στον κόπο να διασταυρώσουν και τέλος οι ίδιοι που ήδη έχουν τη νοοτροπία «χαζός είμαι να μη θέλω να με πληρώνουν και να κάθομαι;» (Αληθινή ατάκα που την έχω ακούσει πάμπολλές φορές από ανθρώπους με τους οποίους έχω συζητήσει περί χαμηλών μισθών και κακών συνθηκών εργασίας στο δημόσιο).
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Administrator Zazula's Avatar
    Όταν [το κράτος] επιτρέπει στους εργοδότες να είναι ασύδοτοι;
    Είναι το ίδιο ακριβώς κράτος που επιτρέπει και στους δημόσιους υπαλλήλους να είναι ασύδοτοι. Θέλεις να ξεκινήσεις μια επανάσταση στην Ελλάδα; Θεσμοθέτησε έλεγχο κι αξιολόγηση στους δημόσιους υπαλλήλους.

ΥΓ Άντε μην πιάσω και τη μονιμότητα...

Senior Member panadeli's Avatar
    Όταν υπήρχε επετηρίδα στις καθηγητικές σχολές, υπήρχε όντως η δέσμευση διορισμού από την πλευρά του κράτους.

Επίσης, σήμερα, απ' όσο ξέρω, όταν μιλάμε για αδιόριστους εκπαιδευτικούς εννοούμε όσους έχουν περάσει στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ (πληρούν δηλ. τα κριτήρια που θέτει το κράτος) αλλά δεν είναι 'διοριστέοι' όχι μόνο τη χρονιά που περνάνε αλλά ούτε τις επόμενες φορές που το κράτος χρειάζεται εκπαιδευτικούς (πρέπει να ξαναδώσουν εξετάσεις).
    Όχι, οι "αδιόριστοι" που λέει το κείμενο δεν είναι οι επιτυχόντες αλλά μη διοριστέοι του ΑΣΕΠ. Είναι αυτοί ακριβώς που λέει η Αλεξάνδρα. Απόφοιτοι "καθηγητικών" σχολών, δυνάμει εκπαιδευτικοί, που θεωρούν ότι το κράτος οφείλει να τους προσλάβει. Όσο υπήρχε η επετηρίδα, ο όρος "αδιόριστος" θα μπορούσε να έχει κάποιο νόημα, αν αναφερόταν στους εγγεγραμμένους στην επετηρίδα που περίμεναν καρτερικά να έρθει η σειρά τους να διοριστούν. Σήμερα όμως ο όρος είναι ατυχής και παραπλανητικός. Η επετηρίδα έχει καταργηθεί δώδεκα χρόνια τώρα.

Senior Member
    Για 120.000 συνολικά μιλάει ο αρθρογράφος και δεν εξηγεί ακριβώς από πού βγαίνει αυτό το νούμερο. Εγώ, panadeli, υποθέτω ότι βάζει μέσα όλους όσους ήταν ήδη στην επετηρίδα όταν αυτή καταργήθηκε και δεν διορίστηκαν ποτέ -αφού για ένα διάστημα ένα ποσοστό, αν θυμάμαι καλά, διοριζόταν από αυτή τη λίστα ακόμα και μετά την κατάργηση της επετηρίδας-, όλους τους ωρομίσθιους, όλους τους αναπληρωτές και όλους όσους πέρασαν στον ΑΣΕΠ αλλά δεν ήταν διοριστέοι. Δεν νομίζω να βάζουν π.χ. εμένα που τέλειωσα φιλοσοφική αλλά ποτέ δεν γράφτηκα στην επετηρίδα ούτε έδωσα ΑΣΕΠ ούτε δούλεψα ως ωρομίσθια κλπ.

Αλλά το θέμα, νομίζω, δεν ήταν αυτό, ήταν αν δικαιούμαστε ή όχι να μιλάμε για 'αδιόριστους'. Και τουλάχιστον όταν μιλάμε για τις συγκεκριμένες κατηγορίες νομίζω ότι μπορούμε να τους χαρακτηρίζουμε αδιόριστους, άσχετα αν τελικά είναι 120.000 ή 12.000.

Δυστυχώς, στην ελληνική πραγματικότητα που την γνωρίζουμε όλοι πολύ καλά, "αδιόριστοι εκπαιδευτικοί" υποχρεωτικά χαρακτηρίζονται οι περισσότεροι από αυτούς που σπούδασαν σε τμήματα που δεν οδηγούν με ασφάλεια στην αγορά εργασίας, π.χ. θεολόγοι, γυμναστές ή ακόμα και φιλόλογοι ή φυσικοί. Αν ρωτήσεις ένα παιδί που μπήκε κατά λάθος στη Θεολογία γιατί συνεχίζει σε ένα τμήμα που δεν το ενδιαφέρει, θα σου απαντήσει ότι θα γίνει εκπαιδευτικός. Ωραία είναι η θεωρία της αποσύνδεσης των σπουδών από την αγορά εργασίας, αλλά όλοι αυτοί οι απόφοιτοι περιμένουν μετά να διοριστούν εκπαιδευτικοί. Όταν άρχισαν οι εξετάσεις στο ΑΣΕΠ, δημιουργήθηκε τεράστια αντίδραση από αποφοίτους "καθηγητικών" σχολών που ισχυρίζονταν ότι δεν χρειάζεται καμιά αξιολόγηση για να διοριστούν: αφού πήραν το πτυχίο, όλοι κάνουν για εκπαιδευτικοί.

Επιπλέον, αν το Δημόσιο λειτουργούσε αξιοκρατικά και αξιολογούσε συνεχώς τους εκπαιδευτικούς και μετά από κάποιες διαδικασίες έστελνε στο σπίτι τους αυτούς που είναι ανεπαρκείς (ή που τους παίρνει να το παίζουν ανεπαρκείς λόγω της απουσίας κάθε αξιολόγησης), θα ελευθερώνονταν περισσότερες θέσεις για να μπουν νέοι άνθρωποι που αξίζουν να δουλέψουν στην εκπαίδευση.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Page 1 of 14 1 2 3 4 5 11 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks