Page 3 of 25 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 13 ... LastLast
Results 21 to 30 of 242

Thread: Η σωστή χρήση του κόμματος

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Εξαιρετικό, Tsialas.

Δυστυχώς μία από τις περιπέτειές μου με διορθωτές υποτίτλων (δηλαδή, άπειρους μεταφραστές τους οποίους χρίζει διορθωτές μια διεθνής εταιρεία υποτιτλισμού) ήταν με κάποιον συνάδελφο που πήρε όλη μου τη δουλειά και της πρόσθετε κόμματα από δω κι από κει, του τύπου που βλέπουμε πιο πάνω. Π.χ. Μου είπε, πως θέλει να πάμε εκεί. Και μάλιστα, στα υποχρεωτικά σχόλια που συνοδεύουν κάθε διόρθωση, ανέφερε έναν δικό του κανόνα τον οποίο είχε φιλοτεχνήσει το τρικυμισμένο του κρανίο, περί εισαγωγής δευτερευουσών προτάσεων με κόμμα,

Τώρα που ξεκινάει ο νέος σύλλογος που πρώτη φορά περιλαμβάνει και τους διορθωτές και τους επιμελητές, ξαναλέω ότι είναι καιρός να ανοίξουμε το θέμα της λανθασμένης και της σωστής διόρθωσης, για να συζητήσουμε τα δίκια και των δυο πλευρών.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Administrator Zazula's Avatar
    Να συγχαρώ και να ευχαριστήσω κι εγώ με τη σειρά μου τον Tsialas.

Η χειρότερη από τις δικές μου "κομματικές" εμπειρίες ήταν σε επιμέλεια κειμένου έλληνα συγγραφέα ο οποίος έβαζε κόμματα σε κάθε σημείο που ο ίδιος (καθώς διάβαζε νοερά) θα σταματούσε έστω και ελάχιστα τη ροή του κειμένου ή θα άλλαζε τη χροιά του λόγου του (και συν τοις άλλοις οι περίοδοί του ήταν απίστευτα μακρυνάρια): Γίνεται, ωστόσο, δυστυχώς, άμεσα αντιληπτό, παρ' όλες τις αντιρρήσεις, ότι αυτή η, ομολογουμένως, εύστοχη διαπίστωση, δεν αντέχει σε μια, θα έλεγε κανείς, διεξοδική, όσο δύσκολο και να είναι κάτι τέτοιο, κριτική. Ουσιαστικά η μόνη εφαρμόσιμη λύση ήταν να εξηγεί τι θέλει να πει και κάποιος άλλος να το γράφει στη θέση του.

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Quote Originally Posted by Zazula View Post
    Γίνεται, ωστόσο, δυστυχώς, άμεσα αντιληπτό, παρ' όλες τις αντιρρήσεις, ότι αυτή η, ομολογουμένως, εύστοχη διαπίστωση, δεν αντέχει σε μια, θα έλεγε κανείς, διεξοδική, όσο δύσκολο και να είναι κάτι τέτοιο, κριτική.
    Για όνομα! Αυτό θυμίζει λόξιγκα.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Senior Member Ambrose's Avatar
    Εμένα πάλι οι πολλοί κανόνες αυτού του τύπου με ενοχλούν.
    ή
    Εμένα πάλι, οι πολλοί κανόνες αυτού του τύπου, με ενοχλούν.
    ή
    Εμένα πάλι οι πολλοί κανόνες αυτού του τύπου, με ενοχλούν.
    ή
    Εμένα πάλι, οι πολλοί κανόνες αυτού του τύπου με ενοχλούν.

Ποιο είναι το σωστό ή έστω το καλύτερο;

Νομίζω ότι τα προβλήματα που δημιουργούνται με τη χρήση του κόμματος και τις τυχόν διαφωνίες που προκύπτουν με τους επιμελητές/διορθωτές, οφείλονται στο ότι ο κάθε αναγνώστης διαβάζει και καταλαβαίνει διαφορετικά. Άρα, θα χρησιμοποιήσει τη στίξη και με διαφορετικό τρόπο. Αλλού θα δώσει έμφαση ο ένας και αλλού ο άλλος.

Υπενθυμίζω ένα παλιότερο post μέλους πάνω στο ζήτημα, το οποίο με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.
    Spiritus ubi vult spirat

Administrator nickel's Avatar
    Το καλύτερο είναι το γιουτιουμπάκι που ακούω αυτή τη στιγμή.

Τα κόμματα δεν είναι σαν την ορθογραφία της λέξης καλύτερο, όπου χοντρικά συμφωνούμε: το καλύτερο είναι το νέο, το καλλίτερο είναι παλιό, το καλίτερο δεν το συζητάμε καθόλου. Έχουμε μια λογική που διέπει κάποια πράγματα, αυτό που λέω μαθηματικότητα — π.χ. αν είχες βάλει κόμμα πριν από το «που» στο «τα προβλήματα που», θα με ενοχλούσε, θα ενοχλούσε αυτή τη μαθηματικότητα. Και όμως κάποτε βάζαμε κόμματα πριν από όλες τις αναφορικές. Ο Ζαζ δεν έβαλε κόμμα μετά το «συγγραφέα» στο «σε επιμέλεια κειμένου έλληνα συγγραφέα ο οποίος έβαζε κόμματα». Εκεί νομίζω ότι παίζουν και οι δύο περιπτώσεις (να θεωρήσεις την αναφορική περιοριστική, χωρίς κόμμα, ή παρενθετική, με κόμμα).

Με κάποια κόμματα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και με άλλα κόμματα κάνουμε παιχνίδι. Ακόμα κι εμείς οι ίδιοι τη μια μέρα βάζουμε πολλά και την άλλη τα τσιγκουνευόμαστε. Εγώ θα ψωνίσω τώρα το λιτό μοντελάκι:
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Junior Member
    Αντιγράφω από σχολικό βιβλίο:

"Σε ένα διαφορετικό ιδεολογικό κλίμα από τους προηγούμενους κινείται ο Γιάννης Ρίτσος (1909-1990) που γεννήθηκε στη Μονεμβασιά και πέρασε δύσκολα τα εφηβικά και νεανικά του χρόνια εξαιτίας των θανάτων του πατέρα και της αδελφής του, της φυματίωσης από την οποία υπέφερε, και της φτώχειας".

Χρειάζεται κόμμα μετά το (1909-1990) και μετά το υπέφερε;

Ευχαριστώ.

Χρειάζεται οπωσδήποτε πριν από το «που», επειδή η αναφορική είναι παρενθετική / επεξηγηματική, δηλ. δίνει μια πληροφορία αλλά δεν είναι απαραίτητη για να ξεχωρίσουμε για ποιον μιλάει.

Δεν είναι απαραίτητο το κόμμα πριν από το τελευταίο «και» γιατί λόγω της γενικής αντιλαμβανόμαστε ότι είναι το τελευταίο στοιχείο της λίστας «θανάτων ... φυματίωσης ... φτώχειας» (εμείς δεν βάζουμε κόμμα σ' αυτές τις λίστες, οι Αγγλοσάξονες βάζουν). Ωστόσο, κάποιοι το βάζουν επειδή το προηγούμενο στοιχείο μεγάλωσε («της φυματίωσης από την οποία υπέφερε») και θέλουν να δείξουν με σαφήνεια ότι εδώ που είναι το κόμμα τελειώνει αυτό.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Αφού δηλώσω εξαρχής ότι είμαι σεσημασμένος κομματοφάγος (και συχνά το παρακάνω), θέλω να σας θυμίσω ότι πολλές φορές χρησιμοποιούμε τα κόμματα για να περιφράξουμε τις παρενθετικές προτάσεις (ενώ θα μπορούσαμε να τις έχουμε --έκπληξη!-- μέσα σε παρενθέσεις --ή και σε παύλες) και τελικά, κάποια από αυτά τα κόμματα μας μένουν αμανάτι.

Ξεκινάω από το παράδειγμα του Αμβρόσιου και το κοιτάω με τα μάτια του επιμελητή:

Μια χαρά, η απόλυτη λιτότητα, ας σταματήσει ο αναγνώστης για τις ανάσες του όπου και όπως θέλει. Προχωράμε...

Εμένα πάλι, οι πολλοί κανόνες αυτού του τύπου με ενοχλούν.
    Σωστό κι αυτό (ο τύπος γράφει όπως εγώ). Πάμε...

Εμένα πάλι, οι πολλοί κανόνες, αυτού του τύπου, με ενοχλούν.
    Αυτή η παραλλαγή, που δεν την έδωσε καν ο Αμβρόσιος, θυμίζει τον κατά Αλεξάνδρα «λόξιγκα» που έδωσε πιο πριν ο Ζάζουλας. Είναι η προσπάθεια του συγγραφέα να αποδώσει στο κείμενό του όλες τις νοηματικές παύσεις που θέλει να ακούγονται κατά την ανάγνωση, αλλά εδώ έχουμε βασικό πρόβλημα με τον κανόνα: να μη χωρίζουμε το υποκείμενο από το ρήμα.
    Ας του κάνουμε τη χάρη να τροποιήσουμε οπτικά αυτή τη συγκεκριμένη πρόταση, για να ακούγεται όπως θέλει ο συγγραφέας και να είναι γραμμένη όπως λέει η γραμματική. Ας καταφύγουμε... στις παρενθέσεις:
    Εμένα πάλι, οι πολλοί κανόνες (αυτού του τύπου) με ενοχλούν.

Η επόμενη περίπτωση μου φαίνεται ότι «λύνεται» μαθηματικά μια χαρά αν επιστρατεύσουμε ένα άλλο χρήσιμο σημείο στίξης· τα αποσιωπητικά. Από
    Εμένα πάλι, οι πολλοί κανόνες αυτού του τύπου, με ενοχλούν.
    ας την κάνουμε
    Εμένα πάλι, οι πολλοί κανόνες αυτού του τύπου... με ενοχλούν.
    και μου φαίνεται ότι πετύχαμε αυτό που ήθελε ο συγγραφέας.

Για την τελευταία περίπτωση όμως, την
    Εμένα πάλι οι πολλοί κανόνες αυτού του τύπου, με ενοχλούν.
    πρέπει να παραδεχτώ την αδυναμία μου να εντοπίσω κάποια λεπτή διαφορά. Εδώ, το πιθανότερο είναι ότι θα την θεωρούσα λάθος και θα την μετέτρεπα σε μία από τις προηγούμενες. Σε ποια από όλες --αυτό πια εξαρτάται από το συγκείμενο...
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Senior Member Ambrose's Avatar
    Πολύ διαφωτιστική η ανάλυση του Δρ7x. Κάποιες φορές αναρωτιέμαι αν το κόμμα είναι ο εφιάλτης του μεταφραστή και του επιμελητή, αλλά από την άλλη σκέφτομαι το αγγλικό keep it simple και ησυχάζω.
    Spiritus ubi vult spirat

Πάρτε τώρα μια βαθιά ανάσα και κάντε ένα διάλειμμα, να διαβάσετε τα δύο σχετικά κομμάτια του Γιάννη Η. Χάρη:

Δρόμος μετ' εμποδίων
    Η απόλυτη εξουσία του κόμματος

Πρωτοδημοσιεύτηκαν στα Νέα το 2001.

Page 3 of 25 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 13 ... LastLast