Page 91 of 151 FirstFirst ... 41 81 87 88 89 90 91 92 93 94 95 101 141 ... LastLast
Results 901 to 910 of 1501

Thread: Το νήμα για την παιδεία

Senior Member SBE's Avatar
    Mια που λέτε για την προετοιμασία του εκπαιδευτικού, η προετοιμασία είναι προχειρότατη σε κάθε βαθμίδα. Να πω ένα παράδειγμα που μου το είπε γνωστός μου που εργάζεται σε σχολείο και που πριν μερικά χρόνια (τι μερικά, 15) αποφάσισε να κάνει μεταπτυχιακά. Στο μεταπτυχιακό γνωρίστηκε με άλλους συναδέρφους του, ένας εκ των οποίων τώρα έχει θέση συμβούλου στην ίδια ειδικότητα. Και ο σύμβουλος αποφάσισε να φτιάξει ομάδα συζήτησης για την εκπαίδευση, να μαζέψει δηλαδή όσους ενδιαφέρονται και να κάνουν συζητήσεις για την παιδαγωγική, έχοντας διαβάσει πρώτα κάποιο υλικό.
    Μέχρι εδώ καλά, και υποθέτω ότι είναι μέσα στα καθήκοντα του σύμβουλου αυτού και το κίνητρο θα είναι ότι παίρνουν ξέρω γω, περισσότερη καλή διαγωγή στο φάκελό τους για μελλοντικές προαγωγές.

Ενόψει λοιπόν της πρώτης συνάντησης, ο σύμβουλος έστειλε στους συμμετέχοντες μερικά πέιπερ παιδαγωγικά, να τα διαβάσουν. Κι εδώ αρχίζει ο προβληματισμός του γνωστού μου, γιατί οι δημοσιεύσεις ήταν όλες των αρχών της δεκαετίας του '80. 1981-1983, συγκεκριμένα. Κι ο προβληματισμός ήταν ότι θα συζητάμε το 2013 παιδαγωγικές θεωρίες τριάντα ετών, ενώ έχει από τότε προχωρήσει η επιστήμη πολύ, ειδικά φαντάζομαι με την εισαγωγή νέας τεχνολογίας στο σχολείο. Τον ρώτησα μήπως πρόκειται για δημοσιεύσεις από αυτές που ήταν τόσο ριζοσπαστικές, που άλλαξαν τη θεώρηση του κλάδου κλπ. Μου είπε όχι. Επειδή όμως πριν 15 χρόνια ακόμα είχαν χρησιμότητα αυτές οι εργασίες, μάλλον πρόκειται για δημοσιεύσεις που χρησιμοποίησε στο μεταπτυχιακό του ο επιθεωρητής και σε αυτές έμεινε και δεν μπαίνει στον κόπο να ψάξει νεότερες. Μ'άλλα λόγια, ο επιθεωρητής, που υποτίθεται ότι είναι πιο ειδικευμένος στα παιδαγωγικά, με περισσότερο επιστημονικό έργο κλπ κλπ εργάζεται με αντιεπιστημονικό τρόπο, προσπαθώντας να κάνει "έργο" με μπακάλικες μεθόδους.

Senior Member Hellegennes's Avatar
    Εντάξει, paper ριζοσπαστικά υπάρχουν σε κάθε επιστήμη. Κι εμείς ακόμη στην νευτώνεια μηχανική βασιζόμαστε, αλλά δεν θυμάμαι να μας έδωσαν ποτέ να διαβάσουμε το Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica.

Senior Member SBE's Avatar

Αυτό είπα κι εγώ όταν, ότι δεν έχω διαβάσει ποτέ το άρθρο του Σόκλει για το τρανζίστορ, που είναι του '52.

Και γενικά, στον κλάδο μου το πολύ μια πενταετία είναι η ζωή των άρθρων. Εδώ το διδακτορικό μου που όταν το ξεκίνησα ήταν σε κάτι που μόλις είχε πρωτοεμφανιστεί όταν το τελείωσα ήταν ήδη εδραιωμένη τεχνολογία. Στις κοινωνικές επιστήμες μπορεί να αντέχουν περισσότερο, αλλά όχι τριακονταετία.

Αλλά ο σχολικός σύμβουλος με τις μεταπτυχιακές που του τις πλήρωσε το κράτος (με εκπαιδευτικές άδειες κλπ), δεν έχει πάρει χαμπάρι. Τζάμπα οι σπουδές δηλαδή. Απλά βολεύτηκε στη θέση και τώρα που άρχισαν να τους ζορίζουν και ανησύχησε μην τον απολύσουν είπε να κάνει καμιά επιμορφωτική εκδήλωση, να δείξει πρωτοβουλία και έργο για να φανεί καλό παιδί, και πάει να το κάνει με τον πιο τεμπέλικο τρόπο.
    Προφανώς η ενημέρωση αυτού του ανθρώπου για τα παιδαγωγικά σταμάτησε πριν 15 χρόνια.

Ναι, οι κοινωνικές επιστήμες λογικό είναι να κινούνται πιο αργά. Αλλά νομίζω ότι ειδικά τα τελευταία 30 χρόνια έχουν αυξήσει πάρα πολύ τον ρυθμό τους, ειδικά με τα interdisciplinary projects και την διεπιστημονική συνεργασία μεταξύ κρατών καθώς και την ώθηση που τους έδωσε η δυνατότητα των νέων μεθόδων της ηλεκτρονικής εποχής. Δεν μπορεί η παιδαγωγική να έχει μείνει στα προ Ίντερνετ χρόνια.

Administrator nickel's Avatar
    Ο φον Γερμανούχτεν στο λύκειο
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_...05/2013_521090

Θου φυλακήν τω στόματί μου!
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Senior Member bernardina's Avatar
    Quote Originally Posted by nickel View Post

Πώς φαίνεται ότι αγνοείς τα μνημειώδη έργα της νεοελληνικής τέχνης.
    Ζωή σου είναι ό,τι έδωσες
    τούτο το κενό είναι ό,τι έδωσες
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Quote Originally Posted by nickel View Post

Μα είναι δυνατόν να ανεβάζουν τέτοια έργα από μεταφράσεις; Κοτζάμ Υπολοχαγό Νατάσα με Βουγιούκλω έχουμε. Τσκ, τσκ.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Ωχ, Παναΐα μου!

Senior Member Earion's Avatar
    Υπουργείο Παιδείας, Εγκύκλιος υπ’ αρ. 559, 6 Νοεμβρίου 1863

Περί απαγορεύσεως τοις καθηγηταίς και διδασκάλοις του ιδιωτικώς διδάσκειν και προγυμνάζειν.

Προς τους γυμνασιάρχας, σχολάρχας και διευθυντάς ελληνικών σχολείων.

Μετά πολλής λύπης μανθάνομεν εξ επισήμων πληροφοριών ότι, πάρα τα εκ πολλού διατεταγμένα, τινές των διδασκόντων εν τοις δημοσίοις παιδευτηρίοις, περί ολίγου ποιούμενοι τα δημόσια αυτών καθήκοντα, ασχολούνται κυρίως εις παραδόσεις εν ιδιωτικοίς διδακτηρίοις ή εν οικογενείαις καί, όπερ χείρον, εις προγυμνάσεις επί μισθώ αυτών τούτων των μαθητών, ους οι αυτοί εν τοις δημοσίοις διδακτηρίοις διδάσκουσι· και ούτως, εξαντλούμενοι εις τας τοιαύτας διδασκαλίας, παρίστανται εις τας διαπιστευθείσας αυτοίς παρά της Κυβερνήσεως έδρας κεκμηκότες και απηυδισμένοι, και διά τούτο ως ήκιστα επιτυγχάνεται ο σκοπός προς ον εισί τεταγμένοι. Η τοιαύτη εξ επιμέμπτου φιλοκερδίας γιγνομένη τοις μαθηταίς αδικία δεν δύναται να μένη ακόλαστος και θλιβόμεθα ότι αναφύεται ανάγκη να κατασταλή διοικητικώς κατάχρησις όπου ήλπίζετο ότι η συνείδησις ήθελεν είναι οδηγός και τιμητής.

Κώστας Σοφιανός. Το νομικό καθεστώς της παιδικής ηλικίας και της νεότητας (1833-1900) (Ιστορικό Αρχείο Ελληνικής Νεολαίας 16). Αθήνα: Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς, 1988, σ. 145-146.

Φρίκη με κατέλαβε ότε εν έτει 1885 διωρίσθην Γενικός Διευθυντής Δημοτικής Εκπαιδεύσεως εν τω Υπουργείω Παιδείας. Ουδείς δημοδιδάσκαλος ήτο εν ασφαλεία. Ο βουλευτής, ο κομματάρχης, ο παντοπώλης ηδύναντο να τον μεταθέσουν, να τον παύσουν… Ένας βουλευτής είχεν είπει: «Και τι βουλευτής είμαι εγώ, όταν δεν δύναμαι να παύσω ούτε ένα δημοδιδάσκαλον;».

Παναγιώτης Π. Οικονόμος (1851-1931)

[Η διδασκαλία των αρχαίων ελληνικών, έτσι όπως γίνεται στα παρθεναγωγεία και τα διδασκαλεία θηλέων] είναι καταδικασμένη ουδέποτε να εξέλθη εκ των ορίων της ξηράς και αυτόχρημα πνευματοκτόνου τεχνολογίας, εκ της αψύχου και αχρώου ερμηνείας και εκ της μηχανικής αντιγραφής ρημάτων και ονομάτων [...] Εάν τα κοράσια αρχίσωσι διδασκόμενα τους αρχαίους Έλληνας συγγραφείς, τι μέχρι τέλους των βραχειών σπουδών αυτών θα κατορθώσωσι να μάθωσιν εξ αυτών; Είναι δυνατόν άλλο τι πλην των αχύρων και των φλοιών των Ελλήνων συγγραφέων; Πλην δηλαδή της τεχνολογίας των γαστράσι, ετετύγμην, ετέτυξο, ή πλην της ερμηνείας του «παρασάγγες πεντεκαίδεκα», του «εντεύθεν Κύρος εξελαύνει»;

Αλλά ποία η παιδευτική δύναμις τούτων; Τι ωφελούνται εις την διαμόρφωσιν του βίου αυτών, εις την διαρρύθμισιν των ηθών αυτών, εις την μάθησιν της μητρικής γλώσσης αυτών τα δύστυχα τέκνα ημών εκ του διά τοσούτων μόχθων και αγρυπνιών και δακρύων και νευρικής διαταράξεως και ωχρότητος και αιμοπτυσίας και αηδίας κτηθέντος τέλος πάντων διανοητικού τούτου πλούτου αυτών;

Χαρίσιος Παπαμάρκου. Από τις απόψεις του που δημοσιεύτηκαν στο Παράρτημα των νομοσχεδίων που κατέθεσε στη Βουλή ο υπουργός παιδείας στην κυβέρνηση Τρικούπη Γ. Θεοτόκης (συνεδρίαση της Βουλής, 22 Ιανουαρίου 1890).

Και τα τρία σημειώματα σε δισέλιδο αφιέρωμα στα ΝΕΑ Βιβλιοδρόμιο (8-9.6.2013), σ. 20-21, στη μνήμη του Αλέξη Δημαρά, ιστορικού της εκπαίδευσης, με αφορμή την παρουσίαση του μεταθανάτιου βιβλίου του.
    Άλλο πληροφορία, άλλο γνώση· άλλο βία, άλλο δύναμη.

Senior Member Costas's Avatar
    Πολύ μου άρεσε αυτό το ποστ! (Εγώ πάντως πολύ γούσταρα να μαθαίνω τα τετάχαται, ετετάχατο )
    Τας λεωφόρους οδούς φεύγων επί τας ατραπούς βάδιζε, αψευδεῖ δε προς άκμονι χάλκευε γλῶσσαν.
    Εμπληξία γαρ η άλογος φιλανθρωπία.
    Souffle sur tes braises pour rester vivant.

Page 91 of 151 FirstFirst ... 41 81 87 88 89 90 91 92 93 94 95 101 141 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks