Page 84 of 151 FirstFirst ... 34 74 80 81 82 83 84 85 86 87 88 94 134 ... LastLast
Results 831 to 840 of 1501

Thread: Το νήμα για την παιδεία

Senior Member pidyo's Avatar
    Quote Originally Posted by Marinos View Post
    Δεν θέλω να μπλέξω στην κουβέντα αλλά μερικές φορές βγαίνω απ' τα ρούχα μου με κουβέντες που πετάμε έτσι.
    Κάποια στιγμή ήθελα να μεταφέρω την πικρή ιστορία Έλληνα καθηγητή του εξωτερικού που συμμετείχε στην επιτροπή αξιολόγησης περιφερειακού ελληνικού πανεπιστημίου. Μου μίλησε με τα χειρότερα λόγια για την αντιμετώπισή του από τους αρμοδίους, από τμήμα του ΔΕΠ και από τους φοιτητές. Η ιστορία του θα ικανοποιούσε ασφαλώς όσους επιθυμούν να απαξιώσουν συνολικά την ελληνική τριτοβάθμια εκπαίδευση, μόνο που η αφήγησή του είχε ανατρεπτικό φινάλε: η τελική του έκθεση ήταν πολύ θετική, καθώς, παρά την κακή εμπειρία του, θεώρησε πως στην πανεπιστημιακή σχολή που είχε να κρίνει γινόταν συνολικά πολύ καλή δουλειά, σε όλα τα επίπεδα, παρά τις αντικειμενικές δυσκολίες και τις θεσμικές αγκυλώσεις.

Administrator nickel's Avatar
    Δεν θέλω να μπλέξω στην κουβέντα αλλά μερικές φορές βγαίνω απ' τα ρούχα μου με κουβέντες που πετάμε έτσι.
    Καλημέρα. Νομίζω ότι μερικές κουβέντες τις αφήνουμε να περνάνε είτε γιατί είναι ολοφάνερο ότι είναι υπερβολικές και ανυπόστατες ή επειδή αυτός που τις έγραψε έχει σκάψει τόσες φορές το λάκκο του που να μη θεωρείται αξιόπιστος.

Εν ολίγοις, Ελληγενή, πρέπει να εργαστείς σοβαρά για να επανακτήσεις αυτή τη χαμένη αξιοπιστία. Σου το λέω με αυστηρότητα και αγάπη.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Senior Member Hellegennes's Avatar
    Συγγνώμη, διάβασα επιστήμες και το μυαλό μου αυτόματα πήγε στις sciences. Την έχουμε ξανακάνει αυτήν την συζήτηση. Α, ναι, και το ότι κάποιος πανεπιστημιακός έχει γράψει κάτι για κάτι, δεν σημαίνει αυτόματα ότι είναι προσφορά στην επιστήμη (πόσο μάλλον σημαντική). Δείτε πού είναι η προσφορά της σύγχρονης Ελλάδας στο παγκόσμιο γίγνεσθαι και μετά διαρρηγνύετε όσα ιμάτια θέλετε. Αν προσπαθείτε να επιχειρηματολογήσετε ότι η προσφορά της ελληνικής τριτοβάθμιας είναι σημαντική, παγκοσμίως, τότε ζούμε σε διαφορετικά σύμπαντα και το ότι συνδιαλεγόμαστε στον ίδιο χώρο πρέπει να αποτελέσει αντικείμενο μελέτης της επιστήμης (όχι της εγχώριας).

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Παρακάμπτοντας τον Ελληγενή που ως συνήθως έχει άνωθεν γνώση για τα πάντα, η οποία είναι και η μόνη σωστή, αυτό που λέει ο Πιδύος είναι πράγματι ένα παράδοξο του ελληνικού πανεπιστημιακού χώρου. Θέλω να πω, το πανεπιστήμιο στο οποίο σπούδασα εγώ είχε τα ίδια και περισσότερα προβλήματα, συν μια φοβερή έλλειψη υποδομής. Ωστόσο, κατά την εξάμηνη φοίτησή μου σε αντίστοιχο πανεπιστήμιο της Γαλλίας που έχει πολύ καλή φήμη στον τομέα της μετάφρασης, διαπίστωσα ότι το γενικό επίπεδο των φοιτητών από το πανεπιστήμιό μου ήταν γενικώς ανώτερο από αυτό των Γάλλων συμφοιτητών μας.

Ίσως, μεταξύ άλλων, αυτό να οφείλεται στο ότι όσοι φοιτητές επιλέγουν να μην περάσουν με σκονάκια αναγκάζονται να υπεραναπληρώσουν με κάποιο τρόπο τις ελλείψεις τις οποίες αντιμετωπίζουν καθημερινά - δεν ξέρω.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Senior Member Marinos's Avatar
    Ότι ζούμε σε διαφορετικά σύμπαντα, Ελληγενή, αυτό εγώ τουλάχιστον το υποψιάζομαι από καιρό. Για προσφορά στην επιστήμη λέμε, δεν λέμε για κατάλογο δημοσιεύσεων.
    (Έβαλα το πεντέφι να φορτώνει, αλλά επειδή το είχα σκανάρει λαθος τότε είναι πέντε ΜΒ και αργεί)
    Με βρίσκετε και εδώ.

Senior Member Hellegennes's Avatar
    Quote Originally Posted by nickel View Post
    Εν ολίγοις, Ελληγενή, πρέπει να εργαστείς σοβαρά για να επανακτήσεις αυτή τη χαμένη αξιοπιστία. Σου το λέω με αυστηρότητα και αγάπη.
    Κάπως ανάποδα το βλέπεις, nickel. Μπορείς βέβαια να κάνεις έκκληση και σ' αυτό το νήμα για περιορισμό της συμμετοχής μου, αλλά τουλάχιστον εγώ όταν μιλάω για κάτι που απαιτεί στοιχεία, φέρνω στοιχεία. Εδώ το βάρος της απόδειξης πέφτει σ' αυτούς που διαφωνούν. Δεν μπορώ να φέρω στοιχεία περί ανυπαρξίας της συμμετοχής των ελληνικών πανεπιστημίων στην επιστήμη· μπορώ εμμέσως, αλλά δεν έχω ούτε τον χρόνο ούτε την διάθεση να το κάνω αυτό. Έγραψα κάτι και όποιος διαφωνεί ας διαφωνεί. Δεν ανάγκασα κανέναν να συμφωνήσει, να απαντήσει ή να προσπαθήσει να αναιρέσει την άποψή μου (που βασίζεται σε στοιχεία).

Καλημέρα.

Για προσφορά στην επιστήμη λέμε, δεν λέμε για κατάλογο δημοσιεύσεων.
    Τι είναι προσφορά στην επιστήμη; Αν γράψω ένα επιστημονικό κείμενο είναι αυτομάτως προσφορά στην επιστήμη;

Quote Originally Posted by Hellegennes View Post
    Δεν μπορώ να φέρω στοιχεία περί ανυπαρξίας της συμμετοχής των ελληνικών πανεπιστημίων στην επιστήμη [...] την άποψή μου (που βασίζεται σε στοιχεία).
    ...
    Μα τελικά έχεις ή δεν έχεις στοιχεία; Εγώ σου δίνω μια παραπομπή μέχρι να φορτώσει το πεντέφι (S. Faroqhi, Another Mirror for Princes: The Public Image of the Ottoman Sultans and Its Reception, Istanbul: Isis Press 2008, σελ. 42-46 και 50). Ο π2 είπε μια ιστορία από προσωπική εμπειρία (για την οποία προφανώς δεν μπορεί να πει περισσότερες λεπτομέρειες όπως ονόματα και ιδρύματα). Εσύ μας είπες απλά ότι μόνο τις sciences θεωρείς επιστήμες, κάτι το οποίο παρεμπιπτόντως είναι μια απλουστευτική γενίκευση που έχουμε κουβεντιάσει επί μακρόν.

Quote Originally Posted by Hellegennes View Post
    Τι είναι προσφορά στην επιστήμη; Αν γράψω ένα επιστημονικό κείμενο είναι αυτομάτως προσφορά στην επιστήμη;
    Ε, δεν καταλαβαινόμαστε πάει τελείωσε. Σου μιλάω για το τι γράφει ο Χ κορυφαίος στον τομέα του (εκ Γερμανίας) για την προσφορά των συναδέλφων του από την ελληνική τριτοβάθμια, πόσο πιο λιανά να το κάνω αυτό;
    Με βρίσκετε και εδώ.

Και για να πω κάτι πιο σοβαρό: την έχω κάνει κι εγώ την παρατήρηση της Παλάβρας. Η εξήγηση που είχα δώσει τότε (και την οποία δίνω και τώρα, δηλαδή) ήταν ότι εκείνος που θα αναγκαστεί με δικά του έξοδα να κάνει ερευνητική αποστολή, να ψάξει βιβλία, να επιμείνει σε αντίξοες συνθήκες είναι αυτός που επιδεικνύει τελικά μεγαλύτερη αφοσίωση, θέληση και αγάπη για την επιστήμη του, αλλιώς τα παρατάει σχετικά νωρίς (συνήθως). Ενώ αν τα έχεις όλα στο πιάτο, υπερπλήρεις βιβλιοθήκες, υπολογιστές και ατομικά γραφεία, υποτροφίες, σούπερ εργαστήρια, ε, κάτι θα κάνεις ούτως ή άλλως ακόμα και χωρίς μεγάλη προσπάθεια. (Δεν την πολυδιαδίδω βέβαια την ερμηνεία μου μη μας κοπούν και όσα έχουμε.)
    Με βρίσκετε και εδώ.

Mod Almighty Palavra's Avatar
    (Δεν την πολυδιαδίδω βέβαια την ερμηνεία μου μη μας κοπούν και όσα έχουμε.)
    Εντάξει, μην ανησυχείς, θα μείνει μεταξύ μας
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Administrator nickel's Avatar
    Μαρίνε, αν προσπαθείς να ανεβάσεις στη Λεξιλογία PDF μεγέθους 5 MB δεν αποκλείεται να ανακαλύψεις ότι δεν τα βαστάει (υπάρχει κάποιο όριο).

Όσο για την διατύπωση «Δεν θυμάμαι καμμιά επιστήμη να έχει επωφεληθεί τίποτα ουσιαστικό από την τριτοβάθμια της χώρας μας» πάσχει όχι μόνο στο ότι κάποιοι ορίζουν την επιστήμη διαφορετικά, αλλά και στο ότι μπορούμε να χάσουμε πολλή ώρα να μαλώνουμε για το «ουσιαστικά». Γιατί δεν το απλοποιούμε; Ο Ελληγεννής θέλει να μηδενίσει, να απαξιώσει ολοκληρωτικά, το ρόλο του ελληνικού πανεπιστημίου. Είναι σαφές. Πάμε παρακάτω.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Page 84 of 151 FirstFirst ... 34 74 80 81 82 83 84 85 86 87 88 94 134 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks