Page 83 of 151 FirstFirst ... 33 73 79 80 81 82 83 84 85 86 87 93 133 ... LastLast
Results 821 to 830 of 1501

Thread: Το νήμα για την παιδεία

Senior Member Hellegennes's Avatar
    Quote Originally Posted by SBE View Post
    Δεν είναι σοβαρά αυτα που λες, Έλλη. Να αποκοπεί το κράτος απο την τριτοβάθμια εκπαίδευση; Ακούγεται απλό, να γίνουν όλα τα πανεπιστημια ιδιωτικά και να κλέισει η τρύπα στον προϋπολογισμό μας. Πολύ απλό. Όμως, το κράτος ασκεί πολιτική μέσω της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, και μάλιστα πολύ σημαντική πολιτική, αυτή που έχει σχεση με την επιστημη, την τεχνολογία (αοριστολογίες, δηλαδή, θα μου πεις), αλλά και με την οικονομική αναπτυξη της χώρας και με τη μελλοντική στελέχωση των αναγκών της χώρας και τελικά με την οικονομική ανάπτυξη της χώρας. Και ναι, το βλέπω μόνο από τη σκοπιά της τεχνολογικής πολιτικής, άμα βάλουμε και τα πολιτιστικά μέσα και τα εθνικά ζητήματα...
    Αν και διαφωνώ ως προς το ότι το κράτος ασκεί το οτιδήποτε μέσω της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και ως προς το αν η τριτοβάθμια εκπαίδευση της χώρας μας έχει συνεισφέρει στην ανάπτυξη της τεχνολογίας, της οικονομίας και της επιστήμης*, μόνο και μόνο επειδή είναι κρατική, δεν είπα πουθενά να γίνουν ιδιωτικά τα πανεπιστήμια. Αυτό που χρειάζεται να γίνει είναι να αλλάξει η σχέση κράτους-τριτοβάθμιας, να πάψει το κράτος να επιχορηγεί 100% τα πανεπιστήμια και να ασκεί ουσιαστικό έλεγχο, κατά τον τρόπο που κάνουν τα σοβαρά κράτη.

* ειδικά αυτό το βρίσκω τελείως αμφίβολο. Δεν θυμάμαι καμμιά επιστήμη να έχει επωφεληθεί τίποτα ουσιαστικό από την τριτοβάθμια της χώρας μας. Ευχαρίστως να ακούσω συγκεκριμένες αντιρρήσεις.

Senior Member SBE's Avatar
    Μπορώ να σου δώσω διάφορα παραδείγματα, αλλά σου έχω ήδη συστήσει βιβλιογραφία, δεν θα την επαναλάβω. Ένα για να σκεφτείς: το κράτος μπορεί να επηρεάσει τα μελλοντικά κοινά αποφασίζοντας πόσα άτομα θα δεχτεί κάθε σχολή.
    Αυτά.

Σημ. το αυτά δείχνει τέλος της συζήτησης.

Quote Originally Posted by SBE View Post
    Μπορώ να σου δώσω διάφορα παραδείγματα, αλλά σου έχω ήδη συστήσει βιβλιογραφία, δεν θα την επαναλάβω. Ένα για να σκεφτείς: το κράτος μπορεί να επηρεάσει τα μελλοντικά κοινά αποφασίζοντας πόσα άτομα θα δεχτεί κάθε σχολή.
    Την είδα την παραπομπή σου, αλλά λέμε διαφορετικά πράγματα. Δεν έχουν αυτά καμμιά σχέση με το αν το κράτος επιχορηγεί 100% τις σχολές και μάλιστα χωρίς να ασκεί κανέναν έλεγχο πρωτογενώς. Το πόσα άτομα θα δεχτεί η σχολή είναι θέμα της σχολής, όχι του κράτους. Το κράτος δεν μπορεί να έχει άμεσο λόγο σ' αυτό. Αυτά κι από μένα.

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Quote Originally Posted by Hellegennes View Post
    Το πόσα άτομα θα δεχτεί η σχολή είναι θέμα της σχολής, όχι του κράτους. Το κράτος δεν μπορεί να έχει άμεσο λόγο σ' αυτό.
    Σωστά, επειδή δεν πληρώνει το κράτος τις σχολές, τα λεφτά φυτρώνουν αυτόματα κάθε βράδυ κάτω από τα καθίσματα των αμφιθεάτρων.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Quote Originally Posted by Palavra View Post
    Σωστά, επειδή δεν πληρώνει το κράτος τις σχολές, τα λεφτά φυτρώνουν αυτόματα κάθε βράδυ κάτω από τα καθίσματα των αμφιθεάτρων.
    Όχι, επειδή το κράτος δεν μπορεί να ξέρει τις ανάγκες της αγοράς, την ικανότητα του πανεπιστημίου να ανταπεξέλθει και μερικά ακόμη πράγματα. Φυσικά το όριο δεν είναι το +άπειρο και εξαρτάται κι από τους διαθέσιμους πόρους του πανεπιστημίου. Γι' αυτό πρέπει τα πανεπιστήμια να μην έχουν τέτοια ομφαλιακή σχέση με το κράτος.

Και ποιος θα τα πληρώνει, αφού δεν θα τα πληρώνει ούτε το κράτος ούτε η αγορά, όπως λες;
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Το να πληρώνει ο φοιτητής μέρος ή το όλον των διδάκτρων δεν κάνει το ίδρυμα ιδιωτικό. Αυτό θέλω να πω μόνο.

Καλά, ό,τι πεις.
    -Isaak Asimov

Senior Member Marinos's Avatar
    Quote Originally Posted by Hellegennes View Post
    Δεν θυμάμαι καμμιά επιστήμη να έχει επωφεληθεί τίποτα ουσιαστικό από την τριτοβάθμια της χώρας μας. Ευχαρίστως να ακούσω συγκεκριμένες αντιρρήσεις.
    Ε καλά τώρα. Έχω κουραστεί να ακούω τέτοιες γενικότητες. Αν μου πει κάποιος αδμινιστράτορας πώς ανεβάζουμε πεντέφια, θα ανεβάσω τέσσερις σελίδες της Suraiya Faroqhi, μιας από τις κορυφαίες ιστορικούς οθωμανολόγους του κόσμου, αφιερωμένες στην ελληνική οθωμανολογία. Με ένα πρόχειρο μέτρημα τα εφτά στα δέκα ονόματα ανήκουν στην τριτοβάθμια της χώρας μας (οι άλλοι είναι στο εξωτερικό). Οι μισοί μάλιστα είναι εξολοκλήρου προϊόντα της εγχώριας τριτοβάθμιας. Κάτι μου λέει ότι ο καθένας μπορεί να φέρει κάτι παρόμοιο από την ειδικότητά του.

Δεν θέλω να μπλέξω στην κουβέντα αλλά μερικές φορές βγαίνω απ' τα ρούχα μου με κουβέντες που πετάμε έτσι.
    Με βρίσκετε και εδώ.

Ε, μα ναι. (Για το πιδιέφι, δοκίμασες να το επισυνάψεις;)
    -Isaak Asimov

Page 83 of 151 FirstFirst ... 33 73 79 80 81 82 83 84 85 86 87 93 133 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks