Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 17

Thread: Εμπρός για νέους Μαραθώνες

Senior Member Earion's Avatar

Εμπρός για νέους Μαραθώνες

Τις τελευταίες εβδομάδες έγινα δέκτης του ίδιου μηνύματος από περισσότερες μεριές: φέτος συμπληρώνονται 2500 χρόνια από τη Μάχη του Μαραθώνα. Υπάρχουν συμπολίτες μας που αποφάσισαν να τιμήσουν την επέτειο και να διοργανώσουν εις ανάμνηση σεμνές τελετές. Η πρώτη μου αντίδραση ήταν ελαφριά έκπληξη: στις σημερινές συνθήκες της απόλυτης σύγχυσης, σε μια χώρα που «δεν ξέρει πού πατά και πού πηγαίνει», ποιος αφιερώνει χρόνο και κόπο για να θυμηθεί ένα γεγονός από το οποίο μας χωρίζουν δυόμισι χιλιετίες; Και να σκεφτείς ότι δεν πρόκειται για την απελευθέρωση των Ιωαννίνων (που δεν έκλεισε ακόμη αιώνα) ούτε για την Άλωση της Τριπολιτσάς...

Κυκλοφόρησε μια πρόσκληση από την Ελληνική Εταιρεία Περιβάλλοντος και Πολιτισμού (την έλαβα κι εγώ) ότι θα οργάνωνε εκδήλωση στον Τύμβο του Μαραθώνα στις 12 του μηνός. Συνδιοργανωτής ο Δήμος Μαραθώνα, χορηγοί επικοινωνίας η Καθημερινή και ο Σκάι. Η εκδήλωση θα αποτελούσε μέρος ενός γενικότερου σχεδίου προώθησης μιας ήπιας οικολογικής (αυτό κυρίως) ανάπτυξης της περιοχής του Μαραθώνα, περιλαμβάνοντας περίπατο σε μονοπάτια, καθιστικό ρεμβασμό και περισυλλογή γύρω από το μνημείο, ηθοποιούς που θα σηκώνονταν και θα διάβαζαν αποσπάσματα από τον Ηρόδοτο, μουσική από νέι «το γλυκύ και πράον»... Ωραία σχέδια.

Μου πέρασε η ιδέα να τη σχολιάσω εδώ αλλά αμέλησα. Η μεν Ελληνική Εταιρεία και φήμη καλή έχει και παρεμβάσεις καλές κάνει, και τον τρόπο της να ακούγεται έχει, και οπωσδήποτε τα μέλη της είναι άνθρωποι καθωσπρέπει κι όχι λυσσασμένοι αντικομφορμιστές, «πουριτανοί της οικολογίας» που θα ’λεγε κι ο Κασιμάτης της Καθημερινής. Αλλά η παρουσία του δήμου και του δημάρχου τέτοια εποχή, δυο μήνες πριν τις εκλογές, περισσότερο υποψίες μπορεί να προκαλέσει παρά ευνοϊκές σκέψεις. Και τα ΜΜΕ από κοντά: ιρανολόγοι και ισλαμολόγοι να κάνουν το πέρασμά τους και να μας εξηγούν ότι και για τους Πέρσες έχει μεγάλη σημασία η μάχη του Μαραθώνα, ότι την έχουν βάλει στην εθνική τους αφήγηση (κοίτα να δεις!), ότι συμβολίζει και γι’ αυτούς, όπως και για μας, όπως και για όλο το δυτικό κόσμο, τη σύγκρουση Ανατολής-Δύσης, ότι ιδιαίτερα μετά την ισλαμική τους επανάσταση τους προβληματίζει γιατί βρίσκονται σ’ ένα μεταίχμιο ν’ αποφασίσουν αν είναι πρώτα Πέρσες (εθνικισμός), οπότε τους αφορά, ή αν είναι πρώτα μουσουλμάνοι (θρησκευτικός ριζοσπαστισμός), οπότε δεν τους αφορά (αυτούς εντάξει· εμάς τι μας αφορά αυτό;)...

Και να που τώρα έρχεται ο Βερέμης στην Καθημερινή της Κυριακής και μας βεβαιώνει ότι όλα αυτά έγιναν με καλό γούστο («το καλό γούστο απέχει καμιά φορά ελάχιστα από την υπερβολή, αλλά χρειάζεται ευαισθησία για να διακρίνει κανείς τη διαχωριστική γραμμή», και προφανώς οι διοργανωτές την είχαν αυτή την ευαισθησία), άρα όλα επαινετέα ...

Κι έμεινα εγώ να ταλαντεύομαι τι νόημα να έχουν όλ’ αυτά, η νίκη στο Μαραθώνα προοιωνίζεται τη νίκη επί της τρόικας, η εθνική μας κατάθλιψη θα βρει τη γιατρειά της με άλλη μία εθνική εορτή, δυόμισι χιλιετίες σαν να μην πέρασε μια μέρα, πάλι οι αρχαίοι ημών πρόγονοι θα μας σώσουν; Και καλά αγνές οι προθέσεις των διοργανωτών και καλόγουστες (αυτό ιδίως), αλλά αργεί να ξεμυτίσει κανας Άδωνης με τους οπλοφόρους του ντυμένους με χλαμύδες και να δώσει παράσταση, αργεί να βγει κανας Φαήλος και να μας πει ότι την πρώτη εκείνη σύγκρουση Ανατολής-Δύσης, δημοκρατίας-δεσποτισμού τη διαδέχεται τώρα η σύγκρουση χριστιανισμού-Ισλάμ; Και σου 'ρχεται να πεις: Πού βαδίζομεν κύριοι;

Ένοιωσα το κενό της πλήρους αποτυχίας στις προβλέψεις μου όταν πριν λίγα χρόνια βγήκε στους κινηματογράφους εκείνο το ανεκδιήγητο ιδεολογικό σκουπίδι, οι Τριακόσιοι, και έλεγα μέσα μου, μπα, οι δικοί μας οι εθνικιστές θα το απορρίψουν· όχι βέβαια, δεν γίνεται να δεχτούν να βλέπουν τους Σπαρτιάτες, το απαύγασμα της αρχαιοελληνικής ανδρείας, να μουκανίζουν σαν γορίλες ούγκα-ούγκα-ούγκα, και διαψεύστηκα οικτρά, το φωτοστέφανο του χολλυγουντιανού μπλοκμπάστερ ισοπεδώνει σαν οδοστρωτήρας (Τώρα αν σας πω ότι η ταινία, για εντελώς άλλους, ιδιαίτερους λόγους, ως μεταφορά του κόμικ θέλω να πω, μου άρεσε, για τον ίδιο λόγο που με είχε αφήσει άναυδο το Σιν Σίτι, θα με πείτε παράφρονα;).

Τι στάση να κρατήσει κανείς απέναντι σε όλα αυτά;

Εις σε προστρέχω, τέχνη της ποιήσεως. Θυμήθηκα κάτι που είχε γράψει ο Ρόμπερτ Γκρέιβς και που θα μπορούσε να κολλήσει εδώ ως απάντηση. Είναι γραμμένο μ’ εκείνη την υποδόρια ειρωνεία που μόνο ένας Καβάφης μπορεί να επιστρατεύσει, ακόμα και για να υπονομεύσει το ίδιο του το θέμα (τι κούφια λόγια ήσανε αυτές οι βασιλείες…).
    Δεν ξέρω αν ο Γκρέιβς γνώριζε τον Καβάφη, ή τον ίδιο ή το έργο του, δεν έχω τώρα πρόχειρες τις βιογραφίες του, και δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι το ποίημα που ακολουθεί είναι γραμμένο α λα μανιέρ ντε· διαβάστε το και πείτε μου:

The Persian Version

Truth-loving Persians do not dwell upon
    The trivial skirmish fought near Marathon.
    As for the Greek theatrical tradition
    Which represents that summer’s expedition
    Not as a mere reconnaissance in force
    By three brigades of foot and one of horse
    (Their left flank covered by some obsolete
    Light craft detached from the main Persian fleet)
    But as a grandiose, ill-starred attempt
    To conquer Greece—they treat it with contempt;
    And only incidentally refute
    Major Greek claims, by stressing what repute
    The Persian monarch and the Persian nation
    Won by this salutary demonstration:
    Despite a strong defence and adverse weather
    All arms combined magnificently together.

Την προηγούμενη φορά που έπεσε Γκρέιβς στο φόρουμ ευτύχησε να έχει ωραία μετάφραση...
    Last edited by Earion; 21-07-2013 at 09:33 PM.

Senior Member
    Quote Originally Posted by Earion View Post
    Κι έμεινα εγώ να ταλαντεύομαι τι νόημα να έχουν όλ’ αυτά, η νίκη στο Μαραθώνα προοιωνίζεται τη νίκη επί της τρόικας, η εθνική μας κατάθλιψη θα βρει τη γιατρειά της με άλλη μία εθνική εορτή, δυόμισι χιλιετίες σαν να μην πέρασε μια μέρα, πάλι οι αρχαίοι ημών πρόγονοι θα μας σώσουν; Και καλά αγνές οι προθέσεις των διοργανωτών και καλόγουστες (αυτό ιδίως), αλλά αργεί να ξεμυτίσει κανας Άδωνης με τους οπλοφόρους του ντυμένους με χλαμύδες και να δώσει παράσταση, αργεί να βγει κανας Φαήλος και να μας πει ότι την πρώτη εκείνη σύγκρουση Ανατολής-Δύσης, δημοκρατίας-δεσποτισμού τη διαδέχεται τώρα η σύγκρουση χριστιανισμού-Ισλάμ; Και σου 'ρχεται να πεις: Πού βαδίζομεν κύριοι;
    Σα να μην πέρασε μια μέρα, όπως λες. Ο τίτλος του άρθρου είναι ενδεικτικός: 490 π.Χ. - 2010 μ.Χ. Ας θυμηθούμε μάχες που κρίθηκαν το 490 π.Χ. γιατί τωρινές δεν υπάρχουν, έγιναν μονόδρομοι. Και «Ηταν ακόμα η πρώτη περίσταση κατά την οποία οι Ελληνες βρέθηκαν πρόσωπο με πρόσωπο με τον μεγάλο κίνδυνο ο οποίος απειλούσε τον τρόπο ζωής που είχαν επιλέξει». Απειλούσε τον τρόπο ζωής που είχαν επιλέξει. Τώρα αυτό γιατί μου θυμίζει Μπους;

Το τραγικό όμως δεν θα ήταν ο Άδωνης, αυτός είναι η ακροδεξιά που ξέρουμε τουλάχιστον. Το τραγικό είναι όλοι αυτοί οι «αγνοί», οι με το καλό γούστο, αυτοί που με το ζόρι συγκρατούν τις μάσκες. «Αθάνατος», λέει, φώναζαν κάποιοι αγνοί πατριώτες από κάτω όταν ακούγονταν τα ονόματα των πεσόντων. Καλό γούστο. Άντε και στην Τροία, με Αχιλλέες και Πάτροκλους.

Καλό ύπνο κι όνειρα γλυκά εκεί στο Μαραθώνα, αυτό έχω να πω εγώ (κι εμείς εδώ στη Σαλονίκη θα πέσουμε νωρίς: θα μας καταργήσουν, λέει, τα βραδινά λεωφορεία μετά τις 12, δε συμφέρουν οικονομικώς).

Senior Member stathis's Avatar
    Quote Originally Posted by anef View Post
    (κι εμείς εδώ στη Σαλονίκη θα πέσουμε νωρίς: θα μας καταργήσουν, λέει, τα βραδινά λεωφορεία μετά τις 12, δε συμφέρουν οικονομικώς).
    Φαίνεται πως το πήραν πίσω τελικά.
    http://www.ypodomes.com/index.php/ne...%8E%CE%BD/1089
    http://www.oasth.gr/news/announcements.php?id=268
    War all the time

Senior Member Rogerios's Avatar
    Μεταξύ της Augusta Treverorum και του Divodurum

Wink

Ωραίο όλα αυτά και... μάλλον κούφια (οι γιορτές και τα πανηγύρια εννοώ). Πρώτα-πρώτα, γιατί η σημασία της μάχης για τους Αχαιμενίδες ήταν μάλλον μικρή. Ένα απλό συμβάν που δεν επέτρεψε την πλήρη επιτυχία μιας εκστρατείας με αποτελέσματα κατά τα λοιπά θετικά για την αυτοκρατορία. Η μόνη εξήγηση που θα μπορούσα να δώσω για τον ισχυρισμό "ότι και για τους Πέρσες έχει μεγάλη σημασία η μάχη του Μαραθώνα, ότι την έχουν βάλει στην εθνική τους αφήγηση", είναι ότι ίσως μιλάμε για κάτι πολύ πρόσφατο, ακριβώς ως αντίδραση στην προβολή ενός γεγονότος από τη Δύση. Με τον ίδιο περίπου τρόπο που μετά τα μέσα του 20ού αι., ο αραβικός κόσμος ξαναθυμήθηκε τον Σαλαδίνο, σαν αντίδραση προς τους Δυτικούς και διαβάζοντας το ιστορικό παρελθόν υπό το πρίσμα του παρόντος. Όπως ακριβώς συμβαίνει δηλαδή και στην περίπτωση των εκδηλώσεων για τα 2.500 χρόνια από τη Μάχη του Μαραθώνα...

2.500 χρόνια που, μεταξύ μας, δεν συμπληρώνονται φέτος, αλλά του χρόνου (αφού έτος 0 δεν υπήρξε)!

Από δημάρχους κι άλλους τέτοιους δεν υπάρχει λόγος βέβαια να περιμένουμε κάτι καλύτερο. Χρειάζεται μήπως να θυμίσουμε την προ ολίγων ετών περιβόητη υπογραφή συνθήκης για τον τερματισμό του... Πελοποννησιακού Πολέμου;

Δύσκολες εποχές για να ασχοληθεί κανείς σοβαρά με την Ιστορία. Ας αφήσουμε το πεδίο ελεύθερο σε δημάρχους, δραστήριες οργανώσεις και πανεπιστημιακούς δασκάλους στην υπηρεσία της όποιας εξουσίας.

Senior Member Costas's Avatar
    Εγώ πάντως πήγα και είδα την έκθεση του Πολιτιστικού Ιδρύματος της Βουλής για τα 2500 χρόνια από τη μάχη του Μαραθώνα (και την τρίτη χιλιετία το 2000 τη γιορτάσανε, εκτός από τον πατριάρχη Βαρθολομαίο, που δήλωσε τότε στις κάμερες ότι γι' αυτόν το σωστό έτος ήταν το 2001). Η έκθεση είναι μια χαρά, και τη συνιστώ σε όλους (οδός Αμαλίας, στο χτίριο της Τηλεόρασης της Βουλής). Έχει κι έναν 'οδηγό', δυστυχώς πολύ ακριβό (20 ευρώ), ως συνήθως.

Το ποίημα του Γκρέιβς (ωραίο καλούδι, Earion!) μου μυρίζει όντως Καβάφη, αλλά ειρωνεύεται υποδόρια ποιον; τους Πέρσες. Ουσιαστικά εγώ το διάβασα ότι λέει 'όσα δεν πιάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια'. Μόνο που δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοεί με τον τελευταίο στίχο. Για ποιον καλό συνδυασμό των όπλων μιλάει; Μήπως είναι ειρωνεία κι αυτό για την (εριζόμενη πάντως) απουσία του ιππικού;

Δεν είμαι ιστορικός, ωστόσο το ατυχές επεισόδιο της κατά τα άλλα πετυχημένης εκστρατείας του 490 γιατί οδήγησε (ή μήπως είναι τελείως άσχετα τα δύο αυτά;) στη μείζονα εκστρατεία του 480; Επίσης: η όποια καλόγουστη ή κακόγουστη εκμετάλλευση (παντού και πάντοτε δεδομένη και προβλεπόμενη) ιστορικών επετείων για διάφορους ιδεολογικούς και αυτοδιοικητικούς σκοπούς μπορεί να καταργήσει το γεγονός ότι στις πέντε εκείνες μάχες σώθηκε η Ελλάδα από την υποδούλωση που είχαν βιώσει νωρίτερα οι ιωνικές αποικίες; Un coup d'Adonis jamais n'abolira Marathon. Ακόμα: ο παραλληλισμός Μαραθώνα-αντιμνημονιακού αγώνα ή η ανάδειξη της αντίθεσης ανεξαρτησιακού αντιπερσικού πνεύματος - μονοδρομικής υποτέλειας δεν είναι εξίσου ντεπλασέ;

Εντέλει, θέλουμε μιαν άλλη εθνική αφήγηση ή δε θέλουμε καθόλου εθνική αφήγηση; το σωστό άραγε θα ήταν να μη γίνει κανένας εορτασμός, στο όνομα της εθνικής ασυνέχειας; Και επίσης, ας γίνουμε Γερμανοί (μνημόνιο γαρ) κι ας προνοήσουμε: να γιορτάσουμε σε 10 χρόνια τα 2500 χρόνια από τη μάχη της Σαλαμίνας ή θα είμαστε "κακόγουστοι ως Έλληνες"; (αναφέρομαι στην εκπομπή, όχι στον Εγγονόπουλο.)
    Τας λεωφόρους οδούς φεύγων επί τας ατραπούς βάδιζε, αψευδεῖ δε προς άκμονι χάλκευε γλῶσσαν.
    Εμπληξία γαρ η άλογος φιλανθρωπία.
    Souffle sur tes braises pour rester vivant.

Senior Member Rogerios's Avatar
    Μεταξύ της Augusta Treverorum και του Divodurum
    @Costas: Ίσως η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.

Όχι, ό,τι έγραψα δεν έχει να κάνει με την έκθεση του Πολιτιστικού Ιδρύματος της Βουλής, για την οποία κι εγώ έχω ακούσει καλά λόγια και θα με ενδιέφερε να την επισκεφθώ, αν μπορούσα.

Σαφώς και θα έπρεπε να υπάρχουν εκδηλώσεις στην Ελλάδα. Εδώ η επέτειος μνημονεύεται στο εξωτερικό και υπάρχει κόσμος που θα ήθελε να κάνει αρχαιολογικό τουρισμό στην Ελλάδα συνδυάζοντάς τον και με μια τέτοια επέτειο. Οι αντιρρήσεις αφορούν αφενός ζητήματα αισθητικής και αφετέρου τις εθνικιστικές κορώνες και τη θεώρηση της Αρχαιότητας με αποκλειστική βάση αντιλήψεις των νεότερων χρόνων. Κατά τα λοιπά δεν πρόκειται να υποστηρίξω την άποψη ότι δεν θέλουμε / χρειαζόμαστε καμία εθνική αφήγηση.

Όσον αφορά τη σημασία της Μάχης του Μαραθώνα, ήθελα να επισημάνω ότι, κατά τη γνώμη μου, είναι μεγαλύτερη σε επίπεδο συμβολισμών παρά στρατηγικής. Οι καθοριστικές μάχες θαρρώ πως πρέπει να αναζητηθούν στις Πλαταιές και στη Μυκάλη. Και, ναι, σαφώς και για τους Έλληνες ήταν τεράστιας σημασίας (γιατί αφορούσε την επιβίωσή τους), όχι απαραίτητα και για τους Πέρσες (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ήταν ασήμαντες).

Για την απουσία ή την παρουσία του περσικού ιππικού πρέπει να έχουν γραφτεί πάρα πολλές σελίδες. Νομίζω ότι τελευταία το εκκρεμές σαν να πηγαίνει προς την άποψη της παρουσίας. Οπότε έχουμε άλλα ερωτηματικά για να απαντήσουμε...

Administrator nickel's Avatar
    Quote Originally Posted by Earion View Post
    The Persian Version

Truth-loving Persians do not dwell upon
    The trivial skirmish fought near Marathon.
    As for the Greek theatrical tradition
    Which represents that summer’s expedition
    Not as a mere reconnaissance in force
    By three brigades of foot and one of horse
    (Their left flank covered by some obsolete
    Light craft detached from the main Persian fleet)
    But as a grandiose, ill-starred attempt
    To conquer Greece—they treat it with contempt;
    And only incidentally refute
    Major Greek claims, by stressing what repute
    The Persian monarch and the Persian nation
    Won by this salutary demonstration:
    Despite a strong defence and adverse weather
    All arms combined magnificently together.

Την προηγούμενη φορά που έπεσε Γκρέιβς στο φόρουμ ευτύχησε να έχει ωραία μετάφραση...
    Δεν μπορεί να ευτυχεί πάντα. Ο αναιδής ξεκίνησα την προσπάθεια. Κατάφερα να βγάλω δύο στίχους με ομοιοκαταληξία — και ως εκεί ήταν:

Οι φιλαλήθεις Πέρσες δε δίνουν μεγάλη σημασία
    στου Μαραθώνα τη μικρή κι ασήμαντη αψιμαχία.

Όμως το αγγλικό ποίημα εντυπωσιάζει με την απόλυτη φυσικότητα της ροής της γλώσσας του. Σχεδόν χρειάζεται δεύτερη ανάγνωση για να αντιληφθείς ότι έχει ομοιοκαταληξία. Με διαολίζει όταν το καταφέρνουν αυτό οι ποιητές, κάνοντας τετραδύσκολη τη μετάφρασή τους. Στα ελληνικά, μου φαίνεται αφύσικη ακόμα και η αλλαγή της σύνταξης που έκανα για να βρεθεί η λέξη με τη ρίμα στο τέλος του στίχου. Θυμίζει ποιητική κυβίστηση όταν ο Γκρέιβς δεν κάνει ούτε μία. Η ρίμα του λες και βγήκε κατά τύχη καθώς έγραφε αυτά που ήθελε να γράψει. Στα ελληνικά, αν βγούνε όλες οι ρίμες, έχει καλώς. Το θεωρώ αδύνατο ή εξαιρετικά δύσκολο (το πρώτο έλεγα και για το Κοράκι του Πόε και διαψεύστηκα, οπότε αφήνω ανοιχτό το ενδεχόμενο να το πετύχει ένας μεταφραστής ποίησης). Αντιλήφθηκα ότι θα έπρεπε να προδώσω άλλα σημαντικότερα πράγματα για να πετύχω μια ομοιοκαταληξία ίσως αφύσικη, ίσως αχρείαστη σε ένα ποίημα με χαρακτήρα τόσο καβαφικό. Προτίμησα, για τα χρονικά μου περιθώρια, μια μετάφραση του είδους «εσύ που δεν ξέρεις αγγλικά, μπορείς τώρα να δεις τι λέει». Μόνο σ’ ένα σημείο ανέτρεψα την απλή σύνταξη («των Ελλήνων τους βασικούς ισχυρισμούς»). Σε περισσότερα από ένα παρέλειψα λέξεις ή απομακρύνθηκα από το αγγλικό για λόγους που ελπίζω να είναι προφανείς. Καταθέτω την νικέλεια εκδοχή της περσικής ως πρόκληση για να γραφτούν καλύτερες και παρακαλώ να μην «κριθεί με περιφρόνηση» (όπως μάλλον της αξίζει).

Η περσική εκδοχή

Οι φιλαλήθεις Πέρσες δεν αποδίδουν μεγάλη σημασία
    στη μικρή κι ασήμαντη αψιμαχία του Μαραθώνα.
    Όσο για την παράδοση του ελληνικού θεάτρου
    που παρουσιάζει κείνη τη θερινή εκστρατεία
    όχι σαν μια απλή αναγνωριστική αποστολή
    τριών μυριαρχιών του πεζικού και μιας του ιππικού
    (μαζί με κάποια απαρχαιωμένα σκάφη αποσπασμένα
    απ’ το στόλο για να καλύψουν το αριστερό τους πλευρό)
    αλλά σαν μια μεγαλεπήβολη κακότυχη απόπειρα κατάκτησης
    της Ελλάδας – αυτήν την αντιμετωπίζουν με περιφρόνηση
    και μόνο παρεμπιπτόντως αντικρούουν των Ελλήνων
    τους βασικούς ισχυρισμούς, τονίζοντας τη φήμη
    που έφερε στον Πέρση μονάρχη και στο έθνος των Περσών
    αυτή η ευεργετική επίδειξη: το γεγονός
    ότι παρά τη σθεναρή αντίσταση και την κακοκαιρία
    όλα τα όπλα συνδυάστηκαν με τρόπο μεγαλειώδη.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Ορίστε και μία εκδοχή με ρίμα (που μάλλον δικαιολογεί και τις πιο πάνω παρατηρήσεις του νικέλ για τις εκπτώσεις που πρέπει να κάνεις προσπαθώντας να αποδώσεις τόσο πυκνό και άνετο πρωτότυπο λόγο με ρίμες...)

Η περσική εκδοχή

Οι φιλαλήθεις των Περσών στα άχυρα βελόνα
    λένε τη μικροσύγκρουση κοντά στο Μαραθώνα.
    Όσο για τα ελληνικά θεατρικά κομμάτια
    που εκστρατεία βλέπουνε με τα δικά τους μάτια
    -–κι όχι απλή επίδειξη για το δυναμικό,
    μυριάδων πεζικάριων μαζί με ιππικό
    (που κάλυψη είχαν στα ζερβά τα άχρηστα τα πλοία
    από τον στόλο τον γερό που 'μεινε στην Περσία)–-
    και δείχνουνε μία τρομερή, κακοσχεδιασμένη
    επίθεση με στόχο της Ελλάδα νικημένη,
    καθόλα τα περιφρονούν· λένε παρεμπιπτόντως
    ψεύτικους τους ισχυρισμούς, και έμφαση δεόντως
    δίνουν στο κέρδος των Περσών, του έθνους και του ρήγα
    από τα επιδεικτικά τα μέτρα αυτά τα λίγα:
    Παρά τη σκληρή άμυνα και την κακοκαιρία
    αψόγως συνειργάσθησαν πάντα τα στρατηγεία.
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Administrator nickel's Avatar
    αψόγως συνειργάσθησαν πάντα τα στρατηγεία

Μπορώ να κλέψω έναν στίχο, μόνο αυτόν; Θα φτάνει να διασώσει το δικό μου!

Αλήθεια λέω. Σκέφτηκα μήπως το κάνω όλο σε ελαφριά καθαρεύουσα, άλλαξα γνώμη, είπα να ρίξω ένα ελάχιστο πασπάλισμα στο φινίρισμα, αλλά την τελευταία στιγμή το ξέχασα.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Η αλήθεια είναι ότι η δική μου έμπνευση και αφετηρία ήταν αυτός ακριβώς ο στίχος, που μου έφερε στο μυαλό ένα στρατιωτικό ανακοινωθέν το οποίο περιγράφει μια άτακτη υποχώρηση ως «εξαιρετική συνεργασία των ημετέρων στρατευμάτων κατά την αναδίπλωση από τας προωθημένας θέσεις των» (ή κάπως έτσι, τέλος πάντων).
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Page 1 of 2 1 2 LastLast