Page 5 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 LastLast
Results 41 to 50 of 68

Thread: Γραμματική Νέας Ελληνικής Γλώσσας: Σχόλια Α

Senior Member Costas's Avatar
    Κι εμένα θα με ενδιέφερε πολύ το ρεζουμέ που μας υποσχέθηκες. Αναμένω!
    Τας λεωφόρους οδούς φεύγων επί τας ατραπούς βάδιζε, αψευδεῖ δε προς άκμονι χάλκευε γλῶσσαν.
    Εμπληξία γαρ η άλογος φιλανθρωπία.
    Souffle sur tes braises pour rester vivant.

Senior Member
    Το βιβλίο είναι του 1994 και είναι εξαντλημένο παντού. Μπορεί να βρεθεί μόνο σε βιβλιοθήκες του εξωτερικού. Θα δω μήπως μπορώ να το αποκτήσω από το Blackwell μέσω του Espresso Book Machine, αν και δεν νομίζω.

Ποιος θα δώσει μια πρόταση καλή να κάνουμε την ανάλυσή μας να δούμε ποια είναι πιο πλούσια και χρήσιμη;

Senior Member Ambrose's Avatar
    Quote Originally Posted by EpsilonSigma View Post
    Ποιος θα δώσει μια πρόταση καλή να κάνουμε την ανάλυσή μας να δούμε ποια είναι πιο πλούσια και χρήσιμη;
    Μπορεί να βρεθεί μόνο σε βιβλιοθήκες του εξωτερικού. Θα δω μήπως μπορώ να το αποκτήσω από το Blackwell μέσω του Espresso Book Machine, αν και δεν νομίζω.
    Spiritus ubi vult spirat

Senior Member
    Ωραία, δώστε τις δικές σας αναλύσεις, σαν κι αυτές που κρίνετε χρήσιμο να διδάσκονται τα γυμνασιόπαιδα.

Senior Member panadeli's Avatar
    Ωραία, δώστε τις δικές σας αναλύσεις, σαν κι αυτές που κρίνετε χρήσιμο να διδάσκονται τα γυμνασιόπαιδα.
    Θέλω να απαντήσω σ' αυτό, ως μη φιλόλογος.

Πρώτα όμως θέλω να σας πω λίγα πράγματα σχετικά με τα σχολικά μου χρόνια. Θα προσπαθήσω να φανώ σύντομος.
    Γεννήθηκα στην Ελλάδα και μητρική μου γλώσσα είναι τα ελληνικά. Στα έξι μου, οι γονείς μου έφυγαν για σπουδές στην Αμερική, και με πήραν μαζί τους. Έτσι, πήγα Δημοτικό στην Αμερική, σε αγγλόφωνο σχολείο. Επέστρεψα στην Ελλάδα όταν πήγαινα 6η Δημοτικού (μέχρι τότε τα αγγλικά είχαν σχεδόν υποσκελίσει τα ελληνικά ως μητρική μου γλώσσα). Στα γυμνασιακά μου χρόνια είχα πάντοτε προβλήματα στα φιλολογικά μαθήματα (αρχαία, έκθεση, κείμενα) και οι βαθμοί μου ήταν χαμηλοί. Παρ' όλα αυτά, δεν αντιμετώπιζα δυσκολίες στην κατανόηση κειμένου, ούτε δυσκολευόμουν στην προφορική ή τη γραπτή επικοινωνία.
    Γραμματική και συντακτικό της νεοελληνικής γλώσσας δεν θυμάμαι να διδάχθηκα ποτέ. Δεν ξέρω τι ακριβώς διδασκόταν στο Δημοτικό. Κάτι λίγα πρέπει να διδάχθηκα στο γυμνάσιο, δεν τα θυμάμαι όμως -δεν πρέπει και να τα πολυκαταλάβαινα. Ακόμα και σήμερα, πράγματα όπως οι συζυγίες και τα τριτόκλιτα παραμένουν εξωτικές έννοιες για μένα. Από την άλλη, από μικρός μου άρεσε να διαβάζω βιβλία, οπότε πάντοτε είχα τριβή με τον γραπτό λόγο.

Γιατί τα λέω όλα αυτά; Διότι έβγαλα το σχολείο όντας σκράπας στα φιλολογικά μαθήματα, χωρίς να γνωρίζω στοιχειώδη γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα, χωρίς κατ' ουσίαν να έχω διδαχθεί γραμματική. Παρ' όλα αυτά, χειρίζομαι με επάρκεια τη γλώσσα, σπάνια κάνω γραμματικά, συντακτικά ή ορθογραφικά λάθη, δεν δυσκολεύομαι να κατανοήσω και να επεξεργαστώ λογικά ένα γραπτό κείμενο και ο γραπτός μου λόγος είναι -τις περισσότερες φορές τουλάχιστον- κατανοητός.

Σπούδασα βιολογία και εδώ και έξι χρόνια διδάσκω στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Από την έως τώρα εμπειρία μου έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι μια από τις μεγαλύτερες δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι μαθητές γυμνασίου και λυκείου στα θετικά μαθήματα (βιολογία, φυσική, χημεία κλπ) είναι καθαρά γλωσσική. Πολλοί μαθητές δυσκολεύονται σημαντικά στη λογική επεξεργασία ενός γραπτού κειμένου, ιδιαίτερα αν αυτό έχει πολύπλοκη δομή και αφαιρετικές έννοιες. Επίσης, συχνά δυσκολεύονται να αποδώσουν τις σκέψεις τους στο χαρτί. Ένα σημαντικό ποσοστό (το υπολογίζω γύρω στο 15-20% στην Αθήνα, πιθανόν να είναι σημαντικά υψηλότερο στην επαρχία) αδυνατεί σχεδόν ολοκληρωτικά να εκφραστεί γραπτά. Τα ίδια παιδιά πιστεύω ότι δεν έχουν διαβάσει ούτε ένα βιβλίο στη ζωή τους, ούτε καν μια εφημερίδα.

Για να μην μακρηγορώ, δεν θεωρώ ότι το πρόβλημα έγκειται στο είδος της γραμματικής που διδάσκονται τα παιδιά στο γυμνάσιο, και το κατά πόσο συμβαδίζει ή όχι με τις σύγχρονες γλωσσολογικές απόψεις. Η συζήτηση που γίνεται σε αυτό το νήμα είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα αλλά ελάχιστη σχέση έχει με τη σχολική πραγματικότητα. Το νέο βιβλίο της γραμματικής μπορεί να είναι σπουδαίο και μπορεί να είναι για τα μπάζα, όμως ελάχιστοι μαθητές θα το διαβάσουν και ακόμη λιγότεροι θα επηρεαστούν πραγματικά από αυτό.
    Αυτό που εγώ πιστεύω ότι λείπει από το σχολείο είναι η επαφή με τον γραπτό λόγο. Θεωρώ ότι ένας φιλόλογος που θα έκανε τους μαθητές της τάξης του να αγαπήσουν έστω και ένα βιβλίο θα τους είχε προσφέρει μια ανεκτίμητη υπηρεσία. Αυτός πρέπει να είναι ο κύριος άξονας γύρω από τον οποίον να κίνειται η γλωσσική διδασκαλία. Αν αγαπήσεις τον γραπτό λόγο και έρχεσαι σε καθημερινή τριβή μαζί του, τόσο διαβάζοντας όσο και γράφοντας, τότε σιγά σιγά θα βελτιώσεις τα εκφραστικά σου μέσα, θα πλουτίσεις το λεξιλόγιό σου και θα καταλήξεις να χειρίζεσαι τη γλώσσα με επάρκεια, κι ας μην ξέρεις να αναγνωρίζεις τα διάφορα γραμματικά ή συντακτικά φαινόμενα. Και το ζητούμενο δεν είναι το σχολείο να βγάλει γλωσσολόγους αλλά αποφοίτους οι οποίοι να χειρίζονται επαρκώς τη γλώσσα.

Senior Member SBE's Avatar
    Παναντέλι, ούτε εγώ θυμάμαι από το σχολείο να έμαθα γραμματική και συντακτικό, γιατί απλούστατα δεν τα διάβαζα- θεωρούσα ότι αρκεί μια ματιά- εφόσον μίλαγα τη γλώσσα δεν θα ήξερα να κλίνω οτιδήποτε σε οποιονδήποτε χρόνο; μόνο ένα λάθος θυμάμαι που είχα κάνει το οποίο ήταν στην κλίση του ονόματος Σπύρος. Είχα έναν συμμαθητή Σπύρο και τον φωνάζαμε "Σπύρε", οπότε είπα κι εγώ κλητική Σπύρε, που ήταν λάθος. Μετά από πολλά χρόνια είχαμε ολόκληρη κουβέντα φιλοσοφική με κάποιους αν είναι Ρολάνδε ή Ρολάνδο το σωστό (δεν ξέρω αν υπάρχει κανένας κανόνας, γιατί δεν έμαθα ποτέ κανόνες).

Στο σχολείο ούτε εγώ είχα μεγάλους βαθμούς στα φιλολογικά, πάντως τώρα που δεν είμαι πλέον Ελλάδα ακούω πολύ συχνά το "μιλάς πολύ καλά ελληνικά". Δεν εννοούν ότι τα μιλάω σαν ξένος που τα έμαθε καλά, αλλά σαν Έλληνας που δεν κάνει τερατώδη γραμματικά λάθη (γιατί λάθη όλοι κάνουμε) και δεν μιλάει σαν ελληνοαμερικανός τρίτης γενιάς. Δυστυχώς αυτοί που κάνουν τα εμφανή λάθη δεν είναι λίγοι εδώ πέρα και αναρωτιέμαι γιατί τα κάνουν αυτά τα λάθη- παιδιά μορφωμένα υποτίθεται και μιλάνε όπως η Στυλιανοπούλου στις παλιές ταινίες. Και παρατηρώ ότι υιοθετούν την αγγλική πολύ γρήγορα για να εκφράσουν αυτά που δεν μπορούν να εκφράσουν με τα φτωχά τους ελληνικά (να κανσελάρουμε μου έλεγε κάποιος τις προάλλες και δεν το διόρθωνε ούτε όταν εγώ του απαντούσα σε κάθε "κανσελάρισμα" αναβάλλω/ακυρώνω (να πω εδώ ότι εννοούσε να αναβάλουμε, αλλά ποσπονάρισμα δε νομίζω ότι του έβγαινε).
    Όχι, δε μιλάω για τίποτα γκασταρμπάιτερ, για αυτούς που ήρθαν εδώ για σπουδές μετά από αποτυχία στις εισαγωγικές στην Ελλάδα μιλάω, κάθε χρόνο βλέπω καινούργιους και κάθε χρόνο το ίδιο είναι. Δεν θα έλεγα ότι είναι χειρότερη μια φουρνιά. Τα αναγνώσματά τους; Κουτσομπολίστικα περιοδικά και εφημερίδες - φυλλάδες με πολλές φωτογραφίες και λίγα λόγια. Έχω ρωτήσει, μου είπαν ότι μόνο τέτοια διαβάζουνε. Το σχολείο δίνει αγώνα άνισο, αφού δεν υπάρχει υποστήριξη από τις εξωσχολικές δραστηριότητες, μας φάγανε τα πλειστεισον. Υποθέτω πριν 40 χρόνια μας έτρωγε ο Βιονικός άνθρωπος και το Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι. Μόνο που πριν 40 χρόνια αν αν ήσουν σκράπας ίσως και να μην τελείωνες το σχολείο.
    Ωχ, έχουμε βγει εκτός θέματος και δεν ξέρω αν βγαίνει και νόημα ...

Senior Member
    Παρεξήγηση! Εγώ τουλάχιστον δεν αντέδρασα στα μηνύματά σου επειδή πιστεύω πως ο τρόπος που διδάσκεται η σύνταξη στο σχολείο είναι ο "σωστός". Απλώς δεν καταλαβαίνω γιατί μια συγκεκριμένη προσέγγιση έπρεπε να παρουσιαστεί ως η καθολική και απόλυτη αλήθεια και γιατί απέρριψες μετά βδελυγμίας έναν ορισμό της σύνταξης που είναι κλασικός ακόμα και για γλωσσολογικές προσεγγίσεις, όχι μόνο για την παραδοσιακή γραμματική (δεν είναι δηλ. για να πέφτει κανείς από τα σύννεφα αν τον δει σε ένα σχολικό βιβλίο)

Κατά τα άλλα, φυσικά είναι πολύ ενδιαφέροντα όσα μας λες και σ' ευχαριστούμε για τον κόπο σου να μας τα εξηγήσεις.

Πάντως κάποια σχολικά βιβλία γλώσσας (δε θυμάμαι ποιών τάξεων) είχαν ενσωματώσει στοιχεία άλλων προσεγγίσεων στη σύνταξη (ίσως γενετικών γραμματικών) γιατί είχα δει τα γνωστά "δέντρα" με ονοματικές φράσεις/ρηματικές φράσεις κλπ. Δεν ξέρω όμως πώς αντιμετωπίζεται το θέμα συνολικά.

Όσον αφορά την πρόταση για ανάλυση, εγώ προτείνω να ξεκινούσαμε από κάτι πολύ απλό (για αρχάριους) με υποκείμενο/ρήμα/αντικείμενο, π.χ. Το παιδί δάγκωσε το σκυλί, ίσα-ίσα για να δούμε τη λογική του πράγματος.

Είχα την εντύπωση ότι ψάχναμε μια πρόταση για ανάλυση και την έδωσα. Αλλά αυτό που λέει η anef (το πιο απλό) είναι ακόμα καλύτερο.
    Spiritus ubi vult spirat

Senior Member
    Χίλια συγνώμη, Ambrose, αυτό το 'χασα (ντροπή μου)

Όχι, όχι () δεν το έλεγα γι' αυτό, στον ES το είπα που είπε να δώσουμε εμείς τις δικές μας αναλύσεις (προφανώς δεν κατάλαβε ότι έδωσα την τελευταία φράση που διάβαζα από τα λόγια του για ανάλυση).
    Spiritus ubi vult spirat

Page 5 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 LastLast