Γραμματική Νέας Ελληνικής Γλώσσας: Σχόλια Α

Εγώ πάντως, παρόλο το διάβασμα, παρόλη τη γραμματική, σε δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο και πανεπιστήμιο, μια φορά να συμφωνήσω ως μεταφράστρια πλέον με έναν ριβιούερ για έναν κανόνα/όρο/οτιδήποτε, δεν το έχω καταφέρει.... Τριανταφυλλίδη εγώ, Μπαμπινιώτη αυτός, τελικό ν εγώ, όχι τελικό ν αυτός... Κούραση.... Τι να την κάνω τη γλωσσολογία και όλες τις άλλες "-λογίες" άμα πρέπει να γράφω έκθεση κάθε φορά που θέλω να υπερασπιστώ το έργο μου;;; Γιατί δεν μπορούν να βγάλουν ΜΙΑ γραμματική έστω και με 30 συγγραφείς να τελειώνουμε; Ας αποφασίσουν πια τι θα κάνουν με το έρμο τελικό ν να ησυχάσουμε κι εμείς...
 

nickel

Administrator
Staff member
Ακόμα κι όταν θα βγει αυτή η μία γραμματική (που δεν...), εσύ, καλού-κακού, ρώτα και τον ριβιούερ (τίποτα δεν σου εγγυάται ότι την έχει αγοράσει). Άρχισε με την ερώτηση αν πρέπει να μπαίνουν κενά ανάμεσα στα αρχικά ενός ονόματος, να τον κολλήσεις στον τοίχο...
 

EpsilonSigma

New member
Όλοι αυτοί οι τσακωμοί στους οποίους αναφέρεται η Kalliana ακριβώς από την νοοτροπία της σχολικής γραμματικής (ή από την σχολική νοοτροπία της γραμματικής, εάν προτιμάτε) εκπορεύονται…

Δεν σου φταίει η γλωσσολογία σε τίποτα, πίστεψέ με. Άλλο η επιστήμη, άλλο ο δήθεν γλωσσικός προγραμματισμός τον οποίο εφαρμόζει το σχολείο.
 
Άρχισε με την ερώτηση αν πρέπει να μπαίνουν κενά ανάμεσα στα αρχικά ενός ονόματος, να τον κολλήσεις στον τοίχο...

Βάρβαρο το βρίσκω, αλλά δεν έχω πλέον έλεος για τους ριβιούερ. Ειδικά για όσους ασχολούνται π.χ. με το να μου γεμίζουν κόμματα το έγγραφο/αδειάζουν κόμματα από το έγγραφο... Λες και ένα τελικό ν ή ένα κόμμα θα φέρει την καταστροφή! Και αν πεις "στον θερμοσίφωνα" ή "στο θερμοσίφωνα" θα προκαλέσεις σοκ στον υδραυλικό και δεν θα στον κρεμάσει στον τοίχο εντέλει....
Και τι να πρωτορωτήσω; Για τα τελικά ν; Το μείζον θέμα του Capitalization; τα κόμματα; τα κενά ανάμεσα στα αρχικά; Μήπως να ρωτάω ποια γραμματική έχει και να πορεύομαι με αυτή; Άντε να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας και έχεις τελειώσει ελληνικό σχολείο...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μήπως να ρωτάω ποια γραμματική έχει και να πορεύομαι με αυτή;
Βασικά, κανονικά αυτό πρέπει να γίνεται: ερώτηση στον εκδοτικό οίκο/μεταφραστικό γραφείο ως προς το ποια γραμματική ακολουθούν.
 
Όλοι αυτοί οι τσακωμοί στους οποίους αναφέρεται η Kalliana ακριβώς από την νοοτροπία της σχολικής γραμματικής (ή από την σχολική νοοτροπία της γραμματικής, εάν προτιμάτε) εκπορεύονται…

Δεν σου φταίει η γλωσσολογία σε τίποτα, πίστεψέ με. Άλλο η επιστήμη, άλλο ο δήθεν γλωσσικός προγραμματισμός τον οποίο εφαρμόζει το σχολείο.

Γι'αυτό λέω θα έπρεπε να υπάρχει μία γραμματική. Γιατί στη δική μας δουλειά, δεν έχουν τελειώσει απαραίτητα όλοι οι αναθεωρητές γλωσσολόγοι/μεταφραστές. Και το χειρότερο είναι πως βρίσκεις διαφορές και από γλωσσολόγο σε γλωσσολόγο. Οπότε...δεν νομίζω να έχει να κάνει με το σχολείο. Εγώ απλώς πάντα υπέθετα πως η επίσημη γραμματική του ελληνικού κράτους είναι αυτή που διδάσκουν στα σχολεία, μιας και από εκεί ξεκινούν όλα. Άσχετα αν αυτό είναι λάθος ή σωστό, σκεπτόμενη επιστημονικά.
 
Ας αποφασίσουν πια τι θα κάνουν με το έρμο τελικό ν να ησυχάσουμε κι εμείς...
Όλα τα θες με το ν και με το σ. (βολέψου για την ώρα με τον ΕΣ)
Δυστυχώς δεν γεννηθήκαμεν στην μαρτυρικήν μεγαλόνησον να μην έχομεν πρόβλημα.
 
Όλα τα θες με το ν και με το σ. (βολέψου για την ώρα με τον ΕΣ)
Δυστυχώς δεν γεννηθήκαμεν στην μαρτυρικήν μεγαλόνησον να μην έχομεν πρόβλημα.

Χεχεχεχεχε! Έχω τη μύγα...και φαίνεται :) :)
 
Top