Page 7 of 10 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 8 9 10 LastLast
Results 61 to 70 of 94

Thread: Άκου να δεις: Απίθανες πληροφορίες που περνάνε από τα χέρια του μεταφραστή

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Τα νησιά Άνταμαν και Νίκομπαρ, που ανήκουν στην Ινδία, βρίσκονται σήμερα στην επικαιρότητα, καθώς επεκτείνονται προς τα εκεί οι έρευνες για το χαμένο μαλαισιανό αεροπλάνο. Η προηγούμενη φορά που ήταν στη δική μας επικαιρότητα ήταν με το τσουνάμι του 2004, καθώς τα νησιά αυτά είχαν πληγεί πολύ σοβαρά.

Χαζεύοντας το βικιάρθρο, ανακαλύπτουμε ότι η πρωτεύουσά τους ονομάζεται Καρ Νίκομπαρ (αλλά και επίσης Μαλάκα) και μαθαίνουμε ότι στον Β'ΠΠ ήταν, πρακτικά, υπό σκληρή ιαπωνική κατοχή και ανήκαν στα εδάφη του Αζάντ Χιντ, της «Ελεύθερης Ινδίας», μιας φιλοϊαπωνικής μαριονέτας με έδρα στη Σιγκαπούρη.
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Senior Member Marinos's Avatar
    Διάσημα για τους ιθαγενείς τους και, επίσης, ως σωφρονιστική αποικία των Βρετανών. Συν τοις άλλοις, από ένα από τα καλύτερα μυθιστορήματα του Σέρλοκ Χολμς:
    Με βρίσκετε και εδώ.

Administrator nickel's Avatar
    Ελπίζω να τα 'χεις διαβάσει πρόσφατα αυτά, Μαρίνε, γιατί αλλιώς το πάγκακο μνημονικό μου θα υποστεί άλλο ένα βαρύ πλήγμα.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Βρε, θα περάσει κι αυτό!
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Νομίζω μου έχουν μείνει στη μνήμη από το μάθημα της Κοινωνικής Ανθρωπολογίας στο Πανεπιστήμιο: ήταν με τη μελέτη τους που ο Ράντκλιφ-Μπράουν θεμελίωσε τον φονξιοναλισμό (αν τα θυμάμαι καλά διότι και το δικό μου μνημονικό κάνει κόνξες).

Το Σήμα των Τεσσάρων και το ξαναδιάβασα και το ξαναείδα (στην εκδοχή του Τζέρεμι Μπρετ) πρόσφατα, το καλοκαίρι συγκεκριμένα.
    Με βρίσκετε και εδώ.

Quote Originally Posted by nickel View Post
    Ελπίζω να τα 'χεις διαβάσει πρόσφατα αυτά, Μαρίνε, γιατί αλλιώς το πάγκακο μνημονικό μου θα υποστεί άλλο ένα βαρύ πλήγμα.
    Εγώ τα διάβασα πριν 30+ χρόνια, αλλά τα Άνταμαν τα θυμόμουν. Από εκεί τα έμαθα, και μάλλον μου έκαναν εντύπωση.
    Βέβαια τα διάβασα πολλές δεκάδες φορές, σε μια ηλικία που αφομοιώνουμε πολύ καλύτερα τις πληροφορίες.

Αν με ρωτήσεις τι μετέφρασα πριν μισή ώρα, είναι αμφίβολο αν θα θυμάμαι.
    Οι μεταφραστές είναι σαν νίντζα: αν τους αντιληφθείς, δεν είναι καλοί. -Ετγκάρ Κέρετ

My website: Translations Traducciones Μεταφράσεις

Administrator Zazula's Avatar
    Quote Originally Posted by AoratiMelani View Post
    Αν με ρωτήσεις τι μετέφρασα πριν μισή ώρα, είναι αμφίβολο αν θα θυμάμαι.
    Είναι επειδή θέλεις να ξεχάσεις τι μετέφρασες πριν μισή ώρα!

Senior Member bernardina's Avatar
    Με αφορμή τα όσα ακούγονται τελευταία για τους λογής λογής άχρηστους Οργανισμούς που χρηματοδοτούνται κυρίως από την τσέπη του Έλληνα φορολογούμενου, έκανα μια διαδικτυακή βόλτα προς άγραν πληροφοριών. Τα βήματά μου πληκτρολογήματά μου με έφεραν σ' αυτή την ενδιαφέρουσα σελίδα, όπου μεταξύ άλλων διαβάζουμε πως

Μέχρι τον 16ον π.Χ ολόκληρη η έκταση της Κωπαΐδας – περίπου 250.000-280.000 στρέμματα, ήταν λίμνη. Μεταξύ 16ου και του 13ου π.Χ αιώνα, όπως αναφέραμε, οι Μινύες κατάφεραν με καταπληκτικά γι΄ αυτή την εποχή έργα, όχι μόνο να αποξηράνουν αλλά και να αρδεύσουν τον ομώνυμο κάμπο. Το έργο αυτό είτε εξ αιτίας σεισμών, είτε εξ αιτίας κοινωνικών και πολιτικών αναστατώσεων που έλαβαν χώρα γύρω στα 1300 π.Χ καταστράφηκε, με αποτέλεσμα η Κωπαΐδα να ξαναγίνει λίμνη και να παραμείνει έτσι πάνω από τρεις χιλιάδες χρόνια.

αλλά και (ύστερα από τις μεταγενέστερες προσπάθειες αποστράγγισής της)

Δυστυχώς όμως το 1887 η Κωπαΐδα ξαναγίνεται λίμνη. Οι Γάλλοι μηχανικοί Ταράτ και Ποσσέ είχαν κάνει το βασικό λάθος να μη λάβουν υπόψη τους ότι ο πυθμένας της λίμνης αποτελείτο από σάπια φύκια και ύλη πάχους 4μ. που πήρε φωτιά μετά την αποξήρανση και καιγόταν σε έκταση δεκάδων τετραγωνικών χιλιομέτρων χωρίς να μπορεί να σβηστεί για πολλά χρόνια. Από το γεγονός αυτό η επιφάνεια του εδάφους έπεσε περισσότερο από τρία μέτρα με αποτέλεσμα να βρεθεί η διώρυγα αιωρούμενη και άχρηστη για το έργο για το οποίο κατασκευάστηκε.

Γενικά η σελίδα έχει πολλά και συναρπαστικά στοιχεία. Το μόνο κακό είναι ότι εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω αν ο Οργανισμός Κωπαΐδας καλώς υπάρχει ακόμα και γιατί.
    Ζωή σου είναι ό,τι έδωσες
    τούτο το κενό είναι ό,τι έδωσες
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

Μια ωραία και κατατοπιστική περιγραφή για τα μυκηναϊκά έργα αποξήρανσης της Κωπαΐδας έχει ο πρώτος τόμος της Ιστορίας του Ελληνικού Έθνους. Από μικρός μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση (το γράφω αυτό για να προλάβω τον Νίκελ και τη γκρίνια για το μνημονικό του).
    Με βρίσκετε και εδώ.

Senior Member bernardina's Avatar
    Αμ, δε θα γκρινιάξει ο Νίκελ τώρα, αλλά εγώ, δεδομένου ότι αυτό τον συγκεκριμένο τόμο* τον είχα κυριολεκτικά ξεκοκαλίσει πριν από χγμρβφτ (διαγράφεται δυσανάγνωστη λέξη) χρόνια. Αλλά ίσως να φταίει ακριβώς αυτό, φιρουλί φιρουλά....

*Πέρα από αστεία, διαβάζεται πραγματικά σαν συναρπαστικό παραμύθι.
    Ζωή σου είναι ό,τι έδωσες
    τούτο το κενό είναι ό,τι έδωσες
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

Senior Member Resident's Avatar
    Quote Originally Posted by bernardina View Post
    Γενικά η σελίδα έχει πολλά και συναρπαστικά στοιχεία. Το μόνο κακό είναι ότι εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω αν ο Οργανισμός Κωπαΐδας καλώς υπάρχει ακόμα και γιατί.
    Ο Οργανισμός υπάρχει για να βολεύονται οι διάφοροι "αποτυχημένοι πολιτικοί" της περιοχής. Στο παρελθόν ήταν αποκλειστικά ΝΔ & ΠΑΣΟΚ, στο μέλλον μπορεί να δούμε και του ΣΥΡΙΖΑ.

Page 7 of 10 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 8 9 10 LastLast

Bookmarks

Bookmarks