Page 4 of 4 FirstFirst 1 2 3 4
Results 31 to 38 of 38

Thread: Όνομα για μια νέα ιδέα

Senior Member JimAdams's Avatar
    @ SBE

Σαν φωτογράφος κρίνοντας, ναι, δεν μου άρεσαν οι φώτος του site τους. Μου έδιναν όλες σχεδόν την εντύπωση ότι τις τράβηξαν έχοντας σβησμένα όλα τα φώτα του μαγαζιού και φωτίζονταν μόνο με το φλας (και μάλιστα της μηχανής, ούτε καν εξωτερικό). Λίγο πρόχειρο, ενώ σαν χώρος θα μπορούσε να αναδειχτεί καλύτερα.

BTW, σήμερα έπεσα πάνω σ'αυτό ....

http://www.cosmo.gr/Lifestyle/exodos...h.1945884.html

Administrator nickel's Avatar
    Το γλωσσικό μας κέρδος:

ευάν
    εὐάν (Α)· ενθουσιαστικό επιφώνημα τών ακολούθων τού Βάκχου, όπως τα εὐαί*, εὐοί*, με τα οποία συνήθως συνεκφέρεται («πάλλε πόδ' αἰθέριον, ἄνεχε χορόν, εὐὰν εὐοῑ», Ευρ.).
    [ΕΤΥΜΟΛ. Βλ. ευοί].

ευοί
    εὐοῑ και εὐοὶ και εὐαὶ και εὐαί και εὖα και εὐάν (Α)· επιφώνημα διονυσιακού ενθουσιασμού και χαράς τών ακολούθων τού Βάκχου («αἴρεσθ' ἄνω, ἰαί, ὡς ἐπὶ νίκῃ, ἰαί. Εὐοῑ, εὐοῑ, εὐαῑ, εὐαῑ», Αριστοφ.).
    [ΕΤΥΜΟΛ. Πρόκειται για ονοματοποιημένες επιφωνηματικές κραυγές που ακούγονταν στις διονυσιακές τελετές. Τα επιφων. evohe (= εὐοί) και evhān (= εὐάν) είναι δάνεια τής Λατινικής από την Ελληνική. Η παραλλαγή εὖα τού επιφων. παρήγαγε το ρ. εὐάζω και το επίθ. εὔϊος].

Δεν ισχύει ωστόσο η παρακάτω παρετυμολογία από εδώ:
    Η λέξη “εβίβα”, που συχνά αντάλλασεται μεταξύ των συμποτών, όσο και αν μοιάζει, δεν είναι λατινική. Συγκεκριμένα, η προέλευση της είναι αρχαία ελληνική και προέρχεται από τη συναίρεση του βακχικού-διονυσιακού επιφωνήματος “ευοί-ευάν”. Για τους αρχαίους σήμαινε κάτι ανάλογο με το υγίαινε ή χαίρε. Μην προσπαθήσετε να αναλύσετε ετυμολογικά την έκφραση. Όπως είπαμε και πιο πάνω είναι επιφώνημα, κάτι αντίστοιχο δηλαδή με τα “ουφ”, “ωχ”, “μπα” κ.α. που χρησιμοποιούνται σε διαφορετικές περιστάσεις σήμερα!

Το evviva («ζήτω») προέρχεται από το vivere «ζω».
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Αριστεία, ρε!
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Senior Member bernardina's Avatar
    Quote Originally Posted by nickel View Post
    Το γλωσσικό μας κέρδος:
    εὐάν (Α)· ενθουσιαστικό επιφώνημα τών ακολούθων τού Βάκχου, όπως τα εὐαί*, εὐοί*, με τα οποία συνήθως συνεκφέρεται
    Μου αιτιολογείς εκείνο το τελικό e ( evane) στην ταμπέλα του μαγαζιού; Έχει να κάνει με τη γαλλική προφορά της λέξης;
    Ζωή σου είναι ό,τι έδωσες
    τούτο το κενό είναι ό,τι έδωσες
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

Έγραψα το σημείωμα επειδή τρελάθηκα με την απροσδόκητη γαλλική μεταγραφή (την οποία δεν κατάλαβα).
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Αριστεία, ρε!
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Senior Member bernardina's Avatar
    Πέρα απ' αυτό, να πω και την ψιλο-κακία μου. Δεν βλέπω καμιά θραύση -κατά τον τίτλο του άρθρου- στα συγκεκριμένα, συμπαθέστατα κατά τ' άλλα, μαγαζάκια.
    Ψυχραιμία, αδέλφια (που λέει και ο σημερινός Σαραντάκος). Και κυρίως ας μη χάνουμε την αίσθηση του μέτρου.
    Ζωή σου είναι ό,τι έδωσες
    τούτο το κενό είναι ό,τι έδωσες
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

Senior Member SBE's Avatar
    Ε, ναι, κι εγώ θα έλεγα σιγά τη θραύση. Είναι όμως ωραία μαγαζάκια από εμφάνιση.

Από αυτά που ξέρω το προαναφερθέν Little Greek Pie είναι ένα μικρό γωνιακό μαγαζάκι που χωράει πέντε άτομα το πολύ, κοντά σε γραφεία- καλή θέση αν και είναι στο τέρμα του δρόμου. Έχει πολύ ωραίο σάιτ, πολύ ωραίες συσκευασίες για τα προϊόντα του, έχει μια θήκη που σου βάζει την πίτα και μπορείς να τη φας στο χέρι άνετα, έχει ενδιαφέρουσα διακόσμηση κλπ κλπ Τα προϊόντα τους δε με ενθουσίασαν, κυρίως γιατί η ζύμη ήταν άνοστη, κι όταν σε μια πίτα η ζύμη είναι άνοστη...

Αυτό που μου φάνηκε απάτη ήταν το κατάστημα Menoo (μενού), στο Κένσινγκτον. Πουλάει φαγητά και έχει και χώρο να καθίσεις, έχει ένα μικρό μπακάλικο, έχει κέικ και άλλα γλυκά και έχει και πίτες. Ατομικές, μπουκίτσες, στριφτές κλπ. Και μια μέρα που πέρναγα από τον πίσω δρόμο είδα να ξεφορτώνουν στην αποθήκη του κατεψυγμένες πίτες Άλφα. Και μια άλλη φορά που ήμουνα μέσα και ψώνιζα και χάζευα κάτι ωραίες παραδοσιακές γυάλες, γεμάτες με μπισκότα σοκολάτα, άνοιξε ο υπάλληλος ένα συρτάρι κι έβγαλε ένα χαρτοκιβώτιο με τα μπισκότα, σε βιομηχανική συσκευασία, τα έβγαζε από το σελοφάν και τα έβαζε στο βάζο.

Ε, όχι ρε φίλε, άμα μου ζητάς τρεις λίρες για μια [email protected]#%#@τυρόπιτα απαιτώ να την έχεις φτιάξει στην κουζίνα σου. Και τέλος πάντων, υπάρχουν και καλύτερες από την Άλφα. Και το μπισκότο που το πουλάς μία λίρα το ένα προτιμώ να στο φέρω καπέλο και να πάω δέκα μέτρα πιο κάτω, στον Οτολένγκι που τα μπισκότα του είναι εξωπραγματικά (άμα είχα λεφτά, στον Οτολένγκι θα έτρωγα κάθε μέρα).

Junior Member
    Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    Καλό είναι να αποφύγετε πάντως το Meli-Gala...
    μιας και συμμετείχατε στην προσπάθεια ανεύρεσης να σας βάλω στο παιχνίδι της επιλογής από αυτά που αναδείχτηκαν τα πιο επικοινωνιακά!αν θέλετε επιλέξτε ποιο προτιμάτε.

βούτυρο και μέλι, melies, μελιές, melirito, melarte, meliarton,

yefsis, kalimera - kalispera, thimissi, olive and more.. , eleon, thimari,

anamma, fillo, EY (EF)

The thyme of our lives

Δεν μπορώ να μην πω την ιστορία. Είμαι μικρός, μόλις έχω αρχίσει να διδάσκω. Έχω γυρίσει στην πατρίδα μου, στο Ηράκλειο, για διακοπές. Είμαι με τρεις συναδέλφους από το φροντιστήριο της Αθήνας: έναν Σκοτσέζο, έναν Εγγλέζο και έναν Ιρλανδό. Ο Ιρλανδός έχει και μια παλιά Τζάγκουαρ, το ωραιότερο αυτοκίνητο του κόσμου. Έχουμε βγει από το Ηράκλειο και κατευθυνόμαστε προς τις παραλίες. Δεξιά μας ο τόπος είναι γεμάτος θυμάρι. «Τι είναι αυτό;» ρωτάει ο Ιρλανδός. «Thyme» του λέω. «Time as in ‘Time flies’?» ρωτάει αυτός. «T-h-y-m-e thyme» του απαντώ. Την υπόλοιπη διαδρομή τη αναλώσαμε να κάνουμε λογοπαίγνια με το thyme στη θέση του time. Πάρτε ιδέες:

the thyme of our lives
    take your thyme
    thyme and thyme again
    thyme immemorial
    thyme is money
    let’s lose no thyme
    there must be a thyme limit
    let’s take some thyme off
    … we’re out of thyme

Πάντα βέβαια έχετε την ευκαιρία να δοκιμάσετε λογοπαίγνια με το olive:
    the time of our olives
    olive in sin
    olive to tell the tale
    olive off the land

Page 4 of 4 FirstFirst 1 2 3 4

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks