Page 1 of 18 1 2 3 4 5 11 ... LastLast
Results 1 to 10 of 177

Thread: Η αποκαθήλωση του Γέροντα Παστίτσιου

Senior Member panadeli's Avatar

Η αποκαθήλωση του Γέροντα Παστίτσιου

Μέχρι στιγμής η είδηση έχει περάσει στα ψιλά, αλλά αν ήμουν διευθυντής ειδήσεων σε τηλεοπτικό σταθμό θα το έπαιζα πρώτο θέμα και αν ήμουν εκδότης εφημερίδας θα το είχα πρωτοσέλιδο. Συνελήφθη την περασμένη Παρασκευή 27χρονος από τα Ψαχνά Ευβοίας επειδή είχε δημιουργήσει σελίδα στο Facebook όπου σατίριζε τον γέροντα Παΐσιο και την ιδιότυπη λατρεία του. Απ' ό,τι διαβάζω, η σύλληψη έγινε με την κατηγορία "της κακόβουλης βλασφημίας και της καθύβρισης θρησκευμάτων μέσω του Facebook". Είχε προηγηθεί, τρεις μέρες νωρίτερα, σχετική ερώτηση στη Βουλή από βουλευτή της Χρυσής Αυγής. Δείτε σχετικά και εδώ.

Δεν χρειάζεται να πω ότι θεωρώ τη σύλληψη αισχρότατη, ενδεικτική των σκοτεινών ατραπών στις οποίες βαδίζει η χώρα. Άντε, στη φυλακή κι ο Πανούσης.
    Ανάμεσα στο άσπρο και το μαύρο υπάρχει ένας ωκεανός γκρίζου.
    Understanding is a three-edged sword. —Kosh

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Μπα, προηγείται ο Μπομπ ο Σφουγγαράκης. (Και μετά κοροϊδεύουμε το Ιράν).
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Senior Member SBE's Avatar
    Τώρα σοβαρά, αισθάνεστε ότι ζείτε στο Ιράν; Ή στη Λιβύη;

Senior Member Marinos's Avatar
    Quote Originally Posted by SBE View Post
    Τώρα σοβαρά, αισθάνεστε ότι ζείτε στο Ιράν; Ή στη Λιβύη;
    Προσωπικά όχι. Ο νεαρός που βρέθηκε φυλακή στα καλά καθούμενα, δεν ξέρω.
    Με βρίσκετε και εδώ.

Senior Member Elsa's Avatar
    Δεκάδες διαδικτυακοί γέροντες στη θέση του Παστίτσιου που κατέβηκε βιαίως!
    Λε-λε-λευτεριά σ' όσους είναι στα ταψιά! (σχόλιο στο γιουτούμπιον)

Πωλείται όπως είναι, επιπλωμένο...

Administrator nickel's Avatar
    Αν έχετε όρεξη να το συζητήσουμε, ενδεχομένως να συζητήσουμε και τα όσα γίνονται από τους μουσουλμάνους εξαιτίας της ταινίας για τον Μωάμεθ, κάτι που απέφυγα επιμελώς αυτές τις ημέρες (λόγω και φόρτου — ακόμα δεν έχω καταφέρει να διαβάσω όσα γράφτηκαν στο σχετικό ιστολόγημα του Σαραντάκου), θα ήθελα να το κάνουμε με πολλή προσοχή και ευαισθησία και όχι πρόχειρες κόντρες μεταξύ μας.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Το αλίευσα από του Σαραντάκου, φαντάζομαι είναι έγκυρο:

ΠΟΙΝΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ

Άρθρο 198
    Κακόβουλη βλασφημία
    1. Με φυλάκιση μέχρι δύο ετών τιμωρείται όποιος δημόσια και κακόβουλα βρίζει με οποιονδήποτε τρόπο το Θεό.
    2. Όποιος, εκτός από τη περίπτωση της παρ.1, εκδηλώνει με βλασφημία έλλειψη σεβασμού προς τα θεία, τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι τριών μηνών.

Άρθρο 199
    Καθύβριση θρησκευμάτων
    Όποιος δημόσια και κακόβουλα καθυβρίζει με οποιονδήποτε τρόπο την Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία του Χριστού ή άλλη θρησκεία ανεκτή στην Ελλάδα τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών.

Οπότε ο πιτσιρικάς κινδυνεύει με δύο χρόνια φυλάκιση. (Ή μήπως δύο συν δύο;)
    Ιράν μπορεί να μην είμαστε, αλλά και μόνο η ύπαρξη των παραπάνω διατάξεων δεν τιμά την ελληνική πολιτεία.
    Προσωπική άποψη, πάντα.

Να σας πω τον προβληματισμό μου με όσο γίνεται λιγότερα λόγια: είμαι άθεος και άθρησκος, δεν πιστεύω στη βία ως εργαλείο, πιστεύω στην ελευθερία που σέβεται την ελευθερία του άλλου. Αντιλαμβάνομαι επίσης ότι οι άνθρωποι σε μια κοινωνία, που πια καλύπτει τον κόσμο όλο, δεν είναι όλοι ίδιοι στον τρόπο που βλέπουν αυτά τα πράγματα. Οι αγράμματοι και τυραννισμένοι μουσουλμάνοι πέφτουν θύματα θρησκευτικών ηγετών με περίεργες ατζέντες. Τι θέλουμε; Θέλουμε να έρθουν οι κοινωνίες πιο κοντά, να σταματήσουν οι λαοί να χρειάζονται το μακαρονοτέρας για να ξεπεράσουν την αθλιότητα της καθημερινότητας και τον τρόμο τού επέκεινα, να καταλάβουν ότι οι λαοί έχουν μεγαλύτερες δυνάμεις από τη βία, να καταλάβουν τη σημασία της ελευθερίας που σέβεται την ελευθερία του άλλου. Είναι σωστή αυτή η ατζέντα; Είναι σωστός αυτός ο κόσμος που ονειρεύομαι για τα παιδιά μου; Αν ναι, ποιες ενέργειες εξυπηρετούν καλύτερα αυτούς τους στόχους;

Δεν πιστεύω πάντως ότι το να κοροϊδεύεις κάτι που για τον άλλο είναι ιερό και όσιο οδηγεί σε καλύτερη κοινωνία. Μάλλον σε κοινωνία όπου θα αλληλοδερνόμαστε και θα αλληλοκοροϊδευόμαστε οδηγεί. Από την άλλη, όπως και στην περίπτωση της Ρωσίας, πόσο έξυπνο είναι να οδηγείς επιπόλαιους νέους στη φυλακή; Και άλλα πολλά ερωτήματα, δυσεπίλυτα. Προβληματιστείτε ελευθέρως μαζί μου. Βαριέμαι να γράφω άλλα.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Quote Originally Posted by nickel View Post
    Δεν πιστεύω πάντως ότι το να κοροϊδεύεις κάτι που για τον άλλο είναι ιερό και όσιο οδηγεί σε καλύτερη κοινωνία. Μάλλον σε κοινωνία όπου θα αλληλοδερνόμαστε και θα αλληλοκοροϊδευόμαστε οδηγεί.
    Πολύ πιθανό να έχεις δίκιο, αλλά αν είναι να βάλουμε στο ζύγι το κατά πόσο τα λόγια ή οι πράξεις κάποιου οδηγούν ή όχι σε καλύτερη κοινωνία, τότε η ελευθερία του λόγου πάει περίπατο.

Quote Originally Posted by panadeli View Post
    Πολύ πιθανό να έχεις δίκιο, αλλά αν είναι να βάλουμε στο ζύγι το κατά πόσο τα λόγια ή οι πράξεις κάποιου οδηγούν ή όχι σε καλύτερη κοινωνία, τότε η ελευθερία του λόγου πάει περίπατο.
    Μη σε ακούσει χρυσαυγίτης να τα λες αυτά. Θα δώσουμε στον χρυσαυγίτη πλήρη ελευθερία του λόγου του μίσους;

Και, κοίτα, panadeli, «προβληματίζομαι» είπα. Δεν έχω βρει τις ισορροπίες μου. Έχω μέσα μου δυο συνήγορους και μαλώνουν συνέχεια.

Page 1 of 18 1 2 3 4 5 11 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks