Μια δεύτερη άποψη

colurosa

New member
Σε μία φράση, σαν την παρακάτω, η οποία είναι —εσκεμμένα— γενική και αόριστη, ποια εκδοχή θα σας άρεσε να δείτε;

Μου κακοφάνηκε που έχασα...
Μου κακοφάνηκε που «έχασα».
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τι έχασε και γιατί του/της κακοφάνηκε; Γιατί να υπάρχουν εισαγωγικά; Γιατί να υπάρχουν αποσιωπητικά; Τα σημεία στίξης δεν μπαίνουν εν κενώ, δεν είναι οπτικά καρυκεύματα. Έχουν άμεση και απόλυτη σχέση με το υπόλοιπο κείμενο και με αυτά που θέλουμε να μεταδώσουμε γράφοντας.
 

colurosa

New member
Τι έχασε και γιατί του/της κακοφάνηκε; Γιατί να υπάρχουν εισαγωγικά; Γιατί να υπάρχουν αποσιωπητικά; Τα σημεία στίξης δεν μπαίνουν εν κενώ, δεν είναι οπτικά καρυκεύματα. Έχουν άμεση και απόλυτη σχέση με το υπόλοιπο κείμενο και με αυτά που θέλουμε να μεταδώσουμε γράφοντας.

..., όταν κάναμε αγώνα δρόμου και η Μαρία πέρασε πρώτη τη γραμμή του τερματισμού, επικράτησε σύγχυση. Μου κακοφάνηκε που έχασα.

Κάποιος μου είπε ότι του φάνηκε γενικό και αόριστο το έχασα.

Θα ήταν μήπως καλύτερα να το κάνω έτσι:

..., όταν κάναμε αγώνα δρόμου και η Μαρία πέρασε πρώτη τη γραμμή του τερματισμού, επικράτησε σύγχυση. Μου κακοφάνηκε που έχασα, που με ξεπέρασε στο τρέξιμο.

ή

..., όταν κάναμε αγώνα δρόμου και η Μαρία πέρασε πρώτη τη γραμμή του τερματισμού, επικράτησε σύγχυση. Μου κακοφάνηκε που με ξεπέρασε στο τρέξιμο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μα ποιος είναι αυτός που σε μπερδεύει έτσι; Δεν βλέπω τίποτα το γενικό και αόριστο στο «μου κακοφάνηκε που έχασα». Ή μήπως δεν έχει αναφερθεί καθόλου ότι συμμετείχες κι εσύ στον αγώνα; Αν έχει αναφερθεί, δεν βλέπω καμία ασάφεια.

Όταν λες "κάναμε αγώνα δρόμου", δεν είναι σαφές ότι συμμετείχες κι εσύ; Έτσι λέω.
 

colurosa

New member
Μα ποιος είναι αυτός που σε μπερδεύει έτσι; Δεν βλέπω τίποτα το γενικό και αόριστο στο «μου κακοφάνηκε που έχασα». Ή μήπως δεν έχει αναφερθεί καθόλου ότι συμμετείχες κι εσύ στον αγώνα; Αν έχει αναφερθεί, δεν βλέπω καμία ασάφεια.

Όταν λες "κάναμε αγώνα δρόμου", δεν είναι σαφές ότι συμμετείχες κι εσύ; Έτσι λέω.

Αυτής της άποψης είμαι και εγώ, Αλεξάνδρα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αυτής της άποψης είμαι και εγώ, Αλεξάνδρα.

Κι εγώ.

Από την άλλη, προφανώς και μπορείς να το εμπλουτίσεις, αν και εφόσον θέλεις. Π.χ.

Μου κακοφάνηκε που έχασα, που με ξεπέρασε στο τρέξιμο, που τα δυο μου πόδια δεν ανταποκρίθηκαν στην αντιπαράθεσή τους με τα δικά της, που οι ανάσες μου δεν μου έδωσαν τη δύναμη και την ενέργεια να ξεπεράσω τις δικές της, που το λιτό μου πρωινό δεν μου έδωσε τις απαραίτητες θερμίδες για να ξεπεράσω το πλούσιο πρωινό που είχε καταβροχθίσει (κλπ κλπ κλπ, να το συνεχίσω; :)).

(Για να μην προβληματίζεσαι, χρησιμοποιώντας παρδαλά χρώματα δείχνουμε ότι κάνουμε λίγη πλάκα... ;)).
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρες. Η δική μου αντίρρηση έχει να κάνει με το «επικράτησε σύγχυση». Αυτό είναι πολύ αόριστο και πρέπει κάπως να αλλάξει.
 

colurosa

New member
Κι εγώ.

Από την άλλη, προφανώς και μπορείς να το εμπλουτίσεις, αν και εφόσον θέλεις. Π.χ.

Μου κακοφάνηκε που έχασα, που με ξεπέρασε στο τρέξιμο, που τα δυο μου πόδια δεν ανταποκρίθηκαν στην αντιπαράθεσή τους με τα δικά της, που οι ανάσες μου δεν μου έδωσαν τη δύναμη και την ενέργεια να ξεπεράσω τις δικές της, που το λιτό μου πρωινό δεν μου έδωσε τις απαραίτητες θερμίδες για να ξεπεράσω το πλούσιο πρωινό που είχε καταβροχθίσει (κλπ κλπ κλπ, να το συνεχίσω; :)).

(Για να μην προβληματίζεσαι, χρησιμοποιώντας παρδαλά χρώματα δείχνουμε ότι κάνουμε λίγη πλάκα... ;)).

Να είσαι καλά, μου έφτιαξες το κέφι :) !
Το χρειαζόμουν το γέλιο.
 

colurosa

New member
Καλημέρες. Η δική μου αντίρρηση έχει να κάνει με το «επικράτησε σύγχυση». Αυτό είναι πολύ αόριστο και πρέπει κάπως να αλλάξει.

Παρακάτω, μετά το ..., επικράτησε σύγχυση. Μου κακοφάνηκε που έχασα, περιγράφω το σκηνικό.
π.χ. έσπασα ό,τι βρήκα μπροστά μου. Είπα βαριές κουβέντες...

Αρκεί που το εξηγώ παρακάτω ή μήπως πρέπει ΕΚΕΙ να βάλω τα αποσιωπητικά; (Μη μείνουν στο παράπονο)
Δηλαδή,

...επικράτησε σύγχυση... Μου κακοφάνηκε που έχασα. Από τα νεύρα μου, έσπασα ό,τι βρήκα μπροστά μου. Είπα βαριές κουβέντες...

Κάτι ακόμα, σημαντικό.

Το "επικράτησε σύγχυση" δεν το χρησιμοποίησα για να περιγράψω αυτά που θα ακολουθήσουν, αλλά για να κάνει αντίθεση με όσα προηγήθηκαν.

Κάπως έτσι είναι η παράγραφός μου.
Στην αρχή παίζαμε ευχάριστα. Προς το τέλος, όταν κάναμε αγώνα δρόμου και η Μαρία πέρασε πρώτη τη γραμμή του τερματισμού, επικράτησε σύγχυση. Μου κακοφάνηκε που έχασα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Υπάρχει ένα θεματάκι με τη σημασία της σύγχυσης: Πρόκειται για αναστάτωση και κομφούζιο ή για εκνευρισμό και τσατίλα; Δηλαδή, το «επικράτησε σύγχυση» συνήθως μας προετοιμάζει για το πρώτο, ενώ αυτό που περιγράφεις είναι εκνευρισμός που σου πήραν την πρωτιά.
 

colurosa

New member
Όντως, είναι το δεύτερο.
Θυμός, οργή, ξέσπασμα.

σύγχιση (η) {-ης κ. -ίσεως | -ίσεις, -ίσεων) η κατάσταση ψυχικού αναβρασµού ή ανεξέλεγκτου εκνευρισµού, η διατάραξη τής ψυχικής ηρεµίας (κάποιου).
Μπαμπινιώτης

σύγχυση 2 η : ταραχή που προέρχεται από θυμό, εκνευρισμό ή από αγωνία, στενοχώρια: Πήρα μια ~ σήμερα, που τρέμω ακόμη. Mέσα στη σύγχυσή της δεν ήξερε τι έλεγε.

ΛΚΝ

Δεν ισχύει; Πρέπει να το αλλάξω;
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτή την ορθογραφική διάκριση την κάνει το λεξικό του Μπαμπινιώτη και την τηρώ κι εγώ που μου αρέσει, αλλά δεν την κάνει το ΛΚΝ (που δεν καταγράφει τύπο συγχίζω), ενώ το ΧΛΝΓ δέχεται και τις δύο ορθογραφίες αλλά δεν βλέπει νοηματική διαφορά. Δυστυχώς.

Έτσι κι αλλιώς, η έκφραση «επικράτησε σύγχυση» έχει να κάνει μόνο με την αναστάτωση, την αναταραχή, το κομφούζιο, και όχι με θυμό και εκνευρισμό. Ναι, πρέπει να αλλάξεις τη διατύπωση. Π.χ. http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?8794-Ποιος-είδε-το-Θεό-και-δεν-τον-φοβήθηκε
 

colurosa

New member
ενώ το ΧΛΝΓ δέχεται και τις δύο ορθογραφίες αλλά δεν βλέπει νοηματική διαφορά.
Σε ποια σελίδα μπορώ να βρω τη νοηματική τους διαφορά;
Έτσι κι αλλιώς, η έκφραση «επικράτησε σύγχυση» έχει να κάνει μόνο με την αναστάτωση, την αναταραχή, το κομφούζιο, και όχι με θυμό και εκνευρισμό. Ναι, πρέπει να αλλάξεις τη διατύπωση. Π.χ. http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?8794-Ποιος-είδε-το-Θεό-και-δεν-τον-φοβήθηκε

Νόμιζα ότι με καλύπτει αυτό:
η κατάσταση ψυχικού αναβρασµού ή ανεξέλεγκτου εκνευρισµού, η διατάραξη τής ψυχικής ηρεµίας (κάποιου):
 

nickel

Administrator
Staff member
Κοίτα. Επικρατεί σύγχυση σε σχέση με τη λέξη και την ορθογραφία της. Είχα γράψει δυο στάλες πράγμα εδώ, αλλά θα πρέπει να το φρεσκάρω τώρα. Αυτό που σου προτείνω ωστόσο στην πρότασή σου είναι να ξεχάσεις τη λέξη σύγχυση/σύγχιση.
 

colurosa

New member
Κοίτα. Επικρατεί σύγχυση σε σχέση με τη λέξη και την ορθογραφία της. Είχα γράψει δυο στάλες πράγμα εδώ, αλλά θα πρέπει να το φρεσκάρω τώρα. Αυτό που σου προτείνω ωστόσο στην πρότασή σου είναι να ξεχάσεις τη λέξη σύγχυση/σύγχιση.

Mε τέτοια σύγχιση που πήρα, δεν ξέρω πλέον τι να γράψω...:)

Με τη σημασιολογική διάκριση που έγινε, έχω την εντύπωση πως το "σύγχιση" ταιριάζει :glare:

Αν στην αρχή παίζουμε ευχάριστα και αρμονικά, μετά από κάτι που μας εξόργισε τι κλίμα επικρατεί; Δυσαρέσκειας; Στη συγκεκριμένη περίπτωση μου φαίνεται "άχρωμο". Το "ταραχή", επίσης.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αν στην αρχή παίζουμε ευχάριστα και αρμονικά, μετά από κάτι που μας εξόργισε τι κλίμα επικρατεί; Δυσαρέσκειας; Στη συγκεκριμένη περίπτωση μου φαίνεται "άχρωμο". Το "ταραχή", επίσης.
Βαρύ. Συννεφιασμένο. Εκρηκτικό. Τεταμένο. Κακό.
 

Earion

Moderator
Staff member
...επικράτησε σύγχυση... Μου κακοφάνηκε που έχασα. Από τα νεύρα μου, έσπασα ό,τι βρήκα μπροστά μου. Είπα βαριές κουβέντες...

...επικράτησε σύγχυση... Μου κακοφάνηκε που έχασα. Από τα νεύρα μου έσπασα ό,τι βρήκα μπροστά μου. Είπα βαριές κουβέντες...
 

Earion

Moderator
Staff member
Όχι. Τι χρειάζονται τα αποσιωπητικά; :) Αφού κυριολεκτείς· δεν κυριολεκτείς; :):)
 
Top