Μια δεύτερη άποψη

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
drsiebenmal, είσαι και εσύ της άποψης ότι το "σύγχιση" δεν ταιριάζει;

Εγώ γράφω σύγχυση και για τα δύο. :)

Με την έννοια της ψυχικής αναστάτωσης κ.λπ., όπως το θέλεις, νομίζω ότι μόνο ως περιγραφή ατομικού χαρακτηριστικού στέκει και μάλλον δεν ταιριάζει εδώ, για περιγραφή γενικότερου κλίματος.
 
Εγώ πάλι γιατί καταλαβαίνω ότι θέλεις να πεις
όταν κάναμε αγώνα δρόμου και η Μαρία πέρασε πρώτη τη γραμμή του τερματισμού, επικράτησε σύγχυση συγχίστηκα [ακόμα καλύτερα: τσαντίστηκα, θύμωσα, οργίστηκα]. Μου κακοφάνηκε που έχασα, που με ξεπέρασε στο τρέξιμο.

Νοηματικά, δηλαδή, δεν υπάρχει σύνδεση του πρώτου σκέλους της φράσης σου με το δεύτερο. Όπως σου είπανε και παραπάνω, το "επικράτησε σύγχυση" σημαίνει ότι έγινε πανικός, χαμός, φωνές, ασυνεννοησία.
Πχ. Την ώρα των καλλιστείων κόπηκε το ρεύμα και επικράτησε σύγχυση. Μπουρδουκλωθήκαν οι μοντέλες στην πασαρέλα και δεν ήξερες ποιανής είναι το πόδι και ποιανής είναι η παγιέτα. :p
 

colurosa

New member
Νοηματικά, δηλαδή, δεν υπάρχει σύνδεση του πρώτου σκέλους της φράσης σου με το δεύτερο. Όπως σου είπανε και παραπάνω, το "επικράτησε σύγχυση" σημαίνει ότι έγινε πανικός, χαμός, φωνές, ασυνεννοησία.
Πχ. Την ώρα των καλλιστείων κόπηκε το ρεύμα και επικράτησε σύγχυση. Μπουρδουκλωθήκαν οι μοντέλες στην πασαρέλα και δεν ήξερες ποιανής είναι το πόδι και ποιανής είναι η παγιέτα. :p

Όντως, δεν υπάρχει. Το πρώτο σκέλος συνδέεεται με αυτό:
Το "επικράτησε σύγχυση" δεν το χρησιμοποίησα για να περιγράψω αυτά που θα ακολουθήσουν, αλλά για να κάνει αντίθεση με όσα προηγήθηκαν.
Κάπως έτσι είναι η παράγραφός μου.
Στην αρχή παίζαμε ευχάριστα. Προς το τέλος, όταν κάναμε αγώνα δρόμου και η Μαρία πέρασε πρώτη τη γραμμή του τερματισμού, επικράτησε σύγχυση. Μου κακοφάνηκε που έχασα.


Ίσως πρέπει να αρχίσω νέα περίοδο με το ...Μου κακοφάνηκε που έχασα... για να γίνει πιο ξεκάθαρο το νόημα.
 

colurosa

New member
Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω το "αναταραχή", όμως, μαντέψτε...

αναταραχή (η) κατάσταση σύγχυσης και αναστάτωσης: η τελευταία ανακοίνωση τής διοίκησης για πιθανές απολύσεις προκάλεσε μεγάλη ~ στους
εργαζομένους ΣΥΝ. αναβρασμός, (εκφραστ.) ανα-μπουμπούλα ΑΝΤ. ηρεμία.

έπειτα σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω το "αναστάτωση" και...
αναστάτωση (η) [μτγν.] {-ης κ. -ώσεως | -ώσεις, -ώσεων} 1. η διατάραξη τής τάξης που επικρατεί κάπου,
 
Στην αρχή παίζαμε ευχάριστα. Προς το τέλος, όταν κάναμε αγώνα δρόμου και η Μαρία πέρασε πρώτη τη γραμμή του τερματισμού, επικράτησε σύγχυση στράβωσε το πράγμα. Μου κακοφάνηκε που έχασα.
...μαζεύτηκαν τα πρώτα σύννεφα...
...έπαψε να είναι ανέφελος ο ουρανός...
...ράγισε το ειδύλλιο...
...εμφανίστηκαν οι πρώτες ρωγμές...
...ηλεκτρίστηκε η ατμόσφαιρα...
...ανέβηκαν τα γράδα...
Και τόσα άλλα, ων ουκ έστι αριθμός. Προς τι να ασχολούμαστε ακόμα με τη σύγχυση ανάμεσα στη σύγχυση και τη σύγχιση;
 

colurosa

New member
...ηλεκτρίστηκε η ατμόσφαιρα...
Μου αρέσει!

Αλήθεια, δε θα σας ξένιζε η χρήση του σε παραμύθι;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δύσκολο. Μπορείς όμως να το πας με άλλον τρόπο μέχρι εκεί: Η ατμόσφαιρα συννέφιασε, σαν καταιγίδα έτοιμη να ξεσπάσει.

Τα παιδιά μπορεί να μην ξέρουν τι ακριβώς είναι ηλεκτρισμός και πώς λειτουργεί αυτό το ηλεκτρίζοντας την ατμόσφαιρα (αφού πατάς το κουμπί και ανάβει το φως) αλλά μάλλον έχουν δει μια καταιγίδα να ξεσπάει.
 
Top