Ο χρυσός και η Ιερισσός

nickel

Administrator
Staff member
Και, επειδή είμαστε γλωσσικό φόρουμ και έγινε τουλάχιστον δύο φορές: καταγγέλλουν. Δεν υπάρχει τύπος με ένα -λ-, μόνο καταγγείλουν για τη μία φορά.

Συνεχίστε. :)
 
Επειδή είμαστε σε γλωσσικό φόρουμ, η αναφορά επίσης λέει: "ουδείς μαθητής δεν τραυματίστηκε". Δεν θα έπρεπε να είναι είτε "ουδείς τραυματίστηκε" είτε "κανείς δεν τραυματίστηκε";
 

nickel

Administrator
Staff member
Επειδή είμαστε σε γλωσσικό φόρουμ, η αναφορά επίσης λέει: "ουδείς μαθητής δεν τραυματίστηκε". Δεν θα έπρεπε να είναι είτε "ουδείς τραυματίστηκε" είτε "κανείς δεν τραυματίστηκε";

Πολύ σωστά. Και μπορείτε, με τις ευλογίες μου, να συνεχίσετε με γλωσσικά σχόλια και μόνο. :-)
 

Cadmian

New member
Το θέμα δεν είναι τι πιστεύει κανείς, ή αν το πιστεύει ή δεν το πιστεύει 50, 75 ή 100%. Το θέμα είναι τι επιλέγει να αμφισβητήσει από την αρχή της κουβέντας, και αυτό, για εμένα τουλάχιστον, είναι πολύ πιο ενδεικτικό από οποιαδήποτε εκ των προτέρων ή όψιμη δήλωση αμεροληψίας ή ορθολογισμού.

Ελπίζω τώρα να γίνεται κατανοητό το τι εννοώ όταν λέω ότι η διατύπωση, έστω και πολλές ασυναίσθητη, είναι ενδεικτική του που τοποθετείται κανείς σε μια συζήτηση.

Δρ, δεν πήγαινα στα αμφιθέατρα. Στα αυτοδιαχειριζόμενα την έβγαζα, κι ας το εκλάβει αυτό ο καθένας όπως θέλει. Με σεβασμό πάντα - και δεν το λέω καθόλου ειρωνικά.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Στα αυτοδιαχειριζόμενα την έβγαζα, κι ας το εκλάβει αυτό ο καθένας όπως θέλει.
Αυτό σε τιμά και είναι ένας λόγος παραπάνω να καταλαβαίνεις ότι και η Λεξιλογία είναι κάτι ανάλογο και να μη χρησιμοποιείς διατυπώσεις που μπορεί να θεωρηθούν, έστω και ασυναίσθητα, ότι λένε κάτι διαφορετικό από αυτό που θέλεις να πεις.

Και εδώ σταματάω κι εγώ.
 
[...]Έκαναν αυτό που όφειλαν να κάνουν ως κράτος: έρευνες. Πορίσματα δεν έχουν βγει ακόμα. Οι ενισχύσεις ήρθαν στην περιοχή γιατί το τμήμα προφανώς και δεν μπορεί να καλύψει από μόνο του την υπόθεση, γιατί, όπως καταλαβαίνει κανείς, είναι ένα μικρό, επαρχιακό τμήμα. Κατόπιν οι κάτοικοι συγκρούστηκαν με τα ΜΑΤ, τα ΜΑΤ πέταξαν χημικά για να διαλύσουν την επίθεση και συνέβησαν αυτά που ξέρουμε μέσες άκρες. Αυτή νομίζω ότι είναι η πιο σφαιρική περιγραφή. [...]

Τι ωραία και αποστειρωμένα που τα λέμε! Από πότε οι έρευνες και η προανάκριση διεξάγονται με ολόκληρες διμοιρίες ΜΑΤ και ΕΚΑΜ; Αν δηλαδή είχε πάει εισαγγελέας μαζί με 5 αστυνομικούς τι θα είχε γίνει; Αν εκ των προτέρων αντιμετωπίζεις ένα ολόκληρο χωριό ως εγκληματίες, δεν ρίχνεις λάδι στη φωτιά; Δεν χειροτερεύεις μια ήδη τεταμένη κατάσταση; Περιμένω τώρα να μου απαντήσετε ότι οι διμοιρίες πήγαν για την προστασία του εισαγγελέα.
Όσο για το σχολείο,τα παιδιά είχαν αποφασίσει να κάνουν κατάληψη, διαμαρτυρόμενα για τις κλήσεις προς κατάθεση ανηλίκων μαθητών από την αντιτρομοκρατική χωρίς καν την παρουσία δικηγόρου ή κηδεμόνα. Τελικά τα παιδιά αποφάσισαν να κρατήσουν το σχολείο ανοιχτό και το μάθημα να γίνει κανονικά. Δεν καταλαβαίνω πού έφταιγαν τα παιδιά που εκείνη την ώρα βρίσκονταν κανονικά στο σχολείο τους. Όσο για το ότι οι δάσκαλοι κρατούσαν μαντρωμένα τα παιδιά, θα ήταν καλύτερο να τα αμολύσουν εκείνη την ώρα, μέσα στον κακό χαμό που γινόταν ακριβώς απ' έξω από την καγκελόπορτα του προαυλίου;
 
Κι ένα βίντεο που δεν έχει πολυκυκλοφορήσει, με τους κατοίκους να τραγουδάνε "Σήμερα γάμος γίνεται" και "Ωραία είν' η νύφη μας" την ώρα των ερευνών.
 
Τι ωραία και αποστειρωμένα που τα λέμε! Από πότε οι έρευνες και η προανάκριση διεξάγονται με ολόκληρες διμοιρίες ΜΑΤ και ΕΚΑΜ; Αν δηλαδή είχε πάει εισαγγελέας μαζί με 5 αστυνομικούς τι θα είχε γίνει; Αν εκ των προτέρων αντιμετωπίζεις ένα ολόκληρο χωριό ως εγκληματίες, δεν ρίχνεις λάδι στη φωτιά; Δεν χειροτερεύεις μια ήδη τεταμένη κατάσταση; Περιμένω τώρα να μου απαντήσετε ότι οι διμοιρίες πήγαν για την προστασία του εισαγγελέα.
Όσο για το σχολείο,τα παιδιά είχαν αποφασίσει να κάνουν κατάληψη, διαμαρτυρόμενα για τις κλήσεις προς κατάθεση ανηλίκων μαθητών από την αντιτρομοκρατική χωρίς καν την παρουσία δικηγόρου ή κηδεμόνα. Τελικά τα παιδιά αποφάσισαν να κρατήσουν το σχολείο ανοιχτό και το μάθημα να γίνει κανονικά. Δεν καταλαβαίνω πού έφταιγαν τα παιδιά που εκείνη την ώρα βρίσκονταν κανονικά στο σχολείο τους. Όσο για το ότι οι δάσκαλοι κρατούσαν μαντρωμένα τα παιδιά, θα ήταν καλύτερο να τα αμολύσουν εκείνη την ώρα, μέσα στον κακό χαμό που γινόταν ακριβώς απ' έξω από την καγκελόπορτα του προαυλίου;

Δεν είπε κανείς ότι έφταιξαν τα παιδιά σε κάτι. Αυτό που ειπώθηκε ήταν ότι τα παιδιά είχαν αποφασίσει κατάληψη και το σχολείο ήρθε σε συνεννόηση μαζί τους για να την αναστείλουν, γνωρίζοντας ότι μπορεί να συνέβαιναν επεισόδια. Οι ευθύνες πέφτουν στην διοίκηση του σχολείου.

Τα ΜΑΤ ήρθαν γιατί το χωριό ήταν ήδη σε κατάσταση αναστάτωσης, αντίθετοι με τις έρευνες στα σπίτια των συγκεκριμένων κατοίκων, έτοιμοι για φασαρίες. Μην δραματοποιούμε τα πράγματα, η ασφάλεια των ερευνών δεν είναι "αντιμετώπιση των κατοίκων σαν εγκληματίες". Οι κάτοικοι δεν αντέδρασαν επειδή ήρθαν τα ΜΑΤ αντί για 5 αστυνομικούς, το κλίμα ήταν τεταμένο και ήταν αντίθετοι στις έρευνες. Αυτός είναι ο λόγος που το τοπικό τμήμα ζήτησε ενισχύσεις, αλλιώς θα έκανε τις έρευνες μόνο του.
 
Τώρα που ηρέμησαν τα πράγματα, επωφελούμαι για να κάνω μια σούμα. Ελληγεννή, κάνε μια προσπάθεια να μην ταυτίζεις την κοινωνικοπολιτική σου θέση με αντικειμενικότητες, αλήθειες, επιστήμη κτλ. - ιδίως μάλιστα με κεφαλαίο αρκτικό γράμμα και με μια αλαζονεία που προσβάλλει βάναυσα τη νοημοσύνη ορισμένων. Ο ενθουσιασμός σου υπέρ κάθε κατεστημένης εξουσίας είναι θέση, όχι αλήθεια ούτε επιστήμη. Είσαι στα γεμάτα ενδεδειγμένος να υπηρετήσεις την προσφιλή πατρίδα σου Συρία, το εμπεδώσαμε όλοι. Έχουσι γνώσιν οι τα πάντα καταγράφοντες φύλακες, έχεις ήδη μπει στη λίστα των φερέλπιδων. Φτάνει. Δεν χρειάζεται να μας το υπενθυμίζεις συνεχώς. Όλος ο κακός χαμός ξεκίνησε με το δικό σου #2 - αστείο κατά τη γνώμη μου ως προς την τοπική και χρονική εγκυρότητα της παράθεσης και απαράδεκτο ως προς τον οφειλόμενο σεβασμό προς τα μέλη της Λεξιλογίας που αξίζουν σεβασμό. Οι δύσκολες προσωπικές μου καταστάσεις και η παρέμβαση του Κάδμιου εμπόδισαν τη δημοσίευση της (σχεδόν ολοκληρωμένης) απάντησής μου στο ποστ σου - και ευτυχώς, γιατί οι πολυσυζητημένες παρεμβάσεις του Κάδμιου ήτανε πολύ λάιτ μπροστά σε ό,τι έγραφα εγώ. Στα κοινωνικοπολιτικά θέματα, η Λεξιλογία είναι κατά μέσο όρο συντηρητικό φόρουμ. Αν θέλεις να το κάνεις υπερσυντηρητικό, θέσε το ζήτημα στο πριβέ. Με λίγα λόγια: αν σε ενοχλούμε, πες το ευθέως εκεί που πρέπει. Τέλος της δημόσιας διευκρίνισης.
 
Αν αυτά τα γράφεις "τώρα που ηρέμησαν τα πράγματα", αποδίδοντάς μου ένα σωρό πράγματα που, για να το πω μετριοπαθώς, απλά δεν ισχύουν, φαντάζομαι τι θα έγραφες εν θερμώ. Επίσης μερικοί θα πρέπει να σταματήσετε να μιλάτε στον πληθυντικό για τον εαυτό σας, λες και εκπροσωπείτε κόμμα. Τέλος, και για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις, η κοινωνικοπολιτική μου τοποθέτηση είναι νεοφιλελεύθερη, η οποία δεν έχει την παραμικρή σχέση με συντηρητισμό. Ούτε υπέρ κάθε εξουσίας είμαι -τουναντίον, έχω δηλώσει πολλάκις ενοχλημένος από πράγματα με τα οποία εσύ συμβιβάζεσαι μια χαρούλα-, ούτε το να είσαι κατά κάθε εξουσίας είναι αντισυντηρητική άποψη.

Ελπίζω να μην συνεχίσεις την προσωπική επίθεση, γιατί δεν έχω καμμιά όρεξη. Αν θες να μου πεις κάτι παραπάνω, υπάρχουν και προσωπικά μηνύματα.
 

Elsa

¥
Δεν ξέρω αν το είδατε ή πέρασε απαρατήρητο, το δεύτερο βιντεάκι, με τις κοπέλες, που έβαλε στο #66 ο Cadmian. Δε νομίζω να συμφωνεί κανείς, όσο συντηρητικός ή νεοφιλελεύθερος κι αν είναι, ελπίζω τουλάχιστον...
 

nickel

Administrator
Staff member
Στα κοινωνικοπολιτικά θέματα, η Λεξιλογία είναι κατά μέσο όρο συντηρητικό φόρουμ.

Καλημέρα. Στη Λεξιλογία δεν ξέρω κανέναν συντηρητικό (ξέρω μόνο τα πολλά συντηρητικά που έχω καταναλώσει τελευταίως). Ο καθένας βλέπει την πρόοδο με διαφορετικά μάτια, και κάποιοι από εμάς ψελλίζουμε αμήχανα σε κάθε νέα εξέλιξη όταν δεν θέλουμε να παίξουμε με έτοιμες ρετσέτες. Τώρα πάω σε βαφτίσια, και πολύ θα ήθελα να τους πείσω να καταργήσουν αυτές τις παγανιστικές συνήθειες, αλλά μάλλον κι εκεί θα ψελλίσω παραδοσιακές ευχές. Εδώ, θα επαναλάβω μόνο τα του Θέμη: με σεβασμό στους συνομιλητές σας.
 
Δεν ξέρω αν το είδατε ή πέρασε απαρατήρητο, το δεύτερο βιντεάκι, με τις κοπέλες, που έβαλε στο #66 ο Cadmian. Δε νομίζω να συμφωνεί κανείς, όσο συντηρητικός ή νεοφιλελεύθερος κι αν είναι, ελπίζω τουλάχιστον...

Αν εννοείς να συμφωνεί κανείς με καταθέσεις ανηλίκων, χωρίς παρουσία γονέων, χωρίς πρότερη ενημέρωση γονέων και χωρίς συμβουλή δικηγόρου, σαφώς όχι. Το τι τις ρώτησαν και γιατί, δεν με ενδιαφέρει αν οι ερωτήσεις δεν ήταν απρεπείς ή προσωπικές, γιατί δεν ξέρω πώς προσεγγίζει η ασφάλεια την οποιαδήποτε υπόθεση.

Τα περί σεβασμού που είπε ο Θέμης, πάντως, δεν τα κατάλαβα. Από πότε η σύσταση ψυχραιμίας αποτελεί ασέβεια; Εκτός κι αν ασέβεια είναι η διατύπωση αντίθετης άποψης.
 

bernardina

Moderator
Θα ήταν ενδιαφέρον να εξετάσουμε ποιοι, στη σημερινή (και όχι μόνο) συγκυρία, είναι ουσιαστικά προοδευτικοί και ποιοι εκφράζουν μια ιδιότυπη συντήρηση με προοδευτική προβιά. Επίσης θα ήταν ενδιαφέρον να εξετάσουμε και τους λόγους που συμβαίνει αυτό, τις αγκυλώσεις, αλλά και τις ευκολίες που προσφέρουν οι αφορισμοί. Εξίσου ενδιαφέρον, κατά τη γνώμη μου, θα ήταν να εξεταστεί το φαινόμενο της αυτάρεσκης ψευδαίσθησης πως η πολιτική ηθική και το "δίκιο" διακρίνει αποκλειστικά και εκ προοιμίου μόνο τη μία ή την άλλη πλευρά. Δεν συζητάμε καν το ενδεχόμενο να υπάρχει μια τρίτη ή ακόμα και μια τέταρτη άποψη σε ένα θέμα. Ίσως επειδή κάτι τέτοιο θεωρείται αυτομάτως ύποπτο από τους πάντες και απορρίπτεται προκαταβολικά. Φοβάμαι, όμως, ότι --και για ένα λόγο παραπάνω εξαιτίας της συγκεκριμένης συγκυρίας-- κανείς μας δεν θα έχει την ψυχραιμία και τη νηφαλιότητα να δει τη δική του καμπούρα και να ξεχωρίσει τα σύκα από τις σκάφες προκειμένου να τα ονοματίσει. Με άλλα λόγια, ήταν στραβό το κλήμα (και το κλίμα), το έφαγε και ο γάιδαρος της κρίσης και ψόφησε. Το κλήμα, όχι ο γάιδαρος.
Ελπίζω κάποτε να μάθουμε κι εμείς να κουβεντιάζουμε ήσυχα ήσυχα κι απλά. Όχι για κανέναν άλλο λόγο, παρά γιατί με τις κραυγές (έστω τις δίκαιες) το μόνο που καταφέρνουμε είναι να κάνουμε τον άλλο ακόμα πιο κουφό σ' αυτά που λέμε.
 
Ελληγενή, αν θες να ψηφίσουμε, θεώρησε ότι όσα έγραψε ο Themis με εκφράζουν 100%. Απλώς δεν πολυμιλάω.
 

SBE

¥
[nickel: Διέγραψα την πρώτη πρόταση επειδή κάτι στη διατύπωση θα μπορούσε να είναι παρεξηγήσιμο.]

Δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα τι στο καλό λέει ο Themis πιο πάνω, γιατί εγώ δεν καταλαβαίνω ό,τι δεν είναι ξεκάθαρο (κι ο πληθυντικός της συλλογικότητας με μπερδεύει), το μόνο που κατάλαβα είναι ότι θεωρεί ότι οι πολιτικές απόψεις που εκφράζονται στη Λεξιλογία είναι συντηρητικές. Το οποίο μου φαίνεται αστείο, δεδομένου ότι οι περισσότερες πολιτικές συζητήσεις ξεκινάνε από άτομα τα οποία τοποθετούνται εξ αριστερών στη συζήτηση και οι συζητήσεις ακολουθούν το ίδιο μοτίβο:
Λέει ο Α το χ
Σιγοντάρει ο Β, ενισχύοντας το χ
Εμφανίζεται ο Γ και λέει βρε παιδιά, μην το βλέπετε μονόπλευρα, υπάρχει και η άποψη y
Διαφωνούν ο Α κι ο Β με τον Γ
Ο Δ λέει ότι το y δεν του φαίνεται και τόσο άσχημο.
Κάπου εκεί ο Ε θα πει ότι για όλα φταίει η αστυνομία, η ΧΑ, τα πουλημένα κόμματα εκ δεξιών του κέντρου κλπ.
Και εν συνεχεία ο Α θα αρχίσει να λέει ότι φταίει για όλα το ότι η Λεξιλογία είναι πουλημένο φόρουμ και οι Λεξιλόγοι πράκτορες της CIA, MI5, Μοσάντ κλπ. (καλλιτεχνικός οίστρος)
 
SBE, σε παρακαλώ, έλα πρώτα να μείνεις εδώ μόνιμα να τρως το σκατό, και μετά άρχισε τις αφ' υψηλού αναλύσεις.
 

SBE

¥
Επειδή ο Νικελ διεγραψε την πρωτη πρόταση, να επαναλάβω τη βασική ιδέα της: νομίζω ότι η Μπέρνη, επισημάινοντας την αδυναμία όλων μας να δούμε πάνω από μία άποψη, λέει λίγο πολύ αυτά που θα ήθελα να πω εγώ.

Κόμη μου, νομίζω ότι το μήνυμά σου είναι εκτός θέματος. Μπορέι να είναι σημαντικό το νοημά του, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
 
Κόμη μου, νομίζω ότι το μήνυμά σου είναι εκτός θέματος. Μπορέι να είναι σημαντικό το νοημά του, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
Ε, θα το ποστάρω λοιπόν κι εγώ σε κάθε τρολιά σου εδώ μέσα, μέχρι να πέσει εντός θέματος.
 
Top