Ο χρυσός και η Ιερισσός

bernardina

Moderator
Όλι, δεν έχω καμία επιθυμία να διαφωνήσω μαζί σου. Και, προφανώς, έχω το ίδιο ρεφλέξ δυσπιστίας απέναντι στην αστυνομία.

Όμως, αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι πιστεύω τυφλά την άλλη πλευρά --όποια κι αν είναι. Και, κυρίως, δεν πιστεύω αβλεπί και άκριτα κάτι που διαμεσολαβείται από ΜΜΕ.

Ένα προσωπικό παράδειγμα για να καταλάβεις τη γενικότερη δυσπιστία μου: Πριν χρόνια, συμμετέχοντας σε ένα αντιπολεμικό/αντιμιλιταριστικό χάπενινγκ, προσπαθήσαμε να εμποδίσουμε τη διέλευση συγκεκριμένων οχημάτων κάνοντας καθιστική διαμαρτυρία και συμβολική κατάληψη του οδοστρώματος για κάμποση ώρα. Όλα ωραία και καλά, φωνάξαμε συνθήματα, κάναμε, ράναμε, και τελικά ήρθε η ώρα να το διαλύσουμε.
Την άλλη μέρα, σε φιλικά προσκείμενη εφημερίδα, διάβασα ότι τα ΜΑΤ έσπρωξαν βάναυσα και έριξαν στο οδόστρωμα τον παλαίμαχο συνδικαλιστή τάδε κλπ κλπ. Πραγματικότητα: Τα ΜΑΤ ούτε που μας πλησίασαν, ο παλαίμαχος συνδικαλιστής είχε σκουπίσει προσεκτικά την άσφαλτο για να μη λερωθεί, είχε αφήσει κάτω τον καφετή χαρτοφύλακα που κρατούσε και είχε καθίσει ακριβώς δίπλα μου. Η φωτογραφία είναι ακόμα, αυτή τη στιγμή που μιλάμε, ακουμπισμένη στο ράφι της βιβλιοθήκης απέναντί μου, αδιάψευστος μάρτυρας του γεγονότος. Αυτό ακυρώνει τον αγώνα του συγκεκριμένου ανθρώπου; Προφανώς όχι. Ακυρώνει όμως την ακρίβεια του ρεπορτάζ, που στόχευε αποκλειστικά και μόνο στον εντυπωσιασμό και τη δημιουργία "είδησης" εκ του μη όντος (επειδή, προφανώς, η διαμαρτυρία από μόνη της δεν αρκούσε). Ε, από τότε, κρατάω όχι grano salis αλλά ολόκληρο τσουβάλι σε κάθε τι που ακούω, διαβάζω και βλέπω στα ΜΜΕ. Ειδικά όταν διακυβεύονται συμφέροντα --οικονομικά, πολιτικά, προσωπικά και ό,τι άλλο. Κι όσο μεγαλύτερα τα συμφέροντα, τόσο μεγαλύτερο το τσουβάλι.
 
Ναυσικά... δηλαδή... Όλι...:p

Ας δούμε το αρχικό σου ποστ και γιατί έγραψα την παραίνεσή μου:

Αυτή τη στιγμή στην Ιερισσό γίνεται πόλεμος, τα ΜΑΤ έριξαν χημικά μέσα στην αυλή του σχολείου. Πολλά παιδιά σε άσχημη κατάσταση, είναι εγκλωβισμένα μέσα στο κτίριο και δεν μπορούν να βγουν έξω.

Έδιτ: με τα πολλά και μετά από εκκλήσεις των γονιών, τα ΜΑΤ απέσυραν τις κλούβες και το σχολείο εκκενώθηκε.

Αυτό δίνει την εντύπωση ότι τα ΜΑΤ επιτέθηκαν στο σχολείο και εγκλώβισαν μέσα τα παιδιά, για κάποιον περίεργο λόγο. Άφησες να περάσει μια μέρα πριν ξανασχολιάσεις και καλά έκανες, πολύ ψύχραιμη κίνηση. Ωστόσο, σήμερα λες για τις μαρτυρίες των παιδιών και των καθηγητών. Οι μαρτυρίες τους δεν μπορούν να θεωρηθούν ακριβείς, γιατί πρόκειται για τα παιδιά των ίδιων ανθρώπων που ήταν απέναντι στα ΜΑΤ. Ούτε η ΕΛΑΣ ούτε οι κάτοικοι του χωριού μπορούν να θεωρηθούν έγκυρες, ανεξάρτητες πηγές. Αυτό που δεν αμφισβήτησα απ' την αρχή, ήταν ότι οι αναθυμιάσεις των χημικών μπορεί να έφτασαν στο σχολείο. Δεν αμφισβήτησα ούτε τις λιποθυμίες ούτε τον πανικό -μπορείς να το δεις στην αρχική μου διατύπωση.

Στην διατύπωσή σου ένας τιτλατζής θα έγραφε "επίθεση των ΜΑΤ σε σχολείο". Στο γεγονός όπως μπορούμε να το ξέρουμε, στις πραγματικές του διαστάσεις, θα έγραφε "χημικές αναθυμιάσεις των ΜΑΤ φτάνουν σε σχολείο". Από την αστυνομική αναφορά που παραθέτεις, που δεν είναι καν λόγια του διοικητή, αλλά των καταγγελλόντων, έτσι φαίνεται να έγιναν τα πράγματα. Δεν επιτέθηκαν τα ΜΑΤ στο σχολείο, αναθυμιάσεις έφτασαν στο προαύλιο και πιθανώς κατρακύλησε και κάποιο από τα ίδια τα χημικά -αυτό τουλάχιστον καταγγέλλουν οι καθηγητές. Επρόκειτο δηλαδή για ατύχημα και μάλιστα χωρίς τραυματίες και όχι κατοχικούς στρατούς, "ούτε στην Λιβύη" και λοιπά φαιδρά που διάβασα στα σχόλια του link που έδωσες στην αρχική δημοσίευση.

Σύστησα λοιπόν απόσταση και ψυχραιμία, δεν είχα σκοπό να προσβάλω την άποψη κανενός.
 

SBE

¥
Παρένθεση: επειδή χτες είπα να ακολουθήσω τη συμβουλή του 27 και δεν είπα τίποτα, με ζαλίσανε ορισμένοι ότι πρέπει ντε και καλά να πω κάτι. Λοιπόν, λέω ξανά ό,τι είπα στο σβυσμένο πρώην 22: πως ότι γραφω το γραφω έχουσα σώας τας φρένας και πλήρη επίγνωση κλπ κλπ. Ένα πράγμα που δεν ανέχομαι με τίποτα είναι να μου αποδίδουν προθέσεις που δεν έχω και αυτό ακριβώς εγινε με τη χτεσινή συζήτηση, γι'αυτό ενοχλήθηκα. Η πείρα μου στο ίντερνετ με έχει διδάξει ότι ορισμένα ζητήματα πρέπει να κόβονται πριν γίνουν σήριαλ και από το 7 ήδη φαίνεται ότι έχει ξεκινήσει το σηριαλ. Συγγνώμη αν θίχτηκε κάποιος ή αν πρόσβαλα την αισθητική σας (εξαιρείται ο Cadmian).
 

Cadmian

New member
Τι θεωρείται έγκυρη και ανεξάρτητη ενημέρωση; Ή καλύτερα, σ' έναν ιδανικό κόσμο, τι θα μπορούσε να θεωρηθεί έγκυρη και ανεξάρτητη ενημέρωση;

Δεν είναι μόνο φιλοσοφικό το ερώτημα. Ας πούμε ότι με ιντριγκάρει το ζήτημα, γιατί στην Λεξιλογία τουλάχιστον κάποια ΜΜΕ λινκάρονται περισσότερο από κάποια άλλα. Είναι, θα έλεγα, και ευρύτερο ζήτημα για το φόρουμ.
 

nickel

Administrator
Staff member
@Cadmian: Έγκυρη ενημέρωση είναι το να μεταφέρεις τις πιο σοβαρές τοποθετήσεις των πιο σοβαρών εκπροσώπων των εμπλεκόμενων μερών. Είναι πιθανό να μη φτάνει αυτό, αν π.χ. απαιτείται να έχεις και άλλες γνώσεις για να αξιολογήσεις την εγκυρότητα των τοποθετήσεων.

Αλλά ας μην κρίνουμε τη Λεξιλογία σ' αυτό το σκέλος. Φόρουμ είναι, συζητήσεις κάνουμε, δεν είναι ειδησεογραφικός τόπος να πεις ότι από τη Λεξιλογία περιμένεις να αντλήσεις πλήρη, σφαιρική, ενημέρωση.
 

bernardina

Moderator
Παρένθεση: επειδή χτες είπα να ακολουθήσω τη συμβουλή του 27 και δεν είπα τίποτα, με ζαλίσανε ορισμένοι ότι πρέπει ντε και καλά να πω κάτι. Λοιπόν, λέω ξανά ό,τι είπα στο σβυσμένο πρώην 22: πως ότι γραφω το γραφω έχουσα σώας τας φρένας και πλήρη επίγνωση κλπ κλπ. Ένα πράγμα που δεν ανέχομαι με τίποτα είναι να μου αποδίδουν προθέσεις που δεν έχω και αυτό ακριβώς εγινε με τη χτεσινή συζήτηση, γι'αυτό ενοχλήθηκα. Η πείρα μου στο ίντερνετ με έχει διδάξει ότι ορισμένα ζητήματα πρέπει να κόβονται πριν γίνουν σήριαλ και από το 7 ήδη φαίνεται ότι έχει ξεκινήσει το σηριαλ. Συγγνώμη αν θίχτηκε κάποιος ή αν πρόσβαλα την αισθητική σας (εξαιρείται ο Cadmian).

Λυπάμαι, επειδή με το συγκεκριμένο μήνυμα χάθηκε κάθε ελπίδα ή πιθανότητα να περάσει χαμηλότονα και χωρίς απώλειες το ατόπημά σου, έστω κι αν έθιγε το αίσθημα δικαίου πολλών.
Καταρχάς, η πείρα σου στο ίντερνετ αυτή τη φορά δεν κατάφερε να σε προστατέψει από τον ίδιο σου τον εαυτό. Κατά συνέπεια, αν θίχτηκε πρώτα και κύρια και ανεπανόρθωτα κάποιος, αυτός είναι το κύρος και η υπόληψή σου ως μέλος -και δη σημαντικό- της Λεξιλογίας. Σε δεύτερο βαθμό οι αρχές και το συναδελφικό κλίμα που επικρατεί σ' αυτήν, ακόμα και σε θέματα όπου υπάρχουν αγεφύρωτες διαφωνίες, αφού στον ένα χρόνο που βρίσκομαι εδώ, ακόμα και στις σκληρότερες αντιπαραθέσεις, δεν είδα από κανέναν τέτοια αντίδραση.
Κατά συνέπεια, το συγγνώμη αν θίχτηκε κάποιος μού ακούγεται ως κακόγουστο αστείο, το αν πρόσβαλα την αισθητική σας ως άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε, πέταγμα της μπάλας στην εξέδρα και -στην τελική- προσβλητική ειρωνεία, το δε (εξαιρείται ο Κάδμιαν) ως το πενταπόσταγμα της αλαζονείας και η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι της δικής μου υπομονής.

Αυτά.
 

Cadmian

New member
@Cadmian: Έγκυρη ενημέρωση είναι το να μεταφέρεις τις πιο σοβαρές τοποθετήσεις των πιο σοβαρών εκπροσώπων των εμπλεκόμενων πλευρών. Είναι πιθανό να μη φτάνει αυτό, αν π.χ. απαιτείται να έχεις και άλλες γνώσεις για να αξιολογήσεις την εγκυρότητα των τοποθετήσεων.

Αλλά ας μην κρίνουμε τη Λεξιλογία σ' αυτό το σκέλος. Φόρουμ είναι, συζητήσεις κάνουμε, δεν είναι ειδησεογραφικός τόπος να πεις ότι από τη Λεξιλογία περιμένεις να αντλήσεις πλήρη, σφαιρική, ενημέρωση.

Δεν επιτίθομαι στο φόρουμ. Απλά διαπιστώνω μία, κατά κάποιο τρόπο, ασυνέπεια: Στις προηγούμενες αναρτήσεις είχαμε το ζήτημα της δολοφονικής ή μη πρόθεσης για την επίθεση στο εργοτάξιο, η οποία δεν επιβεβαιώνεται πουθενά. Παρ' όλα αυτά, καλείται ο καθένας μας να βγάλει τα συμπεράσματα του από το απόσπασμα δελτίου της ΝΕΤ στο οποίο μιλάνε εκπρόσωποι της εταιρείας και μέλη της Κυβέρνησης: Ενημέρωση που είναι εξ ορισμού μονόπλευρη. Μετά, αμφισβητείται η εγκυρότητα της επιδρομής των ΜΑΤ στην Ιερισσό με την δικαιολογία της μη εγκυρότητας επειδή οι μαρτυρίες προέρχονται είτε από αστυνομικούς, είτε από κατοίκους της περιοχής. Οι οποίες, με τη σειρά τους, μεταφέρονται στο ευρύτερο κοινό μέσω των ιδίων ΜΜΕ. Γιατί τώρα δεν είναι έγκυρες και πριν είναι; Γιατί πιστεύει κανείς πιο εύκολα ότι είχαμε τρομοκρατική ενέργεια από την μία πλευρά κι όχι τρομοκράτηση των κατοίκων από τα ΜΑΤ, ή ενέργειες των ΜΑΤ οι οποίες θα μπορούσαν να δημιουργήσουν θύματα, ειδικά από τη στιγμή που τα ΜΑΤ έχουν έτσι κι αλλιώς βεβαρυμένο και καλά καταγεγραμμένο και βιντεοσκοπημένο ιστορικό σε τέτοιες πράξεις;

Και στην τελική, γιατί είναι έγκυρες όταν πρόκειται για εταιρεία και όχι αξιόπιστες όταν πρόκεται για τους κατοίκους οι οποίοι διαμαρτύρονται (μη μου ζητήσετε να δώσω πάλι πηγές, έχουμε παραθέσει καμιά δεκαριά τουλάχιστον σε αυτό το νήμα);

Ξαναλέω, δεν είναι κάτι που αφορά μόνο τη Λεξιλογία, είναι πολύ γενικότερο το φαινόμενο.
 
Χμ... για να πω κι εγώ τις δυο δεκαρίτσες μου, δύσκολα θα αλλάξει ο τρόπος που βλέπω εγώ έναν συμφορουμίτη από αυτά που γράφει ειδικά στο πολιτικό φόρουμ, που θεωρώ ότι πρώτιστα εξυπηρετεί την εκτόνωση, και γιαυτό σπανιότατα συμμετέχω. Δηλαδή δεν νομίζω ότι θίχτηκε (στα δικά μου βέβαια τα μάτια) το κύρος και η υπόληψη του ενός ή του άλλου από τους εμπλεκόμενους -και αναφέρω και τους δύο γιατί και οι δύο νομίζω ότι έκαναν φάουλ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν είναι μόνο φιλοσοφικό το ερώτημα. Ας πούμε ότι με ιντριγκάρει το ζήτημα, γιατί στην Λεξιλογία τουλάχιστον κάποια ΜΜΕ λινκάρονται περισσότερο από κάποια άλλα. Είναι, θα έλεγα, και ευρύτερο ζήτημα για το φόρουμ.

Όπως καταλαβαίνεις, κι εμείς περάσαμε από αμφιθέατρα. Ίσως και πριν γεννηθείς καν.

Αν θέλεις να πεις κάτι, πες το ξεκάθαρα.

Εδώ δεν έχει εμποδιστεί κανένας να τσιτάρει από οπουδήποτε με απόλυτη εξαίρεση από οτιδήποτε φασιστικό (και μην αρχίσουμε τώρα το τι θεωρεί ο καθένας φασιστικό και μα και μου). Επίσης, υπάρχει τεράστια ανοχή ακόμη και σε οριακές απόψεις.

Προσωπικά έχω τσιτάρει από Ελεύθερο Τύπο μέχρι Ριζοσπάστη. Νομίζω ότι έχω τσιτάρει ακόμη και από παναθηναϊκό σάιτ και δεν κάηκε το πισί μου. Επίσης, διαβάζω το 80-90% από οτιδήποτε τσιτάρεται εδώ μέσα, γιατί προφανώς πρέπει να ξέρουμε και πού παραπέμπει ο καθένας.

Είναι αυτονόητο ότι θα τσιτάρω περισσότερα από εκεί που συνήθως διαβάζω. Αν κάποιος profiler δεν έχει τι να κάνει και με παρακολουθεί και το περνάει στον προσωπικό μου φάκελο για να με συγυρίσει όταν έρθει στη βασιλεία του, μπορείς να φανταστείς πού τον έχω γραμμένο.

Το ευρύτερο ζήτημα για το φόρουμ είναι ότι προσπαθούμε να διατηρήσουμε ένα σημείο πολιτικής συζήτησης με σεβασμό στην άποψη του άλλου (ακόμη και όταν διαφωνούμε πλήρως) ώστε να μην εκτρέπονται τα γλωσσικά ζητήματα και ότι ζητούμε από όλους και όλες να το σέβονται αυτό. Το ζητούμε ιδίως από μέλη με πολλή και χρήσιμη συνεισφορά όπως οι πρωταγωνιστές σε αυτό το νήμα. Μέχρι στιγμής, πολλοί δείχνουν να μην θέλουν να καταλάβουν καν πού ξεπέρασαν αυτές τις προδιαγραφές και μας κάνουν να προβληματιζόμαστε για το αν η συγκεκριμένη προσπάθεια έχει λόγο ύπαρξης.

Edit: Όταν έγραψα αυτό, δεν είχα δει το 47 του Cadmian. Δεν θα αλλάξω όμως (όχι ακόμη, τουλάχιστον) τίποτε από όσα έγραψα πιο πάνω.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Στις προηγούμενες αναρτήσεις είχαμε το ζήτημα της δολοφονικής ή μη πρόθεσης για την επίθεση στο εργοτάξιο, η οποία δεν επιβεβαιώνεται πουθενά.
Από πού αλλού, ωστόσο, θα μπορούσε να επιβεβαιωθεί π.χ. το λούσιμο με βενζίνη; Το οποίο λούσιμο με βενζίνη δεν θα αμφισβητούσε κανείς αν είχε προέλθει, ξερωγώ, από τα ΜΑΤ προς τους διαδηλωτές. Θέλω να πω ότι είναι δύσκολο να σχηματίσεις εικόνα για κάτι, ιδίως όταν δεν το έχεις δει με τα μάτια σου, επειδή η ερμηνεία γίνεται κυρίως μέσω της προσωπικής θεώρησης των πραγμάτων από τον καθένα από μας.
 

SBE

¥
Λυπάμαι, επειδή με το συγκεκριμένο μήνυμα χάθηκε κάθε ελπίδα ή πιθανότητα να περάσει χαμηλότονα και χωρίς απώλειες το ατόπημά σου, έστω κι αν έθιγε το αίσθημα δικαίου πολλών.

Πέστο βρε Μπερνι, αυτό έλεγα κι εγώ ότι είναι καλύτερα να μην πω τίποτα, αλλά όχι, εκεί, να γραψεις κάτι, να γράψεις κάτι. Αυτό ας το έχουμε υπόψη μας την επόμενη φορά που θα ζητήσουμε να πει κάποιος κάτι. :eek:mg:

Πέρα από αυτό, συγγνώμη αν σε στενοχώρησα, αλλά ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ότι για να θυμώσω προφανώς θεώρησα ότι ήταν πολύ σοβαρός ο λόγος. Ακόμα κι αν δεν φαίνεται σοβαρός στον παρατηρητή.
 

bernardina

Moderator
Κάδμιε, στο βαθμό που με αφορά η ερώτησή σου περί εγκυρότητας της ενημέρωσης, αν δεν σου είναι μεγάλος κόπος, μπες και δες τους συνδέσμους που έχω βάλει στο πρώτο μου μήνυμα, οι οποίοι δίνουν μια εντελώς άλλη διάσταση στο ζήτημα.
Αυτή, ακριβώς, η διάσταση ήταν που στο συγκεκριμένο ζήτημα με έκανε ακόμα πιο δύσπιστη απ' όσο συνήθως. Καθώς και ορισμένες πληροφορίες που έχω από ανθρώπους άσχετους μεν με το επίμαχο θέμα*, γνώστες δε προσώπων που εμπλέκονται και πραγμάτων που αφορούν την περιοχή. Για λόγους που δεν είναι της παρούσης, δεν μπορώ, ούτε και θέλω, να επικαλεστώ αυτά τα στοιχεία ως αποδείξεις. Λέω μόνο ότι με έχουν κάνει να έχω διαφορετική άποψη και από τις δύο επικρατούσες. Αυτό υπαινισσόμουν με το there's more than meets the eye.

*εννοώ που δεν έχουν συμφέροντα, οικονομικά ή άλλα, επομένως και λόγους να υποστηρίξουν τη μία ή την άλλη πλευρά.

Επίσης, θα ήθελα να ακούσω και κάτι για το αν το σχολείο λειτουργούσε ή αν είχε κατάληψη, γιατί οι γονείς και οι καθηγητές αποφάσισαν όχι μόνο να κρατήσουν εκεί τα παιδιά αφού γινόταν της τρελής, αλλά και να τα μαντρώσουν σε μια αίθουσα όπου ήταν σχεδόν εγγυημένο ότι θα λιποθυμούσαν από ασφυξία, αν έχει εισπνεύσει κανείς σας καπνό από φλεγόμενα ελαστικά για να τα συγκρίνει με τα καπνογόνα στην κλίμακα της ασφυξίας κτό. Αλλά αυτά είναι δευτερεύοντα, σωστά;
 

bernardina

Moderator
Πέστο βρε Μπερνι, αυτό έλεγα κι εγώ ότι είναι καλύτερα να μην πω τίποτα, αλλά όχι, εκεί, να γραψεις κάτι, να γράψεις κάτι. Αυτό ας το έχουμε υπόψη μας την επόμενη φορά που θα ζητήσουμε να πει κάποιος κάτι. :eek:mg:

Πέρα από αυτό, συγγνώμη αν σε στενοχώρησα, αλλά ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ότι για να θυμώσω προφανώς θεώρησα ότι ήταν πολύ σοβαρός ο λόγος. Ακόμα κι αν δεν φαίνεται σοβαρός στον παρατηρητή.

Προφανώς το να γράψεις κάτι, να γράψεις κάτι, δεν σήμαινε γράψε κάτι για να κάνεις τα πράγματα χειρότερα, έτσι δεν είναι;

Το θέμα δεν είναι αν στενοχώρησες εμένα. Και αν στον παρατηρητή δεν φαινόταν σοβαρός ο λόγος πάει να πει ότι δεν χρειαζόταν να διαβάσει και την αντίδρασή σου σ' αυτόν. Αν ο μόνος που τον θεώρησε τόσο σοβαρό ήσουν εσύ, μπορούσες με ένα pm να πεις στον Κάδμιο ό,τι ήθελες, όπως το ήθελες, σε ό,τι έκταση ήθελες και να διαδραματιστούν όλα μεταξύ σας. Από τη στιγμή που θεώρησες ότι έπρεπε να έχεις ακροατήριο, έπρεπε να είσαι και έτοιμη για τις συνέπειες.
 

SBE

¥
Δεν επικοινωνώ ποτέ με προσωπικά για ζητήματα που έχουν συζητηθεί σε δημόσια φόρουμ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Γιατί πιστεύει κανείς πιο εύκολα ότι είχαμε τρομοκρατική ενέργεια από την μία πλευρά κι όχι τρομοκράτηση των κατοίκων από τα ΜΑΤ, ή ενέργειες των ΜΑΤ οι οποίες θα μπορούσαν να δημιουργήσουν θύματα, ειδικά από τη στιγμή που τα ΜΑΤ έχουν έτσι κι αλλιώς βεβαρυμένο και καλά καταγεγραμμένο και βιντεοσκοπημένο ιστορικό σε τέτοιες πράξεις;
Η «μία πλευρά» ήταν καμιά σαρανταριά κουκουλοφόροι οπλισμένοι με καραμπίνες, ωστόσο. Επομένως, το ερώτημά μου παραμένει: γιατί πιστεύει κανείς ευκολότερα καμιά σαρανταριά κουκουλοφόρους οπλισμένους με καραμπίνες, και όχι την εταιρεία;

Επίσης, προσυπογράφω τον ντοκ εδώ.
 
Από πού αλλού, ωστόσο, θα μπορούσε να επιβεβαιωθεί π.χ. το λούσιμο με βενζίνη;
Το μη λούσιμο όμως επιβεβαιώνεται. Από το γεγονός ότι δεν υπήρξε καμία κατάθεση ή μαρτυρία φύλακα που να λέει ότι τον έλουσαν (και φυσικά ούτε ο σχετικός προπαγανδιστικός ορυμαγδός). Επαναλαμβάνω: δεν υπήρξε καμία επιβεβαίωση από πουθενά. Επρόκειτο, κλασικότατα, για την προπαγάνδα της πρώτης μέρας (που ξέρουν ότι μένει, δυστυχώς).
 

Cadmian

New member
Παλάβρα, το ζήτημα είναι ότι στην προκειμένη περίπτωση, το λούσιμο με βενζίνη και ο ξυλοδαρμός είναι έγκυρα αν αναφέρονται από την ΝΕΤ και τα Νέα, και αντιμετωπίζονται ως έγκυρα, παρ' ότι διαψεύδονται από τα ιατρικά πορίσματα και από τις αστυνομικές αναφορές. Στον αντίποδα, η ρίψη δακρυγόνων δεν θεωρείται έγκυρη επειδή αναφέρεται από τους κατοίκους, οι οποίοι την καταγγέλουν πάλι μέσω των ΜΜΕ. Εσένα γιατί σου φαίνεται πιο εύκολο να δυσπιστείς στην μία περίπτωση και όχι στην άλλη; Γιατί είναι πιο εύκολο να λέει ψέματα σύσσωμη η Ιερισσός και όχι τα ΜΑΤ (ή η εταιρεία); Ή μάλλον, γιατί είναι πιο εύκολο να γίνει αποδεκτή η μία περίπτωση και όχι η άλλη; Εγώ αυτό εξετάζω στην προκειμένη.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ δεν δυσπιστώ πουθενά, ξέχασα να βάλω ντισκλέιμερ. Δεν έχω καταλάβει τι έχει γίνει εκεί πάνω, και προς το παρόν δεν πιστεύω 100% καμία από τις δύο πλευρές, ιδίως επειδή γνωρίζω ότι στις τοπικές κοινωνίες τα πράγματα δεν είναι ποτέ όπως φαίνονται απ' έξω, επειδή ο καθένας έχει τα δικά του συμφέροντα, τα οποία στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν γνωρίζω.
 
Συγγνώμη κι εγώ δεν πιστεύω 100% καμμιά από τις δυο πλευρές, αλλά όταν καταγγέλουν κάτι οι εργάτες ή η εταιρεία στην οποία εργάζονται, το οποίο είναι ποινικό αδίκημα, το κράτος δεν μπορεί να πει "οκέι, μάλλον είναι προπαγάνδα της εταιρείας". Έκαναν αυτό που όφειλαν να κάνουν ως κράτος: έρευνες. Πορίσματα δεν έχουν βγει ακόμα. Οι ενισχύσεις ήρθαν στην περιοχή γιατί το τμήμα προφανώς και δεν μπορεί να καλύψει από μόνο του την υπόθεση, γιατί, όπως καταλαβαίνει κανείς, είναι ένα μικρό, επαρχιακό τμήμα. Κατόπιν οι κάτοικοι συγκρούστηκαν με τα ΜΑΤ, τα ΜΑΤ πέταξαν χημικά για να διαλύσουν την επίθεση και συνέβησαν αυτά που ξέρουμε μέσες άκρες. Αυτή νομίζω ότι είναι η πιο σφαιρική περιγραφή. Για το ποιοι ήταν οι κουκουλοφόροι, αν ήταν τρομοκρατική ενέργεια, ποιον σκοπό είχαν και τι ακριβώς έγινε εκείνη την νύχτα -πέρα απ' αυτά που φαίνονται απ' τις κάμερες ασφαλείας-, δεν έχουν βγει ακόμα επίσημα πορίσματα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι η αναφορά των καθηγητών που έφερε η Όλι είναι έγκυρη; Εγώ τη δέχομαι, 100%. Ας δούμε λοιπόν τι λένε οι καθηγητές και ο πρόεδρος των γονέων:

(α) Στις 10:30 το πρωί, μετά από συμπλοκή των ΜΑΤ με συγκεντρωμένους έξω από το αστυνομικό τμήμα, που γειτονεύει με το σχολείο, έγινε περιορισμένη χρήση χημικών.

Κρατάμε στο μυαλό μας ως ερώτημα αναπάντητο από την αναφορά (όχι ότι δεν ξέρουμε) το γιατί γινόταν η συγκέντρωση και η συμπλοκή. Υπογραμμίζω ότι οι αναφέροντες συμφώνησαν ότι έγινε περιορισμένη χρήση χημικών (αυτό δηλαδή που ισχυρίζεται και η αστυνομία) χωρίς να ξεκαθαρίσουν τι σημαίνει περιορισμένη χρήση (που μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα για τον καθένα: για μένα, αρκεί και ένα δακρυγόνο που θα φάω στο κεφάλι μου για να μη θεωρώ περιορισμένη τη χρήση).

(β) Ένα δακρυγόνο έπεσε στην καγκελόπορτα και ένα τρία μέτρα μέσα.

Προφανώς, αυτό δεν συμβαδίζει με την εικόνα ενός σχολείου που σκόπιμα βομβαρδίζεται με χημικά. Επίσης, δεν ξέρουμε καν αν το δακρυγόνο έμεινε εκεί ή αν, π.χ. ο καθηγητής που είχε την επίβλεψη στο διάλειμμα το έπιασε και το ξαναπέταξε έξω.

(γ) Οι καθηγητές οδήγησαν τα παιδιά εκτός από όσα ήθελαν να δουν τι θα συμβεί στον κλειστό χώρο. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια πάγια οδηγία για τους καθηγητές τι θα πρέπει να κάνουν σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης όπως αυτή. Με κάνει να αναρωτιέμαι γιατί άφησαν κάποια παιδιά έξω, αν τα πράγματα ήταν τόσο επικίνδυνα και αποπνικτικά και έπρεπε να τα πάνε μέσα.

(δ) Ο άνεμος έκανε την κατάσταση αποπνικτική στον κλειστό χώρο, προκαλώντας, εύλογα, πανικό και αναπνευστικά προβλήματα στα παιδιά. (Από την αναφορά δεν καταλαβαίνουμε αν ο αέρας έγινε αποπνικτικός από τα δακρυγόνα ή από τα λάστιχα που, όπως όλοι συμφωνούν άναψαν αλλού). Όπως λέει η αναφορά, τέσσερα από (τα πόσα, άραγε) παιδιά του σχολείου χρειάστηκαν και πήραν υποστήριξη με οξυγόνο, κανένα δεν τραυματίστηκε.

Ποια σχέση έχει αυτή η εικόνα που βγαίνει από την αναφορά των καθηγητών, με την εικόνα της πρώτης μέρας που δημιουργήθηκε χτες;

Επειδή έχω μάθει να είμαι επιφυλακτικός, όμως, θα πω επίσης ότι σκέφτομαι ακόμη και το ενδεχόμενο να βγήκε αυτή η καθαρογραμμένη αναφορά μετά από διαπραγματεύσεις αστυνομίας και μαρτύρων και να είναι έτσι διατυπωμένη ώστε ο καθένας να θέλει να διαβάσει εκεί μέσα ό,τι του χρειάζεται.
 
Top