metafrasi banner

vowel = φωνήεν

bernardina

Moderator
Βάλε και μια λεζάντα, μια περίληψη... 6,5 λεπτά βιδεάκι είναι.

Εξήμιση λεπτά βιδεάκι, που το είδα εμβρόντητη ως το τέλος και με την πίεση να έχει ανεβεί και να μου ξεχειλίζει απ' τ' αυτιά.
Δεν έχει τέλος αυτός ο κατήφορος...
Κακώς όμως τα έσκισαν. Κανονικά έπρεπε να τα κάψουν, αφού πρώτα θα είχαν κάνει μια νυχτερινή λαμπαδηφορία. Θα είχε πιο μεγάλο σουξέ τότε και πιο κοντά στο σκεπτικό τους θα ήταν. Και σιγά μη δεν έπαιζε και Κίσινγκερ...

Ανεγκέφαλα; ΕΠΙΕΙΚΩΣ!
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο αγανακτισμένος κύριος πάντως (ο Ο.Τ.) είναι πρώτης τάξεως χουντομορφή:

http://stamdamd.blogspot.gr/2012/07/38.html

Η αγανακτισμένη κυρία είναι πρόεδρος κάποιας δικηγορικής παρέμβασης. Μπόλικη δωρεάν διαφήμιση προς τους πελάτες που αγρεύει.
 
Ρε τα ανεγκέφαλα!

Προσθήκη: Κυρία και κύριος σκίζουν το νέο βιβλίο της γραμματικής και μοιράζουν το παλιό στα απορημένα μαθητούδια. Λένε τις γνωστές βλακείες. Η πρώτη (αναμενόμενη) αντίδραση «ανησυχούντων πολιτών».


Φυλακή. Για:

1. παραπληροφόρηση αθώων μαθητών
2. παρεμπόδιση του έργου της παιδείας
3. διασπορά ψεμάτων και κακολόγηση συγγραφέων
4. λοιδορία της επιστήμης
5. εγκληματικά χαμηλό IQ
6. καπηλεία συμβόλων
7. σκίσιμο βιβλίων
8. δημόσια υστερία
 

SBE

¥
Πράγματα που με άφησαν άφωνη:
Σκίζουν πρώτα το δικό τους βιβλίο που το αγόρασαν. Δικαίωμά τους και καλά κάνουν. Μετά ενώ μοιράζουν βιβλία γραμματικής στα παιδιά σκίζουν και το βιβλίο ενός μαθητή ή δεν είδα καλά;
Το ωραίο είναι που λέει η τύπισσα ότι ήθελε να μοιράσει τη γραμματική του Τριανταφυλλίδη, η οποία τα λέει σωστά όλα, ότι τα φωνήεντα είναι επτά. Για θυμίστε μου, γιατί το Αλτζάιμερ με έχει φάει, ο Τριανταφυλλίδης πέντε δε λέει ότι είναι;
Κι ο άλλος που λέει ότι δεν θέλει να παιδιά του να γίνουν αμόρφωτα, να άγονται κλπ περίμενα να το τελειώσει με ένα "σαν εμένα", αλλά δεν το είπε.

Ομολογώ πάντως ότι το σημείο που ήθελα να βαρέσω το κεφάλι μου στον τοίχο ήταν εκεί που μπλέξανε μέσα σημαίες, καθεστώς κατοχής :confused:, πόλεμους κατά της ελληνικότητας :mellow: και άλλα παρεμφερή. Αντιλαμβάνομαι ότι η οικονομική κρίση έπεσε σαν σίφουνας στον ανυποψίαστο Έλληνα που αγρόν ηγόραζε και καθησυχαζόταν ότι λεφτά υπάρχουν, αλλά δεν περίμενα ότι είχαμε τόσες πολλές οριακές περιπτώσεις που τώρα απολωλάθηκαν.

Και φυσικά η πρώτη μου ερώτηση, από την αρχή του κλιπακίου: αυτά δεν έγιναν στο δρόμο, όπως οι συνεντεύξεις στο τέλος που είναι έξω από το σχολείο. Έγιναν στην αυλή του σχολείου. Ιδιωτικός χώρος. Ο διευθυντής του σχολείου γιατί δεν κάλεσε την αστυνομία να τους μαζέψει;
 

nickel

Administrator
Staff member

Διαβάζω εδώ:

Από την Πέμπτη 20 Σεπτεμβρίου 2012 κυκλοφορεί το βιβλίο Ο πόλεμος των φθόγγων από τον εκδοτικό οίκο Captainbook.

Προδημοσίευση του δελτίου Τύπου:

«Στον απόηχο της "Φωνηεντιάδας", της γλωσσικής εκστρατείας που οργανώθηκε για την υποτιθέμενη κατάργηση των φωνηέντων, διαπιστώνουμε με ανακούφιση ότι δεν ακούστηκαν μόνο οι φωνές των ζηλωτών. Όλων εκείνων που, με το πάθος το οποίο μόνο η βαθιά άγνοια μπορεί να εμπνεύσει, έσπευδαν να υπερασπιστούν την ελληνική γλώσσα από έναν ανύπαρκτο κίνδυνο.

»Την ίδια στιγμή, φωνές νηφάλιες, υποστηριζόμενες όχι μόνο από τη δύναμη της λογικής, αλλά κυρίως από την κατάλληλη επιστημονική κατάρτιση, άρθρωναν ισχυρό αντίλογο. Δεν ήταν μια εύκολη μάχη. Από τη μια, οι αλαλαγμοί του κάθε φανατικού, δημαγωγού, πατριδοκάπηλου ή απλώς παραπληροφορημένου. Από την άλλη, η τεκμηριωμένη και στιβαρή επιχειρηματολογία των σχετικών επιστημόνων.

»Παρόλο που η μάχη ήταν άνιση, η επιστημονική αλήθεια, ακόμη και αν δεν θριάμβευσε, σίγουρα δεν ηττήθηκε. Όσοι αναζήτησαν κάτι περισσότερο από κραυγές και συνθηματολογία μπόρεσαν να ενημερωθούν πλήρως. Η φωνή των επιστημόνων δεν πνίγηκε. Αν και ήρεμη, τελικά αποδείχθηκε στεντόρεια για όσους επιθυμούσαν να την ακούσουν.

»Στο πλαίσιο της προσπάθειας αυτής, ο Βασίλης Αργυρόπουλος κάνει μια πληρέστατη καταγραφή όσων γράφτηκαν και ειπώθηκαν. Με επιμέλεια μέλισσας συγκέντρωσε τα σαθρά και αστήρικτα σχόλια και κείμενα όσων συμμετείχαν στην εκστρατεία για την υποτιθέμενη υπεράσπιση των φωνηέντων. Τα αναλύει, τα σχολιάζει και κυρίως τα αντικρούει με εξαιρετικά επιχειρήματα.

»Πρόκειται για μια σημαντική προσπάθεια, ένα έργο που αξίζει τον θαυμασμό μας. Καταρχάς για την ταχύτητα των αντανακλαστικών του συγγραφέα του, καθώς ολοκληρώθηκε σε ελάχιστο διάστημα μετά το πέρας του κύριου όγκου των συζητήσεων. Ταυτόχρονα όμως και για την πληρότητά του. Ο ιστορικός του μέλλοντος που θα το χρησιμοποιήσει θα έχει μια εξαιρετική εικόνα για τα όσα διαδραματίστηκαν. Μακάρι να είχαμε κάτι αντίστοιχο και για τα "Ευαγγελικά" ή τα "Ορεστειακά". Οπωσδήποτε θα μας βοηθούσε να κατανοήσουμε πολύ καλύτερα τη νεότερη ιστορία μας».

Αλέξανδρος Φατσής
 

SBE

¥
Αν κρίνω από το πόσο γρήγορα κυκλοφορεί, κρατάω μικρό καλάθι γιατί σοβαρές αναλύσεις επιπέδου δεν γράφονται τόσο γρήγορα, εκτός αν προϋπήρχε υλικό κι απλώς το πακετάρανε με ολίγη από κείμενα τρίτων (δικαιώματα πληρώθηκαν, υποθέτω) για να προλάβουν τον οποιοδήποτε θόρυβο που έχει δημιουργηθεί.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο Βασίλης Αργυρόπουλος γράφει καλά και προσεγμένα κείμενα. Και καλύτερα να υπάρχει τώρα που άνοιξαν τα σχολεία μια σωστή ανάλυση στους πάγκους των βιβλιοπωλείων.
 

Zazula

Administrator
Staff member
εκτός αν προϋπήρχε υλικό κι απλώς το πακετάρανε με ολίγη από κείμενα τρίτων (δικαιώματα πληρώθηκαν, υποθέτω)
Τι εννοείς «δικαιώματα»; Πχ για δημοσιεύματα από τον τύπο;
 

SBE

¥
Τι εννοείς «δικαιώματα»; Πχ για δημοσιεύματα από τον τύπο;

Για μπλογκ, για αρθρογραφία κλπ.
Ένα επώνυμο άρθρο δεν αναδημοσιεύεται χωρίς άδεια, έτσι δεν είναι;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Από τη στιγμή που αναφέρεις την επώνυμη πηγή όταν το τσιτάρεις και δεν κάνεις τον ερανιστή αλλά τα βάζεις ως στοιχεία τα οποία αναλύεις και σχολιάζεις εσύ, καθόλου δικαιώματα δεν απαιτούνται — είναι fair use.
 

SBE

¥
Ζαζ, δεν ξέρω τι ισχύει στην Ελλάδα αλλά το fair use ισχύει για την παράθεση μικρών αποσπασμάτων.
Χωρίς να έχω δει το βιβλίο δεν μπορώ να ξέρω, απλά η περιγραφή μου έδωσε την εντύπωση ότι δεν πρόκειται για παράθεση αποσπασμάτων.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το «σύντομο απόσπασμα» (που αναφέρει κι ο δικός μας νόμος) έχει και μια άλλη προϋπόθεση που προσδιορίζει την έκτασή του (άρθρο 19 Ν2121/93), και συγκεκριμένα την επίτευξη του σκοπού για τον οποίο παρατίθεται το συγκεκριμένο απόσπασμα:
Επιτρέπεται, χωρίς την άδεια του δημιουργού και χωρίς αμοιβή, η παράθεση σύντομων αποσπασμάτων από έργο άλλου νομίμως δημοσιευμένου για την υποστήριξη της γνώμης εκείνου που παραθέτει ή την κριτική της γνώμης του άλλου, εφόσον [...] η έκταση των αποσπασμάτων δικαιολογείται από τον επιδιωκόμενο σκοπό.
Αλλά, μιλώντας προσωπικά, αν ήμουν εγώ ο συγγραφέας δεν θα βασιζόμουν τόσο στο 19 όσο στο άρθρο 25 («Χρήση για λόγους ενημέρωσης»).
 

SBE

¥
OK,τώρα που το ξεκαθαρίσαμε ξεκινάω την αλφαβητική ταξινόμηση του νήματος των νεολογισμών και την έκδοσή τους υπό μορφή λεξικού με σχόλια δικά μου. Δεν θα παραβαίνω κανένα νόμο, καθώς τα αποσπάσματα θα παραθέτονται για ενημέρωση και τα σχόλιά μου θα είναι λεξιλογικού χαρακτήρα.
 

daeman

Administrator
Staff member
Στους Νεολογισμούς κάνε ό,τι θέλεις. Στις Λεξιπλασίες πρόσεξε, μη βρεθείς παρατιθέμενη από τους ήδη γράψαντες, ως γεύμα. :p
 
Ζαζ, δεν ξέρω τι ισχύει στην Ελλάδα αλλά το fair use ισχύει για την παράθεση μικρών αποσπασμάτων.
Χωρίς να έχω δει το βιβλίο δεν μπορώ να ξέρω, απλά η περιγραφή μου έδωσε την εντύπωση ότι δεν πρόκειται για παράθεση αποσπασμάτων.

Δικαιώματα για κάτι που δημοσιεύτηκε σε δημόσιο μπλογκ και είναι ούτως ή άλλως δυνατό να το διαβάσει ο οποισδήποτε; Δεν νομίζω.
 
Top