This funny thing landed in my email

nickel

Administrator
Staff member
Να μια καλή ιδέα. Να ζούμε εκ περιτροπής στα σπίτια των άλλων. Σήμερα θα ανάψει καλοριφέρ στο σπίτι του Τάσου. Θα μαζευτούμε όλοι εκεί. Οι πιο ευκατάστατοι θα φέρουν κρασάκι, να ανέβουν οι καλορί. Κάποιοι που τη βρίσκουν αλλιώς θα φέρουν τσιγαράκια (από εκεί βγαίνει το «καλό ρίφερ» — καμία σχέση με το reefer = ψυγείο). Θα κάνουμε κεφάλι γιατί μόνο έτσι θα μπορούμε να κοιμηθούμε οκτώ σε δύο κρεβάτια, γέροι άνθρωποι.



Από το κρύο, ούτε δέκα λέξεις δεν μπορούν να γράψουν χωρίς να κάνουν λάθος...
 

bernardina

Moderator
Ναι, να πάρει η οργή. Εκείνο το πότο βγάζει μάτι. Μάλλον έλιωσε το παγάκι από τη ζέστη και μετατοπίστηκε στο ποτήρι. (Λέμε κανα κρύο γιατί ζεσταθήκαμε απότομα :blush::blush: )
 
Την έχω δει και την θεωρώ πραγματικά γαμάτη. Δείχνει τι μπορεί να σκαρφιστεί ένας ευρηματικός διαφημιστής.
 

nickel

Administrator
Staff member
Για τον εφτάχρονο - που τώρα μπορεί να είναι και οκτάχρονος - διευθυντή ορχήστρας θα πρέπει να έχετε πάρει κι εσείς κάποιο βιντεάκι στο ταχυδρομείο σας.

http://www.youtube.com/watch_popup?v=BNNFtlF9CDE

Αν σας αρέσει, κάνετε αναζήτηση τον Edward Yudenich στο YouTube.
 
Χαριτωμένο, αλλά στ' αλήθεια διευθύνει ή απλώς παριστάνει πώς διευθύνει; Έκανε πρόβες με την ορχήστρα; "Έφτιαξε" την μουσική; Ωραίο σαν θέαμα, γλυκό κι αξιαγάπητο, αλλά δεν πιστεύω ότι παίζει λειτουργικό ρόλο στην διεύθυνση του κομματιού.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Προς απανταχού ανύπαντρους: Παντρευόμαστε μόνο με Ελληνόπουλα. Κρατάμε ζωντανό τον ελληνισμό (για την ακρίβεια, ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΑ. ΚΡΑΤΑΜΕ ΖΩΝΤΑΝΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ).

Ζω για τη στιγμή που θα ζητηθεί και πεντιγκρί: «Έλληνας πέντε γενιών ζητεί Ελληνοπούλα με σκοπό την παραγωγή 100% ανόθευτων Ελληνόπουλων για συμμετοχή σε διαγωνισμό που θα αναδείξει το πιο λαμπερό τρίχωμα το γάμο. Φωτογραφία απαραίτητη».

Το κλου της υπόθεσης είναι αυτός που, βλέποντας την ελληνική Ελληνοπούλα να πετά νερό με το σταμνί της, συγγνώμη, με τον αμφορέα της στον νεαρό με τη φούστα, συγγνώμη, με την αρχαιοελληνική ενδυμασία, γράφει:
Θέλω μια Ελληνίδα....! (Εντάξει, κι εγώ θέλω λογαριασμό στα Κέιμαν, αλλά δεν κάνω κι έτσι)
σαν αυτή της φωτογραφίας! (Α, μάλιστα, μισό λεπτό, το έμαθε και έρχεται τρέχοντας)
ας είναι στην ψυχή Ελληνίδα κι όλα τ'άλλα έπονται! (Τελικά το θες το γκομενάκι ή δεν το θες; )
Χαίρε Απολλώνιο κορμί! (Ευχαριστώ, ευχαριστώ, αλλά δεν είναι ανάγκη να με φέρνεις σε δύσκολη θέση μπροστά σε τόσο κόσμο!)
 

SBE

¥
Εγώ δεν κατάλαβα γιατί είναι τόσο μεγάλο ζήτημα τι εθνικότητας σύζυγο θα έχει ο καθένας. Οι πιθανότητες να παντρευτεί ένας Έλληνας με Ελληνίδα είναι πολύ πολύ περισσότερες από τις πιθανότητες να παντρευτεί αλλοδαπή. Κι αυτό δεν έχει να κάνει με πατριωτισμούς. Στην Ελλάδα ζεις, Έλληνες γνωρίζεις.
 

SBE

¥
Παρεμπιπτόντως, ο νεαρός στις φωτογραφίες στη φάτσα δε μοιάζει πολύ για Έλληνας (αν και με τριγωνικό κεφάλι και τέτοια μύτη, μπορεί να τον έλεγες και Πόντιο). Η κοπέλλα είναι με ερωτηματικό, γιατί το μακιγιάζ κάνει ακόμα και τις ιέρειες των Ολυμπιακών να μοιάζουν σαν αρχαία αγάλματα. Οπότε αυτός που θέλει αυτή την Ελληνίδα τώρα, μάλλον δεν κοίταξε το πρόσωπό της.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μα αφού είναι Ρωσίδα η κοπέλα, δες δεύτερο ποστ μου παραπάνω. Κρίμα, μου χάλασε και τα σχέδια, περίμενα πώς και πώς να ανοίξει ο καιρός και να βάλω τη χλαμύδα το χιτώνα μου να πάω να παίξω με τα κύματα...
 
Μα αφού είναι Ρωσίδα η κοπέλα, δες δεύτερο ποστ μου παραπάνω. Κρίμα, μου χάλασε και τα σχέδια, περίμενα πώς και πώς να ανοίξει ο καιρός και να βάλω τη χλαμύδα το χιτώνα μου να πάω να παίξω με τα κύματα...

Κι εγώ ρε γαμώτο. Το σώμα μου έχει ακριβώς τις ίδιες αναλογίες με του τυπά, όλα τα χλαμυδοφόρα γκομενάκια θα έτρεχαν πάνω μου σαν τρελά.
 
Top