The definition of internet trolling

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ο Ζαζ είναι σάιμποργκ, τα έχει πει η Κρουστάλλω κάπου αλλού :)
 
Και τα σάιμποργκ χρειάζονται ύπνο (και βλέπουν στα όνειρά τους ηλεκτρικά πρόβατα).
 
Το νήμα αυτό το βάζω στις κακές στιγμές — και της SBE και τις δικές μας. Ουδείς αναμάρτητος. Κάποια μέρα θα σκεφτόμαστε όσα συνέβησαν και συμβαίνουν αυτές τις μέρες και θα στεναχωριόμαστε.

Aπλή απορία: όταν λες "το νήμα αυτό" εννοείς εκείνο το νήμα, όχι αυτό εδώ, έτσι;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και τα σάιμποργκ χρειάζονται ύπνο (και βλέπουν στα όνειρά τους ηλεκτρικά πρόβατα).
Αυτά να τα πεις στον Σβαρτσενέγκερ. Τρία Τερμινέιτορ είδα, ούτε που έπαιξε το βλέφαρό του.
 

nickel

Administrator
Staff member
Aπλή απορία: όταν λες "το νήμα αυτό" εννοείς εκείνο το νήμα, όχι αυτό εδώ, έτσι;
Εννοώ το να χρειάζεται να χαρακτηρίζουμε κάποιον κάπως επειδή αυτός βρέθηκε κάποια στιγμή σε διαφορετική φάση από εμάς. Με θλίβουν αυτά, ιδίως όταν υπάρχουν και προσωπικές σχέσεις στη μέση. Τι λέει η Βικιπαίδεια για τον Επίκουρο;

Στην εξάπλωση της επικούρειας διδασκαλίας συντέλεσε και ο μειλίχιος χαρακτήρας του Επίκουρου, αλλά κυρίως το πρακτικό πνεύμα της ηθικής του διδασκαλίας, σύμφωνα με το οποίο η φιλοσοφία δεν ήταν αυτοσκοπός, αλλά μέσο και βοήθημα στην επίτευξη του σκοπού του ανθρώπινου βίου, που ήταν η ευδαιμονία. Γι΄αυτό το λόγο ο Επίκουρος δεν έδινε σχεδόν καμιά σημασία στις εκτεταμένες θεωρητικές, γραμματικές, ιστορικές και μαθηματικές έρευνες, εφόσον δεν εξυπηρετούσαν το να ζει ο άνθρωπος ευτυχισμένος. Από την άλλη όμως, επειδή θεωρούσε ότι η κακοδαιμονία των ανθρώπων προέρχεται από την αμάθεια, τη δεισιδαιμονία, τις προλήψεις, τους φόβους και τις ελπίδες που γεννούν όλα αυτά στους ανθρώπους και επειδή θεωρούσε πως αιτία όλων αυτών είναι η άγνοια των φυσικών νόμων, πίστευε ότι μόνο μέσο θεραπείας είναι η ορθή γνώση των νόμων που διέπουν τη φύση και τον άνθρωπο.
http://el.wikipedia.org/wiki/Επίκου....B1.CF.83.CE.BA.CE.B1.CE.BB.CE.AF.CE.B1.CF.82
 
Και τα σάιμποργκ χρειάζονται ύπνο (και βλέπουν στα όνειρά τους ηλεκτρικά πρόβατα).

Αυτά να τα πεις στον Σβαρτσενέγκερ. Τρία Τερμινέιτορ είδα, ούτε που έπαιξε το βλέφαρό του.

Ο τέρμινεϊτορ ίσως όχι, τα ανδροειδή μάλλον ναι.
 
Disclaimer: Ο καφές ακόμα να ξυπνήσει όλα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Ελπίζω να βγαίνει νόημα.
Α, και πολύ βασικό! Γενικεύω και βάζω όλη την ποδοσφαιρική ομάδα μαζί αν και κάποια μέλη διαφέρουν κατ' εμέ. Όπως με όλες οι γενικεύσεις, αδικώ κάποιους.

Τώρα δεν ξέρω τι μου ήρθε κι αποφάσισα να ξελουρκάρω, Η κατηγορία ότι έλειπα και γύρισα σε άσχημη στιγμή δεν μπορεί να μου προσαφθεί (ή, αν δεν το βλέπετε ως κατηγορία, ας πούμε "η άποψή μου δεν μπορεί να απορριφθεί με συνοπτικές διαδικασίες γι' αυτό το λόγο). Μπορεί να απορριφθεί ίσως επειδή δεν παίρνω μέρος στις συζητήσεις φυσικά.

Δύο είναι οι λόγοι:
α) Μερικοί εδώ μέσα είναι πολύ γρήγοροι και απαντούν στις μεταφραστικές απορίες τόσο γρήγορα που απλούστατα δεν έχω τίποτα να προσθέσω. Εφόσον το φόρουμ είναι πρωτίστως γλωσσικό, δεν αισθάνομαι άνετα να συμμετέχω μόνο στο μη μεταφραστικό μέρος του. Αυτός είναι προσωπικός λόγος και ό,τι και να γίνει δεν αλλάζει.

β) Ακόμα και να μην υπήρχε ο 1ος λόγος δεν το βλέπω να ήμουν και πολύ ενεργή στο μη μεταφραστικό. Κι εξηγούμαι: Έτσι και κάποιος έχει αντίθετη άποψη από την πλειοψηφία των πολύ ενεργών μελών, κούνια που τον κούναγε. Για ένα μήνυμα που γράφει Χ, μπουλούκι από πάνω-κάτω ίδια μηνύματα που γράφουν Υ. Όποτε δεν συμφωνούμε, δεν διαφωνούμε, σηκώνουμε τα μανίκια και αποδεικνύουμε πως η γλώσσα εύκολα τσακίζει κόκαλα.

Ως προς το συγκεκριμένο. Να έχω συμφωνήσει με τις απόψεις της SBE δύο; τρεις φορές; Μετρημένες στα δάχτυλα. Αλλά αυτό που έκανε ούτε ως τρολιά δεν θα το χαρακτήριζα. Από εδώ που είμαι, το βλέπω απλά σαν κόλλημα και στο μυαλό μου η SBE είναι γνωστή κολληματίας. :D (Δεν μπορείτε να πείτε, για υπεράσπιση την έλουσα την γυναίκα!).

Και για το θέμα που άνοιξε αυτήν εδώ τη συζήτηση έχω άποψη αλλά εκείνο το θεματάκι έχει ξεφύγει εντελώς.

Πάω να λουρκάρω ξανά.
 
Οφτόπικ στο νήμα αυτό. Εγώ λέω "λουρκίζω", διότι επίσης γκουγκλίζω. Η Ειρήνη έγραψε "λουρκάρω" που είναι γραμματικά σωστότερο. Και ανακαλύπτω με ενδιαφέρον ότι και ο Νίκελ, που γκουγκλάρει φανατικά, επίσης λουρκίζει.
 
Απορώ πως δεν έχει προτείνει κανείς λουρκάζω (κατά το λουφάζω, που είναι και συγγενές σε νόημα).
 

nickel

Administrator
Staff member
Οφτόπικ στο νήμα αυτό. Εγώ λέω "λουρκίζω", διότι επίσης γκουγκλίζω. Η Ειρήνη έγραψε "λουρκάρω" που είναι γραμματικά σωστότερο. Και ανακαλύπτω με ενδιαφέρον ότι και ο Νίκελ, που γκουγκλάρει φανατικά, επίσης λουρκίζει.

Το λουρκίζω βρήκες ή τα γκουγκλίζω που έχω επίσης γράψει. Με έχεις πάρει στο λαιμό σου!


Απορώ πως δεν έχει προτείνει κανείς λουρκάζω (κατά το λουφάζω, που είναι και συγγενές σε νόημα).

Κοίτα όμως και το ξελουρκίζω πόσο ωραία θα θύμιζε το ξεμυτίζω.


Κι εξηγούμαι: Έτσι και κάποιος έχει αντίθετη άποψη από την πλειοψηφία των πολύ ενεργών μελών, κούνια που τον κούναγε. Για ένα μήνυμα που γράφει Χ, μπουλούκι από πάνω-κάτω ίδια μηνύματα που γράφουν Υ. Όποτε δεν συμφωνούμε, δεν διαφωνούμε, σηκώνουμε τα μανίκια και αποδεικνύουμε πως η γλώσσα εύκολα τσακίζει κόκαλα.

Ναι, ε; Αυτό καλό είναι από μια μεριά. Φαντάζεσαι να μαλώναμε (και) αναμεταξύ μας; Όχι πως λείπουν οι προστριβές, όπως σε κάθε πολυπρόσωπο σχήμα. Αλλά με ενδιαφέρει αυτή η εντύπωση που λες ότι δίνουμε. Food for thought….



 
Πρόσεξε κανείς ότι στο δεύτερο καρέ του δεύτερου αποσπάσματος λείπει ένα "μη" από τη φράση του Ζιζάνιους (αν τον λένε έτσι); Θα έπρεπε να λέει "με την υπόσχεση να ΜΗ μας επιτεθείτε".
 

daeman

Administrator
Staff member
Ναι, Νίκο. Τώρα το ξανακοίταζα.

Για το όνομα:

Τortuous Convolvulus

French name : Tullius Détritus
German name : Tullius Destructivus
Dutch name : Cassius Catastrofus
Spanish name : Detritus
Portugese name : Tullius Venenus



Στο παλιό, μετάφραση του Χιόνη, ήταν ο Βασάνους Αβαστάκτους.

A definition of trolling.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ωραία. Πάρτε κι άλλο ένα μαργαριτάρι που ανακάλυψε προ ημερών άλλο μέλος της παρέας (κι αυτό [το μαργαριτάρι] από τη Διχόνοια).

 

daeman

Administrator
Staff member
...
Μετάφραση: Ιρένε Μαραντέι. Κάποια σφάλματα μπορεί να είναι και αστοχίες στο λέτερινγκ, όπως αυτό το «ανακάλυψα» αντί για «αποκάλυψα», και μετά ή δεν το είδε άλλο μάτι (το πιθανότερο) ή τσιγκουνεύτηκαν να πετάξουν το φιλμ με το λάθος και να το ξαναφτιάξουν σωστό.

Επειδή αυτό το τεύχος είναι ένα από τα τρία παλιά που μου απόμειναν, κοίταξα και την απόδοση του Αργύρη Χιόνη:
«Κι εσύ, Μοναρχίξ, με κατηγορείς ότι έδωσα στον Αστερίξ το μυστικό που πρέπει να πηγαίνει μόνο από στόμα Δρυΐδη σ' αυτί Δρυΐδη;»

Ο Χιόνης τον ήξερε τον δρυΐδη, η Μαραντέι τον εκδρουίδισε, τον έκανε δυτικό κι έτσι έμεινε και στα άλλα τεύχη που εξέδωσε η Μαμούθ. Το κι με απόστροφο νομίζω ότι το έβλεπα συχνά εκείνη την εποχή (1989 γράφει το τεύχος), λάθος και τότε, λάθος και τώρα.


Το κρίμα είναι ότι μόνο αυτές οι εκδόσεις κυκλοφορούν πια, οπότε τόσα και τόσα παιδιά βλέπουν τα λάθη. Σε όσα εντρυφήσουν, θα τους μείνουν μια ζωή αυτές οι αστοχίες, και κάτι που έχει ριζώσει στα παιδικά σου χρόνια δύσκολα ξεριζώνεται εντελώς. Ακόμα κι όταν μάθεις το σωστό, στο υποσυνείδητο καραδοκεί εκείνο το λάθος κι όταν δεν προσέχεις, αναδύεται αυτόματα και οδηγεί το χέρι.


Αλλά γι' αυτά έχουμε άλλο νήμα: Σημειώσεις πάνω σε μια μεταφρασμένη σελίδα του Αστερίξ.
 
Θα ήταν μια κοινωνική προσφορά να σκαναριστούν οι παλιές εκδόσεις Αστερίξ και να ανέβουν κάπου.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Τα τρία τεύχη που μου έμειναν, Η διχόνοια, Ο Αστερίξ ολυμπιονίκης και Το χρυσό δρεπάνι, όλα του Χιόνη, τα φωτογραφίζω για μαγιά. Μόνο να μην μπλέξουμε με δικαιώματα.
 

SBE

¥
ΟΚ, επειδή δυο μέρες δεν είχα χρόνο για υπολογιστή (κι ίσως και τις επόμενες) έχω χάσει επεισόδια και ίσως θα πρέπει να πω τι είδα από τη δική μου σκοπιά. Ή ίσως και να μην πω τίποτα. Αλλά μάλλον έχετε αντιληφθεί ότι δεν γίνεται να μην πω τίποτα.
Λοιπόν, πρώτον, πολύ συχνά κάνω το δικηγόρο του διαβόλου. Χωρίς να το ανακοινώνω. Αυτό γιατί πιστέυω ότι αν συζητάμε χωρίς να βλέπουμε όλες τις οπτικές γωνίες η συζήτηση είναι βαρετή. Δυστυχώς, αυτή τη συνήθεια την είχα από μικρή, από την εποχή δηλαδή που δεν ήξερα τι είναι ο δικηγόρος του διαβόλου. Έτσι στο σχολείο π.χ. στη συζήτηση για την ένταση της μουσικής είχα αναφέρει τον πως-τον-λενε-τον-ξεχνάω-τώρα μουσικό που έχασε την ακοή του, και δεν εννοώ τον Μπετόβεν. Με αποτέλεσμα να με θεωρούν οι συμμαθητές μου διάφορα που δεν επαναλαμβάνονται.
Σχετικά με τη λειτουργία των φόρουμ, την άποψή μου την είπα και πολύ θα ήθελα να τη συζητήσουμε κάποια στιγμή κι από κοντά. Νομίζω ότι είπα επίσης ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με το συγκεκριμένο ζήτημα και ότι ήταν εμφανές ότι προσπαθούσα να φέρω στη συζήτηση θέματα που ίσως δεν έχουν ξεκαθαριστεί. Παρεμπιπτόντως, να αναφέρω ότι ίσως βλακωδώς, πιστέυω στη δημόσια συζήτηση στα δημόσια μαγαζιά και δεν έχω στείλει ποτέ κανένα προσωπικό μήνυμα σε κανέναν για οποιαδήποτε διαφωνία. Αν δεν μου αρέσει κάποιο μήνυμα το λέω, δεν τρέχω στον μοντερέιτορ να βγάλει το φίδι από την τρύπα.
Τώρα, δε νομίζω ότι σπαμάρισα κανέναν, κάθε μου μήνυμα ήταν απάντηση σε κάποιο άλλο. Και διαπίστωσα αρκετή αγένεια από πολλούς, άσχετο αν το είπα μόνο στον Ζαζ (κυρίως γιατί αυτός το συνηθίζει). Μπορείτε να διαφωνείτε μαζί μου άμα θέλετε αλλά οι απόψεις μου δεν είναι ούτε πρωτοφανείς, ούτε ουτοπικές, ούτε εκτός θέματος. Αντιλαμβάνομαι ότι η διαχειριστική ομάδα μάλλον είχε πολλές πιέσεις (όχι από μένα) και λυπάμαι που με την πίεση ορισμένοι νόμισαν ότι η καλύτερη αντίδραση είναι το "δεν ακούω, δεν θέλω να ξέρω, το παίζω άγριος".

Και τέλος, μια που ξεκίνησα με ιστορία από το σχολείο, λέω να κλέισω με μια ιστορία από το πανεπιστήμιο. Την πρώτη χρονιά λοιπόν που ήμουνα στο Λονδίνο είχα εκλεγεί στο προεδρείο των ενοίκων της εστίας μου. Όλα πήγαιναν μια χαρά (σχετικά), μέχρι το καλοκαίρι που είτε οι υψηλές θερμοκρασίες, είτε η πολλή δουλειά, κάποιοι δυσαρεστήθηκαν μαζί μου για λόγους που δεν θυμάμαι πλέον, αλλά ίσως κάπου να έχω φυλάξει τα σχετικά, και ξεκίνησε ένας πόλεμος στον πίνακα ανακοινώσεων. Ένα βράδυ λοιπόν, μετά από μια ιδιαίτερα υβριστική για μένα ανακοινωση που είχε από κάτω μεταξύ άλλων και την υπογραφή ενός πολύ καλού φίλου μου, κι ένα γράμμα στη θυρίδα μου από κάποιον εξαγριωμένο γείτονα, είχα καθίσει στο σαλόνι και ήρθαν και μου έπιασαν κουβέντα δυο γείτονες, ένας πακιστανός κι ένας μεξικάνος, αμφότεροι γόνοι πολιτικών οικογενειών. Τους ρώτησα λοιπόν σε ένα σημείο γιατί, γιατί ακόμα κι οι φίλοι με βρίζουν. Η απάντηση τους ήταν ότι έτσι έιναι κάθε θέση που σε βλέπουν οι άλλοι κι ότι η σωστή αντιμετώπιση είναι να μην το παίρνεις προσωπικά. Απλή και γνωστή συμβουλή, που πολύ θα ήθελα να δώσω σε μερικούς εδώ μέσα, ειδικά σε όσους έχουν όνομα από Παλ- που τελειώνει σε -άβρα (εγώ προσπαθώ, αλλά δεν το εφαρμόζω πάντα, γι'αυτό δεν ασχολήθηκα με την πολιτική τελικά).
Αυτά, και τελικά βγήκε μακρυνάρι κι έχω και δουλειές και θ'αργήσω...
 
Αλλά μάλλον έχετε αντιληφθεί ότι δεν γίνεται να μην πω τίποτα.

God forbid.

Έτσι στο σχολείο π.χ. στη συζήτηση για την ένταση της μουσικής είχα αναφέρει τον πως-τον-λενε-τον-ξεχνάω-τώρα μουσικό που έχασε την ακοή του, και δεν εννοώ τον Μπετόβεν.

Ο Μπετόβεν δεν έχασε την ακοή του, είχε κάποιο επίκτητο πρόβλημα ακοής, που άρχισε να εμφανίζεται μετά τα 25 του και χειροτέρευε με τα χρόνια. Φυσικά μπορούσε να γράφει μουσική, γιατί δεν είναι απαραίτητο να ακούς την νότα για να γράψεις, γράφεις στο μυαλό σου. Όμως δεν μπορούσε πια να παίζει· σταμάτησε κάπου στην ηλικία των 40 ετών.
 
Top