Pussy Riot: Punk Prayer

Με την ευκαιρία που ανασύρθηκε αυτό το νήμα, θα ήθελα να επισημάνω πόσο ενοχλεί τις ευαισθησίες και την αισθητική ορισμένων αυτό το "Πού πάτε, ρε Καραμήτρες" στον τίτλο του νήματος. Ελπίζω να μην υπήρχαν τέτοιες προθέσεις, αλλά η εντύπωση που δίνεται είναι η ενθουσιώδης επευφημία των ανθρωποφυλάκων και ο χλευασμός όσων υπηκόων τολμούν να διαμαρτυρηθούν και να αμφισβητήσουν. Ό,τι κι αν έχει να πει κανείς κατά τα άλλα (και ασφαλώς πολλά έχει να πει και πολλά ήδη ειπώθηκαν σ' αυτό το νήμα), οι "Καραμήτρες" είχαν τσαγανό, ενώ οι χειροκροτητές της καταστολής δεν έχουν. Κι αν κάποια "Καραμήτρα" βρεθεί δολοφονημένη, όπως τόσοι και τόσοι στη Ρωσία, πώς θα χαρακτηρίζονταν τα δάκρυα που ενδεχομένως θα χύνονταν σ' αυτό το νήμα;
 

bernardina

Moderator
Ο τίτλος του νήματος κατά πάσα πιθανότητα αντλήθηκε από το σχόλιο #26, στο οποίο αναφέρεται αυτή η φράση από μένα. Όταν γράφτηκε, το θέμα δεν είχε πάρει τις διαστάσεις που πήρε έκτοτε και η δική μου θέση είχε να κάνει με τα όρια: κατά πόσο αποτελούσε κόλπο προώθησης του συγκροτήματος και κατά πόσο είχαν δικαίωμα να το κάνουν στον τόπο λατρείας ενός, κατά τεκμήριο, βαθιά θρησκευόμενου λαού. Τη φράση που βρίσκεται στο σχόλιό μου δεν την αφαιρώ. Αν θέλει κανείς από τους μοδεράτορες να την αφαιρέσει από τον τίτλο, ασφαλώς είναι απόλυτο δικαίωμά του. Άλλωστε δεν την επέβαλα σε κανέναν. Το πνεύμα του σχολίου μου όμως δεν το αλλάζω -κυρίως επειδή εκφράζει την τότε συγκυρία.

ΥΓ. Το Καραμήτρες παραπέμπει στον γνωστό Καραμήτρο του ανεκδότου και φυσικά δεν αποτελεί σεξιστικό σχόλιο. Όσο για τα δάκρυα, αν υπαινίσσεσαι ότι θα είναι κροκοδείλια, ελπίζω να κατανοείς το απέραντο χάσμα που υπάρχει ανάμεσα σε μια διαφωνία για μια πράξη ενός ανθρώπου και στον θάνατό του. Δηλαδή πώς το βλέπεις; Η διαφωνία μου για τον τρόπο που διάλεξαν να διαμαρτυρηθούν θα μου στερούσε το δικαίωμα να θυμώσω και να στενοχωρηθώ αν κάποια από τις κοπέλες -ο μη γένοιτο- βρισκόταν δολοφονημένη; Η "ενθουσιώδης επευφημία των ανθρωποφυλάκων και ο χλευασμός όσων υπηκόων τολμούν να διαμαρτυρηθούν και να αμφισβητήσουν" όχι μόνο δεν αντικατοπτρίζει το πνεύμα του σχολίου μου, αλλά το θεωρώ και κακόπιστο να λέγεται.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τον τίτλο «Πού πάτε, ρε Καραμήτρες; (Νήμα για τις Pussy Riot)» είναι πολύ πιθανό να τον έβαλα εγώ. Οπωσδήποτε είναι ευθύνη κυρίως δική μου το ότι υπάρχει ως τώρα, αλλά και των μελών που δεν διαμαρτυρήθηκαν. Θέλω να πω ότι μπορεί καμιά φορά να διαλέγουμε προκλητικούς τίτλους, αλλά ως τώρα ο στόχος τόσο σε καθαρά γλωσσικά όσο και σε πολιτικά ή άλλα μη γλωσσικά νήματα είναι να βοηθάμε και όχι να εκνευρίζουμε, αλλά και να βλέπουμε κάποια πράγματα ως συλλογική προσπάθεια. Επομένως, αν δεν σκεφτώ κάτι πιο καίριο, θα κάνω τον τίτλο ένα σκέτο Pussy Riot. Το γιατί δεν με ενοχλεί εμένα ο τωρινός τίτλος δεν αξίζει τον κόπο να το συζητήσουμε.
 
Μπέρνη, το παίρνεις προσωπικά, αναφερόμενη μάλιστα σε ένα σχόλιο που εγώ ούτε καν θυμόμουνα, και η ουσία της συζήτησης αναπόφευκτα εκτρέπεται. Εγώ δεν σχολίασα κανέναν προσωπικά και κανένα ποστ ειδικά, και πόσο μάλλον δεν υπονόησα ότι θα έπρεπε εκ των υστέρων να αλλάξει κάποιο ποστ - μα πώς σου ήρθε αυτό; Όποιοι βρουν την υπομονή να διαβάσουν όλο το νήμα θα δουν πολλά και διάφορα και θα έχουν όλη την άνεση να συμφωνήσουν ή να διαφωνήσουν, αλλά εγώ δεν μιλάω γι' αυτούς. Άλλωστε αποφεύγω να παρεμβαίνω στα νήματα πολιτικοκοινωνικού περιεχομένου, για λόγους που έχουν καταστεί σαφείς. Κατά συνέπεια, το ότι μου καταλογίζεις κακοπιστία απέναντί σου το αφήνω ασχολίαστο.

Επαναλαμβάνω λοιπόν: Ο τίτλος του νήματος προκαταλαμβάνει με απόλυτα μονόπλευρο τρόπο, ανεξάρτητα από οποιαδήποτε προσωπική πρόθεση. Κατά τη γνώμη μου, είναι θέμα απλής λογικής να αντιληφθούμε ότι δημιουργεί τις εντυπώσεις που ανέφερα και χαρακτηρίζει εκ των προτέρων τα ενδεχόμενα δάκρυα σαν κροκοδείλια. Άποψή μου. Και συγγνώμη που κάνω παράσιτα στα πολιτικοκοινωνικά νήματα, τα οποία δυστυχώς αδυνατώ να μη διαβάζω.

ΥΓ. Νίκελ, είδα το ποστ σου εκ των υστέρων. Δεν με ενδιαφέρει κανείς καταλογισμός ευθυνών, αν είναι δυνατόν! Ούτε αμφισβητώ το δικαίωμά σου να μη σε ενοχλεί ο τίτλος. Ούτε αξιώνω ( από πού ώς που; ) να αλλάξει ο τίτλος. Θέλω απλώς να γίνει κατανοητό κάτι στοιχειώδες: Αν η Λεξιλογία στα εξωγλωσσικά νήματα θέλει να διαλαλεί ότι είναι φόρουμ μαχόμενου πολιτικοκοινωνικού συντηρητισμού, δείχνει την έξοδο σε κάποιους στους οποίους το γεγονός αυτό προκαλεί δυσφορία (ήδη ο Κάδμιος αποχώρησε, αν δεν απατώμαι, και ήταν μεγάλη απώλεια). Αν η Λεξιλογία όντως θέλει να το κάνει, ας το κάνει. Δικαίωμά της είναι, δικαίωμα και όσων ενοχλούνται να κάνουν ό,τι θεωρούν σωστό. Ειδάλλως, θα συνιστούσα και πάλι κάποια μίνιμουμ αυτοσυγκράτηση - ας μην αναβοσβήνουν ταμπέλες νέον για να το καθιστούν σαφές σε κάθε περαστικό.
 
Δημοσίευση: 02 Νοε. 2013, 19:30
Δεν έχει δώσει κανένα σημάδι ζωής
Μυστήριο με την «εξαφάνιση» φυλακισμένης τραγουδίστριας των Pussy Riot
Μόσχα, Ρωσία
Κανένα σημάδι ζωής δεν έχει δώσει η τραγουδίστρια του πανκ συγκροτήματος Pussy Riot Ναντιέζντα Τολοκονίκοβα, από την στιγμή που μεταφέρθηκε σε άλλη φυλακή πριν από 10 ημέρες.
Ο σύζυγός της δήλωσε σε αμερικανό ενημερωτικό ιστότοπο ότι δεν έχει μάθει νέα για εκείνη αλλά και για τη νέα τοποθεσία όπου κρατείται.
Η Τολοκονίκοβα έκανε για οκτώ ημέρες απεργία πείνας σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τις συνθήκες κράτησής της και τις απειλές για τη ζωή της που δέχθηκε μετά τα σχετικά παράπονά της στη διεύθυνση των φυλακών. Ωστόσο, σταμάτησε την απεργία πείνας για λόγους υγείας.
Οι οργανώσεις κοινωνικών δικαιωμάτων ζήτησαν να διερευνηθούν άμεσα οι καταγγελίες της Τολακανίκοβα και να απελευθερωθεί άμεσα η ίδια και το άλλο μέλος των Pussy Riot Μαρίγια Αλιόχινα.
Ο σύζυγός της είπε ότι τα τελευταία νέα που είχε από την τραγουδίστρια του συγκροτήματος ήταν στις 21 Οκτωβρίου, οπότε οι φρουροί την μετέφεραν με τρένο σε άλλη φυλακή.
Ο ίδιος υποστηρίζει ότι η απόφαση να μετακινηθεί η συζύγός του σε άλλη τοποθεσία έγινε από τις αρχές της Μόσχας. «Θέλουν να την αποκόψουν από τον έξω κόσμο».

(in.gr)
 

bernardina

Moderator
old habits die hard...

Στη Σιβηρία μεταφέρθηκε η Τολοκονίκοβα.

Σε στρατόπεδο εργασίας στην καρδιά της Σιβηρίας, 4.500 χιλιόμετρα(!) μακριά από τη Μόσχα, μεταφέρθηκε τελικώς η Ναντέζντα Τολοκονίκοβα, μέλος των Pussy Riot, η οποία εκτίει ποινή δύο ετών σε ρωσικές ποινικές αποικίες, σύμφωνα με την ιταλική εφημερίδα Repubblica.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Συγκλονίζει η επιστολή του μέλους των Pussy Riot

«Αν δεν ήσουν η Τολοκοννίκοβα, θα σε είχαν σαπίσει στο ξύλο εδώ και πολύ καιρό», λένε οι συγκρατούμενες, που έχουν στενές σχέσεις με τη διοίκηση. Είναι αλήθεια: οι άλλες τρώνε ξύλο. Επειδή δεν μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό. Τις χτυπάνε στα νεφρά, στο πρόσωπο. Οι ίδιες οι κρατούμενες ρίχνουν το ξύλο και ούτε ένας ξυλοδαρμός δεν γίνεται χωρίς την έγκριση και την πλήρη γνώση της διοίκησης. Πριν από έναν χρόνο, πριν έρθω εδώ, έδειραν μέχρι θανάτου μια τσιγγάνα στην τρίτη μονάδα (η τρίτη είναι η μονάδα πίεσης, όπου βάζουν τις κρατούμενες που ξυλοκοπούνται κάθε μέρα). Πέθανε στην ιατρική μονάδα του PC-14. Η διοίκηση κατάφερε να το κουκουλώσει: επίσημη αιτία θανάτου ήταν το εγκεφαλικό. Σε άλλη μονάδα, όσες ράφτρες δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό, υποχρεώθηκαν να βγάλουν τα ρούχα τους και να ράβουν γυμνές. Κανείς δεν τολμάει να διαμαρτυρηθεί στη διοίκηση γιατί το μόνο που κάνουν είναι να χαμογελάνε και να στέλνουν την κρατούμενη πίσω στη μονάδα της, όπου το «καρφί» θα ξυλοκοπηθεί με διαταγή της ίδιας της διοίκησης. Για τη διοίκηση της αποικίας, τα ελεγχόμενα καψόνια είναι ένας βολικός τρόπος να εξαναγκάζονται οι κρατούμενες στην πλήρη υποταγή στη συστημική καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων
 
Συγκλονιστική, πράγματι. Και βέβαια: Η Μορδοβία με υποδέχθηκε με τα λόγια του υπαρχηγού της αποικίας καταδίκων, αντισυνταγματάρχη Κουπριγιάνοφ, ο οποίος είναι ο de facto επικεφαλής διοικητής της αποικίας μας. «Πρέπει να ξέρεις ότι, όσον αφορά την πολιτική, είμαι Σταλινιστής». Στον Guardian η ίδια επιστολή στα αγγλικά, με τρία πολύ καλά βίντεο.
 
Ένα λινκ στο άρθρο του Guardian με οδήγησε σε άρθρο της Άννας Νέμτσοβας στο The Daily Beast όπου μαθαίνουμε ότι στην ίδια αποικία όπου εγκλείστηκε η Τολοκοννίκοβα είχε περάσει σχεδόν τέσσερα χρόνια μια πρώην δικηγόρος του Χοντορκόφσκυ, η Σβετλάνα Μπάχμινα, ώσπου απελευθερώθηκε χάρη σε μια συλλογή υπογραφών (η ποινή της ήταν 6,5 χρόνια). Η μαρτυρία της συμπληρώνει τη μαρτυρία της Τολοκοννίκοβας.

Η Μπάχμινα λοιπόν αναφέρει σαν ωράριο εργασίας ένα 10ωρο (που ξεκινάει με ασκήσεις στο ύπαιθρο των κάποτε -20 βαθμών Κελσίου), από τις 6πμ ως τις 4μμ, ενώ η Τολοκοννίκοβα περιγράφει ένα 16-17ωρο, από τις 7.30πμ ως τις 12.30 μετά τα μεσάνυχτα. Λέει δε, μεταξύ άλλων, μιλώντας για την ιδιαίτερα σκληρή φάση της μεταγωγής: “They make you jump out of a prison vehicle into the train’s door. You fly with all your bags over about three feet gap, while guards with dogs stand on the ground watching you.” Και παρακάτω: “From the moment you stepped into the train, you were no longer recognized as an equal human being—the system treats you as a second-class person,” said Bakhmina. “That is the main feature of Russian prisons that remains from [Aleksandr] Solzhenitsyn’s Gulag Archipelago.” Τέλος: The train ride there took two nights and almost two full days. Women were locked in crowded cages, she said, and only allowed to use the bathroom twice during the trip; otherwise, they had to improvise for sanitation—a calculated humiliation. [Αυτό μού θύμισε τη μεταφορά των Εβραίων στα στρατόπεδα των ναζί.]

Η Όλγα Ρομάνοβα πάλι, της οργάνωσης Rus behind Bars, λέει: “Conditions in women’s prisons are even harsher than in men’s, where a criminal hierarchy still partly manages order. Women tend to inform and cooperate with the prison administration.” [Αυτό, αν ισχύει, έχει το ενδιαφέρον του.]
 
Γαλλικό άρθρο που εμβαθύνει στα θέματα της οικονομικής εκμετάλλευσης στις ρωσικές φυλακές, η οποία ήρθε στην επικαιρότητα χάρη στην απεργία πείνας της Τολοκοννίκοβας. (Courrier International)

Sa lettre a déclenché une polémique dans le pays et fait réagir également les instances officielles de protection des droits de l'homme. Un groupe de travail du Conseil présidentiel pour le développement de la société civile et des droits de l'homme a dépêché à la colonie IK-14 quatre représentants pour mener une enquête. Parmi eux se trouvait Elena Massiouk, journaliste de renom, qui a publié, dans la Novaïa Gazeta, l'intégralité de son rapport, contenant un long entretien avec Nadejda Tolokonnikova [ΣΣ: στα ρώσικα] sur les éprouvant[abl]es conditions de travail, le traitement brutal que l'administration inflige aux détenues, le règne de la violence et de l'arbitraire.
(...)
C'est donc tout un système que Nadejda Tolokonnikova dénonce dans sa lettre et qu'elle tente de déstabiliser en interpellant l'opinion publique par sa grève de la faim. Le célèbre défenseur russe des droits de l'homme Lev Ponomarev rend hommage au "courage civique" de la jeune femme. "Avec seize ans de travail humanitaire derrière moi, j'affirme que le terrible tableau dressé par Tolokonnikova est véridique." "Elle se bat aujourd'hui pour les droits d'un nombre écrasant de martyrs silencieux – comme ont jeûné en 1985 Andreï Sakharov et Elena Bonner pour toute l'intelligentsia soviétique qui se taisait."

Enfin, le militant rappelle la publication du roman d'Alexandre Soljénitsyne
Une journée d'Ivan Denissovitch, qui, il y a cinquante ans, "avait fait l'effet d'une bombe dans le pays" en révélant le sort des zeks dans les camps staliniens. "Depuis, la vie en Russie a beaucoup changé. Voilà quinze ans que notre pays est soumis à la Convention europénne de défense des droits de l'homme et des libertés fondamentales. Et, pourtant, voilà comment on traite les prisonniers dans les colonies."

Ελλάδα-Πουτινία, Συμ-μα-χία, που θα φώναζε και ο Ορθόδοξος κ. Γιανναράς, αν κατέβαινε σε διαδηλώσεις.
 
(Athens Voice)
Με τον πλέον ακραίο τρόπο επέλεξε να διαμαρτυρηθεί ο εικαστικός καλλιτέχνης/ ακτιβιστής Πιοτρ Παβλένσκι. Ως ένδειξη διαμαρτυρίας για την πολιτική απάθεια και αδιαφορία της κοινωνίας στην χώρα του, ο Παβλένσκι κάρφωσε τους όρχεις του στην Κόκκινη Πλατεία.

«Η κυβέρνηση μετατρέπει την χώρα σε μια απέραντη φυλακή, κλέβει τους πολίτες για να ενδυναμώσει τις δυνάμεις καταστολής ενώ η κοινωνία το επιτρέπει, ξεχνώντας το αριθμητικό της πλεονέκτημα», δηλώνει ο περφόρμερ που έχει στο βιογραφικό του και άλλες «δηλώσεις» μέσω αυτοτραυματισμού. Με αφορμή την υπόθεση των Pussy Riot είχε ράψει το στόμα του ενώ σε άλλη περίπτωση είχε τυλίξει με αγκαθωτό συρματόπλεγμα το γυμνό κορμί του.

Μια ώρα μετά το κάρφωμα των όρχεων, συνελήφθη και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για τις πρώτες βοήθειες. Ακολούθησε η προσαγωγή του και σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες αντιμετωπίζει ποινή φυλάκισης 15 ημερών.


[Δεν...κρύωνε;]
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Pussy Riot Gulag, άρθρο του Νίκου Κακαρίκα στο protagon.gr.

[...] Κατά την περίοδο του χειμώνα το θερμόμετρο σπάνια ξεπερνά τους 0 βαθμούς Κελσίου. Στο ιδιαίτερα σκληρό για κάθε άνθρωπο περιβάλλον, οι συγκεκριμένες φυλακές είχαν «εξυπηρετήσει» στο παρελθόν και το σοβιετικό καθεστώς αφού ήταν ένα από τα στρατόπεδα καταναγκαστικής εργασίας (gulag) που είχαν αναπτυχθεί στην ευρύτερη περιοχή της Σιβηρίας. [...]

Πρώην γκούλαγκ όπου ο καθ' ομολογία σταλινιστής επικεφαλής του στρατοπέδου θεωρεί καθήκον του να επιβλέπει τη σκληρή τιμωρία και αυτής της κρατούμενης, που προσέβαλε τα θεία. Χμ.

Φωτογραφίες, επειδή το λινκ στο άρθρο δεν δουλεύει.
 
Σύμφωνα με τον Ρώσο επίτροπο για τα ανθρώπινα δικαιώματα Vladimir Lukin η απόφαση για τη μετεγκατάσταση ελήφθη επειδή «η Tolokonnikova κατάγεται από την επαρχία Krasnoyarsk και εκτίοντας την ποινή της σε αυτή θα συμβάλει στην επανένταξή της στην κοινωνία».

Νόστος, δηλαδή...

Edit: Πάντως, θα μπορεί να εκκλησιάζεται! (αν και πρόκειται για άλλο στρατόπεδο)
 
Ρωσία: Προς απελευθέρωση Pussy Riot και 30 της Greenpeace
Η ρωσική Δούμα ενέκρινε νόμο για την παροχή αμνηστίας (Το Βήμα)
 
Στη συνέντευξη Τύπου που έδωσε προ ημερών,
Putin maintained that the amnesty was not written with Pussy Riot in mind. “I was not sorry that they [the Pussy Riot members] ended up behind bars,” Putin said. “I was sorry that they were engaged in such disgraceful behaviour, which in my view was degrading to the dignity of women. (consequence of sound)
Ωχ αμάν....
 
Από συνέντευξη που δημοσιεύτηκε στην Le Monde, 19 Δεκ.:

L'une des membres des Pussy Riot a dit qu'elle entendait purger l'intégralité de sa peine, l'amnistie empêchant toute possibilité de procès en révision. Est-ce possible pour un prisonnier de s'opposer ainsi à sa propre libération ?

Non, un détenu ne peut refuser son amnistie dès lors qu’il tombe sous ses critères.
 

nickel

Administrator
Staff member
a dit qu'elle entendait purger l'intégralité de sa peine,
Τα χάλια γαλλικά μου δεν επιτρέπουν να καταλάβω αυτό το κομμάτι. Θα το καταλάβαινα αν έλεγε «attendait pour purger». Au secours!
 
Top