metafrasi banner

pixie haircut = κούρεμα ξωτικού ((επιμελώς ατημέλητο) αγορίστικο κούρεμα)

crystal

Moderator
Αν ξέρατε τι έχω στα χέρια μου... χεχε (μοχθηρή φατσούλα δεν έχουμε);

Τι έχεις; Πε μου, πε μου!


ΟΚ, αποχωρώ! Εδώ που τα λέμε όμως, αν είναι για τρίχες, κανά καταϊφάκι μήπως περισσεύει;

Ααα, δεν ξέρω. Την τελευταία φορά που χάρισα ένα κουτί γλυκά σ' έναν άλλο Ν., γέμισε με σιρόπια τη μισή Αθήνα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Βρε Παλάβρα, πίλινγκ και απολέπιση το ίδιο δεν είναι;
Όχι ακριβώς, το χημικό πίλινγκ είναι πιο δυνατό και γίνεται όταν υπάρχουν έντονα σημάδια ή ρυτίδες στο πρόσωπο. Στην ουσία, ξεφλουδίζει πολύ το πρόσωπό σου και μένει το αποκάτω στρώμα που είναι σε καλύτερη κατάσταση από το αποπάνω. Το κανονικό πίλινγκ/απολέπιση (το ίδιο είναι) είναι πιο ελαφριάς μορφής και γίνεται για να βελτιώσει τη θαμπάδα του δέρματος.
Υπάρχει και χημική απολέπιση, πάντως, απλώς οι αισθητικοί και οι δερματολόγοι περισσότερο χημικό πίλινγκ λένε.

Μετά από αυτό το νήμα, θα πάω να διαβάσω το Εκκρεμές του Φουκώ και θα το τσιτάρω συνέχεια μπας και αποκαταστήσω την εικόνα μου :D Ευκαιρία, τόσα χρόνια το παλεύω, δέκα σελίδες έχω διαβάσει μόνο...
 

crystal

Moderator
Δηλαδή στα Ελληνικά έχουμε και πίλινγκ και απολέπιση; Και το αγγλικό αντίστοιχο της απολέπισης ποιο είναι;

Στην ουσία, ξεφλουδίζει πολύ το πρόσωπό σου και μένει το αποκάτω στρώμα που είναι σε καλύτερη κατάσταση από το αποπάνω.

Μπλιαχ...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Νομίζω ότι το παρόν νήμα παίζει στα ίσια με το νήμα της Τυρινής για Μ-όσκαρ στα σουρεαλιστικά εφέ...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δηλαδή στα Ελληνικά έχουμε και πίλινγκ και απολέπιση; Και το αγγλικό αντίστοιχο της απολέπισης ποιο είναι;
Ναι, και τα δύο. Το «απολέπιση» στην περίπτωση του χημικού πίλινγκ είναι κάτι σαν το «μήνυμα ηλεκτρονικής αλληλογραφίας» σε σχέση με το email.
 

crystal

Moderator
Με είχες καλύψει από πριν, με το έντιτ σου στο #27. Αυτό θα πει να προλαβαίνουν τις ερωτήσεις σου! :D
 

SBE

¥
Τς, τς, τς, τι έχασα με το να μην κοιτάζω εδώ τόσες μέρες.

Για το ξωτικό η ερμηνεία είναι απλή: το αλα γκαρσόν έχει πάει εκεί που πήγε και η στενή φούστα, η οποία τώρα λέγεται πένσιλ κι όχι μπανάλ στενή, το τσόκαρο που έγινε μιούλ και πολλά άλλα που πλέον προέρχονται από αγγλικά έντυπα κι όχι από γαλλόφωνα ή ελληνικές πηγές (ε, όχι και ελληνικές πηγές!).

(εγώ είμαι από εξωτικό χωριό, τέτοιες λεκτικές μόδες δεν με επηρεάζουν και τόσο)
 
Last edited by a moderator:

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Θα διαφωνήσω για τη φούστα, στενή δε θα πει τίποτα, μπορεί να είναι και κοντή και μακριά και ξερωγώ. Η φούστα πένσιλ είναι μέχρι το γόνατο και στενεύει προς τα κάτω. Το δε τσόκαρο στα ελληνικά είναι μόνο το ανατομικό που φορούν οι νοσοκόμες κτλ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για να προσθέσω τη δυνατότητα και για λίγο μαλλιοτράβηγμα :D, δώστε μου παρακαλώ τα φώτα σας και για την εξής φράση (εννοείται για τα κρίσιμα βέβαια, τα εντονοπλάγια):

It's worth paying the money once a year to get your hair thermal reconditioned, also known as Japanese straightening.

Καταλαβαίνω (αλλά μόνο μέχρι εκεί, Στάθη :)) ότι είναι κάτι σαν ίσιωμα, σαν περμανάντ στο ανάποδο, αλλά ποια είναι η σχετική ορολογία;

Το βλέπω να εξελίσσεται στο Νήμα του Χρυσού Ψαλιδιού... :)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ισιωτική. Αυτό με το ιαπωνικό δεν το έχω ξανακούσει.
Περνάω κρίση ταυτότητας. Απαντάω τις ερωτήσεις μόδας και τις ερωτήσεις για πολεμικές τέχνες. Δεν είμαι καλά, σας λέω!
 

crystal

Moderator
Ισιωτική. Αυτό με το ιαπωνικό δεν το έχω ξανακούσει.

+1 (σε όλα). Το Japanese straightening θα πρότεινα να το φας.
 
... είναι κάτι σαν ίσιωμα, σαν περμανάντ στο ανάποδο..., αλλά ποια είναι η σχετική ορολογία;
Οι γυναίκες πρέπει να διασκεδάζουν αφάνταστα με τις απέλπιδες προσπάθειες των αντρών να κατανοήσουν και να περιγράψουν καθημερινά και θεμελιώδη στοιχεία του σύμπαντός τους. :D

(Μη μασάς, δόχτορα. Θύμισέ μου να σου στείλω το λινκ από συζήτηση περί μπαρέτας, όπου μάλιστα είχα και άποψη, την οποία υπερασπιζόμουν με πάθος. Θα πρότεινα πάντως να μη στείλεις βιογραφικό στα Toni & Guy.)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Οι γυναίκες πρέπει να διασκεδάζουν αφάνταστα με τις απέλπιδες προσπάθειες των αντρών να κατανοήσουν και να περιγράψουν καθημερινά και θεμελιώδη στοιχεία του σύμπαντός τους. :D

Μα είναι τόσο σίγουρο ότι είναι πολυεπίπεδα όντα (γι' αυτό και δεν μπορούν να διαβάσουν επίπεδους χάρτες :D) που αν υπάρχει ευφυής σχεδιασμός, θα έχει γίνει από ευφυή σχεδιάστρια. (Τώρα το έσωσα ή το χάλασα χειρότερα);:rolleyes:
 
Top