noblesse oblige = τα αξιώματα / οι τίτλοι ευγενείας / τα προνόμια συνεπάγονται υποχρεώσεις

Ακόμη κι ένα κατεψυγμένο νήμα μπορεί να αποδειχθεί νοστιμότατο (ιδίως όταν ανάγεται σε εποχή προ της προσχωρήσεως συγκεκριμένου μέλους). ;)

Οι δικές μου λύσεις (για το "κυρίως θέμα") είναι: "τα αξιώματα συνεπάγονται υποχρεώσεις", "οι τίτλοι (ευγένειας) συνεπάγονται υποχρεώσεις", "η άσκηση εξουσίας συνεπάγεται υποχρεώσεις". Η απόδοση "η ευγένεια υποχρεώνει", ακόμη κι αν θεωρηθεί οριακά ορθή, είναι παντελώς άστοχη γιατί παραπλανά τον ανυποψίαστο αναγνώστη (στην πράξη, σχεδόν όλους). Θυμάμαι το χαρακτηριστικό παράδειγμα καθηγητή αθηναϊκού ΑΕΙ (γνωστού κυρίως για την ηθικά απαράδεκτη κτγμ συνήθειά του να δημοσιοποιεί τα "μαργαριτάρια" των φοιτητών του σε χλευαστικά άρθρα) ο οποίος είχε χρησιμοποιήσει τη φράση (τον Μάρτιο του 2013) με τρόπο που μαρτυρούσε την πρόδηλη πλάνη του.

Για το noblesse non oblige του Δρα, τώρα, δεν είμαι βέβαιος ότι κάποιο από τα ελληνικά γνωμικά θα μπορούσε να εκφράσει με απόλυτη επιτυχία το ζητούμενο νόημα. Ελεύθερα (και πρόχειρα) θα ξέφευγα με κάτι σαν "τα αξιώματα/ οι τίτλοι σε απαλλάσσουν από υποχρεώσεις".
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ευχαριστώ για τις ιδέες και ας προσθέσω για τους αρχαιολόγους του μέλλοντος ότι, τελικά, στο δικό μου κείμενο μού χρησίμεψε καλύτερα μια αρνητική απόδοση: «αδιαφορία για τις υποχρεώσεις που συνοδεύουν τα αξιώματα».
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχουν αφήσει μια εκκρεμότητα, ωστόσο. Το «noblesse non oblige» σημαίνει ότι τελικά τα αξιώματα δεν συνεπάγονται υποχρεώσεις όπως νομίζαμε (αυτή ήταν η δική μου εκδοχή) ή ότι τα αξιώματα σε απαλλάσσουν από υποχρεώσεις (που θα ήταν μια άλλη λογική εκδοχή — την αναφέρει ο Ρογήρος); Ενδέχεται να πρέπει να αφήσουμε το (συγ)κείμενο να αποφασίσει για εμάς. Απλώς επισημαίνω ότι υπάρχουν δύο διαφορετικές εκδοχές.
 
Έχουν αφήσει μια εκκρεμότητα, ωστόσο. Το «noblesse non oblige» σημαίνει ότι τελικά τα αξιώματα δεν συνεπάγονται υποχρεώσεις όπως νομίζαμε (αυτή ήταν η δική μου εκδοχή) ή ότι τα αξιώματα σε απαλλάσσουν από υποχρεώσεις (που θα ήταν μια άλλη λογική εκδοχή — την αναφέρει ο Ρογήρος); Ενδέχεται να πρέπει να αφήσουμε το (συγ)κείμενο να αποφασίσει για εμάς. Απλώς επισημαίνω ότι υπάρχουν δύο διαφορετικές εκδοχές.

Σε κάθε περίπτωση, προσεγγίζουμε τη λύση του γρίφου.;) Παρεμπ., η αρνητική απόδοση του Δρα μού φαίνεται μια χαρά. :)
 
Top