metafrasi banner

nil-nil v. zero-zero

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Α, η παρατήρησή μου αναφέρεται στον Count Baltar, και όχι προφανώς στην Alexandra.
Φυσικά, αφού εγώ βάζω και όνομα και φωτογραφία :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
O K n o w ?
What now; Πρέπει να κρυφτούμε; Να βγάλουμε τις φωτογραφίες και να αντικαταστήσουμε το όνομά μας με ψευδώνυμο;
 

nickel

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι ο κόμης ήταν σαφής: «Δεν είναι κανόνας, είναι επιθυμία».

Σεβασμός στις επιθυμίες των άλλων.

(Εγώ το πήγα ένα επίπεδο παραπέρα. Και έκανα το χατίρι του Ζέφυρου, για να ξέρετε ότι θα αλλάζω αβατάρα όποτε μου καπνίσει.)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Θα πω την προσωπική μου άποψη, και στη συνέχεια προτείνω να διαγραφούν όλα τα άσχετα με το αρχικό ποστ σχόλια (συμφωνείς, Donald;... συγγνώμη, Nickel I meant ;))
Πριν από μερικά χρόνια είχα επισκεφτεί κάποιες ιστοσελίδες γνωριμιών. Εκεί ήταν δεδομένο ότι δεν πρέπει να βάζεις τα στοιχεία σου σε κοινή θέα, γιατί φυσικά δεν θέλεις να σε ενοχλεί ο καθένας που συχνάζει εκεί.
Όταν συχνάζω σε ένα σοβαρό φόρουμ, και μάλιστα αισθάνομαι ότι είναι τιμή μου που ανήκω σε έναν κύκλο συναδέλφων που με τιμούν με το σεβασμό τους (ελπίζω) και τη φιλία τους (εξακολουθώ να ελπίζω), δεν βρίσκω κανένα λόγο να κρύβω ούτε το όνομά μου ούτε το πρόσωπό μου.
Προσωπική άποψη, επαναλαμβάνω, για να μην παρεξηγηθώ από κανέναν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μοναδική μου ένσταση: δεν έχει αποφασιστεί ακόμα αν θα είμαστε και σοβαροφανές φόρουμ. Σοβαρό θα είμαστε, το ελπίζω. Μπορεί ωστόσο να αποβάλουμε κάθε σοβαροφάνεια. Και υπάρχει περίπτωση μερικοί να επιθυμούν και τη σοβαροφάνεια. Αναμείνατε την εναλλακτική μου πρόταση.

(Ναι, θα σβήσουμε κάποια στιγμή τα άσχετα μηνύματα αποδώ, αν θέλετε.)
 
Μη σβήσετε δικά μου άσχετα γιατί μόνο άσχετα έχω ποστάρει και θα ξαναγίνω τζούνιο μέμπε στο πι και φι!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Η λέξη σοβαροφανές έχει ούτως ή άλλως αρνητική connotation, οπότε δεν νομίζω να υπάρχει κανένας που θα πει, "ναι, θέλω ένα σοβαροφανές φόρουμ".
Οπότε, εγώ ψηφίζω μόνο σοβαρό, όχι σοβαροφανές.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μη σβήσετε δικά μου άσχετα γιατί μόνο άσχετα έχω ποστάρει και θα ξαναγίνω τζούνιο μέμπε στο πι και φι!
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα το διατυπώσω διαφορετικά και καλύτερα άμα θα 'ρθει η ώρα εκείνη. Γραβατωμένο, ας πούμε.:D
 

nickel

Administrator
Staff member
Και με την ευκαιρία, να αναδείξω και το ρίσκο τού να αναφερόμαστε στην αβατάρα (που αλλάζει), στο βαφτιστικό (που δεν το ξέρουν οι άλλοι) σε σχέση με το όνομα χρήστη (που δεν θα αλλάζει): ποιος είναι ο Ντόναλντ;
 
Τα είπα ιδιωτικώς, να τα πω και δημοσίως:

Δεν έχω καμία πρόθεση να κρύψω την πραγματική μου ταυτότητα, Γιάννη. Αλλά το θεωρώ κουλό να χρησιμοποιούμε ψευδώνυμα και να αποκαλούμαστε με τα κανονικά μας ονόματα. Πείτε με παράξενο, αν θέλετε. Μπαίνοντας εδώ, ο Νίκελ με είχε βάλει Nick Roussos. Τον ρώτησα, να το αλλάξω, ή θα αρχίσει πάλι το ίδιο βιολί (που με χοντροενοχλούσε και στο Τ) να αποκαλούμαστε όλοι με τα πραγματικά μας; Μου λέει, άλλαξέ το και πες στον κόσμο ότι δεν θες να σε λένε με το βαφτιστικό σου. Ε, αυτό και έκανα.

Για μένα, λοιπόν, καλό θα ήταν όσοι έχουμε ψευδώνυμα άσχετα με τα πραγματικά μας ονόματα να αποκαλούμαστε με αυτά, και να παραθέτουμε τα πραγματικά μας στοιχεία (φωτό κ.λπ) στο προφίλ, ώστε να αποδεικνύεται ότι είμαστε σοβαροί άνθρωποι σε σοβαρό φόρουμ.
 
Προσωπικά (λέει ο Άγγλος που έφτασε καθυστερημένος στο πάρτυ), δεν σας ξέρω όλους, και μπεδεύομαι όταν λέει κάποιος "όπως είπε ο Μήτσος" και Μήτσο δεν βλέπω πουθενά. Δεν πειράζει. Είναι ωραίο παζλ. Κατάλαβα επιτέλους πχ ποιος είναι ο EdN****n, (αλλά όχι και το γιατί ο Θεός τον έπλασε ***orto*) και ετοιμάζω ένα γενναιολογικό [sic] δέντρο, ψάχνοντας και τα αρχεία του παλαιού Τ. Θα είναι κάτι σαν αρχαιολογικές ανασκαφές. Θα γίνει έκθεση μετά με όλα τα αβατάρια από το παρελθόν και θα έχουμε και μεταφράσεις (βεβαίως, εμ, τι) των μηνυμάτων σε όλες τις γλώσσες της ΕΕ, επίσημες και μη.
 
Top