Internet browser

Ποιο πρόγραμμα πλοήγησης χρησιμοποιείτε;

  • Internet Explorer

    Votes: 12 24.5%
  • Mozilla Firefox

    Votes: 36 73.5%
  • Opera

    Votes: 6 12.2%
  • Άλλο

    Votes: 2 4.1%

  • Total voters
    49

Bear

¥
Υ.Γ. Παρεμπιπτόντως, η τελευταία έκδοση του FireFox (3.5.χ) είναι αξιόπιστη και λειτουργεί απροβλημάτιστα, τόσο σε MS Windows, όσο και σε linuxοειδή συστήματα. Αξίζει να τη δοκιμάσετε.

Εκτός από σήμερα που μου έχει πρήξει τα σκώτια!
 
Εμένα τα σκώτια μου τα 'χει πρήξει ο Firefox από τότε που από 2 έγινε 3. Λίγο καλύτερα τα πράγματα από τότε που έγινε 3,5, αλλά όχι θεαματικές βελτιώσεις. Όλο bugs μου βγάζει και τις τελευταίες μέρες κρασάρει αδιάκοπα. Δοκίμασα το Σαφάρι και το Όπερα, αλλά δεν κατάφερα να εισάγω τους σελιδοδείκτες μου, οπότε τους εγκατέλειψα. Έτσι, χρησιμοποιώ τον Chrome, αλλά μου λείπουν τα πρόσθετά μου από τον Firefox. Ούτε delicious, ούτε evernote, ούτε 1-click answers. Και δεν λειτουργεί και το Babylon με το Chrome. Αλλά, όπως και να 'χει, ζω για τη μέρα που θα συνέλθει η αλεπού!!!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ πάντως δεν μπορώ να ξεκολλήσω από την αλεπού. Και δε μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα, να ανησυχήσω;
 
Κατάφερα να βάλω τους σελιδοδείκτες μου στον Όπερα. Και έχω πάθει πλάκα: είναι μακράν ο ταχύτερος από όλους όσους έχω δοκιμάσει. Λειτουργούν μια χαρά οι ρυθμίσεις μου. Το μόνο που δεν έχει είναι τα πρόσθετα του Μοζίλα. Για να δούμε, θα με κερδίσει τελικά;
 
Κάτι αμιγώς γλωσσικό: με ενοχλεί η ονομασία Safari. Κυνήγι άγριων ζώων με 4x4 και τα ρέστα. Επιπλέον, καθώς η συζήτηση αυτή θυμίζει συζήτηση για μοντέλα αυτοκινήτων, φαντάζομαι να είχα ένα γρήγορο μοντέλο και να λεγόταν Safari και με απωθεί εξίσου. "Κυρίαρχος της ασφάλτου" και τέτοια.
 

SBE

¥
Βοηθάει καθόλου αν σκεφτείς ότι στα σουαχίλι η λέξη σημαίνει ταξίδι όχι με σκοπό το κυνήγι;
Ιδού:
Etymology: Swahili, journey, from Arabic safarī of a journey

Σαφάρι στο διάστημα
Σαφάρι στ' αστέρια (αγγλιστί: Σταρ-σαφάρι)
Τα σαφάρια του Γκιούλιβερ
 
Όχι και πολύ, γιατί σημασία έχει η συγχρονία και όχι η διαχρονία ή η ετυμολογία. :) Η δε δεύτερη σημασία στα αγγλικά, όπου σημαίνει απλώς (εξωτικό) ταξίδι/περιπέτεια, ακολουθεί καταϊδρωμένη την πρώτη, η οποία κυριαρχεί σαφώς στην αναζήτηση με εικόνες. Εκείνο που βοηθάει ίσως περισσότερο είναι ότι σήμερα πια τα σαφάρι δεν είναι τόσο κυνηγετικά όσο περιηγητικά (πάμε να δούμε/φωτογραφίσουμε τα ζώα). Όταν ήμουν νέος, όμως, σήμαινε κυνήγι. Υπήρχε και σχετική ταινία, και μάλιστα πολλές ταινίες, απ' ό,τι διαπιστώνω στο imdb. Ίσως λοιπόν να είναι θέμα γενιάς... Πάντως, αν ήμουνα πρωθυπουργός --ε, συγνώμη, αν ήμουνα Steve Jobs, θα προβληματιζόμουνα γι' αυτό το όνομα.
Πάντως, ευχαριστώ, γιατρέ, για το φάρμακο!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εμένα πάντως το μόνο σαφάρι που με ενοχλεί είναι αυτό: http://www.google.com/search?q=%CF%83%CE%B1%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%B9+%CE%B5%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B1&rls=com.microsoft:en-us&ie=UTF-8&oe=UTF-8&startIndex=&startPage=1. Η σχέση του σαφάρι με τα άγρια ζώα είναι πλέον σε μεγάλο βαθμό μη ξεπαστρευτική (φωτογραφικό σαφάρι κλπ). Και δεν με πειράζει ν' αρτύζεται το κυνήγι της πληροφορίας με την περιπετειώδη διάσταση που δίνει το σαφάρι. Για τους εραστές της πολιτικής ορθότητας υπάρχει πάντα η λαθροθηρία κι η εξόντωση των άγριων ζώων για να ακριβολογούμε. :)
 

SBE

¥
Εφοριακοί με μπεζ κυνηγετική αμφίεση, με κάσκα απαραιτήτως, όπλο στο χέρι και από πίσω έναν βοηθό να κουβαλάει τα όπλα...
(δυστυχώς δεν θυμάμαι πως κολλάμε φωτογραφίες)
Και με
 
και από πίσω έναν βοηθό να κουβαλάει τα όπλα...
(δυστυχώς δεν θυμάμαι πως κολλάμε φωτογραφίες)
Λες αυτός ο μαυρούλης μετά να έγινε ιππότης;
 
Top