Internet browser

Ποιο πρόγραμμα πλοήγησης χρησιμοποιείτε;

  • Internet Explorer

    Votes: 12 24.5%
  • Mozilla Firefox

    Votes: 36 73.5%
  • Opera

    Votes: 6 12.2%
  • Άλλο

    Votes: 2 4.1%

  • Total voters
    49

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εμένα ο προβληματισμός μου είναι άλλος:
Ενώ χρησιμοποιώ πάντα τον Firefox, αναγκάζομαι μερικές φορές να πηγαίνω στον Internet Explorer, επειδή αρκετοί -και άκρως σημαντικοί- ιστότοποι που χρησιμοποιώ λειτουργούν μόνο μέσα από τον Explorer. Αν εγκαταστήσω την Opera, πόσοι ακόμα ιστότοποι θα μου παρουσιάσουν πρόβλημα και θα μου δηλώσουν ότι λειτουργούν μόνο από Firefox και Explorer, αλλά όχι από Opera;
 
Εγώ θα ακολουθήσω την πάγια τακτική μου. Θα τον αφήσω να δοκιμαστεί αρκετά και μετά θα αποφασίσω. Για πειράματα είμαστε;
 
Ναι, ο Όπερα έχει αρχίσει και με απογοητεύει (ωραίο ντηζάιν όμως).
 
Λοιπόν, μόλις εγκατέστησα το Χρώμιο. Δεν μ' αρέσει. Τρέχει άψογα βέβαια, πολύ γρήγορο, εγώ δεν χρειάστηκε να κάνω ΤΙΠΟΤΑ μέχρι στιγμής, ακόμα και το plugin για τα PDF εδώ είναι, αλλά με χαλάνε 2 πολύ βασικά πράγματα:

1. το ντιζάιν (χρειάζεται επειγόντως lifting από επαγγελματίες και μάλιστα ριζικό)
2. δεν έχει εικονίδιο home που για μένα είναι το βασικότερο, καθότι σπίτι μου είναι το Google!

Πάντως, από άποψη λειτουργικότητας είναι άψογο μέχρι στιγμής (καμία σχέση με τον τελευταίο Firefox ή τα προβληματάκια του τελευταίου Όπερα).

Υ.Γ. Με φοβίζει το γεγονός ότι ο/η/το Google συλλέγει τόσα πολλά στοιχεία για τα σάιτς που επισκέπτομαι.
 

Zazula

Administrator
Staff member
ΙΕ7 και δεν τον αλλάζω (τουλάχιστον όχι πριν από το final release του ΙΕ8, το οποίο ετοιμάζομαι να βάλω στο Server 2008 που τρέχω εικονικά για δοκιμές). :D
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
2. δεν έχει εικονίδιο home που για μένα είναι το βασικότερο, καθότι σπίτι μου είναι το Google!

Η μπάρα διευθύνσεων είναι, στην ουσία, το κεντρικό κουτάκι αναζήτησης του Γκούκλη. Μπορείς να ψάχνεις οτιδήποτε εκεί.
Κι εγώ ανησυχώ για τα στοιχεία πάντως...
Άσχετο: ωραίος ο Χρώμιος!
 
Μόλις κατέβασα το νέο Safari 4 (beta). Έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό, στη Λεοπάρδαλη τρέχει σφαίρα και από εμφάνιση, σκέτο κουκλί!

Δεν ξέρω τι κάνει στα Windows, μα σύμφωνα με τα τεστ είναι κι εκεί κατά πολύ γρηγορότερο από τους άλλους browsers.

http://www.apple.com/safari/

Και όλες οι λειτουργίες του εδώ:
http://www.apple.com/safari/features.html
 
Σήμερα, έβαλα τον Opera 9.64. Παλιά με είχε απογοητέψει γιατί δεν έτρεχε το Yahoo! Mail, αλλά τώρα που διορθώθηκε, κανένα πρόβλημα. Ο Firefox με κούρασε γιατί είναι πολύ βαρύς. Τώρα μένει να δοκιμάσω και τον Safari.
 

SBE

¥
SeaMonkey έχει χρησιμοποιήσει κανένας; Μου λένε ότι ειναι συμβατό με τα παντα.
 
Συμβατό μπορεί να είναι. Στόκος να μην είναι...

(σαν την αλεπού καλή ώρα)
 
Κατέβασα προχθές τον νέο safari.

Βελτιωμένος από τον προηγούμενο, αλλά πάλι αντιμετώπισα σοβαρά προβλήματα.

Κατ' αρχάς, εκ των πραγμάτων πρόκειται για φυλλομετρητή που δεν έχει φτιαχτεί για Ελληνικά, καθότι οι χρήστες Apple στην Ελλάδα είναι ελάχιστοι. Υπήρχαν κυρίως στον χώρο της γραφιστικής, αλλά νομίζω πως ούτε αυτό ισχύει πλέον με τη συμβατότητα των προγραμμάτων.

Επίσης, σε κρατικές σελίδες, όπως της Biblionet και της Εθνικής Βιβλιοθήκης, παρουσιάζει σοβαρά προβλήματα στις φόρμες εισαγωγής στοιχείων. Οι κρατικές σελίδες είναι φτιαγμένες πάνω σε IE, τελεία και παύλα. Υποπτεύομαι ότι το ίδιο μπορεί να συμβαίνει με τις ελληνικές τράπεζες.

Και τέλος, μου κόλλησε σε σελίδα με pdf.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Υπήρχαν κυρίως στον χώρο της γραφιστικής, αλλά νομίζω πως ούτε αυτό ισχύει πλέον με τη συμβατότητα των προγραμμάτων.
Φίλη γραφίστρια και όλοι οι συνάδελφοι/φίλοι/γνωστοί της από πισί δε σκαμπάζουν γρυ ως επί το πλείστον :) Ισχύει ωστόσο αυτό για τα ελληνικά, γιατί δεν τα χρησιμοποιούν καθόλου.
 
Έχοντας δοκιμάσει οκτώ διαφορετικούς πλοηγούς καταλήγω πως την καλύτερη πλοηγική εμπειρία την προσφέρει η πυραλώπηξ (firefox). Στην όπερα και το χρώμιο (chrome :p ) έχω συναντήσει περισσότερα σφάλματα κατά την πλοήγηση.

Πιστεύω πως είναι οι τρεις καλύτεροι πλοηγοί αυτήν την στιγμή, ο καθένας για διαφορετικούς λόγους. Στο σαφάρι δεν μπορώ να συγχωρήσω πως τα ελληνικά url (ο δικός μου καημός) τα εμφανίζει σε punicode.. (χμ.. κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε :p ).
 
(επς, αποκτήσαμε δυνατότητα να αλλάζουμε τις αναρτήσεις; κάνω λάθος πως παλιότερα δεν το μπορούσαμε; )
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μόνο για μισή ώρα. Μετά την πάροδο του μισάωρου, ό,τι πρόλαβες, πρόλαβες.
 

Kassianos

New member
Κατέβασα προχθές τον νέο safari.

Κατ' αρχάς, εκ των πραγμάτων πρόκειται για φυλλομετρητή που δεν έχει φτιαχτεί για Ελληνικά, καθότι οι χρήστες Apple στην Ελλάδα είναι ελάχιστοι.

Να επισημάνω εδώ μια παρανόηση: οι χρήστες προϊόντων Apple... "περίσσεψαν" τα τελευταία χρόνια. iPhone, iPod, κλπ. είναι όλα προϊόντα του Μήλου. Οι κάπως πιο προσιτές τιμές των iBook (φορητοί υπολογιστές) της εταιρίας τη βοήθησαν να κερδίσει ένα διόλου ευκαταφρόνητο μερίδιο και στην Ελλάδα. Η εταιρία ακολουθούσε ένα μοντέλο κλειστής διανομής (κι όχι μόνο διανομής) για τα προϊόντα της, αλλά πλέον τα βρίσκεις σ' όλα τα μεγάλα ηλεκτρομάγαζα.

Αντιθέτως, αν και ο Σαφάρης (κατά το σαράφης) διατίθεται και για MS Windows, οι Έλληνες χρήστες του είναι πράγματι λιγοστοί.

Υ.Γ. Παρεμπιπτόντως, η τελευταία έκδοση του FireFox (3.5.χ) είναι αξιόπιστη και λειτουργεί απροβλημάτιστα, τόσο σε MS Windows, όσο και σε linuxοειδή συστήματα. Αξίζει να τη δοκιμάσετε.
 
Top