metafrasi banner

Herman van Rompuy = Χέρμαν βαν Ρομπέι, (φλαμανδ.) Χέρμαν βαν Ρόμπεϊ

nickel

Administrator
Staff member
Καλά έκανε ο Σαραντάκος και το έψαξε. Πρέπει να είμαστε μες στην επικαιρότητα.

Herman van Rompuy
Σύμφωνα με την Wikipedia: Χέρμαν βαν Ρόμπεϊ.
Ο Μήτσος είναι πιθανό να το κάνει Χέρμαν βαν Ρομπέι. (Κάνει καλύτερη ρίμα και με τα διάφορα Ευρωπαίοι. :) )
Να είστε προσεκτικοί: όπου και να το τονίσετε, το «μπ» πρέπει να προφέρεται [mp] και όχι [mb].

Η Baroness Catherine Ashton, βαρόνη Κάθριν Άστον.

Να επανέλθουμε σε λίγες μέρες, να δούμε αν έκατσε η μπίλια και πού.
 
Ο Σαραντάκος το διόρθωσε σε Ρόμπεϊ αλλά αναγνωρίζει τα δίκια του Μήτσου.
 
Η μόνη επισήμανσή μου (αφού συμβουλεύτηκα και τις φλαμανδικές πηγές μου) είναι ότι ο κύριος τόνος του ονόματος είναι στο "ο" και ο δευτερεύων στο κλειστο "ε".

Έδιτ: τώρα βλέπω το, σχεδόν ταυτόχρονο, σχόλιο του sarant, το οποίο καθιστά την επισήμανσή μου άνευ αντικειμένου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η μόνη επισήμανσή μου (αφού συμβουλεύτηκα και τις φλαμανδικές πηγές μου) είναι ότι ο κύριος τόνος του ονόματος είναι στο "ο" και ο δευτερεύων στο κλειστό "ε".

Ο Μήτσος λέει: Έτσι και το /ˈdiːˌdʒeɪ/, αλλά ο καλός Έλληνας το προφέρει ντιτζέι.

Ο νίκελ λέει: Βάλε και το σωστό φλαμανδικό στον τίτλο να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου.
 

SBE

¥
Άμα ο Μήτσος το πει μια λέξη, τονίζεται μια χαρά το ρο, Βανρόμπεης, ξάδερφος του Πετρόμπεη.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Άμα ο Μήτσος το πει μια λέξη, τονίζεται μια χαρά το ρο, Βανρόμπεης, ξάδερφος του Πετρόμπεη.

:eek: Γερμανός Βαρόμπεης {και Μαυρομιχάλης άραγε;} Γρήγορα τον Καποδίστρια!
 

nickel

Administrator
Staff member
Με την ευκαιρία της επίσκεψής του στη χώρα μας, ρίχνω μια ματιά στα ελληνικά ευρήματα δύο μήνες αφότου αντιμετωπίσαμε το πρόβλημα με τη μεταγραφή του ονόματός του. Διαλέγω altavista επειδή αν στηριχτώ στο Γκουγκλ θα φάω τα μούτρα μου:

Ρομπέι 12.700 ευρήματα
Ρόμπεϊ 8.360 ευρήματα
Ρομπουί 1.860

Μήπως ήρθε η ώρα να διορθώσει κάποιος την εγγραφή Χέρμαν βαν Ρομπουί της Βικιπαίδειας;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κάποιο κανάλι χτες τα είχε μπλέξει εντελώς: Έδειχνε τον Βαν Ρόμπεϊ να μιλάει στην επίσκεψή του στην Αθήνα και είχε βάλει λεζάντα ότι ήταν ο Όλι Ρεν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλά που το θυμήθηκες. Το άκουσα στο ραδιόφωνο και βλέπω και στο διαδίκτυο ότι δεν έχει και λίγα ευρήματα, για την ακρίβεια έχει τα περισσότερα στο Altavista:

Ρομπάι : 16.700
Ρόμπαϊ = 1.420


Κάτι ανάμεσα σε «ρόμπα» και «rib eye». Ουφ, το Μήτσο στα σύνορα, σας παρακαλώ!
 

daeman

Administrator
Staff member
Κάποιο κανάλι χτες τα είχε μπλέξει εντελώς: Έδειχνε τον Βαν Ρόμπεϊ να μιλάει στην επίσκεψή του στην Αθήνα και είχε βάλει λεζάντα ότι ήταν ο Όλι Ρεν.

Ρόμπες γίνανε πάλι...:D
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ο Βενιζέλος, πάντως, Ρόμποϊ τον ανεβάζει, Ρόμποϊ τον κατεβάζει...
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο Βενιζέλος, πάντως, Ρόμποϊ τον ανεβάζει, Ρόμποϊ τον κατεβάζει...

Προφανέστατα επηρεασμένος από παιδικά αναγνώσματα.

 
Top