Greek (mostly Cretan) olive oil

Neikos

Member
I do, Miss, I do, but mostly Germans mixing retsina with cola, a certainly cringeworthy concoction, but given the ahem... "quality" of retsina they preferred because it was the cheapest, I would not blame them much for trying to avoid that horrid taste. But then again, a slightly better kind of retsina or other wine would not cost much more than the combination of that cheap stuff and cola. I'm sure that it's not only Germans who do (or at least did) that; I just happened more often to notice Germans doing it. I've also seen several tourists, from central Europe mostly, dilute good wine with soda or sparkling water, because bubbles... :rolleyes:

Εδώ νομίζω ότι αδικείς λιγάκι τους φίλους μας τους Γερμανούς, Δαεμάνε. Όχι μόνο αυτοί, αλλά στρατιές ολόκληρες Ελλήνων έχουν πιει (και συνεχίζουν υποθέτω να πίνουν) ρετσίνα με κόκα κόλα, σόδα ή σουρωτή και όχι μόνο αυτήν, αλλά και άλλα λευκά κρασιά χαμηλής ποιότητας. Εγώ πάντως έχω πιει βυτία ολόκληρα ρετσίνας με σόδα ή κόλα όσο ήμουν φοιτητής και φυσικά δεν τα έπινα μόνος. Ζήτημα να είδα έναν συμπότη να πίνει σε τακτική βάση τη ρετσίνα σκέτη. Το ίδιο πάνω κάτω συμβαίνει και με τα κρασιά σε ασκό, αλλά και με εμφιαλωμένα λευκά που είναι ελάχιστα πιο ακριβά από την ρετσίνα. Για παράδειγμα στα καφενεία που βλέπεις συνταξιούχους να παίζουν χαρτιά με τις ώρες σιγοπίνοντας ένα ποτηράκι κρασί, οι περισσότεροι βάζουν μια ολιά σόδα για να ελαττώσουν τα πιθανά στομαχικά προβλήματα ή το βαρύ κεφάλι, ή τουλάχιστον έτσι νομίζουν ότι θα γίνει. Αυτό που αραιώνεται σπάνια έως καθόλου είναι το κόκκινο, ακόμα και το πιο φτηνό. Τα ακριβότερα και συνήθως καλύτερα κρασιά είναι έγκλημα να τα νερώνεις, ή καλύτερα να τα νεκρώνεις όπως έγραψε άθελά του o Θησέας, ανεξαρτήτως χρώματος.

Και καλύτερα να ψάξεις να πιεις κάτι καλύτερο, κι ας είναι και λίγο πιο ακριβό (που δεν είναι απαραίτητο), άρα να πιεις λιγότερο αν έχεις περιορισμένο βαλάντιο, παρά να πίνεις ξίδια και να καταστρέφεις και τη γεύση και το στομάχι και το κεφάλι, και την όποια εμπειρία τελικά.

Εδώ μια χαρά τα λες, αλλά έτσι βλέπουμε τα πράματα τώρα που μεγαλώσαμε. Όταν είσαι πιτσιρικάς o στόχος είναι αυτός που λες στο τέλος, να καταστρέψεις το κεφάλι, όχι η απόλαυση ενός καλού, πολύπλοκου κρασιού. Αυτά έρχονται στη συνέχεια, αφού έχεις ήδη καταστρέψει το στομάχι και μερικά εκατομμύρια εγκεφαλικά κύτταρα μετά από χρόνια (φτ)οινοποσίας. :)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Η ερώτηση πάντως ήταν αν τα αραιώνουμε με νερό. Αυτό που λέει ο Νείκος το κάνουν πολλοί, αραιώνουν το λευκό με σπράιτ, π.χ. Αλλά δεν είναι γενικευμένη πρακτική να αραιώνεις το κρασί με νερό, ιδίως το κόκκινο, όπως έγραψε παραπάνω ο συμφορουμίτης.
 
Η ερώτηση πάντως ήταν αν τα αραιώνουμε με νερό. Αυτό που λέει ο Νείκος το κάνουν πολλοί, αραιώνουν το λευκό με σπράιτ, π.χ. Αλλά δεν είναι γενικευμένη πρακτική να αραιώνεις το κρασί με νερό, ιδίως το κόκκινο, όπως έγραψε παραπάνω ο συμφορουμίτης.

Ρετσίνα με κόκα-κόλα, σταθερή αξία στα ύστερα φοιτητικά μου χρόνια.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Να σηκώσει το χέρι όποιος βάζει νερό στο κρασί του! #diplis
 

Earion

Moderator
Staff member
Ναι, ναι!

Να σηκώσει το χέρι όποιος βάζει νερό στο κρασί του!

 

SBE

¥
Σήκωσες και τα δύο χέρια, βλέπω Δόχτορα.
Βάζεις νερό στο κρασί σου (Theseus, this is an expression, btw, it means that one makes compromises).
 

daeman

Administrator
Staff member
Let's not forget here: Τούμπα λίμπρε ( 3X Malamatina retsina + Cola), the drink of ΠΑΟΚ afficionados.

Εδώ νομίζω ότι αδικείς λιγάκι τους φίλους μας τους Γερμανούς, Δαεμάνε. ...

I had hoped that I had made it clear:

I do, Miss, I do, but mostly Germans mixing retsina with cola, a certainly cringeworthy concoction, but given the ahem... "quality" of retsina they preferred because it was the cheapest, I would not blame them much for trying to avoid that horrid taste. But then again, a slightly better kind of retsina or other wine would not cost much more than the combination of that cheap stuff and cola. I'm sure that it's not only Germans who do (or at least did) that; I just happened more often to notice Germans doing it. ​...
 
SBE, I have seen Greek people drinking a good retsina diluted—a wine, incidentally, which I have acquired a taste for and greatly liked when I was in Greece.
But, no, no diluted wine. Your comment caused me to ask the question but since you have explained what you meant, now all is well.:) My brother-in-law is a wine connoisseur but there is indeed a lot of snobbery about the whole practice of wine tasting i.e. of swilling various expensive wines around your mouth and then spitting them out.
BTW, some connoisseurs add water to their high alcohol wine to bring out the flavour and to avoid alcohol burn. I'll stick to drinking food with my wine. That is the point of drinking wine: in a social context with μεζέδες.
 

Neikos

Member
SBE, I have seen Greek people drinking a good retsina diluted—a wine, incidentally, which I have acquired a taste for and greatly liked when I was in Greece.


Γεια σου Θησέα μερακλή! Κι εγώ ήμουν πολύ ρετσινάκιας, αλλά έχω καιρό να πιω. Τώρα που μου την ξαναθύμισες θα πιω μερικά ποτηράκια με την πρώτη ευκαιρία. :)

BTW, some connoisseurs add water to their high alcohol wine to bring out the flavour and to avoid alcohol burn. I'll stick to drinking food with my wine. That is the point of drinking wine: in a social context with μεζέδες.


Τι να πω ρε συ, Θησέα, σομελιέ δεν είμαι, αλλά δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να αναδείξει τα αρώματα του κρασιού η προσθήκη νερού. Να μιλούσαμε για το ουίσκι, να σου 'λεγα ναι, αλλά πόσο δυνατό είναι το κρασί για να χρειάζεται νερό; Από τα λευκά ελληνικά κρασιά, υψηλό δείκτη αλκοόλ έχει το σαντορινιό ασύρτικο το οποίο έχει και υψηλή οξύτητα, αλλά είναι τόσο ωραίο κρασί και με λεπτά αρώματα που πραγματικά θα τα πνίξει το νερό αντί να τα αναδείξει. Από κόκκινα έχω πιει δυνατά ξινόμαυρα στα 15% και κάτι χιλιάνικα καμπερνέ που σου μουδιάζει το στόμα από τις τανίνες, αλλά πάλι αντί να βάλεις νερό, δεν είναι καλύτερο να ρίξεις μια σπαλομπριζόλα στη σχάρα ή μια αρμαθιά λουκάνικα και να έρθουν όλα σε ισορροπία; Κρίμα είναι να μπλέκεις με νερά και σουρωτές σε τέτοια κρασιά. Τώρα αν στην Αγγλία δεν τρώτε ούτε στραγάλια με το κρασί τι να πω, ίσως και να σας δικαιολογούσα με κάποια πολύ δυνατά κόκκινα, αλλά όχι και να λένε ότι αναδεικνύει τα αρώματα.
 
Αφού έφτασε εδώ το νήμα, ας προσθέσουμε κι αυτό:

Spritzer: a tall, chilled drink, usually made with white wine and carbonated water or sparkling mineral water.

Well, if you insist; but haven't you ever considered doing it the other way around? ;)
:-D :-D :-D
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Γ[...]δεν είναι καλύτερο να ρίξεις μια σπαλομπριζόλα στη σχάρα ή μια αρμαθιά λουκάνικα και να έρθουν όλα σε ισορροπία; [...].
Προς κάθε αρμόδιο: παρακαλώ πολύ να διοριστεί ο κύριος τελετάρχης της επόμενης Λεξισύναξης, ευχαριστώ. :)
 
Top