Facebook: Το φακέλωμα του αιώνα

Ή σου λέει «μπα, δε γράφεται έτσι, ΕΤΣΙ γράφεται!» Έψαχνα προχτές το «κοινοί μέτοχοι», σε εισαγωγικά παρακαλώ, και ο γκούγκλης εκεί, όόόχι, «κοινή μετοχή» ήθελες να γράψεις, κοπελιά!

Οκ, αυτό δεν μπορείς να το αποφύγεις, δεν ξέρεις όμως πόσο κόσμο βολεύει. Ακόμα κι εσένα βολεύει και δεν το έχεις καταλάβει. Δεν σου έχει τύχει ποτέ να πληκτρολογήσεις κάτι λάθος ή να ψάχνεις την συχνότητα ενός λάθους ή για να δεις αν κάτι για το οποίο δεν είσαι σίγουρη είναι σωστό;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μπα - μόνο μία φορά μου έχει διορθώσει ορθογραφία και μου ήταν χρήσιμο.
 

SBE

¥
Όπως είπε κι ο Ελληγενής, στο γιουτούμπιον το δεχόμαστε να κοιτάζουμε τα related.
Δε λέμε όμως και το σημαντικότερο, στο Αμαζον κλπ πόσοι διαβάζουμε τις κριτικές άλλως αναγνωστών; Και πόσες φορές οι κριτικές μας έχουν επηρεάσει; Όλοι θα πουν όχι γιατί κανένας δεν παραδέχεται ότι είναι μέρος του κοπαδιού, αλλά εγώ θα πω ναι, μια- δυο φορές αγόρασα βιβλία γιατί έλεγαν οι κριτικοί ότι το Χ βιβλίο είναι το απόλυτο βιβλίο για το θέμα σας, η Βίβλος των ραντάρ π.χ.. Και είχαν δίκιο. Στα λογοτεχνικά εμπιστεύομαι κυρίως τον εαυτό μου μόνο, αλλά στα άλλα συχνά έχουν δίκιο οι χρήστες. Ομοίως στις κριτικές ηλεκτρικών συσκευών π.χ. τα μειονεκτήματα που επισημαίνουν οι χρήστες είναι πάντα τα πραγματικά μειονεκτήματα. Ή όταν ένας πωλητής του ιμπέη έχει πάρει άσχημες κριτικές δεν υποψιάζεσαι ότι μπορεί να είναι κανένας απατεώνας;
Κανένας δεν μας υποχρεώνει να ακολουθήσουμε τη συμβουλή κανενός, αλλά αυτό δε σημαίνει επίσης ότι κάτι που το έκαναν πολλοί είναι οπωσδήποτε λάθος. Αντιθέτως, ο κόσμος είναι φτιαγμένος για τους πολλούς, όπως διαπιστώνω καθημερινά σαν αριστερόχειρη (και αυτό δε σημαίνει ότι είναι κακοί οι πολλοί).
 
Συμφωνώ με την SBE, κι εγώ συμβουλεύομαι κριτικές αναγνωστών, κυρίως σε πράγματα που έχουν αντικειμενικά χαρακτηριστικά. Από κριτικούς λογοτεχνίας την έχω πατήσει πολλάκις. Π.χ. ο Άτλας του Ουρανού, για τον οποίο διάβασα τα μύρια όσα, δεν μ' άρεσε καθόλου. Εξίσου την έχω πατήσει και με ταινίες, αλλά εκεί εμπιστεύουμαι πολλοί περισσότερο τους κριτικούς κινηματογράφους από το κοινό.
 
Top