Facebook: Το φακέλωμα του αιώνα

Όμως μου τη δίνει, με μισό αιώνα ζωής στην καμπούρα μου, να μου υποδεικνύει ο κάθε άσχετος τι μου αρέσει και τι δε μου αρέσει. Ρε άι σιχτίρ!

Τελείως λάθος. Δεν σου υποδεικνύει τίποτα. Σου λέει ότι "ξέρεις, αφού σού άρεσε κι αυτό, υπάρχει περίπτωση να σου αρέσει κι εκείνο που πιθανώς δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει". Είναι σαν να συζητάμε για ταινίες και να σου λέω "α, αφού σού άρεσουν τα σπλάτερ μυστηρίου, δες οπωσδήποτε το Cube". Δεν είναι ούτε υπόδειξη ούτε καταναγκασμός. Είναι πρόταση με βάση το τι ξέρω για τα γούστα σου, κρίνοντας ότι μπορεί να μην το έχεις υπόψιν σου.
 

SBE

¥
Και πριν το ιντερνέτ υπήρχαν βιβλία- κατάλογοι που σου υποδείκνυαν τι άλλο μπορεί να σου αρέσει με βάση τις τωρινές σου προτιμήσεις. Μ'άλλα λόγια δεν ανακαλύφτηκε με τα ιντερνέτια ο κλάδος αυτός, άσχετο αν εκεί βρήκε την πιο γνωστή εφαρμογή του.

Είχα ένα τέτοιο βιβλίο για την κλασσική μουσική. Σου έλεγε στην εισαγωγή γενικά για τους μεγάλους συνθέτες και υποδείκνυε τι να ακούσεις και είχε μια μικρή ανάλυση για το κάθε έργο και μετά σου έλεγε "αν σου άρεσε αυτό μπορεί να σου αρέσει και:" και ακολουθούσε λίστα με υποδείξεις. Στην ουσία όλο το βιβλίο ήταν οι υποδείξεις. Η σειρά περιλάμβανε και βιβλία με υποδείξεις για σινεμά και για λογοτεχνία.
 
...ήταν, λέει, κατάλληλα για μένα, επειδή την τελευταία φορά είχα δει... ξέρω 'γώ, τέσσερα βιντεάκια με ψιψίνια που έπιναν νερό από τη βρύση!
Τι μου θύμισες τώρα... πέρσι το πάσχα ένας φίλος έκανε μια αστεία σύνθεση του "μυστικού δείπνου" του Λεονάρντο (όχι του ΝτιΚάπριο, του άλλου ντε) και την ποστάρισε στο φέισμπουκ και μου τη λινκάρισε. Και την επόμενη μέρα μου εμφανίζεται διαφήμιση μέσα στο gmail παρακαλώ, για μια έκθεση σχετική με τον ΝταΒίντσι.

Μια πεταλούδα φτερουγίζει στο Χοκάιντο, και χαλάει η περμανάντ της Σβετλάνα στο Αιγάλεω. Υπάρχει θεός και λέγεται γούγλης. Μόνο που πρέπει να δουλέψει λίγο ακόμη το θέμα της παντογνωσίας.
 
Μου κάνει εντύπωση, ρε παιδάκι μου, πάντως, ότι ο κόσμος δεν έχει καταλάβει ότι το νέτι είναι δημόσιο και ότι τα γραπτά μένουν. Προχτές έβλεπα στο ιντυ να κράζουνε έναν άθλιο που καυχιόταν στη σελίδα του στο φατσαμπούκι ότι είχε "σουβλίσει" τον πακιστανό που βρέθηκε μαχαιρωμένος, σήμερα έβλεπα στις ειδήσεις ότι ο τύπος που πιάσανε για τη ληστεία και τον φόνο στην Πάρο διατηρούσε μπλογκ όπου λίγο πολύ ιστορούσε -καλλιτεχνική αδεία, βεβαίως- την πορεία του προς το έγκλημα, και κούναγα το κεφάλι μου απορώντας...Καθότι εγώ θα ήμουν τόσο παρανοϊκή, που θα το έπαιζα παπαδιά, όχι Νταβέλης! Και ξαφνικά, ακούω απόσπασμα από το παραπάνω μπλογκ, όπου περιγράφεται φανταστική σκηνή στην οποία ο ήρωας, αφού έχει μόλις καθαρίσει μια διμοιρία ΕΜΑΚ, αναφωνεί στην αγαπημένη του: "είδες, σκέτη ποίηση!" και μου ήρθε! Φως φανάρι! Ήταν ο αναρχικός ποιητής που θα γινοταν Πέμπτης αλλά του 'φαγε τη θέση ο μπάτσος (the man who was Thursday), ο αναρχικός που πίστευε ότι η μεγαλύτερη ποίηση είναι η μπόμπα, και το βροντοφώναζε απ' τις στέγες, καθότι το καλύτερο ξεκάρφωμα...Τσκ τσκ τσκ...βγαλμένα απ' τη ζωή!
 

nickel

Administrator
Staff member
Όπου καταλαβαίνει κανείς γιατί δεν συμφέρει να κλείνουν τα ίντυ.
 
Αφήστε παιδιά γιατί μπορεί να με μπουζουριάσουν και μένα σύντομα. Ο λεγάμενος φαίνεται ότι διάβαζε το μπλογκ μου και τουΐταρε ένα ποστ, σήμερα στα στατιστικά μου είδα τρία κλικ από τη σελίδα των δικών του στατιστικών. Προφανώς η Αντιτρομοκρατική μόλις έμαθε το Δύτη των νιπτήρων.
dytis_stats_2012_Aug_19.jpg
TassiosTheta_stats.jpg
(τα ανεβάζω κι εδώ να υπάρχουν, διότι ποτέ δεν ξέρεις. Η δεύτερη εικόνα είναι το λινκ http://trending.gr/user.php?user=paranoiriko απ' όπου είχα τρία κλικ προς το δικό μου μπλογκ. Στο τουΐτ που λέει «άντε και στα δικά μας» το λινκ είναι αυτή η ιστορία με τον κατάδικο της Μαρτινίκας που σώθηκε απ' το ηφαίστειο. Συγνώμη που σας πρήζω αλλά μου μπήκε η ιδέα ότι καλό θα είναι να φυλάξω δημοσίως τα νώτα μου :whistle:)
 
Αφήστε παιδιά γιατί μπορεί να με μπουζουριάσουν και μένα σύντομα. Ο λεγάμενος φαίνεται ότι διάβαζε το μπλογκ μου και τουΐταρε ένα ποστ, σήμερα στα στατιστικά μου είδα τρία κλικ από τη σελίδα των δικών του στατιστικών. Προφανώς η Αντιτρομοκρατική μόλις έμαθε το Δύτη των νιπτήρων.

:eek: :eek: :eek:mg: :eek:mg::cry:

Αναλαμβάνω να τυπώσω τρικάκια Λευτεριά στον σύντροφο Δύτη!
Ντισκλέιμερ γιατί έχει τρομάξει το μάτι μας: όχι, κύριε 'σαγγελέα, το ξέρουμε το παιδί, καλό είναι, δεν κάνει τέτοια πράματα, μόνο βάζελος να μην ήτανε! Έδιτ: Ντισκλέιμερ ΙΙ: ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΟΥΜΕ! :rolleyes:

Τώρα, χωρίς πλάκα, το θέμα με τα μπλογκς είναι τεράστιο, και δυστυχώς η τρομο-υστερία δεν βοηθάει καθόλου τα πράγματα. Η κοινή λογική όμως στα κάθε είδους ποσταρίσματα δεν θα πρέπει να λείπει. Δεν μπορώ πχ. να βγω και να πω ότι σκότωσα τον τάδε στο μπλογκ μου -ή να προτρέψω άλλους να τον σκοτώσουν- και να περιμένω ότι δεν θα έχω συνέπειες. Άλλο η ελεύθερη έκφραση και άλλο το έγκλημα. Και φυσικά, απ' τη φύση τους, οι χώροι -υλικοί και διαδικτυακοί- των αναρχικών είναι δεδομένο ότι παρακολουθούνται.
Εννοείται όμως ότι το δικό σου το μπλογκ καμία σχέση με τα παραπάνω δεν έχει. Το παρακολουθούμε και το αγαπάμε :)
 
Και κάπου έγραφα ότι μ' αρέσει ο Τσέστερτον, παρεμπιπτόντως. :s
oliver_twisted, σε βάζω στον κατάλογο των μαρτύρων υπεράσπισης, μερσί!
 

bernardina

Moderator
Τελείως λάθος. Δεν σου υποδεικνύει τίποτα. Σου λέει ότι "ξέρεις, αφού σού άρεσε κι αυτό, υπάρχει περίπτωση να σου αρέσει κι εκείνο που πιθανώς δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει". Είναι σαν να συζητάμε για ταινίες και να σου λέω "α, αφού σού άρεσουν τα σπλάτερ μυστηρίου, δες οπωσδήποτε το Cube". Δεν είναι ούτε υπόδειξη ούτε καταναγκασμός. Είναι πρόταση με βάση το τι ξέρω για τα γούστα σου, κρίνοντας ότι μπορεί να μην το έχεις υπόψιν σου.

Μπααα, δε νομίζω. Καμιά απρόσωπη οντότητα δεν μπορεί να γνωρίζει για ποιο λόγο έψαξα ό,τι έψαξα στο νέτι. Είμαι μεταφράστρια και καθημερινά χρειάζομαι δεκάδες πηγές και δεδομένα για να κάνω σωστά τη δουλειά μου. Θα μπω στα πιο απίθανα μέρη για να βρω τα πιο απίθανα πράγματα -από οπλικά συστήματα μέχρι παλέτα χρωμάτων, από συνταγές μαγειρικής μέχρι εξαρτήματα υποβρυχίων κι από το πώς ντύνονταν το μεσαίωνα μέχρι πώς λένε οι Αυστραλοί τη γαρίδα. Κι έπειτα θα μπω στο γιουτούμπι και θα βάλω βιντεάκια με ψιψίνια γιατί πχ κάνω μπέιμπι-σίτινγκ στο βαφτιστήρι μου και μου ζήτησε να τα δει για να περάσει η ώρα του. Τέλος, αν μετά το μόχθο της μέρας μού περισσέψει χρόνος, μπορεί να κάνω και μια τσάρκα από τα μπλογκ που παρακολουθώ. Πού, λοιπόν, σ' όλο αυτό τον ορυμαγδό, βρίσκεται κάτι που μου αρέσει και "υπάρχει περίπτωση να μου αρέσει κι εκείνο που πιθανώς δεν γνωρίζω ότι υπάρχει"; Από καθόλου μέχρι, βαριά βαριά, ένα μικρό κλάσμα! Ε, αυτό το μικρό κλάσμα προτιμώ να το βρω μόνη μου, όχι να μου το υποδείξουν, γιατί όποτε ακολούθησα τις υποδείξεις (ειδικά στην αρχή που ήμουν και νιούμπης) τις περισσότερες φορές ήταν πατάτα και εντελώς άσχετο με αυτό που έψαχνα.

Είναι σαν να συζητάμε για ταινίες και να σου λέω "α, αφού σού άρεσουν τα σπλάτερ μυστηρίου, δες οπωσδήποτε το Cube".

Όχι, όχι και πάλι όχι. Δεν είναι το ίδιο με το να συζητώ μαζί σου, είτε δια ζώσης είτε μέσω ίντερνετ είτε με ταχυδρομικό περιστέρι, πχ για ταινίες και να μου προτείνεις μια ακόμη. Με ένα υπαρκτό πρόσωπο είναι όχι απλώς απόλυτα θεμιτό αλλά και άκρως ευπρόσδεκτο.

Όλα αυτά τα λέω με κάποια υπερβολή, φυσικά, που ενδεχομένως φαίνεται αδικαιολόγητη σε ανθρώπους οι οποίοι γεννήθηκαν και μεγάλωσαν με το ίντερνετ. Επειδή όμως εγώ μεγάλωσα ανοίγοντας εγκυκλοπαίδειες και λεξικά από τα οποία δεν πεταγόταν κανα ξεράδι φωνάζοντας, εδώ, καλέ, εδώ! Αυτό σ' αρέσει! μου τη σπάει να υποθέτει μια μηχανή που λειτουργεί βάσει στατιστικής τι γουστάρω και τι όχι. Σαφές; Όσο κι αν κατανοώ ότι πρέπει να πουλήσει για να έχω εγώ την πολυτέλεια να βρίσκω αυτό που θέλω με ένα κλικ. (Συνήθως...)

Α, και τι κόλπο είναι αυτό τώρα τελευταία, να πληκτρολογείς μια λέξη για γκούγκλισμα και να σου φοράει αμέτι μουχαμέτι καπέλο αυτή που νομίζει πως οφείλεις να θέλεις; Θα ξαναβρίσω... :mad::mad:
 

bernardina

Moderator
Αμάν! Μέχρι να ρελιάσω το σεντονάκι μου μπήκε και ο Δύτης και πέσαν τα μαλλάκια μου μ' αυτά που διάβασα.
Μη σκιάζεσαι, φιλάράκο, εδώ είμαστε εμείς... :angry:

Το τραγελαφικό είναι ότι προχτές μπήκα εδώ* και ποστάρισα στου Σαραντ το μεζεδάκι με το εν' ολίγης, αποφεύγοντας να αναφέρω πού το ψάρεψα, αφενός για να μην εκθέσω το ιστολόγιό του σε κινδύνους, αφετέρου γιατί δεν ήθελα να μου ανάψουν πάλι τα λαμπάκια ξαναδιαβάζοντας τη σκατοπροκήρυξη των ζωντόβολων. Για δες που κλείνω κλειδώνω κι ο κλέφτης μέσα βρίσκεται γμτ... :mad::mad:
*δεν λινκάρω. Όποιος θέλει ας πληκτρολογήσει ανάληψη ευθύνης για τον εμπρησμό εταιρείας και θα καταλάβει.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το τελευταίο πράγμα που θα θέλαμε, Μαρίνο, είναι να γίνει η υπογραφή σου «Με βρίσκετε εδώ και εδώ (φέρτε και τσιγάρα)».
:)
 
Το τελευταίο πράγμα που θα θέλαμε, Μαρίνο, είναι να γίνει η υπογραφή σου «Με βρίσκετε εδώ και εδώ (φέρτε και τσιγάρα)».
:)

Α, γιαυτό δεν υπάρχει περίπτωση. Έχω να καπνίσω σαρανταεννέα μέρες! And counting... :)
 
όχι, κύριε 'σαγγελέα, το ξέρουμε το παιδί, καλό είναι, δεν κάνει τέτοια πράματα, μόνο βάζελος να μην ήτανε!
Εδώ όμως πρέπει να κάνω μια μικρή διόρθωση, χανούμι είναι ο υποφαινόμενος. Θα λείψω για μια μπίρα, το γράφω να μην ανησυχείτε! :)
 

SBE

¥
Στο επόμενο μπλογκ το ψευδώνυμο θα είναι Καταρίνα Μπλουμ.

Πίσω στα φεϊσμπουκικά, εγώ ήμουνα σε λίστες και γκρούπ κλπ από το '95 (και άργησα), και πιστεύω ότι έκανα και εγώ τότε ανοησίες και έδινα πάρα πολλές προσωπικές πληροφορίες και μοιραζόμουν σκέψεις παρεξηγήσιμες, με το όνομά μου φαρδύ- πλατύ, από λογαριασμό που εύκολα έβρισκε κανείς κλπ κλπ. Ε, μου βγήκε ξινό δυο- τρεις φορές και έμαθα το μάθημά μου (το κύριο μάθημα πάντως ήταν ότι κυκλοφορούν πολλοί ψυχοπαθείς ανάμεσά μας, και η ανωνυμία του ιντερνέτ τους βολεύει πάρα πολύ).
Κάποιος που είναι τώρα είκοσι χρονών πιθανόν να μην έχει καταλάβει πόσοι μπορεί να τον διαβάζουν. Θα μάθει. Ο μπλόγκερ- εγκληματίας είναι σαν αυτούς που διαβάζουμε που πάνε να ληστέψουν τράπεζα και το ανακοινώνουν στο τουίτερ.
 
Βρε Μπερναντίνα, για σένα μπορεί να μην δουλεύει, όμως για τον μέσο χρήστη Ίντερνετ δουλεύει εξαιρετικά καλά το σκηνικό με τις προτάσεις. Ειδικά στο youtube είναι ένα από τα κύρια χρηστικά σημεία του, που το έκαναν δημοφιλή. Και γενικά δουλεύει καλά για τον μέσο χρήστη. Για σένα μπορεί να μην δουλεύει και καθόλου, αλλά ο ιστός δεν είναι custom-made.

Α, και τι κόλπο είναι αυτό τώρα τελευταία, να πληκτρολογείς μια λέξη για γκούγκλισμα και να σου φοράει αμέτι μουχαμέτι καπέλο αυτή που νομίζει πως οφείλεις να θέλεις; Θα ξαναβρίσω... :mad::mad:

Αυτό μπορείς να το απενεργοποιήσεις (υποθέτω εννοείς το autocomplete του Google instant). Μπορείς να πας στις ρυθμίσεις του Google (τέρμα δεξιά, κάτω από το sign in, στο κουμπί με το γρανάζι) και από τα settings να επιλέξεις το "never show instant results" του "Google instant predictions".

Παρεμπιπτόντως, αυτό το ίδιο το κάνει σε εξοργιστικό βαθμό και με άκρως εκνευριστικό τρόπο και το ΛΚΝ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Βρε Μπερναντίνα, για σένα μπορεί να μην δουλεύει, όμως για τον μέσο χρήστη Ίντερνετ δουλεύει εξαιρετικά καλά το σκηνικό με τις προτάσεις. Ειδικά στο youtube είναι ένα από τα κύρια χρηστικά σημεία του, που το έκαναν δημοφιλή. Και γενικά δουλεύει καλά για τον μέσο χρήστη. Για σένα μπορεί να μην δουλεύει και καθόλου, αλλά ο ιστός δεν είναι custom-made.
Είμαι βέβαιος ότι έχεις αντιληφθεί ότι εδώ φιλοξενούμε πολλούς που απεχθάνονται να γίνονται κοπάδι. (Πώς είπες; Ότι ένας απ' αυτούς είσαι κι εσύ; Μμμ, λες και δεν το είχαμε καταλάβει...) Αν δεν βάλουν εδώ τις φωνές για τα δικαιώματα αλλά και τις παράλογες απαιτήσεις των μειοψηφιών, πού θα τις βάλουν;
 
Εγώ πάντως σαν καλό κοπάδι, χρησιμοποιώ τέτοιες προτάσεις σε μεγάλο βαθμό. Πολλές φορές βλέπω τι άλλο αγόρασαν στο Amazon αυτοί που αγόρσαν το Χ και πολλές φορές ανακάλυψα πράγματα που μ' άρεσαν. Άλλες φορές η σύνδεση είναι λίγο άστοχη ή τυχαίνει να τα θεωρώ ποιοτικά κατώτερα, αλλά εν πολλοίς σε μένα δουλεύει. Βέβαια το κριτήριο δεν είμαι εγώ, είναι ο μέσος χρήστης.

Εμένα δεν με απασχολεί να γίνομαι κοπάδι. Αν κάτι που μου αρέσει ή με βολεύει το κάνουν πολλοί ή όλοι, δεν με απασχολεί. Εξίσου δεν με απασχολεί αν είμαι ο μοναδικός άνθρωπος στον πλανήτη που το κάνει. Ούτε με ενδιαφέρει αν θα με χαρακτηρίσουν μάζα. Προσωπικά βρίσκω ότι το αντίθετο είναι ψυχαναγκασμός, αλλά ο καθένας με τα γούστα του και τα πιστεύω του.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Α, και τι κόλπο είναι αυτό τώρα τελευταία, να πληκτρολογείς μια λέξη για γκούγκλισμα και να σου φοράει αμέτι μουχαμέτι καπέλο αυτή που νομίζει πως οφείλεις να θέλεις; Θα ξαναβρίσω... :mad::mad:
Ή σου λέει «μπα, δε γράφεται έτσι, ΕΤΣΙ γράφεται!» Έψαχνα προχτές το «κοινοί μέτοχοι», σε εισαγωγικά παρακαλώ, και ο γκούγκλης εκεί, όόόχι, «κοινή μετοχή» ήθελες να γράψεις, κοπελιά!
 
Top