Eurovision 2009

Zazula

Administrator
Staff member
Το τραγούδι, όχι βέβαια, ούτε τους Dschinghis Khan (που απ' ό,τι διάβασα εδώ, εξακολουθούν να παίζουν), αλλά το νήμα είχε πέσει σε νεκροφάνεια από τις 19-5-09, νεσπά; :)
Το ξέρω, μπρε — απλώς ήτο ένας πλαγιότατος τρόπος να σου πω ότι το είχαμε ήδη βάλει. ;)
 

daeman

Administrator
Staff member
Το ξέρω, μπρε — απλώς ήτο ένας πλαγιότατος τρόπος να σου πω ότι το είχαμε ήδη βάλει. ;)

Α, ζαζουλοτσιτάρεις για να δαιμανοίξεις μάτια, έτσι; :D
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Είδε κανείς τα εφτά τραγούδια του ελληνικού διαγωνισμού για τη Γιουροβίζιον 2010; :eek:
 

nickel

Administrator
Staff member
Είδε κανείς τα εφτά τραγούδια του ελληνικού διαγωνισμού για τη Γιουροβίζιον 2010; :eek:

Όχι, αλλά μπορείς να ανοίξεις ένα νήμα με τον σωστό τίτλο και να μας τα παρουσιάσεις. Ή μήπως δεν αντέχει το στομάχι σου τέτοιες ακραίες καταστάσεις;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ένα τραγούδι που, όποιος σαραντάρης το ακούσει θα αναφωνήσει "Eurovision!" ήρθε 4ο το 1979 (και κανένα από τα τρία που το πέρασαν δεν θυμόμαστε σήμερα) —
από τη Γερμανία.
Σήμερα έχω αφιερώσει όλη τη μέρα στο να ακούω ασταμάτητα Λάκη Τζορντανέλλι:
Έχω λειώσει λαίμαι — στίχοι αποτελεσματικότεροι κι απ' την καλύτερη λοβοτομή!
 

SBE

¥
Εξήγησέ μας γιατί οι στίχοι είναι χειρότεροι απο αυτούς των τραγουδιών που λένε οι νικητές των ρηάλιτι στον πρώτο τους δίσκο. Ή απο αυτά που λέει η Βανδή, π.χ.
Το μόνο ελάττωμα που τους βρίσκω είναι ότι ειδικά η τρίτη στροφή δίνει την εντύπωση ότι ο Τζεγκις Χαν ήταν κάποιο γειτονόπουλο του τραγουδιστή που κάνανε παρέα. Άσε που τα γερμανικά μου είναι τρισάθλια και μόνο λέξεις πιάνω απο το πρωτότυπο, το οποίο μπορεί να λέει ακριβώς τα ίδια.
 

Zazula

Administrator
Staff member
SBE, μου φαίνεται δεν υπάρχει περίπτωση να συντονιστούμε εμείς οι δύο: Όταν εγώ κάνω πλάκα εσύ τα παίρνεις στα σοβαρά, κι όταν μιλάω σοβαρά κάνεις πλάκα. :) Άλλωστε αν είχα πρόβλημα με το τραγούδι, δεν θα το άκουγα! Ως γνωστόν είμαι πολύ λούμπεν ακουσματίας, τα 'χουμε πει αυτά. :D

ΥΓ Πάντως μου κάνει εντύπωση το ότι κατεβάζεις αμάσητο το «Είχες μες στα στήθια μεγάλη καρδιά, που χωρούσαν όλα τα παιδιά». :p
 

SBE

¥
Τι να κάνουμε, δεν είμαι μεγάλο πνεύμα, οπότε δεν θα συναντηθούμε.
Αλλά συγγνώμη τώρα, λοβοτομή= κακο πράμα, πως να μη μπερδευτώ;

ΥΓ Εντάξει μωρέ, η αλήθεια είναι ότι μόνο για τον Ηρώδη έπρεπε να γράφονται τέτοια πράγματα, αλλά ας είμαστε γενναιόδωρο στα παινέματα.
 
Οι στίχοι είναι γελοίοι μεν, αλλά και του πρωτότυπου δεν διεκδικούν νόμπελ στιχουργικής (στείλτε βότκα, γιατί είμαστε Μογγόλοι).
 

SBE

¥
Ναι, αλλά έχει μουσική τσιμπουροτράγουδου.
Από τα άλλα τραγούδια τους διαγωνισμού της εποχής εκείνης την ίδια μοίρα της ελληνικής απόδοσης είχε και το τούρκικο του '80, το οποίο είναι τελείως αδιάφορο άσμα με μπόλικο φολκλόρ και με τίτλο που παραπέμπει σε πολιτικά ζητήματα της εποχής στα τούρκικα, γίνεται τελείως αδιάφορο σκυλάδικό αισθηματικού περιεχομένου στα ελληνικά.

Γιατί;

 
Σήμερα έχω αφιερώσει όλη τη μέρα στο να ακούω ασταμάτητα Λάκη Τζορντανέλλι:

Ναι, αλλά αν δεν έχεις δει βιντεάκι από τον Κλέφτη της Γυναικείας Αθωότητας, τον Μεγιστάνα της Χωρίστρας, τον Αβυσσαλέο, τον Αίλουρο, την Ηδονή-με-πόδια, τον Μίστερ Tonis Sfinos, δεν έχεις δει τίποτα!

Τζένγκις Χαν - Tonis Sfinos
 

Zazula

Administrator
Staff member
Όλιβερ, καρασπέκια και λίγα είναι! Μιλάμε ο τύπος είναι θεός! :D
 
Top