metafrasi banner

death bed regret

daeman

Administrator
Staff member
Όχι άλλοι θλιμμηρυκασμοί.
Τέρμα τα θρηναναμασήματα.
Αρκετά με τις παρελθέγνοιες.
Φτάνει πια η υστερομελαγχολία.
Τέλος η οικτραναπόληση.
No more retroblues.
Όχι άλλη στερνολύπη. :s

Να αυτοεμπνευστώ: στερνομετάνιωμα, στερνομετανιώματα: να μετανιώνεις στα στερνά σου γι' αυτά που έκανες ή δεν έκανες
και είναι πολύ αργά πια για να χτυπήσεις την κεφαλή σου στον τοίχο.

αλλιώς στερνομετανιωμός, ύστατος μετανιωμός:
1. η μεταβολή γνώμης ή απόφασης που έχει σχηματιστεί από πριν, η μετάνοια: Μυρ. Παν. "... αυτή την καρδιά να λιώνει από μετανιωμό". Αλλιώς μετάνιωμα. συνώνυμα: μεταμέλεια
2. η αναγνώριση από κάποιον των ηθικών σφαλμάτων του.

 
Πολύ μου άρεσε το στερνομετάνιωμα (κι αν θέλουμε απόλυτη σαφήνεια, έχουμε επιθανάτια στερνομετανιώματα ή θανατομετανιώματα...).
 

MAKIS

New member
Και πώς λέγεται η Επιθανάτια μεταμέλεια που δεν έγινε ποτέ;
Κανείς δεν είπε την ώρα που πέθαινε: έπρεπε να είχα μείνει περισσότερες ώρες στο γραφείο
 
Και πώς λέγεται η Επιθανάτια μεταμέλεια που δεν έγινε ποτέ;
Κανείς δεν είπε την ώρα που πέθαινε: έπρεπε να είχα μείνει περισσότερες ώρες στο γραφείο
Θανατομουλαρώματα. Ή θαναταμετανιώματα.
 
Καλημσπέρα σε όλους,
Είχα χρησιμοποιήσει κι εγώ το "νεκροκρέβατο" για το "deathbed", όπως χρησιμοποιείται παντού σε αυτό το νήμα, αλλά είδα πως και στο ΛΚΝ και στο ΜΗΛΝΕΓ έχει μόνο τη σημασία του "φερέτρου" (πολύ αργά για δεύτερες σκέψεις, δηλαδή). Το ίδιο και η "νεκρική κλίνη". Για τις δικές μου ανάγκες χρησιμοποίησα την "επιθανάτια κλίνη", αλλά τι λέτε γενικά;

Υγ. Από το τάμπλετ δυσκολεύομαι πολύ να βάλω συνδέσμους κτλ., my apologies... :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Φίλοι μεν τα λεξικά, φιλτέρα δε η χρήση. Το «νεκροκρέβατο» μια χαρά χρησιμοποιείται και στη σημασία της επιθανάτιας κλίνης.
 

nickel

Administrator
Staff member
νεκροκρέβατο ουδέτερο
1. κλίνη ή φορείο πάνω στο οποίο κοίτεται και/ή μεταφέρεται ο νεκρός
2. το κρεβάτι πάνω στο οποίο πεθαίνει κάποιος

https://el.wiktionary.org/wiki/νεκροκρέβατο

Μόνο στο Wiktionary. Το Χρηστικό δεν έχει τη λέξη, το ΜΗΛΝΕΓ έχει μείνει στο φέρετρο.
 
Top