Dear Prudence

pidyo

New member
Δύο πράγματα. Το πρώτο είναι ότι, από τη στιγμή που βάζει το όνομά της (κι αν υποθέσουμε ότι είναι το πραγματικό), το 17χρονο είναι τόσο ανεύθυνο που δεν συνειδητοποιεί ότι είναι εξαιρετικά πιθανό να χάσει τη δουλειά του ο προπονητής (τον οποίο υποτίθεται ότι συμπαθεί).

Το άλλο είναι ότι εκπλήσσομαι που σε τέσσερις σελίδες δεν σκέφτηκε κανείς να βάλει το τραγουδάκι να υπάρχει:


Και σε μια 8 miles high διασκευή του Τζέρι Γκαρσία:

Και φυσικά στην εμβληματική των νιάτων μας:

 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πιδύε μου, έψαξα να δω πού έβαλε το όνομά της. Εννοείς το "Torn Texter"; Διχασμένη Μηνυματίας το διαβάζω εγώ.
 

pidyo

New member
Πιδύε μου, έψαξα να δω πού έβαλε το όνομά της. Εννοείς το "Torn Texter"; Διχασμένη Μηνυματίας το διαβάζω εγώ.

Αυτά παθαίνει κανείς όταν διαβάζει διαγωνίως. :eek: Διάβασα Τόρι Τέξτερ και δεν πήγε το μυαλό μου στο ψευδώνυμο.

Δεν πειράζει, έχει τα τραγουδάκια η ανάρτησή μου. :rolleyes:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Καλά, να δεις τι διαβάζω εγώ όταν διαβάζω βιαστικά.
 

Earion

Moderator
Staff member
Σε ποια ηλικία περνάει στην ενηλικίωση ένα άτομο, ειδικά για τη σύναψη σεξουλικών σχέσων (age of consent), στις Ηνωμένες Πολιτείες;

Wikipedia: Ages of consent in the United States.

  • age of consent 16 (31): Alabama, Alaska, Arkansas, Connecticut, District of Columbia, Georgia, Hawaii, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Mississippi, Montana, Nebraska, Nevada, New Hampshire, New Jersey, North Carolina, Ohio, Oklahoma, Pennsylvania, Rhode Island, South Carolina, South Dakota, Vermont, Washington, West Virginia
  • age of consent 17 (8): Colorado, Illinois, Louisiana, Missouri, New Mexico, New York, Texas, Wyoming
  • age of consent 18 (11): Arizona, California, Delaware, Florida, Idaho, North Dakota, Oregon, Tennessee, Utah, Virginia, Wisconsin
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δηλαδή, με εξαίρεση 11 πολιτείες, όπου η 17χρονη θέλει έναν χρόνο ακόμα για να μη θεωρείται αποπλανημένο ανήλικο, σε όλες τις υπόλοιπες είναι πάνω από την ηλικία της συναίνεσης. Τι λυσσάνε ότι το 22χρονο αγόρι προσπαθεί να την αποπλανήσει; Διάβασα και συνέχεια της συζήτησης και των σχολίων των αναγνωστών στο ΦΒ. Το γενικό κλίμα είναι ότι ο 22χρονος είναι ένοχος του εγκλήματος του grooming, που εγώ για αποπλάνηση το ξέρω στο δικό μου λεξιλόγιο. Τι να πω; Γελοιότητες.
 

SBE

¥
Το κλειδί είναι η φράση: position of authority.
Ακριβώς ίδια περίπτωση με 25χρονη γραμματέα και 24χρονο προϊστάμενό της (επίτηδες έβαλα τέτοια διαφορά ηλικίας).
Δεν είναι θέμα ηλικίας.
Θα έλεγες το ίδιο αν ήταν περίπτωση φοιτήτριας και καθηγητή της; Κι αν σαν αποτέλεσμα της σχέσης η φοιτήτρια έπαιρνε άριστα στα μαθήματα όχι μόνο του καθηγητή αλλά και των συναδέρφων του με τους οποίους έχει φιλίες ο καθηγητής*;
Ακόμα κι αν δεν πρόκειται για αποπλάνηση ανηλίκου, είναι προνομιακή μεταχείριση.

Επίσης, το γράμμα έχει πιθανόν περικοπές για να δημοσιευτεί, ίσως στις περικοπές να υπάρχει και κάποιο άλλο στοιχείο που δεν μας το έδωσαν.

* Περίπτωση στο ΔΠΘ όταν ήμουνα εγώ φοιτήτρια, μόνο που ο καθηγητής και η φοιτήτρια ήταν παντρεμένοι και εκείνη έπαιρνε σε όλα καλούς βαθμούς γιατί κανένας δεν ήθελε να δυσαρεστήσει το σύζυγό της. Στο τέλος χωρίσανε την επόμενη που πήρε το πτυχίο της, γιατί όπως έλεγαν όλοι "άμα τον είχε αφήσει νωρίτερα δεν θα έβλεπε ποτέ πτυχίο". Ωραίες καταστάσεις. Από τη μια οι @#$%^$#% των παρατάξεων που περνάγανε νύχτα τα μαθήματα, κι από την άλλη οι πεταχτούλες που εκδίδονταν για ένα βαθμό, διάβαζε εσύ ηλίθιε φοιτητή που θες να μάθεις δυο πράγματα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αυτό που λες είναι απόλυτα σωστό, αλλά δεν είναι αποπλάνηση και grooming. Δηλαδή, πάρα πολλοί άντρες (καμιά φορά και γυναίκες) που είναι σε θέση εξουσίας μπορεί να επιδιώξουν να κάνουν δεσμό με άτομο με το οποίο έχουν σχέση προϊσταμένου-υφισταμένου. Άλλοι το κάνουν άγαρμπα και χυδαία, και ονομάζεται σεξουαλική παρενόχληση, άλλοι μπορεί να το κάνουν με ειλικρίνεια επειδή πραγματικά θέλουν να συνάψουν σχέση. Αλλά αυτά άπτονται της δεοντολογίας, όχι της αποπλάνησης. Και φυσικά ο γυμναστής, αν έχει μυαλό, δεν πρέπει να κάνει σχέσεις με μαθήτριες, γιατί κινδυνεύει να χάσει τη δουλειά του, αλλά όχι επειδή τις αποπλάνησε.
 
Top