500 εκατομμύρια ευρώ για εξοπλιστικά σε καιρό κρίσης

Ε παιδιά δεν ξέρω, ούτε εγώ έχω τις πρακτικές γνώσεις, εμπιστεύομαι όμως το λογιστή μας, τι να πω. Θα ξαναπώ μόνο ότι η υποχρέωση ανάρτησης δεν καταργείται οπότε όπως και νά 'χει εξακολουθώ να θεωρώ τον θόρυβο στην καλύτερη περίπτωση υπερβολικό και στην χειρότερη αδικαιολόγητο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για αποστολή κούριερ στις 30.12 (ή μια δυο μέρες νωρίτερα) τι αλλάζει, τότε; Δεν θα μετατοπίσει αυτή η ρύθμιση τις εκδόσεις τιμολογίων στις 31.12;

Τεσπα, οι λογιστές τα ξέρουν καλύτερα. Ας μείνουμε προς το παρόν εκεί (ότι κατά τα λογιστήρια ήταν μια πρακτικά απαραίτητη απόφαση) και βλέπουμε.

Εδιτ: Α, είδα τώρα και του Ζάζουλα. Δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι στην ως τώρα συζήτηση.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και για να κλείσει και το θέμα της Διαύγειας, ας δούμε και πώς ξεκίνησε (πηγή) και ποιος σήκωσε πρώτος τους τόνους:

«Ξηλώνουν τον πρώτο πόντο από το "πουλόβερ" της Διαύγειας... Ανοίγουν το ασκό του Αιόλου» προειδοποίησε ο πρόεδρος του ΔΣ της Εταιρείας Ελεύθερου Λογισμικού / Λογισμικού Ανοιχτού Κώδικα, Διομήδης Σπινέλλης, με αφορμή τροπολογία της κυβέρνησης που φαίνεται να αλλάζει το καθεστώς στην υποχρέωση δημοσιοποίησης των δαπανών του Δημοσίου.

«Η κυβέρνηση δημιουργεί ένα εξαιρετικά αρνητικό προηγούμενο που υπονομεύει τη σημασία και λειτουργία της Διαύγειας ως κεντρικού εργαλείου για τη διασφάλιση της διαφάνειας στη λειτουργία της Δημόσιας Διοίκησης, ιδίως στο ευαίσθητο θέμα των δημοσίων δαπανών» τόνισε μιλώντας στον ΣΚΑΪ ο πρώην Γενικός Γραμματέας Πληροφοριακών Συστημάτων.

Οι πηγές της κυβέρνησης έκαναν λόγο τη Δευτέρα για προβοκάτσια, διευκρινίζοντας ότι «με την τροπολογία που κατέθεσαν τέσσερις υπουργοί, προβλέπεται ότι συγκεκριμένες πράξεις που εκδίδονται την 31.12. κάθε χρόνου, ισχύουν από τότε που εκδίδονται και όχι από το χρόνο που δημοσιεύονται» και υπογραμμίζουν ότι «αυτό δεν αναιρεί καμία υποχρέωση δημοσίευσης των πράξεων αυτών!». «Έχω διαβάσει πολλές φορές την απόφαση... Το αργότερα ξέρουμε σημαίνει στην Ελλάδα» σχολίασε με νόημα ο Διομήδης Σπινέλλης.

«Πρόκειται για τον πρώτο πόντο που ξηλώνει το πουλόβερ, για παραθυράκια που ανοίγουν για να σταματήσουμε να ξέρουμε πώς ξοδεύονται χρήματα... Θέλουμε να ενισχυθεί η Διαύγεια, αντί να περιορίζεται με εξαιρέσεις. Η απόφαση της κυβέρνησης ανοίγει τον ασκό του Αίολου. Πρέπει όλες οι δαπάνες του κράτους, oι δημόσιες συμβάσεις, οι αποφάσεις και τα βιογραφικά όλων των στελεχών να εμφανίζονται στη Διαύγεια» υπογράμμισε ο κ. Σπινέλλης.


Άρα, το επίμαχο θέμα είναι τελικά αν παραμένουν οι προθεσμίες ανάρτησης ή έχουν αντικατασταθεί από κάτι αόριστο, όπως δείχνει να φοβάται ο Σπινέλλης. Θα πρέπει να ψάξουμε να δούμε τον αρχικό νόμο, την τροπολογία και πιθανές εξαιρέσεις που ίσως έχουν εισαχθεί άλλη φορά στον νόμο --κάτι που δεν είμαι διατεθειμένος να το κάνω και απλώς θα περιμένω να δείξει ο χρόνος ποιος είχε δίκιο.
 
Top