500 εκατομμύρια ευρώ για εξοπλιστικά σε καιρό κρίσης

Δόκτορα, παράθεσα όλες τις απαραίτητες -σημαντικές- πληροφορίες που μπορεί κανείς να βρει στα πρακτικά. Είπα ότι αν θέλει κανείς μπορεί να τα δει και ο ίδιος, προφανώς. Ίσως έπρεπε να βάλω και τα ανάλογα links των συγκεκριμένων πρακτικών, αλλά δεν το σκέφτηκα γιατί είναι αναζήτηση 10 δευτερολέπτων.

Η συνήθης πρακτική μου δεν είναι αυτή. Συνήθως φέρνω links και έτοιμους πίνακες.

Α, ναι, το ύφος μου εμφανώς είναι απότομο και θυμωμένο, αλλά αν το καλοσκεφτείς δεν είναι αδικαιολόγητο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Όπου και πάλι προτιμάς αντί να βάλεις τον σύνδεσμο επενδύοντας δέκα δευτερόλεπτα να γράψεις κάτι οργισμένο --επειδή δεν καταλαβαίνεις καν γιατί θυμώνουν οι άλλοι με την τακτική σου να μη συζητάς συγκροτημένα.
 
Ωραία. Δηλώνω λοιπόν ότι δεν έχω αρκετό χρόνο να ασχολούμαι με απαντήσεις και επιθέσεις σε πέντε μέτωπα από πέντε άτομα, αλλά θέλω να έχω την δυνατότητα να κάνω μικρά σχόλια χωρίς να μου την πέφτουν και οι πέντε (ή όσοι είναι, τέλος πάντων). Το "οργισμένο" στο αμέσως προηγούμενο ποστ που το είδες;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Όταν απαξιώνεις μονοκοντυλιά κάτι που σου λέει κάποιος άλλος χωρίς να φέρνεις στοιχεία αλλά λέγοντας «υπάρχουν, ψάξτε τα», μην περιμένεις από τους άλλους να είναι Βούδες και να μην εκνευρίζονται επειδή εσύ δεν έχεις σκοπό να κάνεις σοβαρή συζήτηση.
 

Zazula

Administrator
Staff member
χωρίς να μου την πέφτουν και οι πέντε (ή όσοι είναι, τέλος πάντων)
Πάντως το δικό μου #4 τεκμηριώνει αυτό που υποστηρίζεις.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Α, ναι, το ύφος μου εμφανώς είναι απότομο και θυμωμένο, αλλά αν το καλοσκεφτείς δεν είναι αδικαιολόγητο.
Το "οργισμένο" στο αμέσως προηγούμενο ποστ που το είδες;
Εκεί το είδα.


Ωραία. Δηλώνω λοιπόν ότι δεν έχω αρκετό χρόνο να ασχολούμαι με απαντήσεις και επιθέσεις σε πέντε μέτωπα από πέντε άτομα, αλλά θέλω να έχω την δυνατότητα να κάνω μικρά σχόλια χωρίς να μου την πέφτουν και οι πέντε (ή όσοι είναι, τέλος πάντων).
Δηλαδή τι ακριβώς θέλεις; Να σου απαντάει το πορτ παρόλ της Λεξιλογίας; Και ποιος ή τι σε αναγκάζει να απαντάς στον έναν ή και στους πέντε ή τους όσους (πέρα από την ανάγκη να επιβεβαιώσεις ότι το σχόλιό σου στέκει);

Και ειλικρινά, αν δεν γράφεις τίποτε τραβηγμένο λάθος, δεν είναι τίποτε πιο εύκολο σε όλους μας από το να σε αγνοούμε αντί (κάποιοι από εμάς, τουλάχιστον) να ασχολούνται να σου παρουσιάσουν αντίλογο, καμιά φορά ιδιαίτερα εκτενή. Αφού το επιθυμείς όμως, από σήμερα ευχαρίστως δεν θα σου απαντήσω ξανά.
 
Υποθέτω ότι γι' αυτό ξεδόντιασαν τη Διαύγεια, για να μην υπάρχουν στοιχεία που θα έπειθαν τους δύσπιστους.
Ας το παίξω κι εγώ πνεύμα αντιλογίας. Διάβασε κανείς προσεκτικά ολόκληρη την είδηση; Νομίζω είναι φανερό (πόσο μάλλον αν ξέρει κάποιος τι λαβύρινθος πρόσθετης χαρτούρας και γραφειοκρατίας προστέθηκε με τη Διαύγεια) ότι το περιώνυμο ξεδόντιασμά της είναι, όπως λέμε, greatly exaggerated.
 
Πάντως το δικό μου #4 τεκμηριώνει αυτό που υποστηρίζεις.

Δεν αναφερόμουν σε σένα. Δεν μου την έχεις πέσει καθόλου. Δεν σε συμπεριλαμβάνω όταν λέω για πέντε άτομα (που δεν είναι κατ' ανάγκην πέντε).

Παλ, δεν είναι έτσι. Έχω καταθέσει τα ίδια τα στοιχεία, τα ίδια τα επιχειρήματα. Αν θέλεις να ελέγξεις την αλήθεια τους, δεν είναι τίποτα μυστικά έγγραφα. Αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να παραθέσω συνδέσμους για τεχνικούς λόγους, από εδώ που βρίσκομαι. Μπορείς όμως πολύ εύκολα να ελέγξεις αυτά που λέω στο #5.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ωστόσο, επειδή η Διαύγεια είναι από τα θετικά που υπήρχαν ως τώρα, αν προστέθηκε χαρτούρα και γραφειοκρατία θα έπρεπε να εστιάσει η κυβέρνηση στο να αφαιρεθεί αυτή με σκοπό την απόλυτη διαφάνεια.
 
Εκεί το είδα.

Αναφερόμουν σε προηγούμενα ποστ. Μην διυλίζουμε τον κώνωπα.

Και ειλικρινά, αν δεν γράφεις τίποτε τραβηγμένο λάθος, δεν είναι τίποτε πιο εύκολο σε όλους μας από το να σε αγνοούμε αντί (κάποιοι από εμάς, τουλάχιστον) να ασχολούνται να σου παρουσιάσουν αντίλογο, καμιά φορά ιδιαίτερα εκτενή. Αφού το επιθυμείς όμως, από σήμερα ευχαρίστως δεν θα σου απαντήσω ξανά.

Δεν επιθυμώ τίποτα. Η απάντηση ή μη είναι επιλογή του καθενός. Κι εγώ έχω απαντήσει εκτενώς για να έρθει κάποιος από κάτω και να το "διαγράψει" με μια απαξιωτική ατάκα. Αυτό που δεν είναι επιλογή είναι ο τρόπος αντιμετώπισης. Μπορείς να μην μου απαντήσεις αν δεν έχεις διάθεση ή χρόνο ή ό,τι.

Επιπροσθέτως, αν απαιτούσα κι εγώ συνδέσμους για τα πάντα, θα την έλεγα φέρ' ειπείν στην Αλεξάνδρα και στην Παλ που μιλάνε συνέχεια για ελλείμματα και θα περίμενα -με θυμωμένο και προσβλητικό ύφος- τα στοιχεία που δείχνουν τα ελλείμματά μας που είναι τάχα μου το τωρινό μας πρόβλημα.
 
Ωστόσο, επειδή η Διαύγεια είναι από τα θετικά που υπήρχαν ως τώρα, αν προστέθηκε χαρτούρα και γραφειοκρατία θα έπρεπε να εστιάσει η κυβέρνηση στο να αφαιρεθεί αυτή με σκοπό την απόλυτη διαφάνεια.

Όπως και νάχει, νομίζω ότι μόνο με πολλή καλή (ή μάλλον...) θέληση μπορεί να πει κανείς ξεδόντιασμα της Διαύγειας την απόφαση ότι "συγκεκριμένες πράξεις που εκδίδονται την 31.12. κάθε χρόνου, ισχύουν από τότε που εκδίδονται και όχι από το χρόνο που δημοσιεύονται".
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Όπως και νάχει, νομίζω ότι μόνο με πολλή καλή (ή μάλλον...) θέληση μπορεί να πει κανείς ξεδόντιασμα της Διαύγειας την απόφαση ότι "συγκεκριμένες πράξεις που εκδίδονται την 31.12. κάθε χρόνου, ισχύουν από τότε που εκδίδονται και όχι από το χρόνο που δημοσιεύονται".

Εγώ πάλι, από αυτό που διαβάζω, καταλαβαίνω ότι οι πράξεις που εκδίδονται την 31.12 (παραμονή Πρωτοχρονιάς, όπου ως γνωστόν το Δημόσιο λειτουργεί με τρελούς ρυθμούς και μπορεί να είναι από αποφάσεις ξεχασμένες στο συρτάρι ή οτιδήποτε άλλο έχει περισσέψει ή γίνεται ενδεχομένως με διάθεση αρπαχτής) ισχύουν αμέσως και επομένως δημιουργείται τετελεσμένο στο οποίο δεν μπορεί να λειτουργήσει αποτρεπτικά η ανάρτηση στη Διαφάνεια. Προφανώς δεν είναι κατάργηση της Διαφάνειας, αλλά μεγάλο παραθύρι δεν μπορείς να μην το πεις.

Επί της ουσίας, θα ήθελα να καταλάβω ποια είναι η πρακτική σκοπιμότητα να μην αναρτηθούν π.χ. οι αποφάσεις στις 2.1 ή (στην περίπτωση που πρέπει να κλείσουν κάποιοι λογαριασμοί ή τρέχουν προθεσμίες, να μην αναρτώνται στο χρονικό διάστημα που θα επέτρεπε στη Διαφάνεια να λειτουργήσει αποτρεπτικά.)

Να το πω και αλλιώς. Ας μάθουμε κάποτε επιτέλους ότι αν για κάποια δαπάνη προβλέπεται π.χ. ανάρτηση στη Διαφάνεια π.χ. δέκα μέρες νωρίτερα από την εφαρμογή της ότι η προθεσμία λήψης της απόφασης είναι αυτή που ορίζεται ώστε να προλάβει την ανάρτηση.
 
Μπορώ να ρωτήσω τους λογιστές του ιδρύματός μου αλλά όχι σήμερα. Ξέρω ότι η ανάρτηση στη Διαύγεια απαιτεί πολλή χαρτούρα και ένα σωρό υπογραφές ανώτατων στελεχών που μπορεί να μην είναι πάντα διαθέσιμες όταν υπάρχει βιασύνη, και ξέρω ότι για ένα λογιστήριο του ευρύτερου δημόσιου τομέα έχει μεγάλη σημασία το κλείσιμο του οικονομικού έτους. Με το φτωχό μου μυαλό, πάντως, δεν νομίζω ότι είναι περισσότερο τετελεσμένο από τη δημοσίευση, αφού ό,τι αναρτείται ισχύει. Αν προκαλέσει αντιδράσεις, η απόφαση μπορεί να ανακληθεί με άλλη απόφαση, άσχετα με το αν έχει αρχίσει να ισχύει μόλις ή πριν από μια βδομάδα ξερωγώ.

Επιμένω ότι για τη συγκεκριμένη απόφαση (που αφορά μία ημέρα του έτους! που αν είναι φωτογραφική αφορά πράξεις της προηγούμενης κυβέρνησης!! εκτός αν προβλέπουν κάποια φοβερή παρανομία στο τέλος Δεκεμβρίου 2015!!!) είναι gross exaggeration να μιλάμε για ξεδόντιασμα--ακόμα και για μεγάλο παραθύρι, με όλο το σεβασμό.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Θα σου ήμουν ειλικρινά υπόχρεος όμως αν μάθαινες από μεγάλο δημόσιο λογιστήριο τα πρακτικά ντεσού της απόφασης (και δεν νομίζω ότι έγινε προσπάθεια κάλυψης κυβερνητικής δαπάνης εκ των υστέρων· άλλωστε, η Διαύγεια δεν αφορά μόνο κυβερνητικές αποφάσεις, αλλά και αυτοδιοικητικές, ακαδημαϊκές όπως είπες, ακόμη και εποπτευόμενων ΝΠΙΔ -- ακόμη και στην αθλητική ομοσπονδία όπου έχω κάποια εμπλοκή αναρτούμε την απόφαση για την έγκριση των εισιτηρίων του κλητήρα π.χ., όμως δεν χρειάστηκε ποτέ να αναρτήσουμε κάτι 31.12 --είμαστε και οικονομικά πολύ μικρή πια αθλητική ομοσπονδία).

(Και συγγνώμη, αλλά η απόφαση λέει για κάθε 31.12, όχι μόνο για του 2015...)
 
Λοιπόν, μόλις τώρα πήγα και ρώτησα, και η απάντηση του λογιστή μας επιβεβαιώνει αυτό ακριβώς που έγραψα: για τα λογιστήρια η 31η Δεκεμβρίου είναι η μεγαλύτερη μέρα του χρόνου και είναι απολύτως πρακτικοί οι λόγοι της απόφασης, θα ήταν δηλαδή μια πρόταση που θα έκανε κι ο ίδιος με την εμπειρία του από πέντε (αν μετράω καλά) χρόνια Διαύγειας. Μου είπε κι άλλες λεπτομέρειες, αλλά επειδή είμαι λίγο χοντροκέφαλος στα λογιστικά δεν τις θυμάμαι.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Λοιπόν, μόλις τώρα πήγα και ρώτησα, και η απάντηση του λογιστή μας επιβεβαιώνει αυτό ακριβώς που έγραψα: για τα λογιστήρια η 31η Δεκεμβρίου είναι η μεγαλύτερη μέρα του χρόνου και είναι απολύτως πρακτικοί οι λόγοι της απόφασης
Μα είναι γνωστό ότι τα λογιστήρια συγκεντρώνουν τιμολόγια κομμένα ακόμη και δέκα μέρες μετά με ημερομηνία 31.12.

ΟΚ, ευχαριστώ πάντως. Δέχομαι λοιπόν ότι είναι άλλη μια περίπτωση που έχει σχέση με την πατροπαράδοτη αγάπη (όλων) μας να κάνουμε τα πάντα τελευταία στιγμή και θα περιμένω αναγκαστικά να δούμε πώς θα λειτουργήσει.
 
Ναι αλλά (αν κατάλαβα καλά) 31.12 πρέπει να κλείσει το λογιστικό έτος, εκεί είναι το πρόβλημα. Και δεν είναι αναγκαστικά τιμολόγια της τελευταίας στιγμής, π.χ. μια υπηρεσία κούριερ σου βγάζει τα τιμολόγιά της κάθε τέλος του μήνα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ναι, καταλαβαίνω το πρόβλημα με το κλείσιμο του έτους, απλώς δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να αναρτηθούν αποφάσεις στις 31.12 και όχι νωρίτερα (δηλαδή, καταλαβαίνω: π.χ., ανακαλύπτουμε ή «ανακαλύπτουμε» στις 5.1 ότι ξεχάσαμε να περάσουμε σε κάποια πρακτικά την τάδε απόφαση. Έχουμε ένα πρακτικό νόμιμα ανοικτό επί κάποιες μέρες μέχρι την επικύρωσή του, με ημερομηνία 31.12, το περνάμε εκεί και το ανεβάζουμε μετά στη Διαφάνεια.)

Αλλά ξαναλέω: δεν έχω τις γνώσεις να εκτιμήσω τις πρακτικές συνέπειες και το αν ανοίγει παράθυρο ή όχι. Θα δείξει.
 
Μα αν καταλαβαίνω καλά εγώ, ακριβώς αυτό λέει η τροπολογία, ότι αποφάσεις που για λογιστικούς λόγους (κλείσιμο του έτους) πρέπει να ισχύουν από 31.12 αλλά που για πρακτικούς λόγους δεν μπορούν να εκδοθούν πριν (η εταιρεία κούριερ θα κόψει τιμολόγιο στις 31.12 σε άλλη πόλη, πότε θα φτάσει, πότε θα υπογραφούν τα χαρτιά για την ανάρτηση κλπ) θα ισχύουν από την έκδοσή τους και όχι την ανάρτησή τους, που για τους ίδιους πρακτικούς λόγους μπορεί να γίνει πέντε μέρες μετά όπως λες κι εσύ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τα τιμολόγια στο κλείσιμο της χρήσης παλιά εκδίδονταν μέχρι και 20/1 με ημερομηνία 31/12, αλλά μετά τον ν. 4308/2014 για τα ΕΛΠ μπορούν να εκδίδονται μέχρι και 15/1 και να αφορούν την προηγούμενη χρήση. http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20153
 
Top