μπίρα ή μπύρα

bernardina

Moderator
Θα ενοούσα το ίδιο που ενοό όταν στο λέο κε τ' ακούς. Έχις ακούσι διαφορά ανάμεσα στιν μπίρα κε στιν μπύρα;

(Πο πο, θα μου τιν πέσουν, δεν τι γλιτόνο!)
Όχι, έχι διαφορά ανάμεσα στο τι μπίρα και τιν πίρα. (Καλά, μετά τα σβίνις για να μι μας τιν πέσουν ι σοβαρί) :devil:
 

nickel

Administrator
Staff member
έχι διαφορά ανάμεσα στο τι μπίρα και τιν πίρα.

Μιν κιτάς πός το ίχες γράψι. Κανονικά κε τα δίο προφέροντε [timbíra].

(Πολύ κουραστική η φωνητική γραφή. Γυρνάω στην εύκολη που ξέρω.)
 
Όχι, έχι διαφορά ανάμεσα στο τι μπίρα και τιν πίρα. (Καλά, μετά τα σβίνις για να μι μας τιν πέσουν ι σοβαρί) :devil:

Δεν κατάλαβα. Την πήρα, την πείρα ή την Πύρα;
 

daeman

Administrator
Staff member
Κε τότε θα ίθελα να δο πος θα εγραφες aftitimpira κε τι ακριβός θα ενοούσες :devil::whistle::inno:

Τι μπίρ'ς; Να σ'μπο, ζουρίσκις ή δρουσίσκις;
- Two beers.
- Ισί τουν πήρ'ς. :p

Δεν κατάλαβα. Την πήρα, την πείρα ή την Πύρα;

Την πύρρα > τη μπύρρα :p :
mad-elf-webpage-pic.jpg


Αυτή μάλιστα, να τη γράψω με υγκρέκ και γουργουριστό ρ, *νερράκι, και να την πιω στο *ποτύρι. :laugh:
 

nickel

Administrator
Staff member
Στο δάσος τις βουλώνεις / Στο δάσος της Βουλώνης

Εμπνευσμένο από ελληνοϊαπωνικό φόρουμ.
 

bernardina

Moderator
Καλό πλύσιμο, άνετη κουζίνα, λίγο μεράκι (και προαιρετικά καλή παρέα) χρειάζονται μόνο για την παρασκευή. Έτοιμη για κατανάλωση μετά από τρεις Παρασκευές, με ό,τι παρέα προαιρείστε. Bateer beer, coming soon to kitchens near you. :p

Besides, what are friends for, if not sharing?
 

daeman

Administrator
Staff member
Αυτή είναι περίπτωση «την μπίραν».
κε τι σίκοσαν... (κε μι ροτάτε πια, τιν μπίραν, τιν αποκαταποτιμπίραν ή τιν αποκαταποκαταποτιμπίραν; )
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Ονε βοθρβον, ονε σκοτψη, ονε βεερ, ουπσ! One bourbon, one scotch, one beer - John Lee Hooker

 
Εγώ αποφάσισα να μην ξαναπιώ μπύρα γραμμένη με γιώτα, σαν διαμαρτυρία για την μη καθιέρωσης φωνητικής γραφής. Ή θα γράφουμε φωνητικά, ή θα γράφουμε την μπύρα όπως την γράφουν οι μεγάλες ζυθοποιίες. Διαλέξτε. Δεν θέλουμε μέσες λύσεις. Παίρνουμε κεφάλια. Δαγκώνουμε επίσης.
 

bernardina

Moderator
...
Ονε βοθρβον, ονε σκοτψη, ονε βεερ, ουπσ! One bourbon, one scotch, one beer - John Lee Hooker

Ονε κατ, ονε βοτε, ονε βεερ οοπσ! One cat, one vote, one beer - Ry Cooder :cheek:

 
Top