διηρημένη ιδιοκτησία

Κανείς δεν μίλησε για συγκυριότητα, για tenancy in common και co-ownership μίλησα και αυτό λέει και το Αγγλικό που σου έχω δώσει, προκειμένου να ξεκαθαρίσουμε τις έννοιες.

Όπως είπες κι εσύ: "Στην οριζόντια ιδιοκτησία ιδρύεται χωριστή κυριότητα των ιδιοκτητών επι του ορόφου της οικοδομής ή επι των διαμερισμάτων (διηρημένη ιδιοκτησία), και συγκυριότητα κατ'ανάλογη μερίδα στα μέρη του όλου ακινήτου που αφορούν την κοινή χρήση (αδιαίρετη ιδιοκτησία)."

Απλά, προφανώς στο εξωτερικό δεν το προσδιορίζουν τόσο πολύ όπως εμείς.

Όπως και νά' χει, χαίρομαι που το έλυσες... :-)
 
Last edited:

Elsa

¥
Α, και η δικηγόρος μου είπε να πω πολύ απλά divided property, γιατί «αυτά είναι περιέργειες της δικής μας νομοθεσίας».

Συμφωνώ απόλυτα! Και, περιέργειες είναι καραμπινάτο understatement...:rolleyes:
 
Ο δικός μου δικηγόρος λέει ότι η διηρημένη είναι πάντα οριζόντια ιδιοκτησία. Και μάλιστα ότι τα δύο χρησιμοποιούνται ως συνώνυμα.
Πάντως, αν κάτι σημαίνει αυτό, στο δίκτυο το 'κάθετη ιδιοκτησία' μαζί εμφανίζεται μόνο σε ένα σάιτ. Ας ρωτήσουμε κι έναν τρίτο δικηγόρο, μπας και βγάλουμε άκρη.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλά, φαντάζομαι ότι είναι ανάλογα με την περίπτωση του ακινήτου που διαιρείται. Μη νομίζεις, κι εμένα δε μου τα εξήγησε και με μεγάλη σαφήνεια.
 
Παραπάνω palavra εννούσα ότι στο γκουγκλ δεν βγαίνουν μαζί οι λέξεις 'διηρημένη-κάθετη' αλλά και το 'διηρημένη-οριζόντια' βγάζει μόνο 2 αποτελέσματα. Οπότε άκυρη η σχετική παρατήρηση.
 
Τώρα βλέπω πως ο Χιωτάκης έχει τη διαιρετή ιδιοκτησία title by moiety και divisible owenership σε παρένθεση.
Το διαιρετή και το διηρημένη φαίνεται να αναφέρονται και τα δύο σε πολυκατοικίες. Αν όντως σημαίνουν το ίδιο πράγμα ίσως μπορείς να το ψάξεις μέσω του moiety (δες π.χ. το moiety title στην wikipedia), αλλά συμφωνώ πως το divided είναι καλή λύση, αφού ακριβής αντιστοιχία δεν φαίνεται να υπάρχει.
 
Top