βαλκανοποίηση

maritri73

New member
θα με βοηθήσετε λίγο; Το ελληνικό κείμενο αναφέρει «ο όρος Βαλκάνια και το παράγωγο της βαλκανοποίηση...» να το κανω balkanization;:s

επίσης πώς να μεταφράσω "οικονομικός χώρος" "ανατροπή δεδομένων";
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Γεια σου,
δεν πολυκαταλαβαίνω τη φράση που παραθέτεις, μήπως μπορείς να τη γράψεις ολόκληρη;
Ο όρος Balkanization πάντως υπάρχει, δες εδώ στην αγγλική Βίκι.

Για τους άλλους δύο όρους, για να σε βοηθήσουμε περισσότερο, αν μπορείς άνοιξε ξεχωριστό νήμα για τον κάθε ένα και δώσε μας και λίγο συγκείμενο.
 

maritri73

New member
Γεια σου,
δεν πολυκαταλαβαίνω τη φράση που παραθέτεις, μήπως μπορείς να τη γράψεις ολόκληρη;
Ο όρος Balkanization πάντως υπάρχει, δες εδώ στην αγγλική Βίκι.


το κείμενο που έχω λέει "Ο όρος Βαλκάνια και το παράγωγό της βαλκανοποίηση πέτυχαν τη σύνδεση τους με μια υποτιμητική εννοιολογική απόχρωση..."
δεν έχω κάτι παραπάνω :s
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Έχει ένα μικρό λαθάκι, τότε:
το κείμενο που έχω λέει "Ο όρος Βαλκάνια και το παράγωγό της βαλκανοποίηση πέτυχαν τη σύνδεση τους με μια υποτιμητική εννοιολογική απόχρωση..."
δεν έχω κάτι παραπάνω :s
Μάλλον σου κάνει ο όρος της Βίκι, θα πρέπει να λάβεις υπόψη και το υπόλοιπο κείμενό σου, βέβαια.
 

bernardina

Moderator
"Ο όρος Βαλκάνια και το παράγωγό της βαλκανοποίηση πέτυχαν τη σύνδεση τους με μια υποτιμητική εννοιολογική απόχρωση..."
δεν έχω κάτι παραπάνω :s
Δευτερεύουσα παρατήρηση: Ο όρος... και το παράγωγό ΤΟΥ, όχι "της". Είναι ασύντακτο. H βαλκανοποίηση υπάρχει έτσι κι αλλιώς στα αγγλικά, όπως λέει και η Παλ.
"Balkanization, or Balkanisation, is a geopolitical term, originally used to describe the process of fragmentation or division of a region or state into smaller regions or states that are often hostile or non-cooperative with each other.[1] It is considered pejorative.[2] The term refers to the division of the Balkan peninsula, formerly ruled almost entirely by the Ottoman Empire, into a number of smaller states between 1817 and 1912.[3] The term however came into common use in the immediate aftermath of the First World War, with reference to the numerous new states that arose from the collapse of the Austro-Hungarian Empire and the Russian Empire."
 
Top