Τι εστί γάμος; (The lighter side of it)

Elsa

¥
Από άρθρο με τίτλο Στην Τήλο, αδελφές μου, στην Τήλο! στο τελευταίο Pontiki-Art:
(δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα του αρθρογράφου και δεν έχω τώρα πρόχειρο το τεύχος)

Δεν λέω, και μένα μου φαίνεται κάπως το θέαμα δύο βλογιοκομμένων πλην τέλεια μακιγιαρισμένων Ταϊλανδών που ντυμένοι αμφότεροι νυφούλες επισημοποιούν τη σχέση τους μπροστά στις κάμερες. Από την άλλη όμως σκέφτομαι πως αν η κοινωνία είχε υπάρξει διαχρονικά πιο ανεξίκακη και χαλαρή ενδεχομένως αυτοί οι άνθρωποι να μην ένιωθαν τέτοια πρεμούρα να μασκαρευτούν και να διαδηλώσουν τη διαφορετικότητά τους τόσο κραγμένα. Κι απ’ την παράλλη αναρωτιέμαι μήπως αυτή είναι απλώς η έκφραση μιας άλλης σεξουαλικότητας, προφανώς πιο... μειονοτικής, αλλά το ίδιο έγκυρης με εκείνην της κοπελιάς που μοστράρει στήθος-κώλο-μπούτι με τρόπο εξόφθαλμο και κραυγαλέο. Δεν ξέρω. Εκείνο που ξέρω είναι πως όλοι μαζί πρέπει να ζήσουμε σε αυτόν τον πλανήτη. Και πως η ομοφυλοφιλία σίγουρα δεν είναι μεταδοτική.
 

Elsa

¥
Από το ίδιο άρθρο, ήθελα να εντοπίσω μια απορία που εξέφρασε ο/η αρθρογράφος:
Και πρώτα απ’ όλα, τι έγινε ξαφνικά, ρε παιδιά; Ποια ήταν αυτή η πολιτικώς ορθή μύγα που τους τσίμπησε όλους κι άρχισαν να αποκαλούν τα νιόπαντρα ζευγάρια και τη συνομοταξία τους «ομόφυλους»; Ομοφυλόφιλους τους ξέραμε ως σήμερα. Να φταίει άραγε η παιδοφιλία, η παραφιλία κι άλλες σεξο-αποκλίσεις που ώθησαν σε αυτήν τη γλωσσική αναπροσαρμογή; Βρε, μπας κι ήταν δάκτυλος του Facebook και της εκεί διαδικτυωμένης «φιλίας»; Τι να πω, δεν ξέρω...

Εσείς καταλαβαίνετε γιατί πολλοί θεωρούν λάθος ή πολιτικώς ορθή μύγα, το «γάμος μεταξύ ομοφύλων»; Εγώ δεν το βρίσκω λάθος και δεν καταλαβαίνω γιατί το μπλέκουν με το «ομοφυλοφίλων».
 

Elsa

¥
Για το άλλο, το σοβαρό τελικά θέμα της αλλαγής του νόμου 1329/1983 για το οικογενειακό δίκαιο, διαβάστε λεπτομέρειες στο site της Ομάδας Γυναικών Θεσσαλονίκης

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΥ ΑΝΤΡΟΣ ΜΟΥ...
ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ 25 ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ;
Εν κρυπτώ και παραβύστω η κυβερνητική επιτροπή προετοίμασε ένα νομοσχέδιο που αφορά ζητήματα οικογένειας και επιμέλειας τέκνων όπου ούτε λίγο ούτε πολύ ξηλώνει ένα σημαντικό άρθρο του νόμου 1329/1983 για το οικογενειακό δίκαιο, νόμου που αποτέλεσε τομή για τα γυναικεία δικαιώματα στην Ελλάδα και για την ισότητα των δύο φύλων στην οικογένεια.
 

curry

New member
Διάβασα τις φεμινίστριες από την Θεσσαλονίκη, καλά κάνουν και διαμαρτύρονται αλλά, έχω κάποιες απορίες.
Εντάξει, μπορεί να ζω σε παράλληλο σύμπαν, αλλά πραγματικά δεν νομίζω ότι τα νέα παιδιά πολυσκάνε για τέτοια πράγματα - εδώ 1 στους 3 γάμους είναι πλέον πολιτικός.
Και, έτσι κι αλλιώς, θα κάτσω να ανεχτώ έναν παπ*** που θέλει να μου κοτσάρει ντε και σώνει το επίθετό του; Θέλω να πιστεύω ότι ελληνική κοινωνία έχει κάνει βήματα μπροστά. Αν ο κύριος επιμένει για κάτι τόσο ηλίθιο, τι να τον κάνω να τον παντρευτώ; Συντρόφους - όπως και φίλους - στη ζωή επιλέγουμε επειδή μοιραζόμαστε κάποιες κοινές αρχές και πιστεύω, μεταξύ άλλων. Αλλιώς, καθένας τον δρόμο του.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Συγκεκριμένα προτείνεται η γυναίκα να μην διατηρεί αναγκαστικά το οικογενειακό της επίθετο, όπως προβλέπει ο ισχύων νόμος, αλλά να παίρνει αυτό του συζύγου, εφόσον υπάρχει συναίνεση και των δύο.

Να θυμίσω ότι όταν η Έλσα δημοσίευσε αρχικά την είδηση, τόνισε με bold το "εφόσον υπάρχει συναίνεση και των δύο". Θεωρώ ότι είναι διαστρέβλωση της πραγματικότητας όταν σκούζουν οι διάφορες γυναικείες οργανώσεις περί δικαιωμάτων και καταναγκασμού. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τις αναγκάζει να αλλάξουν επώνυμο. Θα το κάνουν μόνο εφόσον το θέλουν. Και ένας λόγος είναι να είναι το δικό τους επώνυμο κακόηχο ή αστείο.

Μου φαίνεται τρομερά περίεργο να αλλάζεις επίθετο μετά τον γάμο... Κι αν ο σύζυγος έχει απαράδεκτο επίθετο, π.χ. είναι κύριος Γουρούνας κι εσύ γίνεις στα καλά του καθουμένου η κυρία Γουρούνα; Απολύτως υπαρκτό παράδειγμα!

Γιατί σου φαίνεται τρομερά περίεργο; Αν εσύ είχες το επώνυμο Γουρούνα και ονειρευόσουν από τότε που θυμάσαι τον εαυτό σου να αλλάξεις αυτό το απαράδεκτο επώνυμο, γιατί να μην υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Στο Δημόσιο όπου δίδαξα πολλά χρόνια, υπήρχαν αρκετές συνάδελφοι που -αντίθετα με αυτό που ισχύει γενικά στη δημόσια εκπαίδευση- χρησιμοποιούσαν στο σχολείο το επώνυμο του συζύγου τους, επειδή το δικό τους ήταν αστείο ή κακόηχο (και ξέρετε ότι δεν θέλουν μεγάλη αφορμή τα παιδιά για καζούρα).
 

curry

New member
Γιατί σου φαίνεται τρομερά περίεργο; Αν εσύ είχες το επώνυμο Γουρούνα και ονειρευόσουν από τότε που θυμάσαι τον εαυτό σου να αλλάξεις αυτό το απαράδεκτο επώνυμο, γιατί να μην υπάρχει αυτή η δυνατότητα;

Οκ, αυτό δεν το είχα σκεφτεί :eek: ...
 

Elsa

¥
Διάβασα τις φεμινίστριες από την Θεσσαλονίκη, καλά κάνουν και διαμαρτύρονται αλλά, έχω κάποιες απορίες.
Εντάξει, μπορεί να ζω σε παράλληλο σύμπαν, αλλά πραγματικά δεν νομίζω ότι τα νέα παιδιά πολυσκάνε για τέτοια πράγματα - εδώ 1 στους 3 γάμους είναι πλέον πολιτικός.
Και, έτσι κι αλλιώς, θα κάτσω να ανεχτώ έναν παπ*** που θέλει να μου κοτσάρει ντε και σώνει το επίθετό του; Θέλω να πιστεύω ότι ελληνική κοινωνία έχει κάνει βήματα μπροστά. Αν ο κύριος επιμένει για κάτι τόσο ηλίθιο, τι να τον κάνω να τον παντρευτώ; Συντρόφους - όπως και φίλους - στη ζωή επιλέγουμε επειδή μοιραζόμαστε κάποιες κοινές αρχές και πιστεύω, μεταξύ άλλων. Αλλιώς, καθένας τον δρόμο του.

Προφανώς, ζεις σε παράλληλο σύμπαν! :) Σκέψου λίγο τι έχει να γίνει στην επαρχία...
Δεν κατάλαβα όμως τι σχέση έχει ο πολιτικός ή μη γάμος. Αυτό θα ισχύσει για όλους τους γάμους!
Όσο για το ότι κερδίζει έδαφος έναντι του θρησκευτικού, μακάρι να είναι έτσι, μάλλον όμως είναι εικονικό και οφείλεται σε άλλες αιτίες (όπως τα στεγαστικά δάνεια, η οικονομική δυσπραγία, οι γάμοι με αλλοδαπούς κ.τ.λ.)

Για αυτό που λες, Αλεξάνδρα, θα συμφωνούσα ίσως, αν στο νομοσχέδιο αναφερόταν έστω για τα μάτια, ότι και ο σύζυγος μπορεί αν το επιθυμεί να πάρει το όνομα της συζύγου του.
Άλλωστε, αν το όνομα κάποιου είναι κακόηχο, μπορεί να το αλλάξει ανά πάσα στιγμή χωρίς να πρέπει να παντρευτεί. Αλίμονο, αν παντρεύεσαι γιαυτό το λόγο...
 

curry

New member
Δεν ξέρω αν κάποιοι - βλέπε ΜΜΕ, κυρίως τηλεόραση - θέλουν να ερμηνεύουν τον πολιτικό γάμο ως κίνηση "απελπισίας" από κατά τα άλλα θρησκευόμενα ζευγάρια που δεν έχουν χρήματα για να κάνουν θρησκευτικό γάμο. Ο Έλληνας, άμα είναι για τη μόστρα, κάνει το σκ**** του παξιμάδι για να έχει φιέστες. Άσε που, αν είναι κανείς τόσο θρησκευόμενος, πιστεύω ότι θα κάνει υπομονή να μαζέψει λίγα χρήματα να παντρευτεί με παπά και με κουμπάρο, ή θα κάνει κάτι πιο μικρό, χωρίς πολλούς στολισμούς και τέτοια. Οπότε πραγματικά πιστεύω ότι ο πολιτικός γάμος έχει κατά βάση άλλα κίνητρα. Μπορεί βέβαια και να κάνω λάθος.

Ανέφερα τον πολιτικό γάμο ως παράδειγμα ότι "προοδεύουμε" ως κοινωνία.

Και όσο για την επαρχία, σίγουρα είναι κάπως αλλιώς τα πράγματα, αλλά μήπως τα παραλέμε; Εξάλλου, ο μισός και πλέον πληθυσμός της Ελλάδας ζει σε αστικά κέντρα. Κι από τη - μικρή, βέβαια - εμπειρία μου στην επαρχία, εντάξει, δεν είναι πια και τόσο οπισθοδρομικοί οι άνθρωποι - αλλά είναι μεγάλοι κουτσομπόληδες! :D
Τέλος πάντων, απλές σκέψεις κάνω. Κυρίως, μου την σπάει που οι νομοθέτες ό,τι θυμούνται χαίρονται σ' αυτή τη χώρα.
 

Elsa

¥
Εμένα πάλι, μου τη σπάει που κάτι τέτοια, που πάνε την Ελλάδα τόσο πίσω, ενοχλούν πια μόνο τις φεμινίστριες...:rolleyes:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Άλλωστε, αν το όνομα κάποιου είναι κακόηχο, μπορεί να το αλλάξει ανά πάσα στιγμή χωρίς να πρέπει να παντρευτεί. Αλίμονο, αν παντρεύεσαι γιαυτό το λόγο...

1) Η αλλαγή επωνύμου είναι μια πολύ δύσκολη νομική διαδικασία, που ελάχιστοι άνθρωποι σ' αυτόν τον πλανήτη την επιχειρούν.

2) Δεν παντρεύεσαι γι' αυτό το λόγο. Αλλά αν σου αρέσει περισσότερο το επώνυμο του συζύγου σου, δεν βλέπω γιατί να μην μπορείς να το υιοθετήσεις, με την απλούστερη διαδικασία που υπάρχει, την τελετή του γάμου - την οποία ούτως ή άλλως θα κάνεις, έχοντας αποφασίσει να παντρευτείς αυτόν τον άνθρωπο.

...κάτι τέτοια, που πάνε την Ελλάδα τόσο πίσω...
Δηλαδή, οι ευρωπαϊκές χώρες που έχουν στη νομοθεσία τους τη δυνατότητα (προσοχή, όχι υποχρέωση) να πάρει η γυναίκα το επώνυμο του συζύγου της αν το επιθυμεί είναι πολύ πίσω στα γυναικεία θέματα; Χμμ...
 

Elsa

¥
Επιμένω να μην καταλαβαίνω γιατί να είναι μονόδρομος...Γιατί όχι και ανάποδα;
 

curry

New member
Έλσα μαζί σου, αλλά άμα το δεις φροϋδικά το πράγμα, θα είναι σαν ευνουχισμός - τους έχουμε φρικάρει έτσι κι αλλιώς, μην τους αποτελειώσουμε :D !!! Όχι μόνο η ελληνική κοινωνία, αλλά ολόκληρη η πλανητική κοινωνία απέχει έτη φωτός από τέτοιες εξελίξεις! :)
(φυσικά, αν αυτό έχει ήδη γίνει κάπου - ή και εφαρμόζεται κιόλας - και δεν το γνωρίζω, περιμένω άμεση ενημέρωση!)
 

Elsa

¥
Έλσα μαζί σου, αλλά άμα το δεις φροϋδικά το πράγμα, θα είναι σαν ευνουχισμός - τους έχουμε φρικάρει έτσι κι αλλιώς, μην τους αποτελειώσουμε :D !!!

Αααα, μα σίγουρα ζεις σε παράλληλο σύμπαν εσύ!:D
 

nickel

Administrator
Staff member
Πού είναι οι άντρες, να χτυπήσουν κάτω το χέρι, να πατήσουν πόδι, σ' αυτό το νήμα;

Ο νόμος μιλά, είπαμε, για συναίνεση. Να μη συντροφέψετε με άνθρωπο που δεν ξέρει τι θα πει συναίνεση!
 

curry

New member
Εγώ σε παράλληλο σύμπαν;
alien.jpg
 

Elsa

¥
Πού είναι οι άντρες, να χτυπήσουν κάτω το χέρι, να πατήσουν πόδι, σ' αυτό το νήμα;

Ο νόμος μιλά, είπαμε, για συναίνεση. Να μη συντροφέψετε με άνθρωπο που δεν ξέρει τι θα πει συναίνεση!

Θα με πείτε επίμονη, το ξέρω. Αλλά γιατί όχι και αντίστροφη ...συναίνεση;
Τι να συντροφέψουμε, καλέ; Εμείς, είπαμε, ...ψυχαγωγούμε! :p
 
Έλσα μαζί σου, αλλά άμα το δεις φροϋδικά το πράγμα, θα είναι σαν ευνουχισμός - τους έχουμε φρικάρει έτσι κι αλλιώς, μην τους αποτελειώσουμε :D !!! Όχι μόνο η ελληνική κοινωνία, αλλά ολόκληρη η πλανητική κοινωνία απέχει έτη φωτός από τέτοιες εξελίξεις! :)
(φυσικά, αν αυτό έχει ήδη γίνει κάπου - ή και εφαρμόζεται κιόλας - και δεν το γνωρίζω, περιμένω άμεση ενημέρωση!)

Αυτό ισχύει σίγουρα στη Νορβηγία και τη Δανία. Επίσης, μια και μίλησες για ευνουχισμό - κι εδώ ξεκινά η οφτοπική παρέκκλιση - σ' αυτές τις χώρες έχω συναντήσει παραδείγματα αυτόβουλης στείρωσης αντρών. Για ποιο λόγο; Μα φυσικά για αντισύλληψη. Πολύ μπροστά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αλλά γιατί όχι και αντίστροφη ...συναίνεση;

Επειδή στη σχέση, στο θεσμικό / κοινωνικό πλαίσιο, ο άντρας εξακολουθεί να θεωρείται (σε κάποια πράγματα) primus inter pares. Οπότε μη βιάζεστε για πλήρη αναγνώριση της υπεροχής σας. Μείνετε στην ουσία και θα ακολουθήσουν οι τύποι.
 

curry

New member
Αυτό ισχύει σίγουρα στη Νορβηγία και τη Δανία. Επίσης, μια και μίλησες για ευνουχισμό - κι εδώ ξεκινά η οφτοπική παρέκκλιση - σ' αυτές τις χώρες έχω συναντήσει παραδείγματα αυτόβουλης στείρωσης αντρών. Για ποιο λόγο; Μα φυσικά για αντισύλληψη. Πολύ μπροστά.

Εμ βέβαια, έπρεπε να το περιμένω, εκεί στον Βορρά τα βλέπουν αλλιώς τα πράγματα... εδώ είμαστε ακόμα στον Άγριο Νότο :D !!
Όσο για την αυτόβουλη στείρωση, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη - και από όσο ξέρω, είναι και αναστρέψιμη διαδικασία, οπότε, γιατί όχι; Αλλά αυτό ανήκει στη σφαίρα της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης, που εδώ φυσικά, συνεχίζει να είναι ανύπαρκτη! Άντε τώρα να πεις στον Μήτσο να κάνει μια επεμβασούλα στον Λαλάκη του - ή εκεί γύρω τέλος πάντων... :D
 
Top