Τα της κρίσης (ό,τι περνάει από την κρησάρα μας)

pontios

Well-known member
A good weekend to all !
Thanks SBE (re: the interesting BBC radio discussion and your summary thereof).

I'm not responding to anyone here, just expressing my thoughts ,,
Το Ελληνικό χρέος δεν μπορεί απλώς να μεταφερθεί ή να διαγραφεί χωρίς συνέπειες, όπως γνωρίζουμε, και όσον αφορά το κούρεμα, οι τράπεζες (όχι μόνο της Ελλάδας άλλα και της Ευρώπης) θα πρέπει να ενισχυθούν τώρα.
Νομίζω ότι σε κάποιο στάδιο θα ξεκινήσει η εκτύπωση του ευρώ κτγμ - αφού ένα μικρό κράτος μέλος, όπως η Ελλάδα μπορεί να επιφέρει τόσα πολλά προβλήματα, τότε το μέγεθος του συνολικού χρέους της Ευρωζώνης είναι ίσως ανυπέρβλητο χωρίς τη βοήθεια ενός (ειδικού) τυπογραφείου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Ότι θα πρέπει η ΕΕ να τυπώσει ευρώ και να αποφασίσει πώς θα μοιραστούν για να διορθωθούν μερικές εσωτερικές ανισορροπίες, αφού βέβαια φροντίσει να μη δημιουργηθούν ανισορροπίες και περιττές κόντρες με τους διεθνείς εταίρους της. Πολύ δύσκολα μαθηματικά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Από το παραπάνω της Μέρκελ:
Για το λόγο αυτό, σύμφωνα με την γερμανίδα καγκελάριο, οι χώρες της ΕΕ πρέπει να σταματήσουν να βασίζουν την ανάπτυξη στις πιστώσεις.

Ελπίζω να εννοεί τις πιστώσεις για κατανάλωση και ψεύτικη ανάπτυξη. Είμαι περίεργος να δω πώς το είπε, πόσο το απλοποίησε.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Προς το παρόν δεν υπάρχουν στο νέτι περισσότερες πληροφορίες. Πρόκειται για αποσπάσματα από λόγο της με διάρκεια μια ώρα σε χτεσινό κομματικό συνέδριο των μικρομεσαίων.
 

pontios

Well-known member
Thank you dr.
Very interesting re: The EFSF tabling the idea (or possibility) of issuing bonds to China.

Nikel wrote ..re: Merkel's recent address.
Ελπίζω να εννοεί τις πιστώσεις για κατανάλωση και ψεύτικη ανάπτυξη. Είμαι περίεργος να δω πώς το είπε, πόσο το απλοποίησε.

I hope so too - let's hope we all learn from this.

In Australia we have low public debt but there's concern we have too much private debt and possibly a housing bubble. The problem is politicians always react two years after the fact, when it's too late and all our politicians are the same ignoramuses world wide.
Alarm bells should be sounding well before private debt levels reach 100% plus of GDP - but even if they were (sounding) politicians here and our central bank (the Australian Reserve Bank) governors would just be covering their ears anyway!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Από την Καθημερινή της Κυριακής:
Οι γνωστοί-άγνωστοι στη λίστα με όσους "έβγαλαν έξω" λεφτά
...Στη λίστα εμφανίζεται γνωστός καλλιτέχνης, συγγενής πολιτικού, με ληξιπρόθεσμα χρέη 20ετίας, ο οποίος βρίσκεται ήδη με το Δημόσιο στα δικαστήρια...
Δεν το πιστεύω! Η κυρία πρώην υφυπουργός και ο σύζυγός της έβγαλαν έξω τα λεφτά τους; Εντάξει, το επόμενο είναι να μάθουμε ότι όσοι έβγαλαν έξω τα λεφτά τους έχουν επενδύσει μέσω CDS στη χρεοκοπία της Ελλάδας.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Την απάντηση μπορείς να τη δώσεις μόνος σου. Βλέπεις να αποπνέει καμιά σοβαρότητα αυτό το μπλογκ;
 

nickel

Administrator
Staff member
Τώρα γιατί εγώ κατάλαβα ότι το λογιστικό λάθος έκανε τη Γερμανία να νομίζει ότι ήταν πλουσιότερη ενώ δεν ήταν, τη στιγμή που το άρθρο λέει ότι από λογιστικό λάθος η Γερμανία φαινόταν να είναι φτωχότερη (να έχει μεγαλύτερο δημόσιο χρέος);

Άσε που είπαν στη γριά να βάζει και καμιά γενική μετά το «ως» κι αυτή ξεκωλώθηκε:
«Κατά 2,6 ποσοστιαίες μονάδες χαμηλότερο εκτιμάται ότι θα είναι το δημόσιο χρέος ως ποσοστού επί του ΑΕΠ της Γερμανίας το 2011...»
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Από το παραπάνω της Μέρκελ:
Ελπίζω να εννοεί τις πιστώσεις για κατανάλωση και ψεύτικη ανάπτυξη. Είμαι περίεργος να δω πώς το είπε, πόσο το απλοποίησε.

Η Μέρκελ συμπλήρωσε ότι όλες οι χώρες της ευρωζώνης πρέπει τώρα να περιορίσουν το δημόσιο χρέος τους και να στραφούν προς τα δομικά τους προβλήματα. Κι αυτό, επειδή δεν μπορεί να υπάρξει ανάπτυξη με ακόμη περισσότερα χρέη. «Αυτό δεν πέτυχε ποτέ ως τώρα.»
http://de.reuters.com/article/domesticNews/idDEBEE79R0CH20111028
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πήρατε είδηση να μπήκε κανάς φόρος, κανά έκτακτο τέλος, κάτι τελοσπάντων για την 25η σημερινή ώρα; Ε, δυο ώρες μείνανε, μάλλον θα την γλιτώσουμε...
 

daeman

Administrator
Staff member
Μη βιάζεσαι. Υπάρχει ένα μαγικό επίρρημα: αναδρομικά.
 

daeman

Administrator
Staff member
Ναι, εκεί το γιανγκ (and frethh) κι εδώ το γιν τα γιεν (τα κουρεμένα γένια και τα κθεδοντιαδμένα χτένια).
 

Elsa

¥
Για την 25η ώρα δεν ξέρω, αλλά κυκλοφορεί φήμη ότι θα μπει φόρος για τα ...κατοικίδια (κάτι που είχαν πει για πλάκα στο Ράδιο Αρβύλα την περασμένη βδομάδα). Ποιος αντιγράφει ποιον; :scared:
 
Top