Τα εφήμερα

Από τη ΝΥΤ (έκθεση φωτογραφιών του Allen Ginsberg). Εδώ, ο Νηλ Κάσσαντυ με μια κυρία, 1955. Ενδιαφέρουσα η ιδιόχειρη λεζάντα.

 

Zazula

Administrator
Staff member
Επισυνάπτω τη σελίδα τού περιοδικού Εφοπλιστής με τίτλο «Το κράξιμο της χρονιάς ...και φέρε πίσω τα λεφτά, βουλευτή λαθρεπιβάτη!» στην οποία περιλαμβάνεται η επιστολή τής Attica Group αναφορικά με την άρνηση του βουλευτή Επικρατείας τής Ν.Δ. Ευάγγελου Αντώναρου να πληρώσει δεκαπεντέμισι ευρώ για το αντίτιμο της διαδρομής.

Η απαίτηση δωρεάν επιβίβασης στο BLUE STAR 2 του πρώην κυβερνητικού εκπροσώπου της κυβέρνησης Καραμανλή και νυν βουλευτή Επικρατείας της Ν.Δ. κ. Ευάγγελου Αντώναρου, προκειμένου να ταξιδέψει από την Κω στην Πάτμο, προκάλεσε την οργισμένη αντίδραση της πλοιοκτήτριας εταιρείας — φαινόμενο μοναδικό στα χρονικά της ελληνικής ακτοπλοίας. Συγκεκριμένα, ο διευθύνων σύμβουλος της Attica, κ. Πέτρος Μ. Βέττας, τέσσερις ημέρες μετά από το ταξίδι του κ. Αντώναρου. ο οποίος αρνήθηκε να πληρώσει εισιτήριο ποσού 15,50 ευρώ, έστειλε στον πρόεδρο της Βουλής κ. Φίλιππο Πετσάλνικο την εξής «εκκωφαντική» επιστολή:

«Αξιότιμε κύριε Πρόεδρε της Βουλής,

Θέμα: Μεταφορά βουλευτού κ. Αντώναρου με πλοία της εταιρείας μας.

Ο βουλευτής του ελληνικού Κοινοβουλίου, κ. Ευάγγελος Αντώναρος, επιβιβάστηκε στις 18 Ιουλίου 2010 στο πλοίο ΒLUΕ STAR 2 της εταιρείας μας, με σκοπό να ταξιδέψει από το νησί της Κω στο νησί της Πάτμου. Κατά την επιβίβαση και σύμφωνα με τον νόμο, του ζητήθηκε από τον αρχιλογιστή του πλοίου το εισιτήριό του, όπως συμβαίνει με κάθε άλλον επιβάτη. Ο κ. Αντώναρος απάντησε ότι είναι βουλευτής και έχει ελευθέρας. Παρά την επισήμανση από τον κ. αρχιλογιστή ότι ακόμη και σ’ αυτή την περίπτωση απαιτείται για τη νόμιμη επιβίβασή του εισιτήριο έστω μηδενικό, ο κ. Αντώναρος τον ευχαρίστησε και εισήλθε του πλοίου. Δεδομένου ότι εκείνη τη στιγμή επιβιβάζονταν στο πλοίο 250 επιβάτες, το πλήρωμα προτίμησε να μη δώσει περαιτέρω έκταση στο επεισόδιο, ώστε να μη δημιουργηθεί πρόβλημα στον καταπέλτη του πλοίου και να μην ταλαιπωρηθούν αναίτια από τη συμπεριφορά του εν λόγω βουλευτή οι υπόλοιποι επιβάτες, οι οποίοι και κανονικά έφεραν τα εισιτήριά τους και τηρούσαν όλες τις νόμιμες διαδικασίες.

Μετά την είσοδό του στο πλοίο, εκδόθηκε εισιτήριο στον κ. Αντώναρο —με τον φθηνότερο ναύλο, αξίας 15,50 ευρώ— προκειμένου να ταξιδέψει νομίμως και όχι ως λαθρεπιβάτης. Εκείνος αρνήθηκε να πληρώσει το ποσό με την ίδια δικαιολογία και επέδειξε στο σημείο αυτό τη βουλευτική του ταυτότητα.

Ύστερα από τα παραπάνω γεγονότα, τα ζητήματα που ανακύπτουν είναι τα εξής:
1. Παρακαλούμε για την αποζημίωση της εταιρείας μας από τη Βουλή για το ταξίδι του κ. Αντώναρου, σύμφωνα με τα συνημμένα παραστατικά.
2. Παρακαλούμε όπως εκδώσετε οδηγία προς τους βουλευτές όταν επιθυμούν να κάνουν χρήση της ελεύθερης κυκλοφορίας με πλοία ακτοπλοΐας που τους έχετε παράσχει, να φροντίζουν εγκαίρως για την έκδοση εισιτηρίου, όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία. Σας επισημαίνουμε ότι βάσει νόμου απαγορεύεται η επιβίβαση στο πλοίο ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ χωρίς έγκυρο εισιτήριο.
3. Επειδή αντιλαμβανόμεθα ότι παρόμοια προβλήματα αντιμετωπίζουν όλες οι ακτοπλοϊκές εταιρείες, παρακαλούμε όπως προχωρήσετε σε θέσπιση συγκεκριμένης διαδικασίας για την αποζημίωσή μας σε αυτές τις περιπτώσεις, όπως συμβαίνει με τα άλλα μέσα μεταφοράς και όπως επανειλημμένως έχουμε ζητήσει, διαδικασία που αποτελεί απαραίτητη προϋπόθεση για να εκδίδονται τα εισιτήρια από μια ιδιωτική εταιρεία χωρίς να καταβληθεί το αντίτιμο. Έως ότου μας γνωστοποιηθεί και συμφωνηθεί η διαδικασία αυτή, παρακαλούμε όπως ενημερώσετε τα μέλη του Κοινοβουλίου ότι όσον αφορά στην εταιρεία μας θα πρέπει να εκδίδουν κανονικά εισιτήριο ολόκληρου ναύλου.
4. Τέλος, παρακαλούμε όπως προβείτε σε συστάσεις προς τους Έλληνες βουλευτές, οι οποίοι όλοι έχουν εκλεγεί από τον ελληνικό λαό για να τον υπηρετούν και όχι για να διεκδικούν προνόμια και να αξιώνουν διαφορετική μεταχείριση από τον απλό πολίτη, προκειμένου να αποφεύγονται αμετροεπείς συμπεριφορές, που δεν τιμούν κανέναν και επιτείνουν το κλίμα δυσαρέσκειας που υφίσταται σήμερα.

Με τιμή
Attica Group
Πέτρος Μ. Βέττας
Διευθύνων Σύμβουλος»
 

Attachments

  • antonaros.pdf
    639 KB · Views: 187

SBE

¥
Ε, μα! Καλά κάνουν. Καμια ανοχή στους τζαμπατζηδες. Έχω δει πάρα πολλούς, και ειδικά από πρεσβείες και προξενεία και πολιτικούς.
Είχα βρεθεί κάποτε σε παρόμοια θέση με τον λογιστή του πλοίου όταν δούλευα σε μια έκθεση ναυτιλιακού ενδιαφέροντος και ήρθε ένας εφοπλιστής :p και μπήκε χωρίς να πληρώσει. Όταν του είπα ευγενικά ότι χρειάζεται εισιτήριο έξι λίρες μου είπε ότι είναι δωρητής (όχι της έκθεσης, του εκθεσιακού χώρου και μάλιστα μικροδωρητής). Ήμουνα στο τσακ να του πω ότι κάποιος άλλος εφοπλιστής, χορηγός της έκθεσης, είχε έρθει την προηγούμενη μαζί με την παρέα του, είκοσι άτομα, και είχαν πληρώσει το κανονικό εισιτήριο, όχι το ομαδικό, και δεν πήραν τα ρέστα τους (που ήταν πολλά), μας τα άφησαν δωρεά. Δεν του το είπα. Δεν πλήρωσε, παρόλο που επέμενα και μετά από καμιά ώρα που είχε πάει στο γραφείο του έστειλε φαξ και ζητούσε εξηγήσεις απειλώντας ότι δεν πρόκειται να κάνει άλλη δωρεά. Το ζήτημα έφτασε μέχρι ΔΣ και νομίζω τον καλοπιάσανε για να μην τον χάσουν από πελάτη, αλλά έγινε ρεζίλι.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ζαζ,
Ο πρώην κυβερνητικός εκπρόσωπος, Ευάγγελος Αντώναρος, κατέβαλε σήμερα [εννοεί στις 3/9] το αντίτιμο του εισιτηρίου, [...]
 

nickel

Administrator
Staff member
Immaculately conceived.
Εμένα μου άρεσε, πάντως. Κι ας ανήκει στα «αμετάφραστα».


Pregnant nun ice cream ad banned

An Ice cream ad featuring a heavily pregnant nun has been banned by Britain's advertising watchdog. The Italian ice cream manufacturer Antonio Federici’s ad featuring the pregnant nun appeared ahead of the pope's visit to the country.

The advertising standards agency ruled that the ad featuring the lines "immaculately conceived" over an image of a sister tasting the ice cream from a tub of Antonio Federici ice cream was "likely to cause widespread offence” to the Roman Catholics. The ASA stated that it received about ten complaints about the ads which appeared in the Lady Magazine and Grazia. Antonio Federici ad is the second recent advertisement involving religious content that has been banned by the ASA, another advertisement showing a nun and a priest eyeing each other for a kiss was banned the last year.

A company spokesman said that the ASA’s ruling amounted to censorship of artistic freedom and that they would retaliate by placing another advert from the series before along the planned route of the pope’s cavalcade around Westminster Cathedral.The pontiff's proposed visit to the UK has been marred by controversies owing to his stand on paedophile priests, safe sex, fertility treatment and homosexuality among others.
 
Δεν το πιάνω. Παίζει με την έννοια του άψογου και του άμωμου (άμωμος σύλληψη / άψογη ιδέα);
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν το πιάνω. Παίζει με την έννοια του άψογου και του άμωμου (άμωμος σύλληψη / άψογη ιδέα);
Σε γλωσσικό επίπεδο, μια και δεν προωθεί την «άμωμη σύλληψη», μπορούμε να το δούμε σαν άψογη σύλληψη / ιδέα. Αλλά, πρώτα απ' όλα παίζει με την πρόκληση — για να συζητηθεί.
 

SBE

¥
Πάντως το παγωτό τους είναι το καλύτερο που κυκλοφορεί στα σουπερμάρκετ εδώ.
Δυστυχώς κυκλοφορεί σε πολύ λίγα σουπερμάρκετ, γι'αυτό ίσως κι η ανάγκη προκλητικής διαφήμισης.
 

nickel

Administrator
Staff member

watermelon carving art = καρπουζογλυπτική

Διότι είμαστε μεταφραστικό φόρουμ, πρώτα απ' όλα.
Εκτός αν θέλεις να ανοίξουμε νήμα για το ενδεχόμενο να είναι καλύτερη απόδοση η υδροπεπονογλυπτική. :D
 
Και μια και είμαστε πρώτ' απ' όλα μεταφραστικό φόρουμ, να ένα άλλο εφήμερο: στα μανταρίνικα, κουκουβάγια = γατοκεφαλογέρακο!
 

nickel

Administrator
Staff member
Άπαιχτο (από την κυριακάτικη στήλη του Κασιμάτη):
Μια γυναίκα σε απόγνωση γράφει στον Γιώργο: «Αγαπητέ Γιώργο, με λένε Μαρία και ελπίζω να μπορείς να με βοηθήσεις! Τις προάλλες έφυγα για τη δουλειά, αφήνοντας τον άνεργο σύζυγό μου στο σπίτι να βλέπει τηλεόραση ως συνήθως. Δεν είχα απομακρυνθεί περισσότερο από 500 μέτρα, όταν η μηχανή άρχισε να κάνει διακοπές και έσβησε. Το άφησα και γύρισα με τα πόδια στο σπίτι, για να ζητήσω τη βοήθεια του συζύγου μου. Τον βρήκα στο κρεβάτι μας με την κόρη των γειτόνων. Είμαι 52 χρόνων, ο σύζυγός μου 54 και η κόρη των γειτόνων 25. Όταν άρχισα να τον ρωτάω, μου αποκάλυψε ότι η σχέση του με την μικρή διαρκεί εδώ και έξι μήνες, από τότε που έχασε τη δουλειά του. Το καταλαβαίνω ότι η ανεργία τον κάνει να νιώθει άχρηστος και θλιμμένος, του ζήτησα όμως να διακόψει την σχέση με τη μικρή και τον απείλησα ότι αν δεν το κάνει θα φύγω. Έκτοτε γίνεται όλο και πιο απόμακρος και φοβάμαι ότι τον χάνω. Εγώ τον αγαπώ, δυσκολεύομαι να τον εγκαταλείψω, αλλά δεν αντέχω και την κατάσταση αυτή. Μπορείς να με βοηθήσεις;»

Την επομένη, η Μαρία λαμβάνει e-mail με την απάντηση του Γιώργου: «Αγαπητή Μαρία, όταν ένα αυτοκίνητο κάνει διακοπές έπειτα από τόσο μικρή απόσταση, αυτό μπορεί να οφείλεται σε διάφορους λόγους. Ξεκίνα ελέγχοντας αν υπάρχουν σκουπίδια στο σωληνάκι του καυσίμου. Αν είναι καθαρό, έλεγξε την πολλαπλή εισαγωγή και επίσης τα καλώδια σύνδεσης. Αν τίποτε από αυτά δεν σου λύνει το πρόβλημα, τότε μπορεί να είναι ελαττωματική η αντλία βενζίνης και να προκαλεί πτώση της πίεσης στα μπεκ ψεκασμού. Ελπίζω να σε βοήθησα».
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Χμμμ... Μας διαβάζουν; :)

Ο Παύλος Τσίμας, το Σάββατο στα Νέα:

Η παγίδα των σκανδάλων

[....]

Αλλά τι είναι σκάνδαλο;


Η πρώτη σημασία της λέξης, βρήκα σε ένα ετυμολογικό λεξικό, ήταν «παγίδα», η παγίδα που κάποιος στήνει για να πιάσει ένα θήραμα ή να παγιδεύσει τον εχθρό του. Αργότερα, στα λατινικά των χριστιανικών χρόνων, scandalum σήμαινε αμαρτία, την αμαρτία στην οποία κάποιος μάς υποβάλει διά του παραδείγματός του. Στους νεώτερους χρόνους, ο όρος πήρε πολιτικό κυρίως χαρακτήρα. Το Λεξικό της Οξφόρδης ορίζει ως σκάνδαλο «πράξη ή γεγονός που θεωρείται ηθικά ή νομικά εσφαλμένο και προκαλεί μια γενική δημόσια κατακραυγή». Και στο Λεξικό Τριανταφυλλίδη, σκάνδαλο σημαίνει «υπόθεση, συμβάν, γεγονός που έρχεται σε σύγκρουση με την τρέχουσα ηθική και προκαλεί την αποδοκιμασία αλλά και το έντονο ενδιαφέρον και την περιέργεια της κοινής γνώμης».

Ολα αυτά σημαίνουν, πολύ απλά, πως το τι είναι σκάνδαλο ή θεωρείται ως τέτοιο αλλάζει στον χρόνο και τον χώρο.

[....]

Διαβάστε όλο το άρθρο εδώ και μη μου πείτε ότι το πιο πάνω απόσπασμα δεν θα ήταν ένα εξαιρετικό γλωσσικό αρθράκι και εδώ μέσα... ;):cool:
 

nickel

Administrator
Staff member
...την αμαρτία στην οποία κάποιος μάς υποβάλει διά του παραδείγματός του. Στους νεώτερους χρόνους,...
Βέβαια, εδώ θα γράφαμε «υποβάλλει», «νεότερους» — ελπίζω.
 

daeman

Administrator
Staff member
...Ολα αυτά σημαίνουν, πολύ απλά, πως το τι είναι σκάνδαλο ή θεωρείται ως τέτοιο αλλάζει στον χρόνο και τον χώρο.
[...]

Κι εδώ θα βάζαμε τόνο στο "Όλα" και θα σφάζαμε το "ως" στο "θεωρείται ως τέτοιο", ελπίζω κι εγώ με τη σειρά μου.

Μα θα 'λεγε ποτέ κανείς: "Τον θεωρείς ως βλάκα"; :D

Ένας συνήθως ωςσανεκτικός που φρύαξε πρόσφατα βλέποντας εσφαλμένες κι επιζήμιες για το κείμενο διορθώσεις ωςσανομανών. Ωςσανά και μη παρέκει! :p
 
Top