Τα εφήμερα

SBE

¥
Kαραλόγιο- ξεκαραλόγιο, είναι πιο σοβαρό και βλοσυρό από το πέθανε. Κι εξηγεί ακριβώς τι έγινε χωρίς αμφιβολίες ναρκοληψίας και αναχώρησης (εκοιμήθη/έφυγε).
 
Ξεκάθαρο είναι και το 'κατέληξε', που το λένε κι αυτό στα νοσοκομεία.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Και τι θα γένουμε χωρίς κλισέ, βρε παιδιά; :scared:
  • Στα 54 του μας αποχαιρέτησε χθες ο Robert Palmer.
  • Λίγους μήνες πριν συμπληρώσει τα 80 του χρόνια μας αποχαιρέτησε χθες ο Bo Diddley.
  • Ένας αξιαγάπητος πατριώτης ο Τάκης Τόντος, από την Μπαμπίνη, μας είπε το στερνό αντίο σήμερα 3/1/2013 και έφυγε στα 82 του.
 
Και τι θα γένουμε χωρίς κλισέ, βρε παιδιά; :scared:
  • Ένας αξιαγάπητος πατριώτης ο Τάκης Τόντος, από την Μπαμπίνη, μας είπε το στερνό αντίο σήμερα 3/1/2013 και έφυγε στα 82 του.
Μπα! Εγώ νόμιζα πως το στερνό αντίο το λένε οι τεθλιμμένοι συγγενείς και φίλοι στο νεκροταφείο...
 

nickel

Administrator
Staff member
Μπα! Εγώ νόμιζα πως το στερνό αντίο το λένε οι τεθλιμμένοι συγγενείς και φίλοι στο νεκροταφείο...
Έτσι νόμιζα κι εγώ, αλλά φαίνεται ότι ο Τόντος τους έκανε την έκπληξη. :scared:
 

daeman

Administrator
Staff member
Έτσι νόμιζα κι εγώ, αλλά φαίνεται ότι ο Τόντος τους έκανε την έκπληξη. :scared:

Τωόντι. "That right, Kemo Sabe," as Tonto (played by John Todd on the radio) used to say, in a tontoism. ;)



And as Johnny will echo, "There come a time, Kemo Sabe, when good man must say goodbye."

 

Zazula

Administrator
Staff member
Μπα! Εγώ νόμιζα πως το στερνό αντίο το λένε οι τεθλιμμένοι συγγενείς και φίλοι στο νεκροταφείο...
Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι, αλλά άπαξ και κάτι παραγίνει κλισέ, όλα να τα περιμένεις. :D
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σε ένα από τα χιλιάδες σκουπιδομπλόγκ ψάρεψα το εξής "συγκλονιστικό":

Απαράδεκτο: Ζητούν από άστεγο να πληρώσει χαράτσι!
Μέχρι πού θα φτάσουν οι αδίστακτοι;
Δεν φτάνει που έμεινε άνεργος και άστεγος... του ζητάνε να πληρώσει και χαράτσι από πάνω!
Ο λόγος για έναν 31χρονο από την Πάτρα, που ανεβαίνει τον δικό του Γολγοθά τις τελευταίες ημέρες.
Ο νεαρός άνδρας, χειριστής μηχανημάτων στο επάγγελμα, έχασε την δουλειά του και έφτασε στα όρια της εξαθλίωσης, καθώς έμεινε και χωρίς σπίτι!
Μάλιστα, κάποιοι του παραχώρησαν ένα ράντζο σε... μηχανουργείο για να μην κοιμάται στο δρόμο εν μέσω Χειμώνα, ενώ ο ίδιος έκανε έκκληση μέσω τοπικού ραδιοφωνικού σταθμού για να βρει δουλειά.
Σαν να μην του έφταναν όλα αυτά, το ελληνικό Δημόσιο του έστειλε ειδοποιητήριο για να πληρώσει το χαράτσι, για ένα σπίτι που είχε νοικιάσει και στο οποίο δεν μένει πλέον, αλλά το όνομά του υπήρχε στο συμβόλαιο του ρολογιού!

Τραγικό που ο άνθρωπος είναι άνεργος και άστεγος, αλλά πόση αλήθεια έχει η ουσία της είδησης; Καμία προφανώς. Αφού ήταν ενοικιαστής, το χαράτσι δεν το πλήρωνε ο ίδιος, αλλά ο ιδιοκτήτης. Και αφού έφυγε από το σπίτι και για οποιονδήποτε λόγο το όνομά του παρέμεινε στον λογαριασμό της ΔΕΗ, σ' αυτό το όνομα εκδόθηκε ο επόμενος λογαριασμός. Προφανώς κανένας δεν του ζητάει να πληρώσει τίποτα, ούτε χρωστάει κανένα χαράτσι. Αλλά αν δεν γράφουν τέτοιες τερατολογίες, πώς θα γεμίσουν τις μπλογκοσελίδες τους οι σκουπιδολόγοι;



 

SBE

¥
Και να ήταν μόνο τα σκουπιδομπλόκ, Άλεξ... Όλη η Ελλάδα μια ανακρίβεια και μια αοριστολογία, πομπώδεις ανακοινώσεις, εντυπωσιασμός, συνωμοσιολογία και πάει λέγοντας.
Ναι, από αυτή την άποψη χαίρομαι που δεν ζω εκεί.
 

SBE

¥
Διαβάζω για τις αθεϊστικές λειτουργίες (ας τις πούμε έτσι), κι αναρωτιέμαι πού στο καλό σκόνταψαν όλοι αυτοί.
Και ποιός νέος Χάμπαρντ τρίβει τα χέρια του από χαρά για την νέα πιθανή πελατεία.
 

Zazula

Administrator
Staff member

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Διάλεξη Μάρκ Μαζάουερ στο DEREE (σήμερα, 12/2/2013, 19:30)

Από εδώ μπορείτε να συνδεθείτε για να παρακολουθήσετε ζωντανά την ομιλία του φημισμένου ιστορικού Μαρκ Μαζάουερ, με θέμα την ανάπτυξη του πολιτικού εξτρεμισμού σε εποχές κρίσης.
 

SBE

¥
Kαι διαβάζω ότι πρόκειται για ομάδα φεμινιστριών με προέλευση την Ουκρανία, οι οποίες έχουν κάνει παρόμοια κι αλλού.
Και για να μην πει κανείς κοίτα τι ανώτεροι οι Γάλλοι, κοίτα ελευθερία λόγου, σημασία δεν δώσανε κλπ, όχι σαν τους Ρώσους, να προσθέσω ότι τις απομάκρυνε (όχι με το γάντι) η ασφάλεια του ναού, ενώ αποδοκιμάζονταν από τους επισκέπτες. Η εκκλησία κατέθεσε μηνύσεις και οι συνήθεις πολιτικοί καταδίκασαν το συμβάν κλπ κλπ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το θέμα της ημέρας: Ο μετεωρίτης στη Σιβηρία:


Εξερράγη μόνος του; Τον έριξαν ρώσικα αντιαεροπορικά; (δεν νομίζω...) Έρχονται κι άλλοι; Μήπως έκαναν δυο μήνες λάθος οι Μάγια; (Προσθέστε ελεύθερα τη δική σας σπέκουλα...)
 

SBE

¥
Aπαντώ με αυτό:
32148_550828794938136_2101167374_n.jpg
 

SBE

¥
(μερσί δόχτορα, φοβερή πάσα, το είδα αυτό με το CNN πρωί πρωί κάπου και αναρωτιόμουνα πως να το διαδόσω)


Στο θέμα των αστεροειδών και των μετεωριτών: Απόψε από τις 19:00 ώρα Γκρίνουιτς η ΝΑSΑ TV θα έχει κάλυψη του αστεροειδή, που δεν θα είναι ορατός με γυμνό μάτι αλλά άμα έχετε όρεξη να ψάχνετε τους ουρανούς με κυάλια και τηλεσκόπια θα τον δείτε.
Προσωπικά πιστεύω ότι ήρθε το τέλος του κόσμου και ότι είναι θρησκευτικής προέλευσης (οργή Θεού), γιατί διαπίστωσε ο ύψιστος ότι χρειάζεται μεγάλο θαύμα για να διορθωθεί αυτό εδώ, και είπε να τα σβύσει όλα και φτου κι απ'την αρχή:
69633_549480895072926_396218343_n.jpg

ΥΓ το εικονίδιο βαράω το κεφάλι μου που πήγε;
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν είναι ωραίο να ξέρεις ελληνικά και να γελάς με όλους αυτούς τους ξένους που δεν ξέρουν πώς συνδέονται μετέωρο, μετεωρίτης, μετεωρολογία; Πω πω, για μια στιγμή ένιωσα κι εγώ σαν Ελληναράς!
:)
 
Top