Τα εφήμερα

Σίγουρα, έχει ωστόσο το ανθρωπολογικό του ενδιαφέρον. Δεν έχω ακούσει στα δικά μας προσκυνήματα να καταθέτουν οι πιστοί επιταγές εκατομμυρίων (ακάλυπτες, φυσικά) σαν δείγμα ευλάβειας. — Υπάρχει και paper money των Απωασιατών, αλλά είναι κάτι άλλο.
 

bernardina

Moderator
Σίγουρα, έχει ωστόσο το ανθρωπολογικό του ενδιαφέρον. Δεν έχω ακούσει στα δικά μας προσκυνήματα να καταθέτουν οι πιστοί επιταγές εκατομμυρίων (ακάλυπτες, φυσικά) σαν δείγμα ευλάβειας. — Υπάρχει και paper money των Απωασιατών, αλλά είναι κάτι άλλο.

Γιατί, κι εδώ δεν γίνεται κάτι ανάλογο με μια παραλλαγή; Θέλω να πω, εντάξει, δεν παραχώνουν επιταγές ή χαρτονομίσματα, αλλά τα αφήνουν κατευθείαν στον ναό. Ξέχωρα από τα τάματα, που πολλές φορές είναι μεγάλης αξίας (κοσμήματα, επίχρυσα σκεύη, οικογενειακά κειμήλια κλπ), μπορούν να κάνουν δωρεές σε χρήμα, μικρές ή μεγάλες. Και μάλιστα, συχνά --παλιότερα, τουλάχιστον, ήξερα ότι γινόταν-- σου έκοβαν και απόδειξη! Για να μη μιλήσω για τα παγκάρια, την περιφορά του δίσκου κλπ. ;)

Εδιτ: Επειδή φαίνεται κάπως ξεκομμένο από την είδηση που βάζεις, θα έπρεπε να διευκρινίσω πως τα ανωτέρω απαντούν στα λόγια του ραβίνου: The rabbi says he thinks the check writers “wanted to give all they had to the Creator of the universe.” Θέλω να πω, αν η επιθυμία σου είναι να προσφέρεις ό,τι έχεις στον Δημιουργό του σύμπαντος δεν του δίνεις... ό,τι δεν έχεις. :)
 
Ναι, μα δεν είναι ακάλυπτα! Εδώ το ενδιαφέρον είναι ότι η κίνηση είναι συμβολική αλλά χρησιμοποιεί ένα σύμβολο που κανονικά παίρνει να λαμβάνεται τοις μετρητοίς. (Θεωρητικά πρόκειται για ποινικό αδίκημα.) Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον, το να καταθέσεις μιαν ακάλυπτη επιταγή εκατομμυρίων αντί για ένα πραγματικό 20ευρο σ' εμάς θα αντιμετωπιζόταν από τον ίδιο τον πιστό ως άπρεπη ξεφτίλα. Αυτοί που το κάνουν όμως εκεί προφανώς (; υποθέτω εγώ) το κάνουν αγνά.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κώστα, υπάρχει η δυνατότητα, αν υποτιθέσθω θέλεις να συνεισφέρεις ένα εκατομμύριο, να αφήσεις μια επιταγή "Σε διαταγή Υψίστου" για ποσό 1.001.000 και να πάρεις τα ρέστα σου (το χιλιάρικο δλδ) σε μετρητά απ' το παγκάρι; :p
 
Μπέρνι: ναι, ΟΚ!

Ζαζ, θα πρέπει να μιλήσεις με τον βλοσυρό κύριο δεξιά μπαίνοντας (υποτιθέσθω ότι το παγκάρι θα έχει κάτι παραπάνω από φραγκοδίφραγκα, στις μέρες μας).
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Μια που μιλάτε για ακάλυπτους και επιταγές:

«Μαϊμού» ο διάσημος οικονομολόγος Ντα Σίλβα
Ο Πορτογάλος που «μάγεψε» με τις αναλύσεις του, αλλά και με τα ψεύτικα πτυχία και πιστοποιητικά
Η Καθημερινή, 23-01-13

Η καριέρα του 61χρονου Αρτούρ Μπατίστα ντα Σίλβα τελικά αποδείχθηκε ότι στηριζόταν σε πολλαπλά ψεύδη, συνοδευμένα από πλαστά πιστοποιητικά και πτυχία. Πρώην σύμβουλος του προέδρου της Πορτογαλίας, πρώην σύμβουλος της Παγκόσμια [sic] Τράπεζας, οικονομικός αναλυτής στον ΟΗΕ και καθηγητής στις ΗΠΑ ήταν κάποιες από τις ιδιότητες που ουδέποτε είχε κατακτήσει ο κ. Ντα Σίλβα, αν και υποστήριζε το αντίθετο.

Ο προσποιούμενος ως επιφανής οικονομολόγος[SUP]1[/SUP] δεν υπήρξε καθηγητής Κοινωνικής Οικονομίας στο Κολέγιο Μίλτον του Ουισκόνσιν των ΗΠΑ, όπως ο ίδιος υποστήριζε. Το κολέγιο δεν λειτουργούσε από το 1982. Δεν συμμετείχε, επίσης, σε έρευνα του ΟΗΕ για τις επιδράσεις της ύφεσης στις χώρες του Ευρωπαϊκού νότου ούτε παρείχε υπηρεσίες συμβούλου στον πρόεδρο της Πορτογαλίας ή στην Παγκόσμια Τράπεζα. Όπως προέκυψε από πληροφορίες του πορτογαλικού Τύπου και ειδικότερα του περιοδικού Visao, ο κ. Ντα Σίλβα έχει στο παρελθόν περάσει μέρος της ζωής του στη φυλακή, αιφνιδιάζοντας τους πρώην συγκρατουμένους του από τη μεγάλη δημοτικότητά του ως οικονομολόγος.

Η διατριβή δε που παρουσίασε σε εκδήλωση του φιλανθρωπικού ινστιτούτου Ακαντεμία ντε Μπακαλιάου, με τίτλο «Ανάπτυξη, Ανισότητα και Φτώχεια» δεν ήταν καν δικό του δημιούργημα, αλλά «υπεξαιρέθηκε» από στέλεχος της Παγκόσμιας Τράπεζας. [...]
Σύμφωνα με την ισπανική εφημερίδα El Pais, το κοινό τον χειροκρότησε εκτενώς
μετά από ομιλία που παρέδωσε[SUP]2[/SUP] τον προηγούμενο μήνα στο International Club, μια πολιτισμική και κοινωνική οργάνωση. Σήμερα κατηγορεί τα ΜΜΕ για «κυνήγι μαγισσών» εις βάρος του, αφήνοντας ένα μεγάλο κενό στον ρόλο του επικριτή των μέτρων λιτότητας που εφαρμόζονται στην Πορτογαλία.


Όπως σχολίασε και ο φίλος που μου έστειλε το λίνκι: «Βρε γκαντεμία ντε Μπακαλιάου, δεν ήταν ακαντεμιακός δάσκαλος!». :p

1. Εκείνο το «προσποιούμενος ως» εμένα στο λαιμό μου στάθηκε, εσάς;
«Προσποιούμενος τον», να το γράψετε, αλλά αμάν πια με το ως παντού!

2. «παρέδωσε ομιλία»; Και ποιος τη διάβασε ή την εκφώνησε, τελικά; :rolleyes:
 

bernardina

Moderator
“Under the sun, everyday is a good day. Another good day, Fukumaru”

Η ιστορία μιας γιαγιάς και της γάτας της.

japanese-grandma-and-her-cat-miyoko-ihara-1.jpg
 
Να ένα ρήμα όπου δεν θα έβαζα εσωτερική αύξηση: Επέταξαν γαϊδουράκια για τα δρομολόγια του Μετρό (ΜούφαΝετ)
 

nickel

Administrator
Staff member
Ωραίο το εύρημα. Περιμένω να δω και το «ο υπουργός / το υπουργείο επέταξε τους απεργούς».
 
Πόλεμος ανακοινώσεων, ανάμεσα στην Έλλη Στάη και τον ΣΥΡΙΖΑ, με αφορμή την εμφάνιση του επίμαχου βιβλίου «Ο Τσελεμεντές του Αναρχικού» στη βιβλιοθήκη της εκπομπής, πίσω ακριβώς από τον Αλέξη Τσίπρα (ΜούφαΝετ)
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν ήμουν ο Τέλλογλου, θα το θεωρούσα πολύ άδικο το σχόλιό σου. (Τώρα το θεωρώ απλώς άδικο.)

Συμφωνώ ότι η διατύπωση είναι ατυχής, ίσως στο πλαίσιο του εξωραϊσμού που επιφυλάσσουμε για τις νεκρολογίες. Αλλά ας μην αναζητήσουμε και θωπείες προς χουντικούς και φασίστες! Καταντά εντελώς ανοργασμικό το θέμα και το θέαμα. :-)
 

rogne

¥
Να τις αναζητούσαμε κιόλας, να πω εντάξει, δική μας η διαστροφή. Δυστυχώς όμως όλο πάνω τους πέφτουμε.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η καλύτερη σύναψη σ' αυτή την περίπτωση, που λείπει δυστυχώς από τη νεκρολογία του Τέλλογλου, αλλά βλέπω ότι είναι ιδιαίτερα διαδεδομένη στο διαδίκτυο, είναι η Ντερτιλής + αμετανόητος. Το «δύσκολος και επίμονος» είναι μια ουδέτερη περιγραφή. Το «αμετανόητος» δίνει το στίγμα και του συντάκτη (όταν ο συντάκτης θέλει να έχει ήσυχο το κεφάλι του).
 

Earion

Moderator
Staff member
Συγγνώμη, πώς μετράμε τις δημοκρατίες σ' αυτό τον τόπο; Από πού κι ως πού ο Ντερτιλής κατέλυσε την Β΄ Ελληνική Δημοκρατία; Η σημερινή είναι όντως η Τρίτη Ελληνική Δημοκρατία, αν μετρήσουμε ως Δεύτερη την του 1924-1935 και ως Πρώτη (αναδρομικά, αναρωτιέμαι με ποια δικαιολογία) εκείνη της Επανάστασης του 1821. Αλλά το 1967 δημοκρατία;

Άσε που έφυγε ο Ντερτιλής πάλι σε εισαγωγικά.
 

SBE

¥
Aυτό το "έφυγε", αμάν πια! Τόσες λέξεις έχει η γλώσσα μας για το θάνατο, ας πουν απεβίωσε στο κάτω κάτω. Λες και είμαστε πέντε χρονών και μας το λένε με το μαλακό.
Πρόσφατα είδα μια παλιά μου συμμαθήτρια είχε ανακοινώσει στο Τουίτερ (άλλο φρούτο κι αυτό) ότι ο άντρας της έφυγε την προηγούμενη. Εγώ κατάλαβα ότι εννοούσε ότι κάπου πήγαινε ταξίδι, αλλά μετά από κάτω όλοι είχαν στείλει συλλυπητήρια. ΕΛΕΟΣ!
 

nickel

Administrator
Staff member
Πρόσφατα είδα μια παλιά μου συμμαθήτρια είχε ανακοινώσει στο Τουίτερ (άλλο φρούτο κι αυτό) ότι ο άντρας της έφυγε την προηγούμενη. Εγώ κατάλαβα ότι εννοούσε ότι κάπου πήγαινε ταξίδι, αλλά μετά από κάτω όλοι είχαν στείλει συλλυπητήρια.
Φαντάσου όμως να ήσουν η μοναδική που το είχε καταλάβει σωστά...

Το απεβίωσε είναι τόσο καραλόγιο, που δείχνει επίσης τάση αποστασιοποίησης.
 
Top