metafrasi banner

Συγκεντρωτική πελατών-προμηθευτών

rogne

¥
Είναι προφανές ότι έχουμε το πιο DIY κράτος/Υπ.Οικ. στον κόσμο...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Να διευκρινίσουμε πάντως ότι εμείς με τα βιβλία Β' Κατηγορίας θα υποβάλουμε κάθε μήνα μόνο τους πελάτες μας. Τους προμηθευτές μας μάς κάνουν τη χάρη να τους υποβάλλουμε κάθε τρίμηνο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Παράταση συγκεντρωτικών καταστάσεων έως 2 Μαρτίου 2015

[16.01.2015]

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ

Αθήνα, 15 Ιανουαρίου 2015

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2014

Με σκοπό τη διευκόλυνση των πολιτών η Γενική Γραμματέας Δημοσίων Εσόδων, Κατερίνα Σαββαΐδου, εξέδωσε απόφαση με την οποία δόθηκε παράταση στην υποβολή των καταστάσεων φορολογικών στοιχείων του ημερολογιακού έτους 2014, η οποία επρόκειτο να λήξει στο τέλος Ιανουαρίου 2015.

Ειδικότερα, οι καταστάσεις όλων των τριμήνων του 2014 θα υποβάλλονται ανά τρίμηνο μέχρι και 2 Μαρτίου 2015.

Επισημαίνεται ότι οι τροποποιητικές καταστάσεις για τη διόρθωση αποκλίσεων των υποβληθέντων στοιχείων θα υποβάλλονται μέχρι το τέλος Απριλίου 2015.



Πηγή: Taxheaven
 

Zazula

Administrator
Staff member
Παράταση συγκεντρωτικών καταστάσεων πελατών - προμηθευτών έτους 2014 μέχρι 30/09/2015

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ


Αθήνα, 20 Φεβρουαρίου 2015

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ-ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ ΕΤΟΥΣ 2014

Με σκοπό την ελάφρυνση του φόρτου εργασίας των λογιστών, η Γενική Γραμματέας Δημοσίων Εσόδων ανακοινώνει ότι θα δοθεί παράταση έως την 30 Σεπτεμβρίου 2015 των καταστάσεων πελατών-προμηθευτών του έτους 2014.

Αναφορικά με τις καταστάσεις πελατών – προμηθευτών έτους 2015, ανακοινώνεται ότι η Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων θα προβεί κατόπιν συνεργασίας και διαβούλευσης με όλα τα σωματεία των λογιστών, σε βελτιώσεις του τρόπου υποβολής των εν λόγω καταστάσεων προκειμένου να μειωθεί το διοικητικό κόστος στις επιχειρήσεις και να διευκολυνθεί το έργο των λογιστών.
 

rogne

¥
Μιας και, απ' όσο ξέρω, η τελευταία προθεσμία για τις συγκεντρωτικές του 2014 είναι η 30ή Οκτωβρίου, υποψιάζεται κανείς/καμία γιατί το Taxis μού εμφανίζει την υποβολή ως "μη επιτρεπτή" καθότι "εκπρόθεσμη"; Συμβαίνει μάλιστα εδώ και πάνω από ένα μήνα αυτό...
 
Υπάρχει περίπτωση μέχρι 30 Σεπτεμβρίου να ήταν η προθεσμία υποβολής των αρχικών δηλώσεων και 30 Οκτωβρίου των διορθωτικών;
 

rogne

¥
Τι να πω, δεν το έχω δει πουθενά αυτό. Πάντως το μήνυμα μού έβγαινε ήδη από τα μέσα Σεπτέμβρη.
 
Θα πάρω τον λογιστή μου τηλέφωνο μόλις ξυπνήσει η μικρή και λήξει το ησυχαστήριο να ρωτήσω.
 
Λοιπόν, πήρα τηλέφωνο και μου είπε ότι, πράγματι, η οριστική ημερομηνία εμπρόσθεσμης υποβολής είναι η 30η Οκτωβρίου, και ότι την πήρε και άλλος τηλέφωνο με το ίδιο θέμα με εσένα, Rogne, και άρα πρέπει να είναι κάποιο σφάλμα του συστήματος. Τώρα, πώς εξηγείται τέτοιο σφάλμα διαρκείας, τι να σου πω... Δεν ξέρω, με αγχώσατε, αύριο θα προσπαθήσω κι εγώ για περιοδική ΦΠΑ και βλέπουμε.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εγώ έχω αφήσει πλέον στον λογιστή όλες αυτές τις δουλειές, αλλά έμαθα ότι πλέον δηλώνονται όλα τα τιμολόγια και όχι μόνο τα άνω των 300 ευρώ όπως ήταν παλιά. Το ξέρετε, φαντάζομαι.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το άκουσα από δύο πηγές, τον Ζάζουλα και τον λογιστή μου.
 
Επιβεβαιώνω, γιατί είχα χάσει ένα τιμολόγιο 20 ευρώ από ένα τυπογραφείο που είχα τυπώσει κάτι επαγγελματικές κάρτες και έτρεχα στο τυπογραφείο να το βρω για τη δήλωση.
 

rogne

¥
Λοιπόν, πήρα τηλέφωνο και μου είπε ότι, πράγματι, η οριστική ημερομηνία εμπρόσθεσμης υποβολής είναι η 30η Οκτωβρίου, και ότι την πήρε και άλλος τηλέφωνο με το ίδιο θέμα με εσένα, Rogne, και άρα πρέπει να είναι κάποιο σφάλμα του συστήματος. Τώρα, πώς εξηγείται τέτοιο σφάλμα διαρκείας, τι να σου πω... Δεν ξέρω, με αγχώσατε, αύριο θα προσπαθήσω κι εγώ για περιοδική ΦΠΑ και βλέπουμε.

Μαθαίνω ότι απλώς έχει καταργηθεί το έντυπο Δ1 για τις συγκεντρωτικές και τους έχει ξεμείνει η φόρμα στο σύστημα... Μόνο το ΜΥΦ ισχύει πλέον. Ευχαριστώ για τον κόπο, Όλι.

ΥΓ. Και, παρεμπιπτόντως, κάποια στιγμή μέσα στη μέρα δούλεψε το Taxis και την υπέβαλα την περιοδική.
 

rogne

¥
Παράταση υποβολής καταστάσεων φορολογικών στοιχείων 2014
[29.10.2015]

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ

Αθήνα, 29 Οκτωβρίου 2015

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ 2014

Για τη διευκόλυνση των φορολογουμένων υπεγράφη απόφαση σύμφωνα με την οποία η υποβολή καταστάσεων φορολογικών στοιχείων ημερολογιακού έτους 2014 παρατείνεται μέχρι την 30η Νοεμβρίου 2015. Κατά συνέπεια, ειδικά για τη διόρθωση των αποκλίσεων στα υποβληθέντα στοιχεία προμηθευτών για το ημερολογιακό έτος 2014, θα υποβάλλονται τροποποιητικές δηλώσεις μέχρι και 31/12/2015.

Τέλος, για το ημερολογιακό έτος 2015, οι ως άνω καταστάσεις θα υποβληθούν μέχρι και 30/09/2016, ενώ οι τροποποιητικές δηλώσεις μέχρι και 30/11/2016.


http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/25971
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ο λογιστής μου έχει έτοιμη τη δήλωση εδώ κι έξι μήνες, αλλά δεν την υποβάλλει επειδή κάθε φορά «θα δοθεί παράταση μωρέ, μέχρι να καταργηθεί αυτή η βλακεία». Μέχρι στιγμής κερδίζει, να δούμε πότε θα χάσω εγώ...
 

rogne

¥
Άλλος ένας μήνας παράταση για τη συγκεντρωτική του '14, όπως μαθαίνω. Δρ., ο λογιστής σου συνεχίζει να κερδίζει...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Άλλος ένας μήνας παράταση για τη συγκεντρωτική του '14, όπως μαθαίνω. Δρ., ο λογιστής σου συνεχίζει να κερδίζει...
Πάντως αυτή τη φορά τα χρειάστηκε πραγματικά. Προχτές πέρασε από το σπίτι και πήρε τους φακέλους «για να τους κοιτάξει το βράδυ» (άρα δεν είχε έτοιμη τη δήλωση εδώ και έξι μήνες... γκρρρ).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ε, δεν την καταργούν κιόλας να τελειώνουμε, πια;
Προχτές διάβαζα ένα άρθρο στο Taxheaven από το οποίο κατάλαβα ότι το μεγάλο πρόβλημα δεν είναι τόσο στην υποβολή των συγκεντρωτικών. Το μεγάλο γέλιο θα είναι όταν θα προκύψουν ασυμβατότητες στην ηλεκτρονική αντιπαραβολή και θα κληθούν όλοι να κάνουν διορθώσεις και επανυποβολές...

Εγώ π.χ. διαπίστωσα στο ξεφύλλισμα των φακελωμένων τιμολογίων ότι, τρέχα γύρευε πώς, μάλλον το είχε καρφιτσώσει λάθος η ταμίας, η δεύτερη σελίδα ενός τιμολογίου που είχα πάρει από μεγάλη εταιρεία χαρτικών (και έχω περάσει κανονικά στα βιβλία μου) δεν ήταν η δεύτερη σελίδα του δικού μου τιμολογίου (ευτελούς συνολικής αξίας) αλλά το (επίσης ευτελούς αξίας) τιμολόγιο μιας παντελώς άγνωστης εταιρείας κάπου στην άλλη άκρη της Αθήνας. Τρέχα γύρευε δηλαδή.
 
Top