Πώς απειλήθηκε η Ελλάδα με εμφύλιο το 1978;

Εδώ μου θύμησες κάτι φίλους μου με περιουσία στην Ελλάδα, μικτή οικογένεια, οι οποίοι δεν έχουν δηλώσει το γιό τους στο ληξιαρχείο γιατι φοβούνται λέει ότι όταν (όχι αν) γίνει πόλεμος Ελλάδας- Τουρκίας και γίνει επιστράτευση, θα στείλει στο μέτωπο η Ελλάδα το γιό τους, με ποιόν τρόπο δεν ξέρω, και δεν ξέρω τί θα τον κάνει η Ελλάδα τον μισό Έλληνα, που δεν μιλάει Ελληνικά και που ως απόδημος εξαιρείται από τη στράτευση.

Δεν ξέρω τί σημαίνει ναρκισσιστική αιτιολόγιση. Εννοείς ότι δεν είχε ελπίδες να μπει στο πανεπιστημιο με τις πανελλήνιες και τον εστειλαν έξω για σπουδές και λέει το άλλο για δικαιολογία;

Ή, πιο απλά, αυτούς που ακύρωναν ταξίδια στην Ελλάδα τον Δεκέμβρη του '08.
Ναρκισσιστική εννοώ, ότι τον έστειλαν στο καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού αλλά δεν ήταν πολύ σικ να το παραδεχτούν (τότε ή τώρα, δεν ξέρω).
 

SBE

¥
Ή, πιο απλά, αυτούς που ακύρωναν ταξίδια στην Ελλάδα τον Δεκέμβρη του '08.
Ναρκισσιστική εννοώ, ότι τον έστειλαν στο καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού αλλά δεν ήταν πολύ σικ να το παραδεχτούν (τότε ή τώρα, δεν ξέρω).

OK. Aν και για το πόσο καλό ήταν το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο μπορούμε να το συζητήσουμε.
 

Earion

Moderator
Staff member
Υπάρχει π.χ. η σκηνοθέτρια Ηωάννα Σπανού.

1. Υπάρχει και η Υρώ Μανέ. (Που, όπως βλέπω, στη γενική κάνει της Υρώ Μανέ :woot:)



2. Επί του θέματος. Αφού δεν το λέει ξεκάθαρα κανείς, να το πω εγώ: για να γλυτώσει το στρατό έφυγε ο Γιάνης στο εξωτερικό. Για να πάρει διδακτορικό σε ξένο πανεπιστήμιο και να επωφεληθεί από ευνοϊκές διατάξεις της στρατολογικής νομοθεσίας που επέτρεπαν τότε (ισχύει και σήμερα; δεν το ξέρω) σε «νέους επιστήμονες» να κάνουν τρεις μήνες θητεία με εξαγορά.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το Υρώ προέρχεται από το Αργυρώ και άρα δεν είναι ανορθόγραφο (το είχα ψάξει πιο παλιά :devil:).
 
Όσον αφορά τον περίφημο κίνδυνο του 1976 (αυτή τη χρονολογία δίνει ο ίδιος), είναι κτγμ δείγμα κλασικής μεγαλοαστικής απόστασης από την πραγματικότητα --ή, αν προτιμάτε, ναρκισσιστικής δικαιολόγησης μιας απόφασης άλλου τύπου.
Σπάνια τόσο εύστοχος και ευσύνοπτος χαρακτηρισμός, Μαρίνε. Μάλλον σε ποτίζουν αγνή ρακή οι σύντεκνοι. Ή μελανόχρουν αποκορωνιώτικο.
 

SBE

¥
2. Επί του θέματος. Αφού δεν το λέει ξεκάθαρα κανείς, να το πω εγώ: για να γλυτώσει το στρατό έφυγε ο Γιάνης στο εξωτερικό. Για να πάρει διδακτορικό σε ξένο πανεπιστήμιο και να επωφεληθεί από ευνοϊκές διατάξεις της στρατολογικής νομοθεσίας που επέτρεπαν τότε (ισχύει και σήμερα; δεν το ξέρω) σε «νέους επιστήμονες» να κάνουν τρεις μήνες θητεία με εξαγορά.

OK. αλλά το διδακτορικό, ακόμα κι αν είσαι ο Γιάνης, το κάνεις μετά το πτυχίο, οπότε δεν απαντάει αυτό στο ότι έφυγε να κάνει και πρώτο πτυχίο έξω.

Και μια που το έφερε η κουβέντα, παλιότερα φώναζαν κάθε τρεις και λίγο για τον Τάδε ή τον Δείνα που δεν πήγαν στρατιώτες κι έγιναν μετά σπουδαίοι και τρανοί κλπ κλπ. Έχω χρόνια να ακούσω τέτοια. Να υποθέσω ότι και οι 300 της Βουλής, οι εξωκοινοβουλευτικοί υπουργοί και όποιος άλλος έχει δημόσιο αξίωμα, έχει πάει στρατιώτης; (ΟΚ, να κάνω μια έκπτωση για τις βουλευτίνες). Ή ότι δεν μας απασχολεί πλέον το θέμα;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μας διαβάζει άραγε ο Ανδρέας Πετρουλάκης; Αν ναι, αυτή θα μπορούσε να είναι η απάντησή του στην απορία που ξεκίνησε το νήμα (από την Καθημερινή):

 
Top