Πώς απειλήθηκε η Ελλάδα με εμφύλιο το 1978;

Zazula

Administrator
Staff member
Το βικιάρθρο για τον Γιάνη Βαρουφάκη αναφέρει: «In 1978, due to the threat of a civil war in Greece, Varoufakis's parents sent him to England to study, where he enrolled at the University of Essex.» Επειδή ήμουν δέκα ετών τότε και μπορεί να μην θυμάμαι καλά, πώς ακριβώς απειληθήκαμε με εμφύλιο το 1978;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Έτσι εξηγούνται πολλά. Ο Γιάνης προφανώς γεννήθηκε και μεγάλωσε στον Αντίχθονα και βρέθηκε ανάμεσά μας πέφτοντας σε κάποια συμπαντική ασυνέχεια.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Επειδή εγώ το 1978 ήμουν πολύ μεγάλο παιδί, σας λέω ότι δεν θυμάμαι καμιά απειλή εμφυλίου.
 
Η (αυτοβιογραφική) πηγή:
When the time came to decide on my post-secondary education, around 1976, the prospect of another dictatorship had not been erased. Given that students were the first and foremost targets of the military and paramilitary forces, my parents determined that it was too risky for me to stay on in Greece and attend University there. So, off I went, in 1978, to study in Britain.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το 1978 είχαμε τις βομβιστικές επιθέσεις στους κινηματογράφους Έλλη & Ρεξ. Αλλά η δραματοποίηση της τότε κατάστασης, και μάλιστα σε επίπεδο εμφυλίου (!), μου φαίνεται υπερβολικά υπερβολική.
 
Ζαζ, μια και σε βρήκα, έχεις ένα σωρό απαντήσεις στην ερώτηση για αραβικό ετυμολογικό λεξικό :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ζαζ, μια και σε βρήκα, έχεις ένα σωρό απαντήσεις στην ερώτηση για αραβικό ετυμολογικό λεξικό :)
Μαρίνε, μια που το ανέφερες, την ώρα που εσύ ανεβάζεις τις (εξαιρετικά χρήσιμες κι ενδιαφέρουσες) απαντήσεις σου στο εν λόγω νήμα, εγώ συνεχίζω να συνθέτω μετ' εμποδίων το μεγαπόστ της δικής μου απάντησης. Ελπίζω να το τελειώσω σήμερα. Εύχομαι να έχω την κατανόησή σου! :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Να προσθέσω ότι το 1978 πήγα να διδάξω στο σχολείο από το οποίο μόλις είχε αποφοιτήσει ο «Γιάνης»* και δεν υπήρχε ούτε υποψία κινδύνου εμφυλίου στο Παλιό Ψυχικό όπου στεγάζεται το σχολείο του.


*Συγγνώμη, μόνο σε εισαγωγικά μπορώ να βάλω το ανορθόγραφο όνομά του. Δηλαδή, αν τώρα μάς προκύψει ένας Διμίτρις και ένας Γιόργος και ένας Βαγκέλις, θα τα δεχτούμε επειδή έτσι θέλει ο κάτοχός τους;
 

Zazula

Administrator
Staff member
*Συγγνώμη, μόνο σε εισαγωγικά μπορώ να βάλω το ανορθόγραφο όνομά του. Δηλαδή, αν τώρα μάς προκύψει ένας Διμίτρις και ένας Γιόργος και ένας Βαγκέλις, θα τα δεχτούμε επειδή έτσι θέλει ο κάτοχός τους;
Κανονικά, ναι κτγμ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κανονικά, ναι κτγμ.
Δεν υπάρχει καθιερωμένη ορθογραφία στα κύρια ονόματα; Δηλαδή ο Ιωάννης που υπάρχει στα λεξικά υπόκειται στα γούστα του κάθε Ιωάννη, Ιοάννι, Ιοάνι, Ηοάνη;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δεν υπάρχει καθιερωμένη ορθογραφία στα κύρια ονόματα;
Υπάρχει, αλλά προηγείται ιεραρχικά το δικαίωμα (ορθογραφικού) αυτοπροσδιορισμού.
 
Στη βικισυζήτηση δεν μοιάζει να υπάρχει αντίρρηση όσον αφορά το εγκυκλοπαιδικό του πράγματος (λογικό, αφού π.χ. ακολουθούν τον ίδιο κανόνα με τους διάφορους Jon, Steven/Stephen κλπ. -- ή κάνω λάθος;).

Όσον αφορά τον περίφημο κίνδυνο του 1976 (αυτή τη χρονολογία δίνει ο ίδιος), είναι κτγμ δείγμα κλασικής μεγαλοαστικής απόστασης από την πραγματικότητα --ή, αν προτιμάτε, ναρκισσιστικής δικαιολόγησης μιας απόφασης άλλου τύπου. Παρόλο που πράγματι, απ' όσο ξέρω, υπήρχε ο λόγος περί σταγονιδίων, οι μπόμπες που αναφέρει ο Ζαζ (τοποθετημένες από γνωστούς μας) κλπ., για να μην αναφέρω τους νεκρούς σε διαδηλώσεις.

εδιτ: ναρκισσιστικά διορθώνω το «ναρκισσιστικής» που είχα γράψει με ένα σσίγμα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
--ή, αν προτιμάτε, ναρκισσιστικής δικαιολόγησης μιας απόφασης άλλου τύπου.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Η ερώτησή μου παραμένει, όμως: Αν δεν υπήρχε γλωσσολογική βάση, πάλι θα δεχόμασταν τη διαφορετική ορθογραφία;
 

SBE

¥
Όσον αφορά τον περίφημο κίνδυνο του 1976 (αυτή τη χρονολογία δίνει ο ίδιος), είναι κτγμ δείγμα κλασικής μεγαλοαστικής απόστασης από την πραγματικότητα --ή, αν προτιμάτε, ναρκισσιστικής δικαιολόγησης μιας απόφασης άλλου τύπου.

Εδώ μου θύμησες κάτι φίλους μου με περιουσία στην Ελλάδα, μικτή οικογένεια, οι οποίοι δεν έχουν δηλώσει το γιό τους στο ληξιαρχείο γιατί φοβούνται λέει ότι όταν (όχι αν) γίνει πόλεμος Ελλάδας- Τουρκίας και γίνει επιστράτευση, θα στείλει στο μέτωπο η Ελλάδα το γιό τους, με ποιόν τρόπο δεν ξέρω, και δεν ξέρω τί θα τον κάνει η Ελλάδα τον μισό Έλληνα, που δεν μιλάει Ελληνικά και που ως απόδημος εξαιρείται από τη στράτευση.

Δεν ξέρω τί σημαίνει ναρκισσιστική αιτιολόγηση. Εννοείς ότι δεν είχε ελπίδες να μπει στο πανεπιστήμιο με τις πανελλήνιες και τον έστειλαν έξω για σπουδές και λέει το άλλο για δικαιολογία;
 

nickel

Administrator
Staff member
Η ερώτησή μου παραμένει, όμως: Αν δεν υπήρχε γλωσσολογική βάση, πάλι θα δεχόμασταν τη διαφορετική ορθογραφία;

Νομίζω ότι αυτό το «δέχομαι» έχει να κάνει με το πού γράφεις το όνομα, σε χώρο όπου ασκείς δικά σου δικαιώματα ή σε χώρο όπου πρέπει να σεβαστείς τα δικαιώματα του άλλου. Μπορεί να λέμε ότι θα γράφουμε «Άδωνης» και όχι «Άδωνις» που θέλει ο Γεωργιάδης. Ξέρουμε άλλωστε πόσο έχει ταλαιπωρηθεί το «Χατζιδάκις» που ήθελε ο Μάνος. Σίγουρα όμως, αν είσαι εκδότης βιβλίου ή εταιρεία δίσκων, θα εκδώσεις το βιβλίο ή τον δίσκο με το όνομα που θέλει ο δημιουργός.
 
Top