Προστασία οπτικοακουστικών έργων

SBE

¥
Από τη σκοπιά των εταιρειών βελτίωση της κατάστασης, σίγουρα, αλλά μήπως ο κόσμος έχει βαρεθεί αυτό το σύστημα; μήπως ο πελάτης θέλει πραγματικά καλή μουσική και γι' αυτό δεν πληρώνει για να αγοράσει την μέτρια μουσική που του σερβίρουν; Άλλωστε άμα κρίνω από τον εαυτό μου, αγοράζω τα σιντί που θέλω να κρατήσω ενώ αντιγράφω, ανταλλάσσω κλπ αυτά που ξέρω ότι αύριο δεν θα τα ακούω.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το αποτέλεσμα που μετράει στην εξόχως ανταγωνιστική κατάσταση μεταξύ των εταιρειών, είναι το ταμείο στο τέλος της μέρας. Και είδαμε ότι μπορούν και βγάζουν λεφτά κι από παράλληλες εισοδηματικές ροές / δραστηριότητες. Άσε που κάποιες καλές φωνές δεν εξέλιπαν τελείως. Και τους παλιούς συνεχίζουν και τους μοσχοπουλάνε σε συλλογές κττ.
 

daeman

Administrator
Staff member
Για την παρακμή της μουσικής εξαιτίας της λυσσαλέας εμπορευματοποίησης, μπορείτε να ακούσετε τις απόψεις εμπλεκόμενων σε όλη την γκάμα παραγωγής και κατανάλωσης μουσικής, από τους συνθέτες μέχρι και τους τελικούς αποδέκτες-ακροατές - χωρίς να παραλείπονται τα στελέχη της μουσικής βιομηχανίας διάφορων βαθμίδων και διαφορετικών καθηκόντων και οι κάθε λογής παρατρεχάμενοι - σ' εκείνο το ντοκιμαντέρ.

Για την κατασκευή των πρόσκαιρων ποπ σταρ, υπάρχει ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα στο 4ο και το 5ο μέρος, με μια κοπελίτσα 16 χρονών που όχι να τραγουδάει, ούτε να μιλάει δεν θα ήθελα να την ακούω, αλλά για να τη βλέπω δεν θα είχα και πολλές αντιρρήσεις. Και τραγούδια τής έγραψαν, και τη φωνή τής έστρωσαν, και δίσκο έβγαλε, και τον διατεταγμένο της ρόλο έπαιξε καλά. Μουσική δεν έκανε μόνο, αλλά μπρος στο χρήμα - των εταιρειών πρώτα και πάνω απ' όλα - τι είναι η μουσική και γενικά η τέχνη, ιδίως τη σήμερον; Σε πολύ λίγο καιρό όμως, μόνο η μάνα της τη θυμόταν - και ακόμη και η μάνα της δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι ήθελε να την ακούει. There's no business like show business.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ευτυχώς που δεν δίνουμε τα λεφτά μας στις "κακές" εταιρείες μουσικής και βίντεο, και κατεβάζουμε τα οπτικοακουστικά έργα "δωρεάν". Στη φωτογραφία βλέπουμε το σπιτάκι του κυρίου Megaupload στη Ν. Ζηλανδία. Λεπτομέρειες εδώ.

 

Elsa

¥

Άρα, υπάρχει κι άλλος λόγος που μπορεί να ορκιστείς ότι δεν ξαναπάς στον κινηματογράφο και προτιμάς να βλέπεις την ταινία στο σπίτι σου.
Στα "διάφορα άλλα" συγκαταλέγονται οπωσδήποτε τα κινητά :curse: αλλά και το κάπνισμα στους θερινούς, όσο κι αν ακούγεται υπερβολή. Αν έχει κόσμο και οι ελεύθερες θέσεις είναι λίγες, μου είναι πλέον ανυπόφορο να τρώω τον καπνό των γύρω μου :mad:
Άσε που δε θέλω να σηκώνομαι προς αναζήτηση άκαπνης περιοχής ενοχλώντας, με τη σειρά μου, άλλους θεατές.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι ενοχλητικό να καπνίζει κάποιος δίπλα σου στο στο θερινό σινεμά. Το ότι υπάρχει ανοιχτός ουρανός καθόλου δεν σημαίνει ότι ο καπνός δεν έρχεται πάνω σου.

Αλλά το πιο ωραίο μού συνέβη την τελευταία φορά που πήγα κινηματογράφο, πρόσφατα: Σηκώθηκα από τη θέση που είχα κλείσει μέσω ίντερνετ, και την είχα πληρώσει με αυξημένη τιμή*, και άλλαξα θέση (ευτυχώς υπήρχαν κενές), επειδή ο κύριος που ήρθε να καθίσει δίπλα μου βρωμούσε ιδρωτίλα, μέσα στο καταχείμωνο. Ήταν και με παρέα ο αθεόφοβος, Σάββατο βράδυ.

*Άλλο ένα τρελό της ελληνικής πραγματικότητας. Κλείνεις θέση από το ίντερνετ και αντί να την προσφέρουν πιο φτηνά, σου έρχεται ακριβότερα το εισιτήριο, επειδή επιβαρύνεται με κάτι που ονομάζουν "έξοδα Ίντερνετ".
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ευτυχώς που δεν δίνουμε τα λεφτά μας στις "κακές" εταιρείες μουσικής και βίντεο, και κατεβάζουμε τα οπτικοακουστικά έργα "δωρεάν". Στη φωτογραφία βλέπουμε το σπιτάκι του κυρίου Megaupload στη Ν. Ζηλανδία. Λεπτομέρειες εδώ.
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Ο κόσμος που διαμαρτύρεται για τις παράλογες ψηλές τιμές πολλών cd και dvd (σε συνδυασμό για τα τελευταία και με εξωφρενικά παράλογους περιορισμούς περιοχών) δεν είπε ότι δεν θέλει σε καμία περίπτωση και υπό καμία προϋπόθεση να πληρώνει έστω κι ένα σεντ στις «κακές» εταιρείες μουσικής και βίντεο — άλλωστε πολλοί σε σάιτ κατεβάσματος πληρώνουν. Μιλάμε ότι και οι εταιρείες μουσικής (κι όχι μόνον η πειρατεία) σκοτώνουν τη μουσική με τους τιμολογιακούς παραλογισμούς τους. Οι δε εταιρείες περιεχομένου εικόνας δεν σ' αφήνουν να δεις αυτό που πλήρωσες αν δεν κάθεσαι στο σωστό μέρος, ούτε σου επιτρέπουν να πάρεις αντίγραφο ασφαλείας τού αγορασμένου dvd/bd (όσοι έχουν μικρά παιδιά θα με καταλάβουν) χωρίς να παραβείς πεντέξι νόμους! Ο δε αρχιερέας της ανεκδιηγητοσύνης, η Sony, έχει στο παλμαρέ της ακόμη και φύτεμα ιού εν αγνοία των χρηστών για να κάνει τη δουλειά της!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν έχεις άδικο στα παράπονά σου, αλλά έχω την αίσθηση ότι η μεγάλη πλειονότητα των "κατεβασάκηδων" δεν δέχεται να πληρώσει τίποτα στις εταιρείες. Απλώς δίνει τη συνδρομή των 9 δολαρίων τον μήνα στα "κατεβασάδικα" και έχει απεριόριστο όγκο.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το είδος των ανθρώπων που αναφέρεις είναι απλώς καιροσκόποι τζαμπατζήδες. Επιδιώκουν το τζάμπα υλικό, όχι την ανένδοτη αντίσταση στις κακές εταιρείες. Το ότι επενδύουν την πράξη τους με ιδεολογικό μανδύα αποτελεί απλούστατα ένα προσωπείο ευπρεπισμού κι εκλογίκευσης των κινήτρων τους.
 

Cadmian

New member
Το ενδεχόμενο τα κατεβασάδικα (πολύ δυνατό!) να συνεργάζονται υπογείως με τις εταιρείες μάλλον δεν το σκέφτεται κανένας.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το ενδεχόμενο τα κατεβασάδικα (πολύ δυνατό!) να συνεργάζονται υπογείως με τις εταιρείες μάλλον δεν το σκέφτεται κανένας.
Όχι, δεν το έχω σκεφτεί. Δώσε μερικές παραμέτρους.
 

Cadmian

New member
Είναι κάτι που συζητιέται, αλλά στοιχεία δεν. Μοναδικό στοιχείο (αν μπορεί να θεωρηθεί στοιχείο) είναι ότι κάποιοι σύνδεσμοι καταστρέφονται σχεδόν πάραυτα, ενώ κάποιοι άλλοι όχι, είτε πρόκειται για μουσική, είτε για ταινίες κλπ.

Η ιστορία πάντως έχει δείξει ότι άμα θέλουν και σε βρίσκουν, και σε κλείνουν με συνοπτικές διαδικασίες (βλ. Napster-Metallica). Τώρα, έτσι τυχαία επέλεξαν να κλείσουν το megaupload κι όχι το rapidshare, ή το fileserve, ή άλλα κατεβασάδικα που υποτίθεται ότι έχουν μεγαλύτερη επισκεψιμότητα, άρα και μεγαλύτερο τζίρο; Δεν ξέρω, και φυσικά δεν μπορώ και να αποδείξω τίποτα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σύμφωνα με το άρθρο που διάβασα στο Slate της Washington Post, το ποιον μπορούν να κλείσουν εξαρτάται από τη συνεργασία των τοπικών αρχών -- αφού κανένα από αυτά τα σάιτ δεν είναι εγκατεστημένο σε αμερικανικό έδαφος. Επίσης, λειτουργεί και το γεγονός ότι είχαν πολλά στοιχεία σε βάρος του πανύψηλου χοντρού, επειδή καυχιόταν σε συζητήσεις, και δεν μπορεί να ισχυριστεί (όπως άλλοι) ότι δεν ήξερε τι ανεβοκατέβαινε στα σέρβερ του.
 

Cadmian

New member
Το που βρίσκονται δεν έχει πάντα να κάνει, γιατί υποτίθεται ότι οι αναφορές για παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων γίνονται από τις ίδιες τις εταιρείες κι όχι από κρατικό ή ομοσπονδιακό όργανο, και νομίζω πως οι υποθέσεις παραβίασης πνευματικής ιδιοκτησίας υπόκεινται στο διεθνές δίκαιο, ασχέτως τοπικής νομολογίας. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Τώρα, το τι μπορεί να ισχυριστεί ο εκάστοτε υπεύθυνος αφορά εκείνον και τον δικηγόρο του, από εκεί και πέρα...

Ωστόσο θα συμφωνήσω σε κάτι που είπε ο Ζάζουλας πιο πριν: Υπάρχει πολύς κόσμος παγκοσμίως που θεωρεί ότι η φιλοσοφία «κάντο-μόνος-σου» (do-it-yourself, ή diy) αντιστοιχεί ή είναι συνώνυμη του «πάρτο-μόνος-σου», αλλά ουσιαστικά με αυτόν τον τρόπο ο εκάστοτε κατεβασάκιας το μόνο που κάνει είναι να συμβάλει στην εξάπλωση της κουλτούρας που υποτίθεται πολεμάει. Αν κάτι είναι σάπιο, απλά μην ασχολείσαι μαζί του, εναλλακτικές υπάρχουν...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
...νομίζω πως οι υποθέσεις παραβίασης πνευματικής ιδιοκτησίας υπόκεινται στο διεθνές δίκαιο, ασχέτως τοπικής νομολογίας. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.
Δηλαδή, αν υπήρχε ένας αντίστοιχος στην Ελλάδα, θα διωκόταν αυτεπάγγελτα βάσει του διεθνούς δικαίου; Δεν θα έπρεπε να κάνει πρώτα τα ανάλογα διαβήματα η αμερικανική δικαιοσύνη προς την ελληνική δικαιοσύνη; Αν ίσχυε αυτό, οι αρχές της Νέας Ζηλανδίας θα έπρεπε να τον είχαν κλείσει από μόνες τους, σωστά; Κι αν η έδρα ενός τέτοιου ιστότοπου είναι στη Ρωσία ή στην Κίνα ή σε κάποια από τις πρώην σοβιετικές δημοκρατίες, άντε πιάσ' τους.

Ας έρθει επιτέλους κάποιος ειδικός να μας πει τι ισχύει :)
 

SBE

¥
Δεν θα μπω στην κουβέντα περί του τι είναι νόμιμο ή όχι, άλλωστε είμαι φαν του πειρατικού κόμματος.
Αλλά, αν πας π.χ. στο sidereel να βρεις συνδέσμους του σήριαλ της αρεσκείας σου, που συνήθως βρίσκεται στo megavideo, μέχρι να φτάσεις στο βίντεο έχεις δει εκατό διαφημίσεις (εκτός αν πληρώνεις συνδρομή, που σημαίνει ότι τους δίνεις τα λεφτά της διαφήμισης). Οπότε αναρωτιέμαι τελικά ποιοί χάνουν, κι αν όντως χάνουν.
 

Cadmian

New member
Δεν θα μπω στην κουβέντα περί του τι είναι νόμιμο ή όχι, άλλωστε είμαι φαν του πειρατικού κόμματος.
Αλλά, αν πας π.χ. στο sidereel να βρεις συνδέσμους του σήριαλ της αρεσκείας σου, που συνήθως βρίσκεται στo megavideo, μέχρι να φτάσεις στο βίντεο έχεις δει εκατό διαφημίσεις (εκτός αν πληρώνεις συνδρομή, που σημαίνει ότι τους δίνεις τα λεφτά της διαφήμισης). Οπότε αναρωτιέμαι τελικά ποιοί χάνουν, κι αν όντως χάνουν.

Α γειά σου!
 
Ο Ζαζού πάντως το θέτει πολύ σωστά. Ανέκαθεν αγόραζα αυθεντικά προϊόντα, αλλά τα τελευταία χρόνια νιώθω ότι οι εταιρείες με τιμωρούν που δεν κλέβω. Υλικό που τρέχει μόνο σε ένα PC, υλικό που έχει άπειρα bugs, περιορισμοί που δεν υπάρχουν στην αντίστοιχη, πειρατική έκδοση, τα μαρτύρια του Χρηστού έτσι και χάσεις ποτέ κάποιον κωδικό και τολμήσεις να τον ξαναζητήσεις.

Το ξέρετε ότι οι κινηματογραφικές εταιρείες ψάχνουν λυσσωδώς τρόπο να καταργήσουν τα DVD/Bluray και να βλέπεις μόνο video on demand; Κοινώς, να πληρώνεις κάθε φορά που θέλεις να δεις μια ταινία ή ένα επεισόδιο της αγαπημένης σου σειράς.

Γενικά, αυτό το παραμύθι με τα copyrights πρέπει κάποτε να τελειώσει. Τα δικαιώματα ενός έργου να ανήκουν μόνο στους δημιουργούς του και να λήγουν με τον θάνατό τους. Ούτε δικαιώματα σε εταιρείες ούτε κληρονομιά δικαιωμάτων.-
 
Top